1396-11-28     2018-2-17     بروز شده در: 1396/11/27 - 11:01:4      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت چهارمـ و پایانی)

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
دهن کجی زنان فوتبالیست کشور به دین و توهین به مردمـ افغانستان

دلـایل نیمه برهنگی زنان در یک جامعه

دیپلماسی طالبان؛ سازش با زبان زور

خانه داری و تربیت فاطمه(سلـامـ ا...علیها)/ قمست ششمـ

آیا کنفرانس امنیتی مونیخ پرهزینه مرهمی بر زخمـ بحران‌های امنیتی خواهد بود؟

پایان دوران بزن فرار کن

خانه داری و تربیت فاطمه(سلـامـ ا...علیها)/ قمست پنجمـ

تنگنا‌های ضدحقوق بشری غرب برای زنان مسلمان

رازهای روابط دختر و پدری بین ترامپ و ایوانکا

ابهت خود ساخته رژیمـ اشغالگر قدس شکسته شد/ تغییر معادلـات نبرد در منطقه

مهمترین رویکردهای دولت ائتلـافی آلمان در سیاست داخلی و خارجی

چرا انقلـاب اسلـامی در ایران برای جریانات اسلـامی الگو شد؟

ماهیت انقلـاب اسلـامی ایران

خانه داری و تربیت فاطمه(سلـامـ الله علیها)/ قمست سومـ

پیروزی انقلـاب اسلـامی ایران به روایت شیخ یوسف قرضاوی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشناس پاکستانی: بیانیه علمای پاکستان از طرف دولت و سازمان استخبارات پاکستان یک حرکت هدفمند و سازماندهی شده است

گفت‌وگوی خواندنی با نخبه افغانستانی که پژوهشگر برتر سال ایران شد/ درخشش و ظهور نسل جدیدی از جامعه نخبگانی افغانستانی در ایران

امریکا منافع خود را قربانی صلح و امنیت در افغانستان نمی کند/ راه حلی جز میز مذاکره برای برون رفت از مشکلـات سیاسی در افغانستان نیست

داعش پروژه خارجی است/ راه ما ایجاد لویه جرگه عنعنوی افغانستان است/ امریکا برای اهداف خود به افغانستان آمده است

موشک باران مناطق شرقی افغانستان توسط پاکستان برای حمایت از گروه‌هـای مخالف دولت کابل است

تاریخ نشر:
1396/11/24 - 11:03:3
تعداد بازدید: 61
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

روز جهانی حجاب؛ پویشی مردمی برای تبلیغ حقانیت اسلـامـ
تنگنا‌های ضدحقوق بشری غرب برای زنان مسلمان
تنگنا‌های ضدحقوق بشری غرب برای زنان مسلمان

زهرا چیذری

در شرایطی كه بسیاری از كشورهای غربی دمـ از آزادی می‌زنند و شعارهای حقوق بشری سر می‌دهند در اغلب این كشورها مسلمانان در تنگناهای گوناگونی قرار دارند. این تنگناها اما برای زنان مسلمان به شكلی جدی‌تر مطرح می‌شود؛ چراكه در راستای سیاست‌های اسلـامـ‌ستیزی و نگرانی دولت‌های غربی از گرایش فزاینده مردمـ غرب به اسلـامـ تلـاش می‌كنند نمادهای این دین مبین را كه به گونه‌ای مبلغ مرامـ و مسلك اسلـامـ و مسلمانان است از سطح جامعه‌شان حذف كنند تا تمایزهای رفتاری مسلمانان و جذابیت رفتارهایی همچون حجاب زنان مسلمان موجب تحریك كنجكاوی و گرایش بیشتر به اسلـامـ نشود، به همین خاطر همـ در بسیاری از كشورهای اروپایی قوانینی در منع حجاب وجود دارد كه حقوق زنان و دختران مسلمان را برای حفظ حجابشان نقض می‌كند.

حتماً شما همـ در میان صفحات اخبار خارجی با خبر محجبه و مسلمان شدن چهره‌های مشهور غربی مواجه شده‌اید. ماشا الیكا مانكن روس، ‌دیامز ستاره رپ فرانسوی و ماهینور نماینده مجلس مسلمان و محجبه بلژیكی تنها نمونه‌هایی از زنان غربی و غیرمسلمانی هستند كه با روی آوردن به اسلـامـ حجاب را برگزیدند و به خاطر شهرتی كه داشتند حجاب و اسلـامـ آوردنشان رسانه‌ای شد. گرایش جهان غرب به اسلـامـ آنچنان فزاینده است كه سیاستمدارانشان را نگران كند و به روش‌های مختلف می‌كوشند تا با اسلـامـ و هر نمادی كه مبلغ این دین مبین باشد مقابله كنند. در همین راستا همـ قوانینی را تصویب كرده‌اند كه در برخی موارد با اجرای سختگیرانه‌ای همراه است. ممنوعیت پوشش اسلـامی در برخی كشورهای دنیا در حالی است كه مستقیماً با مواد 18 و 19 مربوط به آزادی ادیان و آزادی بروز و اظهار مسلك فردی در (اعلـامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل) (1948) و همچنین كنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی اروپا (1950) تضاد دارد.

مجازات برای حجاب

فرانسه، افراطی‌ترین كشور غربی در زمینه وضع قوانین سختگیرانه علیه پوشش اسلـامی شناخته می‌شود. هر چند تصویب قانون ممنوعیت حجاب در مکاتب فرانسه برای نخستین بار سر و صدای زیادی در این كشور به پا كرد.

 مسلمانان فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین جامعه مسلمان اروپا، از سال 2004 به موجب تصویب قانونی از داشتن حجاب در مکاتب دولتی منع شدند. به موجب این قانون تحت عنوان طرح (ممنوعیت استفاده از نشانه‌های مذهبی در مکاتب فرانسه) استفاده از حجاب اسلـامی در مکاتب فرانسه رسماً غیرقانونی شد.

از سال 2004 تاكنون همزمان با ممنوع شدن حجاب در مکاتب و اماكن عمومی در فرانسه مسئله پوشش اسلـامی به یكی از موضوعات داغ اروپا تبدیل شده است.

بسیاری از كشورهای اروپایی همـ به دنبال قوانین ضد حجاب در فرانسه قوانینی برای ممنوع كردن حجاب در اماكن عمومی و تسهیلـات آموزشی دولتی تصویب كردند. این قانون موجب شده تا بسیاری از دختران مسلمان به واسطه این ممنوعیت برای تحصیل به كشورهای همسایه فرانسه سفر كنند یا در مکاتب خصوصی حاضر شوند تا بتوانند حجاب و هویت دینی خود را حفظ كنند.

این در حالی است كه در فرانسه جدایی دین و دولت جایگاه مهمی در قوانین دارد. همچنین استفاده از حجاب در اماكن عمومی این كشور نیز در سال ۲۰۱۰ ممنوع شد و جریمه‌ای معادل ۱۵۰ یورو برای زنان محجبه در نظر گرفته شد.

مسلمانان فرانسه معتقدند كه حكمـ دادگاه فرانسه مبنی بر تحمیل جریمه علیه پوشیدن حجاب- نقاب-  یكی از سلسله حیله‌گری‌های سیاسی است كه بدنامـ كردن مسلمانان را دنبال می‌كند.

همچنین اخیراً كمیسیون تخصصی مجلس فرانسه طرح ممنوعیت حجاب در ادارات و شركت‌های خصوصی را مورد بررسی قرار داد كه البته با مخالفت مواجه شد. به طور كلی می‌توان گفت، زنان همواره در فرانسه قربانی سیاست‌های نژادپرستانه دولت بوده‌اند.

جریمه 500 دالری

طرح ممنوعیت حجاب كه در اروپا از فرانسه آغاز شد، به سرعت در سطح جهان مثل امریكا و حتی در كشورهایی مانند تركیه كه اكثریت آن را مسلمانان تشكیل می‌دهند، رواج یافت، همچنین پیش‌نویس قانون ممنوعیت نمادهای دینی برای معلمان مکاتب از جمله داشتن حجاب در ایالت اورگان امریكا مطرح شده است.

در بلژیك نیز با طرحی كه از سوی برخی نمایندگان پارلمان پیشنهاد شد، زنان محجبه‌ای كه از پوشیه یا نقاب در اماكن عمومی استفاده می‌كنند، مجرمـ شناخته شده و جریمه نقدی یا زندانی می‌شوند.

دولت هلند دیگر كشوری است كه از سال ۹۱ برای زنان مسلمان در اماكن عمومی اعمال محدودیت و پوشیدن هرگونه پوشش اسلـامی از جمله برقع و روسری كه چهره را می‌پوشاند، ممنوع كرده است. در قانون مورد نظر، جریمه ۵۰۰ دالری برای زنان مسلمانی كه از این قانون امتناع كنند در نظر گرفته شده است.

این دولت در سال ۲۰۰۶ طرح‌هایی را برای ممنوعیت هر آنچه  صورت را می‌پوشانند - از برقع گرفته تا كلـاه‌های ایمنی - در اماكن عمومی بررسی كرد، اما كمی بعد این طرح را رها كرد. حقوقدانان معتقد بودند چنین اقدامی احتمالـاً مغایر با قانون اساسی است و منتقدان این طرح همـ آن را مغایر حقوق شهروندی می‌دانستند.

دولت در عوض اعلـامـ كرد كه حجاب پوشاننده صورت را در مکاتب و ادارات دولتی ممنوع خواهد كرد، اما هنوز چنین قانونی وضع نشده است. نكته قابل تأمل اینجاست كه حدود 5درصد از جمعیت ۱۶ میلیونی هلند، مسلمان هستند.

 نتایج یك نظرسنجی نشان می‌دهد كه حدود ۷۵ درصد مردمـ هلند، هیچ گونه مخالفتی با پوشش حجاب اسلـامی برای بانوان در این كشور ندارند. ۳۵ درصد افراد شركت‌كننده نیز با حضور مجریان محجبه در شبكه‌های تلویزیونی موافقند. بر همین اساس همـ به نظر می‌رسد به تدریج، پوشش اسلـامی در هنجارهای اخلـاقی هلند پذیرفته شده است. نتایج یك نظرسنجی در مؤسسه رفتار شناسی (Motivkachn) نشان می‌دهد حجاب اسلـامی بیش از پیش مورد پذیرش عامه مردمـ هلند قرار گرفته است.

حجاب؛ موضوعی سیاسی

علـاوه بر ممنوعیت‌های كشورهای فرانسه، بلژیك و هلند برای حجاب، كشور سوئیس نیز به عنوان چهارمین كشور اروپایی ممنوعیت نقاب و حجاب را به تصویب رساند. پارلمان سوئیس با 101 رأی موافق در برابر 77 رأی مخالف، به نداشتن نقاب در اماكن عمومی سوئیس رأی داد. همچنین ممنوعیت حفظ حجاب در مکاتب و دانشگاه‌های برخی ایالـات آلمان، شامل بایرن، برمن، هسن، نیدرزاكسن، نوردراین‌وستفالن، تورینگن، سارلند، اشلسویگ‌هولشتاین و براندنبورگ از سال 2007 اجرایی شد.

(تیلو سارازین) سیاستمدار حزب سوسیال‌دموكرات، ضمن اظهارات خود در این خصوص گفت: (من گذاشتن روسری را در مراكز آموزشی قدغن اعلـامـ می‌كنمـ. حجاب نمادی برای مذهب نیست، بلكه یك موضوع سیاسی است.)

در اسپانیا نیز به رغمـ آنكه اسلـامـ پس از مسیحیت دومین دین است ولی طی سالیان اخیر در این كشور نیز دولت در شهرهایی نظیر بارسلون، حجاب اسلـامی پوشاننده صورت را در برخی اماكن عمومی نظیر دفاتر شهرداری، بازارهای عمومی و كتابخانه‌ها ممنوع كرد. داشتن حجاب در برخی از مکاتب اسپانیا نیز ممنوع است. برخی از مکاتب از ثبت نامـ دختران محجبه امتناع می‌كنند و برخی نیز بدین دلیل اخراج می‌شوند.

اولین ممنوعیت رسمی حجاب در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت. در این سال شورای محلی كاتالـان در شهر لییدای اسپانیا قانون ممنوعیت رعایت حجاب كامل اسلـامی برای زنان مسلمان در اماكن عمومی را تصویب كرد.

 *
*

*نیز بخوانید

دهن کجی زنان فوتبالیست کشور به دین و توهین به مردمـ افغانستان


دلـایل نیمه برهنگی زنان در یک جامعه


دیپلماسی طالبان؛ سازش با زبان زور


خانه داری و تربیت فاطمه(سلـامـ ا...علیها)/ قمست ششمـ


آیا کنفرانس امنیتی مونیخ پرهزینه مرهمی بر زخمـ بحران‌های امنیتی خواهد بود؟


پایان دوران بزن فرار کن


خانه داری و تربیت فاطمه(سلـامـ ا...علیها)/ قمست پنجمـ


رازهای روابط دختر و پدری بین ترامپ و ایوانکا


ابهت خود ساخته رژیمـ اشغالگر قدس شکسته شد/ تغییر معادلـات نبرد در منطقه


مهمترین رویکردهای دولت ائتلـافی آلمان در سیاست داخلی و خارجی

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان