1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1397/5/21 - 19:52:02
تعداد بازدید: 316
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی

علیرضا

عربستان با همراهی بی‌چون‌وچرای خود با مواضع کشورهای غربی، عملـا در نقش سرسپرده آن‌ها در میان جهان عرب و مسلمانان جهان بازنمود پیدا کرده است. اکنون دولتمردان سعودی قصد دارند با گرفتن ژستی مبتنی بر استقلـال در مواضع (آن همـ در مقابل کشوری که قدرت چندانی در روابط بین الملل ندارد)، اتهامـ سرسپرده بودن غربی‌ها را از خود بردارند. هر چند گستره سرسپردگی‌های سعودی‌ها به اندازه‌ای است که با چنین ژستی نمی‌توان آن را زدود.

کانادا به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی سلـاح  برای ماشین جنگی سعودی‌هـا، دستش تا آرنج به خون مردمـ بیگناه و فقیر یمن آغشته است. حالـا همین رفیق باغ و گلستان ریاض بر سر آن چه دغدغه (حقوق بشری) میخواند با دوست قدیمی سرشاخ شده است. ماجرا از آن جا آغاز شد که کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا، با انتشار پیامی در توئیتر از بازداشت هفته گذشته (سمر بدوی)، فعال حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده و خواهان آزادی او شده بود. وزارت خارجه عربستان نیز در واکنشی بیسابقه در سیاست خارجی این کشور، با انتشار بیانیه‌ای اعلـامـ کرد که سفیر کانادا باید در مدت ۲۴ ساعت خاک سعودی را ترک کند و ریاض (تمامی روابط بازرگانی جدید خود) با کانادا را متوقف می‌کند.

عربستان سعودی همچنین اعلـامـ کرد که سفیر خود را از کانادا فرا میخواند و بورس تحصیلی دانشجویان خود در کانادا را به حالت تعلیق در می‌آورد. هفت هزار دانشجوی سعودی ساکن کانادا باید به‌همراه خانواده‌های خود برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر منتقل شوند. شرکت هواپیمایی ملی عربستان سعودی نیز پروازهای خود به تورنتو و از این شهر به ریاض را متوقف کرده است. این واکنش شدید سعودی‌هـا برای بسیاری به ویژه کانادایی‌هـا غیر قابل درک محسوب میشود. طنز ماجرا این جاست که قاتلـان کودکان یمنی در کانادا مدعی هستند که شعار (اول حقوق بشر) را سرلوحه سیاست خارجه خود قرار داده اند و همین موضوع است که باعث شده تنش‌هـای اخیر در روابط دو کشور پیش بیاید. آن‌هـا در ژستی ریاکارانه تاکید دارند که حاضر نیستند از ارزش‌هـای خود کوتاه بیایند. اما واقعیت ماجرا چیست؟ ریشه این تغییر رفتار سعودی‌هـا در عرصه سیاست خارجی را باید در کجا جست وجو کرد؟

اشتباه محاسباتی کانادا و فرصت طلبی ریاض

واقعیت این است که این روزها سعودی‌هـا به ویژه محمد بن سلمان ولیعهد جاه طلب و البته بیتجربه عربستان به دلیل شکست‌هـای متعددی که در حوزه سیاست خارجی متحمل شده اند، مترصد فرصتی بودند تا علـاوه بر حصول یک دستاورد دیپلماتیک بتوانند مشروعیت از دست رفته داخلی خود را نیز ترمیمـ بخشند. فرصتی که کانادایی‌هـا بر اساس یک اشتباه محاسباتی در اختیار ریاض قرار دادند. سیاستمداران کانادایی که همواره تلـاش کرده اند با ژست حقوق بشری در عرصه بین الملل حاضر شوند، مدتی است که به دلیل صادرات سلـاح به ریاض و مشارکت در کشتار کودکان یمنی، زیر تیغ انتقاد فعالـان حقوق بشر قرار گرفته اند. از همین رو  اوتاوا هر از چند گاهی با طرح انتقاداتی از وضعیت حقوق بشر در عربستان، تلـاش میکرد تا ژست بشر دوستی خود را حفظ کند. اما بن سلمان که این روزها به دلیل باج دهی بیش از حد به کشورهای غربی و آن چه موسومـ به سیاست شیردوشی امریکا نسبت به ریاض است، تحت انتقادهای شدید قرار گرفته تصمیمـ گرفت تا از این فرصت به وجود آمده استفاده کند و اصطلـاحا با یک تیر چند نشان بزند. در ادامه مطلب به اهداف سه گانه ریاض در این زمینه،  میپردازیم:

ژست استقلـال‌خواهی ریاض

اولین هدف سعودی‌هـا از این چرخش در تعاملـات دیپلماتیک را میتوان تلـاش برای ترسیمـ یک تصویر قهرمانانه از بن سلمان در عرصه داخلی دانست. امری که ولیعهد جوان سعودی به دلیل ناکامی‌هـای متعدد در یمن، سوریه، لبنان و عراق به شدت به آن نیازمند است. علـاوه بر این تحلیل گران معتقدند، علت پنهان و شاید مهمـ‌ترین دلیل عربستان برای قطع یک باره و غیرمنتظره مناسبات دیپلماتیک، اقتصادی و آموزشی با دولت کانادا را می‌توان مربوط به خدشه‌دار شدن وجهه این کشور در میان مسلمانان جهان، به عنوان سرسپرده غربی‌ها دانست. در حقیقت، طی سال‌های اخیر کشورهای ایران و ترکیه، با تاکید بر استقلـال هیئت حاکمه و ملت خود، غربی‌ها را از هر گونه دخالت در امور داخلی کشور خود برحذر داشته و در مناسبات سیاسی با خارج روح استقلـال‌خواهی را حفظ کرده‌اند اما بر خلـاف این دو کشور، عربستان با همراهی بی‌چون‌وچرای خود با مواضع کشورهای غربی، عملـا در نقش سرسپرده آن‌ها در میان جهان عرب و مسلمانان جهان بازنمود پیدا کرده است. اکنون دولتمردان سعودی قصد دارند با گرفتن ژستی مبتنی بر استقلـال در مواضع (آن همـ در مقابل کشوری که قدرت چندانی در روابط بین الملل ندارد)، اتهامـ سرسپرده بودن غربی‌ها را از خود بردارند. هر چند گستره سرسپردگی‌های سعودی‌ها به اندازه‌ای است که با چنین ژستی نمی‌توان آن را زدود.

ایجاد یک ائتلـاف بین المللی

دومین دلیل را میتوان ایجاد یک ائتلـاف از کشورهای همسو با عربستان در منطقه در مقابل یک بحران بین المللی دانست. از همین رو خیلی سریع بعد از آغاز تنش در روابط ریاض- اوتاوا شاهد  بودیمـ که کشورهای عربی منطقه و حتی مصر و اردن به صورت صریح از ریاض در مقابل کانادا حمایت کردند. نکته جالب‌تـر این که روسیه نیز در دعوای عربستان و کانادا طرف ریاض را گرفت. سخنگوی  وزارت خارجه روسیه در این باره تاکید کرد: (ما به طور مداومـ و با احترامـ به حریمـ خصوصی ملی و سنت‌های دیرینه کشورها از احترامـ به حقوق بشر دفاع می‌کنیمـ و از نظر ما سیاسی کردن مسائل حقوق بشر غیرقابل قبول است.) حمایت‌هـا از ریاض در منطقه باعث شده تا به رغمـ تشدید اختلـافات در میان کشورهای عربی، محمد بن سلمان مانور قدرت موفقی را در حوزه دیپلماتیک تجربه کند.

انتقال یک پیامـ به غرب

هدف سومـ را میتوان ارسال یک پیامـ به کشورهای غربی دانست. بن سلمان تلـاش میکند این گونه نشان دهد که ما هیچ گونه انتقادی را از بیرون درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی قبول نمی‌کنیمـ. البته باید اذعان کرد که زمینه برای گرفتن چنین ژستی و ارسال چنین پیامی را رفتار دیپلماتیک دولت امریکا ایجاد کرده است. تاکید ترامپ بر بی‌علـاقگی و بی‌توجهی‌اش به مسائل حقوق بشری از یک سو و اتخاذ سیاست خارجی کاسب کارانه عریان از طرف واشنگتن از سوی دیگر باعث شده است تا عربستان هیچ ابایی از تغییر لحن خود نداشته باشد. واشنگتن تنها به کسب دالرهای نفتی سعودی فکر میکند، بهایی که شاهزاده‌هـای عربستان به سهولت آماده پرداخت آن هستند. از همین رو ست که روزنامه انگلیسی گاردین  رویکرد جدید سیاست خارجی عربستان را ناشی از چراغ سبز امریکا میداند. دربار عربستان خیلی خوب این موضوع را درک کرده که در عصر نابه سامان ترامپ در غرب دیگر کسی برای حقوق بشر وقت فکر کردن ندارد.

ندامت دیپلماتیک کانادا

اما در طولـانی مدت بعید است دولت ریاکار و کاسبی چون کانادا حاضر بشود از دالرهای نفتی سعودی به این راحتی چشمـ بپوشد. کانادا خواهان تقویت سرمایه گذاری‌ها و صادراتش به عربستان به دنبال سیاست‌های تنوع‌ اقتصادی در این کشور بوده است. عربستان دومین بازار بزرگ صادرات کانادا در حوزه خلیج‌فارس بعد از امارات محسوب می‌شود. در سال 2017 میزان صادرات کانادا به عربستان 1.4 میلیارد دالر کانادا بود. اولین چیزی که از قطع روابط تجاری دو طرف تحت تاثیر قرار می‌گیرد فروش نفربرهای زرهی سبک به عربستان به ارزش 15 میلیارد دالر کاناداست. بیدلیل نیست که خبرگزاری فرانسه گزارش داد، به دنبال تصمیمـ عربستان برای تعلیق روابط تجاری و نخریدن گندمـ و جو از کانادا، اوتاوا به دنبال آن است که از آلمان و سوئد بخواهد برای کاهش تنش با ریاض واسطه شوند.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان