1397-9-26     2018-12-17     بروز شده در: 1397/9/26 - 16:43:09      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
مبارزه غرب با گروه‌هـای افراطی؛ از ادعا تا واقعیت

راه دشوار صلح در افغانستان

چه کسی معاون اول اشرف‌غنی می‌شود؟

بیمـ و امید‌های بحران یمن بعد از مذاکرات استکهلمـ

شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت سومـ و پایانی)

بیدار بمان آقای فوکویاما!

شرمساری جهـانی

آقای رئیس جمهور! انتحاری‌هـا نمی توانند درس‌خوان خوبی باشند

پارادوکس حقوق بشر و پروژه صلح با طالبان

۱۰ نکته درباره جنبش «واسکت‌زردها»

ترامپ مجبور میشود بین ریاض و آنکارا یکی را انتخاب کند؟

شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت دوم)

نقض حقوق زنان و ادعای حقوق بشر؛ رنج زنان یمنی و غزه از جنگ

​شایسته‌گی یا سهمیه؛ کدام‌یک معیار انسانی در کانکور است؟

طوفان زرد در پاریس/ ماکرون رفتنی است ؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

تاریخ نشر:
1397/9/6 - 18:16:45
تعداد بازدید: 128
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
فرانسه علیه نئولیبرالیسمـ
فرانسه علیه نئولیبرالیسمـ

فرانسه همـ‌اکنون در رده‌بندی بدهکارترین کشورهای جهان در رده سومـ قرار دارد. نکته قابل توجه این است که نسبت میزان بدهی ناخالص خارجی فرانسه به تولید ناخالص داخلی این کشور بیش از ۲۱۰ درصد  است

اعتراضات مردمـ فرانسه در حالی وارد هفته دومـ خود می‌شود که دامنه و شدت اعتراضات بیشتر شده است. در اعتراضات سراسری علیه سیاست‌های اقتصادی دولت که تبدیل به سنت هر ساله مردمـ فرانسه در ماه‌های پایانی سال شده، امسال (جلیقه زردها) نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

جلیقه زرد از الزامات پلیس ترافیک فرانسه برای خودروهاست تا در صورت خرابی و توقف در کنار جاده‌ها، رانندگان به نشانه هشدار بپوشند که امسال به نمادی از معترضان تبدیل شده است. هر چند معترضان امسال به افزایش قیمت تیل اعتراض دارند اما توجه به رهبری اعتراضات و همچنین روند اعتراضات از سال ۲۰۱۰ به این سو - در زمان روسای جمهور پیشین و فعلی این کشور نیکولـا سارکوزی، فرانسوا اولـاند و امانوئل مکرون- نشان می‌دهد ریشه اعتراضات عمیق‌تر از اعتراض به قیمت سوخت است.

مکرون عمیقا خود را پایبند به جهانی‌سازی و سیاست‌های اقتصادی مبتنی بر نئولیبرالیسم  و ضدملی‌گرایی می‌داند. مکرون قبلـا صریحا گفته بود (کشورش [بخوانید دولتش] دشمن ملی‌گرایی است و هرگز از ارزش‌ها و اصولش کوتاه نخواهد آمد). بد نیست داخل پرانتز همین‌جا اشاره کنیمـ که تا همین‌جای کار، در کشوری که دموکراسی و حق اعتراض غیرخشونت‌آمیز مردمـ در آن دائما توسط گروه‌های اپوزیسیون داخلی و خارجی همچون چماق بر سر حاکمیت ‌زده می‌شود، بیش از هزار نفر از مردمـ دستگیر، ۶۵۰ نفر زخمی (گاه با اوضاع وخیم) و حداقل 2 نفر از معترضان کشته شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که هدایت اعتراضات را مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه که نمادی از جریان‌های راست افراطی اروپاست برعهده دارد. از ابتدای قرن بیست‌ویکمـ همزمان با تمامـ کشورهای اروپایی، به تدریج راست افراطی که در دسته‌بندی احزاب متفاوت از گروه‌های راست میانه یا محافظه‌کار قرار می‌گیرد، در فرانسه نیز شکل گرفت.

سال ۲۰۰۲ (ژان ماری لوپن) پدر مارین لوپن، رهبر فعلی جبهه ملی راست‌گرای فرانسه، به نمایندگی از راست افراطی به همراه ژاک شیراک به دور دومـ انتخابات رسید؛ هر چند در دور دومـ به دلیل ترس از گروه‌های راست افراطی همه بر ژاک شیراک و علیه ژان ماری لوپن اجماع کردند و لوپن شکست خورد اما روند استقبال از راست افراطی نه‌تنها متوقف نشد بلکه روند روزافزونی را طی کرد به طوری که خانمـ مارین لوپن که در انتخابات سال ۲۰۱۲ شرکت کرد توانست آرای قابل توجهی کسب کند.

حتی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۴ نیز راست افراطی توانست بیشترین کرسی‌ها را نصیب خود کند و در نهایت در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در سال ۲۰۱۷ باز همـ این خانمـ مارین لوپن به نمایندگی از راست افراطی بود که در غیاب احزابی نظیر حزب سوسیالیست و حزب جمهوری‌خواه به دور دومـ رسید و به‌رغمـ ناکامی در رسیدن به کاخ الیزه، توانست ۳۵ درصد آرا را که حدود 2 برابر دور قبلی بود، کسب کند.

راست افراطی یا Far Right که گاه راست پوپولیستی نیز نامیده می‌شود، غالبا خود را نماینده توده‌های آسیب‌پذیر و خاموش کشور می‌داند و با ویژگی‌هایی نظیر ضدجهانی‌سازی و نئولیبرالیسمـ، حمایت از کارگران و اقتصاد داخلی به جای استفاده از کارگران ارزان‌قیمت کشورهای در حال توسعه، ضدیت با مهاجرت، ملی‌گرایی و تاکید بر ارزش‌های بومی نظیر فرهنگ و زبان (نه نژادپرستی فاشیستی که در جنگ جهانی شاهد بودیم) و گاه اسلـامـ‌ستیزی و یهودستیزی شناخته می‌شود.

بررسی روند اقتصادی فرانسه نیز علت تقویت گروه‌های راست‌گرای فرانسه را بخوبی نشان می‌دهد. فرانسه نیز از جمله کشورهایی است که اقتصادش از بحران یورو بعد از سال ۹-۲۰۰۸ آسیب جدی دید.

گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد درآمد سرانه ناخالص ملی در فرانسه دقیقا از سال ۲۰۱۰ روند نزولی را تجربه کرده و از رقمـ ۴۳۷۹۰ یورو به ۳۷۹۷۰ یورو در سال ۲۰۱۷ رسیده است، البته بدیهی است این یک شاخص است و به معنی توزیع عادلـانه ثروت بین عمومـ مردمـ نیست.

اتفاقا اعتراضات نیز عموما به وسیله همین مردمـ کمتر برخوردار شکل می‌گیرد. رقمـ بدهی ناخالص خارجی فرانسه از رقم536/3 هزار میلیارد یورو در سال ۲۰۰۸ به رقمـ خیره‌کننده 157/5 هزار میلیارد یورو رسیده و در 3 ماهه دومـ سال ۲۰۱۸ حدود 5/6 درصد  افزایش داشته است.

فرانسه همـ‌اکنون در رده‌بندی بدهکارترین کشورهای جهان در رده سومـ قرار دارد. نکته قابل توجه این است که نسبت میزان بدهی ناخالص خارجی فرانسه به تولید ناخالص داخلی این کشور بیش از ۲۱۰ درصد  است، البته این روند بر اغلب کشورهای حوزه یورو حاکمـ است.

آلمان ۱۴۰ درصد، فنلـاند ۱۸۴ درصد، یونان ۲۲۷درصد، ایرلند ۶۸۸ درصد، بلژیک ۲۵۶ درصد، لوکزامبورگ ۶۳۰۶ درصد، هلند ۵۱۹ درصد، نروژ ۱۶۲ درصد، اسپانیا ۱۶۴ درصد  و پرتگال ۲۱۱درصد  مبلغ GDP خود بدهکار هستند. این نسبت برای ایران که سال‌ها از مبادلـات جهانی به دور بوده و از این لحاظ یک حسن برای آن محسوب می‌شود، فقط 4/ 2 درصد  است. همچنین بدهی عمومی دولت از رقمـ 3/ 1 هزار میلیارد یورو در سال ۲۰۰۸ که فقط ۶۲ درصد  از GDP فرانسه بود به رقمـ 29/ 2 هزار میلیارد یورو و ۹۷ درصد  از GDP در 3  ماهه دومـ سال ۲۰۱۸ رسیده است.

بدیهی است این روندهای منفی و شرایط نامطلوب بر زندگی آحاد مردمـ فرانسه تاثیرگذار بوده است که طی سال‌های گذشته به بهانه‌های مختلف پای آنها را به خیابان کشانده است.

سرمقاله شماره 820 روزنامه انصار

نویسنده: امید رامز

تاریخ: 7/9/1397

 *
*

*نیز بخوانید

مبارزه غرب با گروه‌هـای افراطی؛ از ادعا تا واقعیت


راه دشوار صلح در افغانستان


چه کسی معاون اول اشرف‌غنی می‌شود؟


بیمـ و امید‌های بحران یمن بعد از مذاکرات استکهلمـ


شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت سومـ و پایانی)


بیدار بمان آقای فوکویاما!


شرمساری جهـانی


آقای رئیس جمهور! انتحاری‌هـا نمی توانند درس‌خوان خوبی باشند


پارادوکس حقوق بشر و پروژه صلح با طالبان


۱۰ نکته درباره جنبش «واسکت‌زردها»

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان