1399-8-1     2020-10-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است
امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول
چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته
احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ
چامسکی: "رویای امریکایی" برباد رفته / لزومـ یک انقلـاب سیاسی در امریکا
زبان فارسی به رتبه ۱۴ زبان علمـ دنیا ارتقا یافت
نماینده ویژه پوتین: ترامپ باید برای افغانستان کاری بکند / اگر به افغانستان برای ارتقای اقتصاد، مدیریت و ارتش کمک نشود این کشور آینده‌ای نخواهد داشت و فروخواهد پاشید
چرا شمال افغانستان ناامن و بیثبات شده است؟
حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1397/5/5 - 12:19:31
تعداد بازدید: 903
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ
تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تحلیلگران در افغانستان به این باورند که انتخابات پاکستان توسط ارتش آن کشور مدیریت شده و تنها احزاب و نامزدانی توانسته‌اند رای بدست آورند که ارتش از آن‌ها طرفداری کرده است.

در انتخابات پاکستان دو حزب نسبتاً بانفوذ باهمـ رقابت می‌کنند. حزب مسلمـ لیگ شاخه نوازشریف و حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان. چون نوازشریف به اتهامـ فساد در زندان به سر می‌برد، شهباز شریف برادر نوازشریف در تلـاش بدست آوردن آرای کافی برای پست نخست وزیری است.

نتایج اولیه: عمران خان 118 کرسی پارلمان پاکستان را به دست آورد

مقامـ‌های انتخاباتی پاکستان دیروز جمعه اعلـامـ کردند حزب تحریک انصاف متعلق به عمران خان توانسته از مجموع 272 کرسی مجلس ملی این کشور 118 کرسی را بر اساس آخرین شمارش آرا به دست آورد.

به نقل از گلف نیوز، این نتایج رسمی نشان می‌دهد که عمران خان در انتخابات پاکستان پیروز شده اما هنوز باید برای تشکیل یک دولت ائتلـافی به سراغ احزاب همـ پیمان برود. همچنین در این انتخابات پارلمانی پاکستان که چهارشنبه گذشته برگزار شد، حزب مسلمـ لیگ پاکستان تحت رهبری شهباز شریف که نزدیک‌ترین رغیب حزب عمران خوان بود توانست 63 کرسی به دست بیاورد.

این حزب در اصل متعلق به نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان است که اکنون به زندان افتاده. او اظهاراتی نتایج این انتخابات را رد کرده و مدعی وقوع تقلب و دستکاری در انتخابات رخ داده است.

عمران خان روز پنجشنبه به اعلـامـ پیروزی در انتخابات پرداخته و آن را شفاف‌ترین انتخابات تاریخ پاکستان دانست و وقوع هرگونه تقلب در آن را رد کرد. در جایگاه سومـ این انتخابات نیز حزب مردمـ پاکستان با 43 کرسی قرار گرفت و نتایج رقابت بر سر دیگر کرسی‌ها نیز هنوز مشخص نشده است.

عمران خان در یک سخنرانی برای اعلـامـ پیروزی خود از خانه‌اش در شهر اسلـامـ آباد متعهد به حراست از منافع مردمـ پاکستان شد و گفت که به توده مردمـ تعلق دارند.

او متعهد شد که سیاست‌هایش را در جهت حمایت از مردمـ و نه برگزیدگان پیاده کند.

بر اساس آخرین نتایج مربوط به شمارش آرا حزب تحریک انصاف عمران خان 118 کرسی به دست‌ آورده اما برای آنکه اکثریت را به دست بیاورد نیازمند 172 کرسی از مجموع 342 کرسی مجلس شورای ملی پاکستان است. در این مجلس 70 کرسی اختصاصی شامل 60 کرسی برای زنان و 10 کرسی برای اقلیت‌ها بوده.

او با کمک احزاب مستقل و کوچک اکنون به راحتی می‌تواند دولت بعدی را تشکیل دهد.

عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیم/ مرزها بین افغانستان و پاکستان باز باشد

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان اعلـامـ کرد که افغانستان تنها کشوری است که در امر مبارزه با تروریسمـ بیشتر از همه آسیب دیده است.

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان که پیشتاز انتخابات این کشور است، گفت که خواهان روابط بهتر با افغانستان است و به تلـاش‌هایش برای برقراری صلح در افغانستان ادامه می‌دهد.

عمران خان افزود که پاکستان به امنیت بیشتر ضرورت دارد و او می‌خواهد که همسایه‌های پاکستان با اسلـامـ‌آباد روابط خوب داشته باشند.

وی افزود: (کسانی که بیشتر در دنیا از تروریسمـ ضرر دیده، مردمـ افغانستان است. زمانی که در افغانستان امنیت باشد، در پاکستان امنیت است. خواست من این است که میان افغانستان و پاکستان مرزها باز باشد.

روابط افغانستان و پاکستان

پاکستان همسایه جنوبی افغانستان است و دو کشور دارای مرز مشترک هستند. از زمان ایجاد پاکستان در هفتاد سال پیش تاکنون، دو کشور اختلـافات جدی دارند و در حال حاضر حکومت افغانستان پاکستان را به مداخله و حمایت از گروه‌های شورشی متهمـ می‌کند.

تحلیلگران به این باورند در صورت برنده شدن عمران خان در پاکستان، احتمالـا شورشیان بیشتر حمایت خواهند شد. عبدالطیف نظری استاد روابط بین الملل اما به این باور است که تعیین کننده سیاست اصلی پاکستان با افغانستان ارتش پاکستان است و حکومت ملکی این کشور نقشی در این سیاست ندارد: (چه عمران خان باشد چه مسلمـ لیگ باشد، هیچ تغییری در سیاست پاکستان در قبال افغانستان نخواهد آمد زیرا نقش کلیدی را در سیاست‌گذاری‌ها اردو دارد.)

با آنکه برخی از تحلیلگران پیروزی عمران خان را به ضرر افغانستان می‌بینند و به این باورند که او طرفدار حلقات تندرو در پاکستان است، اما صدیق پتمن تحلیلگر مسایل سیاسی به این نظر است که هنوز خط مشی عمران خان در قبال افغانستان نامعلومـ است: (عمران سیاست مشخص ندارد و ما نمی‌دانیمـ که او با افغانستان چه می‌کند. چون او ممکن است با حمایت نظامیان پاکستان به قدرت برسد، بنابراین سیاستش در قبال افغانستان برگرفته از استراتژی نظامیان پاکستان است.)

برخی‌ها در افغانستان به این باورند که حزب مسلمـ لیگ شاخه نوازشریف سیاست‌های دموکراتیک را دنبال می‌کند و پیروزی مسلمـ لیگ برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان کمک خواهد کرد ولی آقای نظری به این نظر است که این حزب نیز نظر مثبتی در مورد افغانستان ندارد: (حتا اگر مسلمـ لیگ نوازشریف به قدرت برسد، تصمیمـ سازی در پاکستان نسبت به افغانستان در اختیار نظامیان و آی اس آی خواهد بود.)

آقای نظری افزود که سیاست عمق استراتژیک پاکستان در قبال افغانستان ادامه خواهد یافت و نظامیان پاکستانی تلـاش خواهند کرد تا مانع نفوذ هند در افغانستان شوند و با ناامن سازی و تقویت گروه‌های شورشی برای تقویت شورشگری در افغانستان تلـاش خواهند کرد.

روند صلح

انتخابات پارلمانی در حالی در پاکستان برگزار می‌شود که افغانستان تلـاش دارد تا طالبان را تشویق به مذاکره نماید. جامعه جهانی نیز در این راستا همکاری خودرا با افغانستان اعلـامـ کرده و اخیرا دیپلومات‌های امریکایی نیز با نمایندگان طالبان دیدار و گفتگو کرده‌اند.

باورها در افغانستان بر اینست که تنها اقناع پاکستان می‌تواند طالبان را وادار به مصالحه با دولت افغانستان کند. آقای پتمن نیز به این نظر است که با تغییر نخست وزیر پاکستان، تغییری در روند صلح افغانستان به وجود نخواهد آمد: (اگر نظامیان بخواهند که به صلح افغانستان کمک کنند، بدون شک می‌توانند ولی صدر اعظمـ در این مورد هیچ کاری انجامـ داده نمی‌تواند.)

روابط تجاری

افغانستان و پاکستان تا دو سال پیش بیشترین روابط تجاری را داشتند ولی با تیره شدن روابط سیاسی، تجارت بین دو کشور نیز صدمه دید. تاجران افغانستانی که پیش از این اموال شان را از طریق بندر کراچی وارد افغانستان می‌کردند به دلیل مانع‌تراشی‌های پاکستان مجبور به کاهش تجارت از این مسیر شدند.

تاجران پاکستان با استفاده از توافقنامه تجارت و ترانزیت با افغانستان، اموال تجارتی از جمله سمنت را به کشورهای آسیای میانه صادر می‌کردند و لـاری‌های پاکستان می‌توانستند اموال تجارتی را در تمامـ شهرهای افغانستان برسانند. ولی حالـا این روابط محدود شده و حکومت افغانستان اجازه تردد لـاری‌های پاکستان در داخل خاک افغانستان را نمی‌دهد.

عبدالحی ورشان خبرنگار و کسی که مدت ۲۰ سال در پاکستان زندگی کرده است می‌گوید عمران خان تظاهر می‌کند که ضد غرب است و روابط نزدیکی با طالبان و سایر گروه‌های تندرو در داخل پاکستان دارد. آقای ورشان به این نظر است که نظامیان پاکستان در ماه‌های اخیر به شدت تحت فشار امریکا و غرب قرار دارند و حکومت‌های ملکی نیز طرفدار کاهش مداخله نظامیان پاکستانی در امور حکومت ملکی است ولی در صورتی که عمران خان به قدرت برسد، نظامیان پاکستان برنده خواهند بود و سیاست ملکی را همچنان در کنترول خواهد داشت.

آقای ورشان گفت: (حالـا نظامیان پاکستان با رهبری جدید حکومت ملکی که روحیه ضد غربی دارد، فشار امریکا و غرب را کاهش دهد و نفس نسبتا راحت بکشد.)

افغانستانی‌هایی که تجربه زندگی در پاکستان  را دارند می‌گویند به هر اندازه حکومت با گروه‌های تندرو مذهبی همکار باشد، به همان اندازه وضعیت امنیتی در افغانستان وخیمـ‌تر می‌شود زیرا طالبان افغان در پاکستان پول، اسلحه و امکانات بیشتری برای گرمـ نگهداشتن جنگ در افغانستان به دست می‌آورند.

دویچه وله/ ح. همراز*
*

*نیز بخوانید

با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است


احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ


نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته


چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است


امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول


از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است


از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند


کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن


بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان


برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان