1398-5-30     2019-8-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1397/4/17 - 13:36:36
تعداد بازدید: 280
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کودک کشی در یمن، آزمون استقلـال سازمان ملل
کودک کشی در یمن، آزمون استقلـال سازمان ملل

همزمان با ادامه جنگ در یمن در چهارمین سال پیاپی، سازمان ملل اعلـامـ کرده است که ائتلـاف به سرکردگی عربستان مسئول کشته شدن حداقل 368 کودک و زخمی شدن 300 نفر دیگر در یمن است. سازمان ملل همچنین اعلـامـ کرد که ائتلـاف به سرکردگی عربستان حقوق کودکان را در مناطق درگیری در یمن نقض کرده است. این گزارش سازمان ملل البته تنها آمار یک سال گذشته را در نظر گرفته و به کودکان قربانی در یمن از شروع جنگ در سال 1394 توجه نکرده است.

از سوی دیگر (هنریتا فور) مدیر جدید اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای که همزمان با گزارش اخیر سازمان ملل منتشر شده، اعلـامـ کرد که تجاوز امارات و عربستان به یمن موجب کشته شدن بیش از دو هزار و 200 کودک شده است و این درحالی است که امروز یک میلیون تن از کودکان یمن از زمان شروع این حملـات از سال 2015 تاکنون نیازمند به کمک‌هـای غذایی، پزشکی، آموزشی و بهداشتی هستند.

مدیر اجرایی سازمان یونیسف در ادامه‌ی بیانیه اش که در پایگاه اطلـاع رسانی یونیسف منتشر نمود، اعلـامـ کرد: (من تازه از سفرمـ به عدن و صنعاء برگشتمـ و دیدمـ که ممکن است سه سال جنگ تهاجمی بعد از فقدان دهه‌هـا توسعه، اظهار نادانی مزمن جهانی چه بر سر کودکان آورده باشد؛ از مدارس اخراج شوند و از روی اجبار در معرض جنگ قرار بگیرند.)

این گزارش‌ها و اعلـامـ نگرانی‌ها علیه وضعیت یمن در شرایطی است که هیچ چشمـ اندازی روشنی از سوی سعودی‌ها برای پایان دادن به این جنگ نابرابر دیده نمی‌شود.

نگاه سطحی سازمان ملل به عمق فاجعه

آن چه در گزارش اخیر دبیر کل سازمان ملل قابل توجه است محدود کردن آمار این گزارش به تلفات تنها یک سال گذشته در یمن است. این گزارش اگرچه بنای خود را اعلـامـ اسامی کشورهای قرار گرفته در فهرست سیاه نقض کودکان قرار داده، اما در عین حال بسیار محافظه‌کارانه و همراه با نوعی مواضع دو پهلو به تشریح وضعیت یمن پرداخته است.

در واقع در حالی که وضعیت در یمن از مرز بحران گذشته و به فاجعه انسانی تبدیل شده، دبیرکل سازمان ملل تنها به آمار تلفات کودکان اشاره کرده و ائتلـاف عربی (نه عربستان) را به گونه‌ای مورد انتقاد قرار داده که بخشی از اقدامات غیرانسانی که با مسئولیت مستقیمـ ریاض در یمن در حال انجامـ است در عمل نادیده گرفته شده و به سایر ابعاد فاجعه انسانی در یمن از جمله وضعیت معیشت، بهداشت و آموزش کودکان اشاره‌ای نداشته است.

انتقاد از گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد کودکان یمنی حتی کار را بدان جا رساند که دیده‌بان حقوق بشر اعلـامـ کرد (لیست سیاهی) که توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل منتشر می‌شود دارای معیار دوگانه نگران کننده‌ای است و برخی از طرف‌ها در این لیست درج می‌شوند و برخی دیگر به شکل غیرقابل توجیه درج نمی‌شوند.

به اعتقاد دیده‌بان حقوق بشر؛ گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل درباره کودکان یمنی بدعت خطرناکی است چراکه از اهمیت نقض حقوق توسط برخی کشورها کاسته شده یا این اقدامات نادیده گرفته شده است.

در عین حال بیشتر این انتقادات متوجه بخشی از گزارش است که در آن گوترش نامـ ائتلـاف سعودی را از لیست طرف‌هایی که حملـاتی را به مدارس و بیمارستان‌ها انجامـ می‌دهند حذف کرده و در کمال ناباوری مدعی شده که ائتلـاف عربی تدابیری را برای حمایت از کودکان یمن اتخاذ کرده است. در همین ارتباط نیز دیده‌بان حقوق بشر این بخش از گزارش را توهمـ خوانده است.

گزارش بیپشتوانه

اما آن چه به کاهش اعتبار گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل در مورد یمن منجر می‌شود، نتیجه این گزارش است.

بسیار منطقی است که پس از انتشار این گزارش و در نتیجه انتشار آن، حداقل اقداماتی برای پیگیری فاجعه انسانی در یمن و رسیدگی به اقدامات کشورهای متهمـ به نقض حقوق کودکان یمنی از جانب شورای حقوق بشر سازمان ملل انجامـ شود، اما در عمل هیچگاه دولت ریاض و کشورهای عضو ائتلـاف عربی بدلیل اقدامات جنگی در یمن مورد تحقیق و بازپرسی بین‌المللی از سوی مجامع رسمی حقوق بشری وابسته به سازمان ملل قرار نگرفته‌اند.

همچنین این گزارش سازمان ملل می‌تواند برای پیگیرد قضایی عربستان در دیوان بین‌المللی کیفری مورد استفاده قرار گیرد، اما هیچگاه این اقدامـ نیز از سوی سازمان ملل دنبال و پیگیری نشده است.

در واقع سازمان ملل که با سیاست‌های ضد و نقیض خود از یکسو اقدامات ضدحقوق بشری عربستان سعودی علیه کودکان و زنان یمنی را بصورت شفاهی محکومـ می‌کند و از سوی دیگر گامـ عملی را برای پیگیری این اتهامات دنبال نمی‌کند، نتوانسته است مانع از تداومـ جنایات عربستان در یمن شود و همین ناتوانی سازمان ملل باعث شده تا مقامات ریاض گزارش‌های سازمان ملل درباره یمن را همزمان با ادامه جنگ و فاجعه انسانی زیرسئوال ببرند، همان گونه که هفته گذشته پس از انتشار گزارش دبیرکل سازمان ملل در مورد یمن، سرهنگ ارتش عربستان، (ترکی المالکی) که به عنوان سخنگوی ائتلـاف سعودی شناخته می‌شود، گزارش اخیر سازمان ملل درباره یمن را مجموعه‌ای از (اطلـاعات اشتباه) توصیف کرد.

به عبارت دیگر از زمان آغاز جنگ عربستان علیه یمن تا کنون طی چهار نوبت، نامـ عربستان در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گرفته، اما در عمل اانتشار این فهرست نتیجه‌ای در بر نداشته است.

در نوبت اول در ماه میزان 1394 سازمان ملل در گزارش سالـانه خود درباره کودکان در درگیری‌های مسلحانه، رسماً نامـ ائتلـاف متجاوز سعودی را به‌دلیل کشتار کودکان یمنی، در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داد و پس از مدتی این گزارش بدون هیچ نتیجه‌ای به فراموشی سپرده شد.

بعد از آن در ماه جوزا 1395  پس از آنکه نامـ عربستان سعودی و کشورهای همپیمانش در تجاوز به خاک یمن، برای دومین بار در فهرست سیاه سازمان ملل برای ناقضان حقوق کودکان در مناطق جنگی قرار گرفت، ریاض فشارهای خود بر سازمان ملل برای حذف نامش از این لیست تشدید کرد و بعد از تهدید و فشار مقامات سعودی و رایزنی‌های عربستان در راهروهای سازمان ملل بود، که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل ناگزیر شد، با صدور بیانیه‌ای وتنها با هدف جلب رضایت کشور پادشاهی عربستان سعودی، اعلـامـ کند  که نامـ ائتلـافی را که عربستان سعودی برضد تروریسمـ برعهده دارد، از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان به صورت "موقت" به منظور بررسی آتی این مساله حذف می‌کند. این اقدامـ سازمان ملل اگرچه موجی از محکومیت‌های جهانی را به همراه داشت، اما واکنش‌ها در همان حد محکومیت‌‌های شفاهی باقی ماند.

سرانجامـ در دوره گوترش به عنوان دبیرکل جدید سازمان ملل پس از بان کی مون، در ماه میزان 1396 و در حال حاضر در ماه سرطان 1397 برای سومین و چهارمین نوبت متوالی نامـ عربستان در میان نقض کنندگان حقوق کودکان دیده می‌شود، اما همچنان به مانند قبل این گزارش‌ها فراتر از انتشار در خبرگزاری‌ها نخواهد رفت و به مانند گذشته سازمان ملل ناتوان از پیگیری عملی موضوع است.

تقلیل فاجعه انسانی یمن به درگیری داخلی

همچنین آن چه در گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل و سایر گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی در مورد یمن بسیار برجسته به نظر می‌رسد، منحرف کردن موضوع یمن از تجاوز غیرقانونی خارجی به استقلـال و حاکمیت ملی یک کشور عضو ناشی از سیاست‌هـای مداخله گرایانه عربستان سعودی و دولت‌هـای عربی و غربی حامی آن به یک درگیری داخلی است.

همـ گزارش دبیر کل سازمان ملل و همـ سایر گزارش‌های مجامع غربی در مورد یمن تلـاش دارند تا فاجعه انسانی و بحران حقوق بشری ناشی از تجاوز ائتلـاف نظامی عربستان را به درگیری داخلی محدود کنند که نتیجه اختلـافات داخلی در یمن است. در این صورت نقش عربستان نه به عنوان عامل جنگ بلکه به عنوان حامی یکی از طرف‌های درگیر در جنگ کاهش می‌یابد و در عمل اتهامات علیه عربستان به عنوان عامل درجه دو تقلیل خواهد یافت.

این در حالی است که عربستان خود بصورت مستقیمـ وارد جنگ علیه مردمـ یمن شده و آن چه تحت عنوان حمایت از دولت سابق منصور‌هـادی از سوی ریاض عنوان می‌شود، تنها محدود به بخش کوچکی از اطرافیان رئیس جمهور فراری یمن به شمار می‌رود نه مردمـ یمن.

امروز بمباران ائتلـاف نظامی عربستان علیه مردمـ یمن که بصورت روزانه انجامـ می‌شود، علیه ارتش و دولت مستقر در صنعا می‌باشد و در عمل ریاض خود را در مقابل ارتش یمن قرار داده است. در این صورت انحراف موضوع یمن به درگیری داخلی در حقیقت نادیده گرفتن واقعیت میدانی در صحنه جنگ یمن است. لذا آن چه که گزارش‌هـای سازمان ملل را از جانبداری تبرئه میکند نامـ بردن صریح از ائتلـاف عربی به عنوان (متجاوز) است که تاکنون مورد بیاعتنایی از سوی گزارش‌هـای این سازمان قرار گرفته است.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان