1397-8-28     2018-11-19     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1397/4/24 - 12:05:32
تعداد بازدید: 182
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پیامدهای حضور نظامی قطر و امارات در خاک افغانستان
پیامدهای حضور نظامی قطر و امارات در خاک افغانستان

حضور نظامی قطر و امارات در خاک افغانستان مساله‌ای است که میتواند سرآغاز دوره جدیدی از صحنه جنگ‌هـای نیابتی در افغانستان باشد و بن بست جنگ در کشور را پیچیده‌تـر نماید.

پس از گذشت 17 سال از حضور نظامیان خارجی در افغانستان، اکنون دو کشور عربی قطر و امارات نیز خود را برای حضور نظامی در این کشور جنگ زده آماده میکنند؛ اتفاقی که میتواند سرآغاز دوره جدیدی از صحنه جنگ‌هـای نیابتی در افغانستان باشد و بن بست جنگ در کشور را پیچیده‌تـر نماید.

مساله حضور نظامی قطر و امارات در افغانستان پس از ماه‌هـا رایزنی مقامات این کشورها با سران ناتو، اکنون رنگ جدی تری به خود گرفته است و احتمالـا به زودی اولین گروه از نظامیان قطر و امارات وارد معرکه جنگ افغانستان خواهند شد. دولت وحدت ملی نیز علیرغمـ مخالفت مجلس و تحلیلگران نظامی، یک ماه پیش رسما با فعالیت نظامی قطر و امارات در خاک افغانستان توافق کرد و اکنون همه مقدمات برای مواجهه افغانستان با صحنه جدیدی از درگیری‌هـا و رقابت‌هـای منطقه‌ای فراهمـ شده است.

حضور نظامی قطر و امارات در خاک افغانستان بازی خطرناکی است که پیامدهای آن، سال‌هـا موضوع صلح افغانستان را به تاخیر خواهد اندخت و تبعات مخربی برای این کشور بر جای خواهد گذاشت. این نوشتار به برخی از پیامدهای حضور نظامیان قطر و امارات در خاک افغانستان پرداخته است:

چرا ناتو به دنبال تقویت حضور کشورهای اسلـامی در جنگ افغانستان است؟

قطر و امارات اولین کشورهای مسلمانی نیستند که پا به جنگ افغانستان گذاشته اند؛ پیش از آنها ترکیه نیز که عضو پیمان آتلـانتیک شمالی (ناتو) است به عنوان تنها کشور مسلمانِ حاضر در جنگ افغانستان جایگاه خود را به عنوان یکی از بازیگران اصلی در افغانستان تثبیت کرده است. با این حال، علیرغمـ حضور فعال ترکیه در مسائل افغانستان، نظامیان این کشور هیچگاه کوچکترین درگیری با گروه‌هـای مسلح مخالف دولت نداشته و همچنین هیچ حمله‌ای از سوی مخالفین مسلح نیز علیه نظامیان ترکیه به ثبت نرسیده است. با این وصف، به نظر نمی رسد حضور نظامیان قطر و امارات متحده عربی در افغانستان گره گشایی در بن بست جنگ افغانستان داشته باشد و بتواند باری از دوش دولت و نیروهای امنیتی این کشور در صحنه جنگ بردارد.

از سوی دیگر، امریکا با درک حساسیت‌هـای مردمی درباره حضور نظامیان خارجی در کشور به این نتیجه رسیده است که با ورود کشورهای اسلـامی به صحنه جنگ، فضای حاکمـ علیه غرب اندکی تلطیف خواهد شد و تیغ تیز هجمه‌هـای مذهبی که ناتو را به عنوان یک نیروی غیراسلـامی در کشور اسلـامی افغانستان خنثی میشود.

مطمئنا سران کشورهای عضو ناتو و در راس آنها ایالـات متحده امریکا نیز توقعی بیش از این از حضور نظامی امارات و قطر در افغانستان ندارند و اندیشه سهمگیری این دو کشور در جنگ با طالبان در میدان عمل خیالی دور از واقعیت خواهد بود؛ به عبارتی دیگر، زدودن نوع نگاه مردمـ افغانستان و احساسات دینی که مردمـ را علیه نیروهای خارجی متحد میکند، اصلی ترین هدف از پذیرش این دو کشور در ماموریت حمایت قاطع ناتو میباشد. با این وصف نمی توان انتظار داشت حضور نظامی قطر و امارات در جنگ افغانستان تغییر محسوسی در میدان جنگ این کشور به وجود آورد.

افزایش رقابت‌هـای منطقه‌ای در افغانستان

در حالی که نظامیان امارات و قطر هنوز پای خود را به خاک افغانستان نگذاشته اند، گزارشات حاکی از آن است که عربستان سعودی از همین حالـا تکاپوی شدیدی برای جا نماندن از این رقابت منطقه را آغاز کرده است. این خبر به اندازه‌ای وحشتناک است که میتواند تمامـ امیدها برای پایان یافتن درگیری‌هـای چندین دهه اخیر در افغانستان را به صفر برساند.

عربستان سعودی که در ماه‌هـای اخیر تلـاش زیادی برای ثتبیت جایگاه خود در افغانستان از طریق دیدار با مقامات امریکایی و افغانستانی و همچنین مداخله در روند صلح با طالبان داشته است، اکنون پروژه حضور نظامی در افغانستان را کلید زده و از سوی دیگر، ترامپ نیز بدش نمی آید بخشی از نیروی انسانی و هزینه مالی حضور غرب در کشور را از خزانه کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس تامین کند. برخی گزارشات حاکی از آن است که سران ناتو به سفارش ترامپ برای تامین منابع مالی و انسانی جنگ افغانستان، به حمایت امارات، عربستان سعودی و قطر چشمـ دوخته است.

اگرچه عربستان سعودی مدت‌هـا است در باتلـاق جنگ یمن زمین گیر شده و حضور در یک جنگ فرسایشی دیگر در افغانستان میتواند به شدت این کشور را تضعیف نماید، اما منافعی از قبیل رقابت با قطر، حضور در نزدیکی مرزهای جمهوری اسلـامی ایران و حمایت از داعش به بهانه حضور نظامی در افغانستان میتواند به اندازه کافی برای عربستان وسوسه کننده باشد تا در جنگ افغانستان حضور یابد.

در هر صورت، آنچه مشخص است این است که باز شدن پای نظامیان امارات و قطر به افغانستان میتواند زمینه ساز رقابتی غیر قابل کنترل میان کشورهای عربی و در راس آنها عربستان سعودی باشد و در این میان، تنها کسانی که خسارت خواهند دید ملت افغانستان خواهند بود.

نقض متضاد قطر! میزبانی از دفتر سیاسی طالبان و نبرد علیه این گروه

پس از برپایی حاکمیت طالبان در افغانستان، عربستان سعودی، امارات و پاکستان تنها کشورهایی بودند که دولت طالبان را به رسمیت شناختند. پس از تهاجمـ امریکا و متحدینش به افغانستان و سقوط طالبان، امارات متحده عربی تلـاش‌هـای زیادی کرد تا میزبان دفتر سیاسی طالبان باشد اما در نهایت کشور قطر به عنوان کشوری به ظاهر بیطرف در سال 2013 به عنوان میزبان دفتر سیاسی طالبان شناخته شد.

دفتر سیاسی طالبان در قطر، تنها مرکز رسمی این گروه در جهان و محلی برای گفتگوهای صلح و حل و فصل بحران افغانستان از طریق مسالمت آمیز میباشد، اما قطعا اعزامـ نظامیان قطری به افغانستان؛ وجهه بیطرفی قطر در جنگ افغانستان را به همـ خواهد زد و دفتر سیاسی طالبان و متعاقبا پیگیری مذاکرات صلح با چالشی مهمـ و اساسی مواجه خواهد شد.

با توجه به آنچه گذشت، حضور نظامی قطر و امارات به جنگ افغانستان نه تنها تغییری مثبت در تحولـات جنگ کشور به وجود نخواهد آورد، بلکه موجب تشدید درگیری، افزایش رقابت‌هـای منطقه‌ای و جنگ‌هـای نیابتی، تلطیف فضا به نفع غرب و از همه مهمتر، تاریک‌تـر کردن فضای غبار آلود صلح افغانستان خواهد شد.

نویسنده: سید مصطفی موسوی مبلغ*
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان