1397-9-23     2018-12-14     بروز شده در: 1397/9/20 - 19:01:44      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
شرمساری جهـانی

آقای رئیس جمهور! انتحاری‌هـا نمی توانند درس‌خوان خوبی باشند

پارادوکس حقوق بشر و پروژه صلح با طالبان

۱۰ نکته درباره جنبش «واسکت‌زردها»

ترامپ مجبور میشود بین ریاض و آنکارا یکی را انتخاب کند؟

شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت دوم)

نقض حقوق زنان و ادعای حقوق بشر؛ رنج زنان یمنی و غزه از جنگ

​شایسته‌گی یا سهمیه؛ کدام‌یک معیار انسانی در کانکور است؟

طوفان زرد در پاریس/ ماکرون رفتنی است ؟

جنگ تجاری امریکا وچین یا نقض تحریمـ‌هـای ایران

شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت اول)

بیتوجهی به شایسته‌سالـاری در گزینش‌هـا

‌سهمیه‌بندی کانکور به نفع کیست؟

"شایسته سالـاری" یا واسطه بازی

خطر در بیخ گوش ما؛ داعشیان در شرق افغانستان جابجا شده‌اند

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

تاریخ نشر:
1397/6/6 - 20:08:13
تعداد بازدید: 224
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
اهداف و پیامدهای حمله یمن به قلب اقتصادی امارات
اهداف و پیامدهای حمله یمن به قلب اقتصادی امارات

یکی از مهمترین اهداف یمن از حمله به فرودگاه دبی، ضربه زدن به شاهرگ اقتصادی امارات می‌باشد که انجامـ حمله موشکی روز دوشنبه این هدف را کاملـاً محقق می‌سازد زیرا اقتصاد دبی یک اقتصاد شیشه‌ای و بر مبنای توریسمـ و هتلداری، ساختمان سازی و املـاک و تجمع مراکز مالی جهانی قرار دارد که این نوع اقتصاد گره خوردگی بسیار بالـایی را (بالـاتر از اقتصادهای صنعتی و مبتنی بر تولید) به موضوع حفظ امنیت دارا می‌باشد

در حالی که ائتلـاف متجاوز حمله به یمن تحت رهبری عربستان سعودی در صحنه‌های میدانی جنگ مدت‌هاست که پیشروی نداشته و تلـاش‌های گسترده آنها طی ماه‌های گذشته نیز برای رهایی از موقعیت شکست خورده کنونی از طریق به دست آوردن کنترل بندر استراتژیک الحدیده با مقاومت مثال زدنی یمنی‌ها همگی به در بسته خورد در طرف مقابل اما هر روز خبرهای جدیدی از پیروزی‌های نیروهای متحد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در صحنه نبرد انتشار می‌یابد که نشان از تضعیف جبهه متجاوزان و افزایش قدرت نظامی یمنی‌ها و پیدا کردن دست برتر در صحنه پیچیده شطرنج معادلـات نظامی و سیاسی می‌باشد.

در همین راستا روز دوشنبه خبر حمله موشکی پهبادهای ارتش یمن به فرودگاه شهر دبی امارات در رسانه‌هـای منطقه و جهان به سرعت منتشر شد. اگرچه طی هفته گذشته اخبار دیگری از پیروزیهای میدانی نیروهای متحد ارتش و انصاراله یمن همچون موفقیت‌هـای کندک تک تیرانداز ارتش در هدف قرار دادن شمار زیادی از نظامیان سعودی و شبه نظامیان وابسته به آن و همچنین انجامـ حملـات علیه مواضع متجاوزان در ساحل غربی انتشار یافت اما حمله روز دوشنبه به فرودگاه دبی از جهات مختلفی بسیار حائز اهمیت است.

پیامـ هشدار به حملـات تروریستی

طی هفته‌های گذشته به موازات شکست‌هایی که نیروهای متجاوز ائتلـاف و مزدوران تحت کنترل آنها از ارتش یمن و انصاراله دریافت کردند جهان شاهد حملـات غیرانسانی، انتقامـ‌جویانه و از سر استیصال هواپیماهای ائتلـاف به غیرنظامیان یمنی بویژه کودکان بود که حداقل در دو نوبت حدود 70 زن و کودک را به خاک و خون کشید. در حمله 9 آگست (18 اسد) به اتوبوس کودکان دانش آموز یمنی در بندر الحدیده دست کمـ 60 نفر و در حمله دیگری  که روز پنجشنبه هفته گذشته به ماشین حامل کودکان و زنان در منطقه الدریهمی واقع در 20 کیلومتری جنوب بندر حدیده صورت گرفت 26 کودک و 4 زن به طور وحشیانه‌ای قتل عامـ شدند. این حملـات که به نسل کشی شباهت دارد - چرا که با برملـا شدن پیشرفته بودن موشک‌هـای به کار گرفته شده در این حملـات امکان تصادفی بودن آنها ناممکن است- در میان سکوت و انفعال دولت‌های غربی و مجامع جهانی برای متوقف کردن حملـات سعودی و اماراتی ادامه دارد و به نظر نمی‌رسد که بتوان پایانی برای آن از طریق دلخوش کردن به امکان اقدامـ شورای امنیت متصور بود. شورای امنیت حتی از پذیرش انجامـ تحقیقات مستقل نیز برای این حملـات سر باز زده است. ازین رو با درک این شرایط یمنی‌ها تنبیه متجاوزان با انجامـ حملـات موشکی به عمق خاک عربستان و امارات را بهترین وکاربردی ترین گزینه برای بازداشتن آنها از تکرار جنایات بر علیه غیرنظامیان برای خود میبینند. حمله به دبی به لحاظ حساسیت و استراتژیک بودن آن برای امارات و همچنین حمله به ریاض و جده و تاسیسات نفتی آرامکو عربستان طی ماه‌هـای اخیر را باید در همین راستا دانست.

هزینه‌های جبران ناپذیر برای متجاوزان

جنگ یمن در حالی که برای ائتلـاف متجاوزان بدون رسیدن به اهداف اولیه بیش از سه سال است  که روند فرسایشی یافته است اما هر روزی که از آن سپری می‌شود هزینه‌های مالی جنگ فشار بیشتری بر اقتصاد دولت‌های سعودی و امارات وارد می‌کند.

به گفته کارشناسان در خوشبینانه ترین حالت هر روز جنگ برای عربستان 200 میلیون دالر هزینه دارد. در سال این رقمـ به 72 میلیارد و در سه سال گذشته به 216 میلیارد الر رسیده است. این امر باعث شده است عربستان برای اولین بار طی دهه‌هـای اخیر ناچار به استقراض از بانک‌هـای خارجی شود، قیمت‌هـا را افزایش دهد و حتی بر درآمدهای کارگران خارجی که دستکمـ 8 میلیون نفر برآورد میشوند، مالیات وضع کند. این موضوع برای امارات نیز مصداق دارد به صورتی که از ابتدای سال جدید میلـادی در این کشور قوانین مربوط به مالیات بر ارزش افزوده تصویب شده و حتی در امارت دبی که به قوانین خاص و بدون مالیات بودن فعالیت‌های تجاری مشهور بود، نیز سرایت کرده است.

بر همین اساس یکی از مهمترین اهداف یمن از حمله به فرودگاه دبی، ضربه زدن به شاهرگ اقتصادی امارات می‌باشد که انجامـ حمله موشکی روز دوشنبه این هدف را کاملـاً محقق می‌سازد زیرا اقتصاد دبی یک اقتصاد شیشه‌ای و بر مبنای توریسمـ و هتلداری، ساختمان سازی و املـاک و تجمع مراکز مالی جهانی قرار دارد که این نوع اقتصاد گره خوردگی بسیار بالـایی را (بالـاتر از اقتصادهای صنعتی و مبتنی بر تولید) به موضوع حفظ امنیت دارا می‌باشد. لذا حمله پهبادی یمنی‌ها به دبی دقیقاً با آگاهی از این نقطه ضعف و به منظور ضربه زدن به اصلی ترین پایه حفظ اقتصاد امارات صورت گرفت. با این حمله دیوار امنیتی نفوذناپذیر مورد ادعای اماراتی‌ها برای حفظ سرمایه‌هـا در دبی در شرایط جنگ یمن، کاملـا فرو ریخت و به مرور می‌توان شاهد فرار سرمایه‌هـا از دبی و وارد شدن خسارت‌هـای سنگین به آن بود.

در همین راستا حمله به شرکت نفتی آرامکو عربستان نیز می‌تواند دقیقاً چنین پیامی برای سعودی‌ها داشته باشد. باآگاهی از این موضوع جنرال عزیز راشد سخنگوی نظامی ارتش یمن گفت حمله ویژه به فرودگاه بین المللی دبی یک عملیات هشدار دهنده دیگر پس از حمله به شرکت نفتی آرامکو عربستان سعودی است. آرامکو قلب اقتصادی عربستان میباشد که امروزه کاملـاً در تیرس حملـات موشکی و پهبادی نیروهای ارتش و انصارله یمن قرار دارد.

مانور قدرت یمنی‌ها

از بعدی دیگر حمله به فرودگاه دبی پس از حملـات ماه گذشته به ابوظبی و کشتی‌های نفت کش سعودی در تنگه باب المندب همگی اهداف استراتژیکی هستند که در سایه پیشرفت‌های موشکی و پهبادی اکنون به جلوه‌هایی از مانور قدرت یمنی‌ها در مقابل ارتش‌های تا دندان مسلح عربستان و امارات تبدیل شده است. در واقع با انجامـ این حملـات، یمن‌ها نه تنها نمایشی از آمادگی خود برای ادامه دادن پرقدرت به مقاومت در برابر متجاوزان اراده می‌دهند بلکه اعتبار و جایگاه قدرت نظامی عربستان و امارات را که در زمره بالـاترین هزینه‌های نظامی در جهان هستند را نیز در میان کشورهای منطقه و جهان به چالش کشیده‌اند.

در دسترس قرار گرفتن آسمان عربستان و امارات از طریق پیشرفت‌های یمن در ساخت پهبادهای برد بلند و با قابلیت انجامـ حملـات موشکی همچون پهباد صماد 3، در کنار توسعه توانایی‌هایی موشکی و پدافندی که برتری هوایی ائتلـاف متجاوزان را کمتر خواهد کرد برگ‌های برنده‌ای هستند که می‌توانند دولت‌هـای متجاوز را از پذیرش ریسک ادامه جنگ باز دارد.

سرمقاله شماره 795 روزنامه انصار

تاریخ: 7/6/1397*
*

*نیز بخوانید

شرمساری جهـانی


آقای رئیس جمهور! انتحاری‌هـا نمی توانند درس‌خوان خوبی باشند


پارادوکس حقوق بشر و پروژه صلح با طالبان


۱۰ نکته درباره جنبش «واسکت‌زردها»


ترامپ مجبور میشود بین ریاض و آنکارا یکی را انتخاب کند؟


شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت دوم)


نقض حقوق زنان و ادعای حقوق بشر؛ رنج زنان یمنی و غزه از جنگ


​شایسته‌گی یا سهمیه؛ کدام‌یک معیار انسانی در کانکور است؟


طوفان زرد در پاریس/ ماکرون رفتنی است ؟


جنگ تجاری امریکا وچین یا نقض تحریمـ‌هـای ایران

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان