1399-8-1     2020-10-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است
امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول
چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته
احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ
چامسکی: "رویای امریکایی" برباد رفته / لزومـ یک انقلـاب سیاسی در امریکا
زبان فارسی به رتبه ۱۴ زبان علمـ دنیا ارتقا یافت
نماینده ویژه پوتین: ترامپ باید برای افغانستان کاری بکند / اگر به افغانستان برای ارتقای اقتصاد، مدیریت و ارتش کمک نشود این کشور آینده‌ای نخواهد داشت و فروخواهد پاشید
چرا شمال افغانستان ناامن و بیثبات شده است؟
حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1397/9/13 - 17:31:36
تعداد بازدید: 1011
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

معاون اول ریاست اجرائیه افغانستان:
از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند
از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

قسمت اول

محقق گفت: مردمـ افغانستان فکر می‌کردند پیمان امنیتی که با امریکا امضاء شد، امنیت در این کشور به سطح بالـای خود می‌رسد، اما نه‌تنها چنین نشد، بلکه بر نفوذ و گسترش گروه‌های تروریستی افزود شد و پای داعش نیز در افغانستان باز شد.

امنیت و ثبات افغانستان همواره موضوعی بوده که برای منطقه بزرگ خاورمیانه و کشورهای این منطقه اهمیت ویژه‌ای داشته است. چراکه افغانستان به قلب آسیا شهرت دارد و مرکز اتصال بسیاری از کشورهای منطقه به‌شمار می‌رود.

اما این روزها موضوعی که افغانستان را بر سر زبان‌ها انداخته و به تیتر یک رسانه‌های دنیا تبدیل کرده است، مذاکرات صلحی است که از گذشته‌ها تاکنون در همواره محل مناقشه گروه‌های درگیر بوده است.

همچنین موضوع مهمـ دیگر، ظهور پدیده شومـ تروریسمـ در افغانستان و به‌خصوص داعش است که به‌رغمـ تلـاش‌های دولت افغانستان اما شاهد حملـات تروریستی این گروه در برخی نقاط افغانستان هستیمـ بطوریکه در آخرین انفجاری که توسط این گروه‌های تروریستی در مراسمـ سالروز ولـادت پیامبر اکرمـ (ص) در هتل اورانوس کابل صورت گرفت، بیش از 100 تن کشته و زخمی شدند.

(محمد محقق) معاون ریاست اجرائیه افغانستان در خصوص فعالیت داعش و دیگر گروه‌های تروریستی عقیده دارد که نبود شرایط مناسب در افغانستان مانع از اجرای طرح جامع برای مبارزه عملی و درست با داعش و پدیده تروریسمـ است.

وی همچنین می‌گوید که امریکا تاکنون هیچگاه نتواسته در قالب پیمان امنیتی واشنگتن- کابل به تعهداتش عمل کند و اصلـا مردمـ افغانستان فراموش کرده‌اند که چنین قراردادی در کار بوده است.

معاون عبداله بر این باور است که پاکستان با برقراری ارتباط با دشمنان افغانستان هیچ وقت به‌دنبال بهبود روابط خود با افغانستان نبوده است و تمامی گروه‌های تروریستی که در افغانستان دست به انفجار و انتحار می‌زنند در این کشور تجهیز و تامین می‌شوند.

وی همچنین اظهار می‌دارد که امریکایی‌ها به تنها به این حرف که طالبان آماده مذاکره است، بسنده کردند و این موضوع هنوز معلومـ نیست که طرف مذاکره آنها چه شخص یا گروهی خواهد بود.

به همین بهانه با (محمد محقق) معاون ریاست اجرائیه افغانستان به گفت‌وگو نشستیمـ که در زیر می‌خوانید.

* امروزه در برخی از نقاط افغانستان شاهد جنایات داعش هستیمـ. چرا دولت وحدت ملی طرحی را برای مبارزه با این گروه تکفیری همانند آنچه که در عراق و سوریه برای ریشه‌کن کردن داعش اتفاق افتاد، اجرا نمی‌کند؟

متاسفانه بیش از 2 دهه است که مردمـ افغانستان گرفتار جنایاتی هستند که گروه‌های تروریستی به آنها تحمیل می‌کنند. طالبان و داعش هرروزه انفجارهایی را در نقاط مختلف افغانستان انجامـ می‌دهند که بر اثر آن مردمـ بیگناه زیادی جان خود را از دست می‌دهند.

در دوره جدید که فصل دموکراسی نامیده شده است، در حضور جامعه جهانی در افغانستان طالبان یکبار در مقاطع اولیه از صحنه رفتند اما پس از آنکه پایگاه‌های آنان در خارج از افغانستان یعنی در مرزهای جنوبی تجهیز و تقویت شد، دوباره به افغانستان بازگشتند و حدود 10 سال است که حضور نظامی خود را در افغانستان تثبیت کرده‌اند و بسیاری از مناطق را در سیطره خود گرفتند.

همچنین گروه تروریستی داعش نیز از 3 سال پیش که در افغانستان حضور پیدا کرده است. این گروه با شعارهای بسیار تندی خصوصا علیه جامعه شیعه افغانستان وارد عمل شده اند شاهد بودیمـ که مساجد، تکایا، مراکز آموزشی و محل تجمعات مردمـ هزاره را بارها مورد حمله خود قرار داده‌اند.

من به عنوان عضوی از کابینه و شورای امنیت ملی افغانستان، برای مقابله با گروه‌های تروریستی 2 طرح امنیتی پیشنهاد کردمـ. اول طرح حفاظت از مساجد بود که در این طرح قرار بود حدودا 1000 مسجد مورد حفاظت قرار گیرند و از افرادی که خود مردمـ محل پیشنهاد می‌دهند، دولت به آنها آموزش داده و سلـاح در اختیارشان قرار گیرد. این طرح انجامـ شد و از بسیاری حملـات تروریستی که قرار بود در آنجا انجامـ شود، جلوگیری شد.

همچنین در طرح دومـ مسلح کردن مردمـ هزاره‌ای بود که در مناطق همـ‌مرز با استقرار طالبان و داعش زندگی می‌کنند، بود و قرار شد تا در آن مناطق نیروهای اردوی ملی افغانستان مستقر شده و از آنان حفاظت کنند. اما این طرح بدلیل برخی از مشکلـات مانند کمبود بودجه اجرایی نشد و در یکماه گذشته همزمان با آغاز مذاکرات صلح حملـات علیه این مناطق آغاز و تشدید شد.

همزمان با آغاز این حملـات دولت وحدت ملی نیز نیروهای امنیتی را به این مناطق فرستاد و در مقابل گروه‌های تروریستی ایستاد و منطقه را تحت پوشش خود قرار داد. اما شرایط طرح جامعی که بتوان به طور کامل با آن در مقابل گروه‌های تروریستی در افغانستان ایستاد هنوز فراهمـ نشده است و اگر این اتفاق بیفتد همانند آنچه در سوریه و عراق اتفاق افتاد می‌توان بساط گروه‌های تروریستی را در افغانستان نیز برچید.

* با توجه به نقش مهمـ پاکستان در امنیت افغانستان و اختلـافاتی که همواره این دو کشور با یکدیگر داشته‌اند، بطور کلی جایگاه پاکستان در سیاست خارجی افغانستان در دوره دولت جدید پاکستان کجاست؟

افغانستان پس از دوره جهاد، مشکلـاتی را همواره با پاکستان داشته‌ است. پاکستان در دوره جهاد با مردمـ افغانستان همکاری و بیش از یک دهه مهاجرین افغانستانی را در خود پذیرفت تا جهاد افغانستان به پیروزی برسد. پس از دوره جهاد تغییراتی صورت گرفت و شاید دولتی که دلخواه پاکستان بود در افغانستان بر سر کار نیامد.

پس از پیروزی مجاهدین در افغانستان که 25 سال از آن می‌گذرد، رابطه پاکستان با افغانستان تغییر کرد و پاکستان نه به عنوان یک همکار بلکه به عنوان یک مشکل مطرح شد. تمامی تروریست‌هایی که به افغانستان می‌آیند مسیر آنها از پاکستان می‌گذرد و باور دولت افغانستان این است که پاکستان تروریست‌ها را تجهیز و تامین مالی می‌کند.

این سوء تفاهمات در بین 2 کشور همواره بوده است اما باید گفت در دولت جدید پاکستان نیز افغانستان در سیاست خارجی این کشور جایگاه بسیار مهمی در بسیاری از عرصه‌های همکاری دارد و امیدواریمـ که پاکستان به وعده‌هایی که در خصوص مبارزه با تروریست‌ها داده است، عمل کند.

* با توجه به این اختلـافات؛ آیا افغانستان علـاقه‌ای دارد تا روابط خود را با پاکستان بهبود بخشد؟

افغانستان همیشه علـاقه به بهبود روابط داشته است اما این پاکستان است که روابط خود را با دشمنان افغانستان ترک نمی‌کند. همین موضوع سبب ضربه زدن به روابط دو کشور می‌شود و همواره اسلـامـ‌آباد و کابل دچار مشکل هستند.

* امروز روابط افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه مانند چین، هند، تاجیکستان و... در چه سطحی است؟

افغانستان با چین رابطه‌ بسیار دوستانه‌ای دارد و در تمامی عرصه‌های امنیتی، تجاری، اقتصادی و غیره همکاری‌های بسیار حسنه‌ای دارد و فکر می‌کنمـ بهترین روابط را میان کشورهای همسایه با چین دارد.

روابط افغانستان با تاجیکستان و ترکمنستان و ازبکستان همـ بسیار دوستانه است اما نه در حدی که آنها تاثیر بسزایی در پیشرفت افغانستان داشته باشند، چراکه آنها نمی‌توانند همانند چین نقش بسیار مهمی را ایفا کنند، اما روابط این کشورها با افغانستان در سطوح همکاری‌های امنیتی و تجاری و غیره که منافع یکدیگر را حفظ کنند، در حد بسیار خوبی است.

در میان همسایگان افغانستان تنها کشوری که همواره روابط پر تنشی با افغانستان داشته، پاکستان بوده است. با ایران نیز یک کمیته پنجگانه در حال کار است که موضوعات مختلفی مانند آب، مواد مخدر، مهاجرین و بسیاری دیگر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و تا نهایی شدن یک طرح جامع میان دو کشور به کار خود ادامه می‌دهند، اما موضوعات به اندازه‌ای حساس و مهمـ هستند که بحث‌ها هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

* فکر می‌کنید چقدر زمان ببرد تا کمیته‌های پنجگانه میان ایران و افغانستان به نتیجه برسند؟

از آنجایی که موضوعات موجود در این کمیته‌ها بسیار پیچیده و متنوع هستند و برخی از آنها به یکدیگر مرتبط هستند، به نظر می‌رسد به پروسه‌ای بسیار زمان‌بر تبدیل شود. چراکه کار و بحث بر روی تک تک این موضوعات بسیار طول خواهد کشید و به‌طور حتمـ با وجود اختلـافاتی که میان دو کشور در خصوص برخی از این موضوعات وجود دارد، این کمیته‌های در مدت زمان طولـانی به نتایجی دست خواهند یافت ولی امیدوار هستیمـ تا یک چارچوب کلی در قالب همکاری‌های تعریف شده در زمینه‌های مختلف میان ایران و افغانستان آماده شود.

ادامه دارد*
*

*نیز بخوانید

با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است


احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ


نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته


چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است


امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول


از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است


کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن


بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان


برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند


«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان