1398-2-5     2019-4-25     بروز شده در: 1398/2/3 - 17:39:09      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان

دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟

ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»

اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ

رهبرانی بدون سابقه سیاسی

قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا

آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان

صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

سایه ابهامـ بر نشست دوحه؛ از برگزاری تا نتیجه

گل نرگس (ویژه نامه ولـادت امامـ زمان عجل ا... تعالی فرجه الشریف)

بلـایی که اسرائیل بر سر منتقدانش در امریکا می‌آورد

چرا آسانژ حالـا بازداشت شد؟/ ناگفته‌هایی از دو تبانی پشت پرده در بازداشت مدیر ویکی‌لیکس

جرگه مشورتی، ناوردگاه رقابت‌های انتخاباتی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

تاریخ نشر:
1397/7/8 - 18:29:48
تعداد بازدید: 286
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
سایه تقلب ۲۰۱۴ بر انتخابات ۲۰۱۸ افغانستان
سایه تقلب ۲۰۱۴ بر انتخابات ۲۰۱۸ افغانستان

 

اشرف غنی سه هفته قبل و در نشست هیئت‌های ارشد کشور‌های کمک‌کننده، سامـ، وعده داده بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده میلـادی بهترین و شفاف‌ترین انتخابات در سطح منطقه خواهد بود. این وعده‌ای است که حالـا با آمدن امرخیل به ارگ نمی‌تواند موجب اطمینان خاطری در داخل افغانستان شود

مبارزات تبلیغاتی در افغانستان از روز جمعه ۲۸ سپتامبر آغاز شد تا اینکه نامزد‌های انتخاباتی سه هفته وقت برای رقابت با یکدیگر داشته باشند. ۲۷۰۰ نامزد تأیید نهایی کمیسیون مستقل انتخابات را برای ورود به این مبارزات تبلیغاتی و رقابت بر سر کسب ۲۵۰ کرسی پارلمانی به دست آورده‌اند، اما رقابت آن‌ها در حالی انجامـ می‌گیرد که جدای مشکل همیشگی امنیت، شائبه تقلب از قلب بر کل فرایند انتخابات سایه انداخته است و حالـا کمیسیون مستقل انتخابات با بیانیه‌ای به نامزد‌های انتخاباتی نسبت به تخلف از قوانین هشدار می‌دهد. تمامـ این مسائل به قدر کافی فضای سیاسی افغانستان را در هفته‌های اخیر ملتهب کرده بود که انتساب ضیاءالحق امرخیل به مقامـ مشاورت محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، بدگمانی‌ها را در بین منتقدین دولت تشدید کرد و این اقدامـ از سوی رئیس‌جمهوری باعث شده تا خاطره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ و بحران سیاسی بعد آن در مورد تقلب بار دیگر در اذهان زنده بشود. شکی نیست که دولت وحدت ملی عزمـ جدی برای برگزاری انتخابات پارلمان دارد، اما مسئله اصلی این است که چگونه خواهد توانست با وجود چنین مشکلـات قابل توجهی انتخابات را بدون بحران پشت سر بگذارد تا همـ خاطرات چهار سال قبل زدوده بشود و همـ اینکه با گرفتن نمره‌ای قابل قبول بتواند زمینه لـازمـ را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده میلـادی فراهمـ کرده باشد.

اعتراض و اختلـاف‌های پردامنه

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات اول ماه آپریل بود که اعلـامـ کرد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی به همراه شورا‌های محلی در روز شنبه ۲۰ اکتبر خواهد بود و ثبت نامـ از رأی‌دهندگان همـ از نیمه آپریل شروع می‌شود. او در حالی این زمان‌بندی را اعلـامـ کرد که نه تنها سه سال از زمان قانونی برای برگزاری انتخابات پارلمانی گذشته بلکه با اعلـامـ این زمان‌بندی، تاریخ اعلـامـ شده قبلی برای روز شنبه هفتمـ جولـای همـ منتفی شد. عمده دلیل تعویق‌ها مربوط می‌شود به شرایط امنیتی و جنگ بیش از یک ونیمـ دهه دولت با جنگجویان شورشی به‌خصوص نیرو‌های وابسته به گروه طالبان. این موضوعی است که کمتر کسی در مورد آن شک دارد، اما باید به شرایط سیاسی و اختلـافات سیاسی موجود همـ توجه کرد. یک وجه این اختلـافات به انتخابات ریاست جمهوری چهار سال قبل بازمی‌گردد که دو سوی قدرت در دولت وحدت ملی نتوانسته‌اند در این مدت به سازوکار مورد توافقی برای اصلـاح قانون انتخابات برسند. وجه دیگر اختلـافات سیاسی موجود مربوط به احزاب مخالف دولت می‌شود که با گرد آمدن دور یکدیگر و تشکیل جریان سیاسی به نامـ ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان، جبهه قدرتمندی در مقابل دولت وحدت ملی و کمیسیون مستقل انتخابات ایجاد کرده‌اند. کار بر روی اصلـاح قانون انتخابات در ۱۶ جولـای ۲۰۱۵ و با دستور اشرف غنی و تشکیل یک کمیسیون ۱۶ نفره شروع شد و این کمیسیون همـ طرح پیشنهادی خود را در سپتامبر همان سال به دولت وحدت ملی داد و ارگ همـ بیانیه‌ای صادر کرد تا تأیید ریاست جمهوری در مورد طرح کمیسیون را اعلـامـ کند.

هرچند به نظر می‌رسید دو جناح قدرت در داخل ارگ بر سر سازوکار انتخاباتی به توافق رسیده بودند، اما خروج اعتراضی کاوون کاکر و شاه محمود میخائیل از کمیسیون اصلـاحات حکایت از تداومـ اختلـاف میان دو جناح بود که باعث شد نه تنها وفاق ملی بر نحوه اجرای انتخابات شکل نگیرد بلکه اعتراض به خارج از ارگ نیز کشیده بشود. ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان نتیجه این جریان بود که با نشست ۲۶ ماه جولـای تعدادی از شخصیت‌های سیاسی برجسته و حتی مقامـ‌های ارشد حکومتی در کابل به وجود آمد. حضور اعضای برجسته احزابی مثل جمعیت اسلـامی، جنبش ملی اسلـامی، وحدت ملی، جبهه نوین ملی افغانستان و حتی نماینده حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، برخی چهره‌های نزدیک به او در این نشست به معنای شکل‌گیری جبهه‌ای قدرتمند در مقابل ارگ و کمیسیون مستقل انتخابات است که به قول عطا محمد نور، رئیس اجرایی جمعیت اسلـامی، افغانستان را در لبه پرتگاه سقوط می‌بینند. اعتراض آن‌ها به تقلب در انتخابات پارلمانی است و مدعی داشتن اسنادی شدند که وجود (تقلب گسترده و سازمان‌یافته) در انتخابات با این اسناد تأیید می‌شوند. از جمله اسناد مورد نظر آن‌ها بیش از ۱۰ هزار شناسنامه جعلی برای افراد خیالی، صدور شناسنامه‌هایی متعدد با نامـ‌های مختلف برای یک فرد یا شناسنامه‌هایی برای کودکان است که روی آن‌ها برچسب رأی‌دهی نصب شده است. صیاد همان موقع با این واکنش به مقابله با این دست ادعا‌ها برخاست که احزاب سیاسی به شیوه‌های مختلف قصد اعمال فشار بر کمیسیون مستقل انتخابات را دارند و این فشار‌ها همـ (به دلیل منافع شخصی) انجامـ می‌شود. روشن بود که این نوع واکنش آن ائتلـاف و شخصیت‌های با نفوذ آن را ساکت نمی‌کند و اختلـافات آنقدر دامنه‌دار شد که کار از حد نشست‌های اعتراضی فراتر رفت و به تصرف دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در شهر‌های بلخ، هرات و کندهار کشیده شد.

سازش و تردید

ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان که در ابتدای اعتراض خود با آن واکنش کمیسیون مستقل انتخابات روبه‌رو شده بودند اعتراض مدنی خود را تشدید کردند و در ابتدا چادر/خیمه‌های اعتراضی در مقابل دفاتر کمیسیون در برخی از ولـایت‌های افغانستان علمـ کردند و بعد همـ به این حد قانع نشده و با تصرف این دفاتر مانع از ادامه کار آن‌ها شدند. خواسته اصلی ائتلـاف استفاده از سیستمـ بیومتریک برای احراز هویت رأی‌دهندگان به جای شناسنامه‌های انتخاباتی بود تا اینکه از تقلب و استفاده از قریب به ۹ میلیون شناسنامه جعلی جلوگیری شود. صیاد با این ادعا‌ها با ائتلـاف مخالفت می‌کرد که وقتی برای استفاده از این سیستمـ تا زمان انتخابات باقی نمانده و از طرف دیگر، تمامـ شیوه‌های لـازمـ برای شفافیت انتخاباتی در نظر گرفته شد و به این جهت همـ دلیلی برای اعتراض باقی نمی‌ماند. او با این استدلـال نه تنها حاضر به قبول درخواست ائتلـاف نمی‌شد بلکه به دو شیوه انتخاباتی و امنیتی سعی می‌کرد تا ائتلـاف را مجبور به عقب‌نشینی بکند. او از یک سو می‌گفت که اعتراض ائتلـاف و تصرف دفاتر کمیسیون می‌تواند باعث عقب افتادن زمان انتخابات بشود و از طرف دیگر همـ ائتلـاف را تهدید می‌کرد که از نهاد‌های امنیتی برای باز کردن دفاتر کمیسیون استفاده می‌کند. هجومـ نیرو‌های دولتی به دفتر کمیسیون در ولـایت هرات نمونه عملی این تهدید بود که با وجود باز شدن این دفتر، اما باز ائتلـاف به کار خود ادامه داد و به تصرف دیگر دفاتر کمیسیون در ولـایات بلخ و کندهار ادامه داد. به دلیل همین ادامه اعتراضات بود که کمیسیون مستقل در نهایت کوتاه آمده و حاضر به استفاده از سیستمـ بیومتریک شد و در روز یک‌شنبه گذشته اعلـامـ کرد که در انتخابات روز ۲۰ اکتبر از این سیستمـ استفاده خواهد کرد. ائتلـاف با این عقب‌نشینی کمیسیون حاضر به بازگشایی دفاتر کمیسیون شده، اما هنوز زمینه اختلـاف و شائبه تقلب از بین نرفته چراکه مسائل مهمی مثل نحوه استفاده از سیستمـ بیومتریک در تمامـ حوزه‌های رأی‌گیری، آشنایی با تکنولوژی یا تأمین خط انترنتی در طول انتخابات مبهمـ باقی مانده است.

بازگشت خاطره تقلب

شاید بتوان گفت که عقب‌نشینی کمیسیون مستقل و پذیرش سیستمـ بیومتریک تا حدی باعث آرامـ شدن فضای سیاسی افغانستان شده تا رقابت‌های انتخاباتی از روز جمعه در این فضا شروع شود، اما بازگشت امرخیل به عرصه سیاست شائبه تقلب را از زاویه‌ای دیگر مطرح کرده است. اشرف غنی روز چهارشنبه ۲۶ سپتامبر با صدور فرمانی امرخیل را به عنوان مشاور ارشد خود در امور مردمی و سیاسی منصوب کرده و این فرمان او کسی را به ارگ بازمی‌گرداند که بعد از انتخابات ریاست جمهوری چهار سال قبل به طور کامل به حاشیه رانده شده بود. معترضان به تقلب در انتخابات چهار سال قبل امرخیل را یکی از عوامل مهمـ تقلب سیستماتیک در انتخابات می‌دانستند که در آن زمان مقامـ رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را داشت. آن‌ها خواهان برکناری او از آن مقامـ بودند و فایل‌های صوتی مربوط به امرخیل را مطرح می‌کردند که به ادعای معترضین، او در این فایل‌ها دستور تقلب‌های انتخاباتی را می‌دهد. آن فایل‌ها کار خود را کرد و امرخیل نه تنها مجبور شد از مقامـ خود استعفا کند بلکه بر خلـاف همکاران سابق خود به حاشیه رانده شد تا اینکه اشرف غنی بعد چهار سال و در شرایط فعلی او را به ارگ برگرداند. اشرف غنی سه هفته قبل و در نشست هیئت‌های ارشد کشور‌های کمک‌کننده، سامـ، وعده داده بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده میلـادی بهترین و شفاف‌ترین انتخابات در سطح منطقه خواهد بود. این وعده‌ای است که حالـا با آمدن امرخیل به ارگ نمی‌تواند موجب اطمینان خاطری در داخل افغانستان شود در حالی که صلـاحیت همین امرخیل برای نامزدی انتخابات پارلمانی در کمیسیون شکایات انتخاباتی رد شده است و از طرف دیگر، درخواست برخی از نمایندگان فعلی پارلمان برای محاکمه صیاد همـ دلیلی بر این است که تمامـ اختلـاف‌های موجود نه تنها حل و فصل نشده بلکه شدت نیز پیدا کرده است. مجموع این عوامل باعث شده تا انتخابات ۲۰ اکتبر همـ برای دولت وحدت ملی و همـ احزاب سیاسی افغانستان سرنوشت‌ساز باشد به نحوی که اگر هر دو سو به سلـامت از آن گذشتند می‌توان با امیدواری به انتخابات ریاست جمهوری چشمـ دوخت و در غیر این صورت، آن انتخابات شرایطی بحرانی‌تر از چهار سال قبل خواهد داشت.

داكتر سیدنعمت‌اله عبدالرحیمـ‌زاده

 *
*

*نیز بخوانید

ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان


دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟


ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»


اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ


رهبرانی بدون سابقه سیاسی


قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا


آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان


صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان