1398-3-28     2019-6-18     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1397/4/26 - 12:34:55
تعداد بازدید: 275
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

غنی: با توان خودمـ و رأی مردمـ رئیس جمهور شده‌امـ!
غنی: با توان خودمـ و رأی مردمـ رئیس جمهور شده‌امـ!

علی احمدی

رئیس حکومت وحدت در حالی از انتخابات و رأی مردمـ حرف می‌زند که انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 یکی از طولـانی‌ترین انتخابات جهان و یکی از بدنامـ‌ترین انتخابات تاریخ افغانستان گفته می‌شود. اتهامـ‌های تقلب در این انتخابات و سندهای ارایه شده از تقلب‌های انتخاباتی از سوی رقیب و در نهایت تن دادن به تشکیل حکومت وحدت ملی یا حکومت سهمیه‌یی، همه گویای وجود تقلب در انتخابات بود.

رئیس حکومت وحدت ملی پس از بازگشت از بروکسل در یک نشست خبری شرکت کرد تا دستاوردهای این نشست را با رسانه‌ها در میان بگذارد. او در این نشست ضمن برشمردن دستاوردهای نشست بروکسل، به نشست سران احزاب سیاسی‌ی که خواهان لغو روند ثبت‌نامـ رأی‌دهندگان شده بود، به‌شدت واکنش نشان داد و گفت، نتیجۀ انتخابات را چند فرد سیاسی تعیین نمی‌تواند، بلکه این مردمـ است که نتیجۀ انتخابات را تعیین می‌کنند. او افزود، آن‌هایی که خواهان لغو روند ثبت‌نامـ رأی‌دهندگان هستند، از مردمـ رأی نگرفته‌اند و کسی آن‌ها را انتخاب نکرده است، بنابراین، آن‌ها صلـاحیتی ندارند و نمی‌توانند خواهان لغو روند ثبت‌نامـ رأی‌دهندگان شوند. او در ادامۀ سخنان خود گفت، کسی که با رأی مردمـ به‌عنوان رئیس جمهور انتخاب شده است، منمـ و من این مقامـ را نه با زور و زر که با توانایی‌های خودمـ به‌دست آورده‌امـ. حال پرسشی که مطرح می‌شود این است که رئیس حکومت وحدت ملی از کدامـ انتخابات و رأی مردمـ صحبت می‌کند و در طول چهار سال عمر حکومت وحدت ملی، توانایی‌های او چه کارکردی در جامعه داشته است؟

رئیس حکومت وحدت در حالی از انتخابات و رأی مردمـ حرف می‌زند که انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 یکی از طولـانی‌ترین انتخابات جهان و یکی از بدنامـ‌ترین انتخابات تاریخ افغانستان گفته می‌شود. اتهامـ‌های تقلب در این انتخابات و سندهای ارایه شده از تقلب‌های انتخاباتی از سوی رقیب و در نهایت تن دادن به تشکیل حکومت وحدت ملی یا حکومت سهمیه‌یی، همه گویای وجود تقلب در انتخابات بود.

غنی در حالی سران احزاب سیاسی را به انتخابات دعوت می‌کند و خود مدعی‌یی بردن اکثریت آرای مردمـ می‌شود که انتخابات سال 2014 اعتماد مردمـ را نسبت به نهادهای انتخاباتی به‌شدت آسیب زد تا جایی که در انتخابات پیشرو تنها یک سومـ واجدان شرایط رأی‌دهی برای شرکت در انتخابات ثبت‌نامـ کرده‌اند.

رئیس حکومت وحدت ملی قول داده بود که برای برگزاری انتخابات شفاف و برگرداندن اعتماد مردمـ به نهادهای انتخاباتی، این نهادها را اصلـاح می‌کند و به کسی اجازه نمی‌دهد در امور این نهادها مداخله کند. اما یکی از اعضای کمیسیون انتخابات در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها، رئیس حکومت وحدت ملی را متهمـ به دخالت در امور انتخابات کرد. مداخله در امور انتخابات و برخورد سلیقه‌یی و سمتی با روند انتخابات، نشان می‌دهد که نه‌تنها در این نهاد اصلـاحاتی به‌وجود نیامده است، بلکه برعکس این نهاد با رفتارهای خود به سوی مهندسی انتخابات گامـ بر می‌دارد که نمونۀ آن سه حوزه‌یی ساختن انتخابات ولـایت غزنی از سوی کمیسیون انتخابات است.

کمیسیون انتخابات در حالی به چنین اقدامی دست یازیده است که از مهلت قانونی (180 روزه یا 6 ماهه) پیش از برگزاری انتخابات برای تغییر قوانین انتخابات حدود 3 ماه گذشته است و تا انتخابات تنها 3 ماه دیگر وقت باقی‌است. در چنین شرایطی کمیسیون انتخابات نمی‌تواند قوانین انتخابات را به نفع گروهی خاصی تغییر دهد. اگر به‌راستی دغدغۀ مسئولـان برگزاری انتخابات، عدالت و برابری در انتخابات است، بهترین شیوه برای عدالت در انتخابات، استفاده از حق رأی و محرومـ نماندن شهروندان غزنی از این حق، تأمین امنیت مرکزهای رأی‌گیری در مناطق ناامن است نه دور زدن قاعده و قانون انتخابات. اما دغدغۀ مسئولـان انتخابات نه تأمین عدالت که به بیراهه کشیدن انتخابات و ترویج بی‌عدالتی و آسیب زدن به معیارهای دموکراسی در کشور است. زیرا مشکل غزنی ناامنی‌ست و ناامنی معضلی‌ست که مانع رفتن شهروندان به پای صندوق‌های رأی می‌شود نه تک حوزه‌یی بودن این ولـایت. اگر مشکل ناامنی غزنی حل نشود با سه حوزه‌یی شدن این ولـایت بازهمـ اکثر شهروندان از حق رأی محرومـ می‌شوند؛ زیرا به دلیل ناامنی آن‌ها نمی‌توانند در رأی‌دهی شرکت کنند. سه حوزه‌یی شدن انتخابات غزنی نه‌تنها به شفافیت و عدالت کمک نمی‌کند، بلکه برعکس به سبب عدمـ شفافیت و بی‌عدالتی انتخابات می‌شود. بطور مثال: با سه حوزه‌یی شدن انتخابات غزنی ممکن است نامزدی با کمتر از 100 رای از یک حوزه وارد پارلمان شود و در حوزۀ دیگر نامزدی با بیشتر از  5 هزار رأی به پارلمان راه نیابد که چنین چیزی با روح و معیار دموکراسی یا همان اکثریت آرا در تناقض است و اعتبار نهادهای انتخاباتی را بیش از پیش زیر سوال می‌برد که با این حساب انتخابات پیشرو ناعادلـانه‌تر و ناشفاف‌تر از انتخاب جنجال برانگیز سال 2014 خواهد بود.

رئیس حکومت وحدت ملی در مورد توانایی‌های خود نیز مبالغه نمی‌کند. او توانایی‌هایی دارد که رقیبان و حتا سلف‌اش حامد کرزی از آن بی‌بهره بوده است. غنی در دوران حکومت‌اش نشان داد که این توانایی را دارد تا با گذاشتن کانتینیر راه معترضان (جنبش روشنایی) را سد کند و اعتراض دیگر (جنبش رستاخیز تغییر) را به هر طریقی خنثی کند.

او با اعلـامـ آتش‌بس یکجانبه نشان داد که این توانایی را دارد تا به طالبان فرصت دهد که در شهرهای بزرگ جولـان دهند و حتا برخی از ولسوالی‌ها را به راحتی تصرف کنند. نمونۀ آن تصرف 40 روستای ولسوالی خاک جبار کابل است. مسئولـان این ولسوالی در مصاحبه با برخی رسانه‌ها گفته‌اند که طالبان با استفاده از آتش‌بس یکجانبه وارد این ولسوالی شده و  از 50 روستای این ولسوالی 40 روستا را در کنترل دارند. این در حالی‌ست که ولسوالی خاک جبار تنها کمی بیشتر از 50 کیلومتر با شهر کابل فاصله دارد و با این حساب ضمانتی همـ وجود ندارد که طالبان جابجا شده در شهر کابل، به زودی بخش‌هایی از شهر را اشغال نکنند.

رئیس حکومت وحدت ملی، نشان داد که می‌تواند با آتش‌بس یکجانبه قبح حضور طالبان در پایتخت را بشکند، به همین دلیل است که وقتی 80 درصد ولسوالی خاک جبار کابل به دست طالبان می‌افتد کسی تعجب نمی‌کند.

اشرف غنی نشان داده است که این توانایی را دارد تا افراد صاحب‌نفوذ را دستگیر کند، نمونۀ آن دستگیری نظامـ‌الدین قیصاری، فرمانده پلیس ولسوالی قیصار فاریاب است. دستگیری قیصاری نه تنها مشکلی را حل نکرد که به مشکلـات زیادی نیز دامن زد. بیش از دو هفته است که ولـایت‌های شمال صحنۀ تظاهرات مردمان ناراضی از رفتارهای حکومت است. این امر علـاوه بر فلج کردن نهادهای حکومتی این ولـایت‌ها زیان‌های مالی فراوانی نیز در پی داشته است؛ زیرا معترضان بسیاری از راه‌های ارتباطی را بسته‌اند. مهمـ‌تر از این‌ها لطمه‌یی است که به دلیل این اقدامـ به حیثیت نیروهای امنیتی وارد شده است؛ زیرا رفتارهای غیرحرفه‌یی نیروهای امنیتی با معترضان و محافظان قیصاری، انتقادهای زیادی را بر این نیروها وارد کرده است.

واقعیت این است که بسیاری از وعده‌های حکومت وحدت ملی تاکنون تحقق نیافته است. یکی از مهم‎‌ترین وعده‌های این حکومت برگزاری انتخابات شفاف و عادلـانه و همچنان برگرداندن اعتماد مردمـ به این نهاد بود که تاکنون تحقق نیافته است، بلکه تردیدها نسبت به برگزاری انتخابات شفاف و بدور از تقلب در میان مردمـ بیشتر شده است. شکاف‌ها و حساسیت‌های قومی و سمتی در دوران حکومت وحدت ملی به‌شدت افزایش یافته و اعتماد مردمـ نسبت به حکومت کاهش یافته‌است؛ زیرا بسیاری از رفتارها و گفتارهای حکومت مبهمـ و دوپهلوست تا جایی که حتا سبب دلخوری بسیاری از کشورهای حامی افغانستان نیز شده است. رد درخواست سران حکومت افغانستان در مورد دیدار با سران امریکا، ناتو و بریتانیا در حاشیۀ نشست سران ناتو در بروکسل نشانۀ دلخوری این کشورها از سران حکومت است. بنابراین، بهتر است سران حکومت وحدت ملی، به‌جای رفتارها و گفتارهای مبهمـ و احساساتی، رفتارها و گفتارهای منطقی پیشه کنند تا اعتماد مردمـ به حکومت افزایش یافته و شکاف‌های قومی بیشتر از این گسترش نیابد، در غیر آن مشکلـات افغانستان بیشتری دامن دولت را خواهد گرفت.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان