1397-9-28     2018-12-19     بروز شده در: 1397/9/27 - 17:08:10      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
مشروعیت امریکا به طالبان بعد از 18 سال جنگ!

برپایی جشن شب یلدا از سرزمین ابوریحان تا رومـ | چیزاهایی که باید در مورد شب چله بدانید

نشانه‌های افول عمر سیاسی‌ حزب اسلـامی شاخه حکمتیار

تهدید تفکر افراطی تروریستی باقی است

نترسید و چرندیات را به چالش بکشید!

رحلت حضرت معصومه سلـامـ ا... علیها

مبارزه غرب با گروه‌هـای افراطی؛ از ادعا تا واقعیت

راه دشوار صلح در افغانستان

چه کسی معاون اول اشرف‌غنی می‌شود؟

بیمـ و امید‌های بحران یمن بعد از مذاکرات استکهلمـ

شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت سومـ و پایانی)

بیدار بمان آقای فوکویاما!

شرمساری جهـانی

آقای رئیس جمهور! انتحاری‌هـا نمی توانند درس‌خوان خوبی باشند

پارادوکس حقوق بشر و پروژه صلح با طالبان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

تاریخ نشر:
1396/11/10 - 10:43:1
تعداد بازدید: 144
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

کابلِ زخمی، مردمِ برآشفته و اظهار عجز مقام‌ها
کابلِ زخمی، مردمِ برآشفته و اظهار عجز مقام‌ها

حملـات پیهمـ، بزرگ و خونین در کابل پرسش‌های زیادی را در مورد توانایی نیروهای امنیتی و استخباراتی افغانستان به وجود آورده است. گروه‌های تروریستی در روزهای اخیر بر محافظت شده‌ترین و امن‌ترین مکان‌های کابل حمله کردند.

به گزارش انصار به نقل از دویچه وله، در تازه‌ترین مورد پنج مهاجمـ انتحاری روز دوشنبه بر یک کندک نظامی در نزدیکی اکادمی نظامی مارشال فهیمـ در غرب کابل حمله کردند. تصاویر نشان می‌دادند که مهاجمان ظاهراَ می‌خواسته اند با گذاشتن زینه از دیوار این اکادمی بالـا شوند. وزارت دفاع گفته است که در این حمله ۱۱ تن از سربازان ارتش کشته شده و ۱۶ تن دیگر زخمـ برداشتند.

دانشگاه نظامی مارشال فهیمـ یکی از مراکز معتبر و عمده آموزش ارتش ملی در کابل است. تحلیلگران می‌گویند ضعف نیروهای امنیتی زمانی بیشتر آشکار می‌شود که تروریستان می‌توانند با خیال راحت بر دیوار این مرکز نظامی، زینه بگذارند تا وارد آن شوند. جنگجویان در این حمله با راکت‌انداز، سلـاح‌های ماشین‌دار و واسکت‌های انتحاری مجهز بودند.

این حمله در حالی که صورت گرفت که هنوز زخمی‌های دو رویداد خونین تروریستی در کابل بهبود نیافته و ده‌ها تن از ساکنان شهر کابل برای یافتن اقارب خود در پشت دروازه‌شفاخانه‌های شهر سرگردانند. شفاخانه‌های کابل مملو از زخمی‌های حمله نزدیک به وزارت داخله است. با گذشت دو روز از این حمله خونین، شماری از ساکنان شهر کابل به دنبال اجساد کشته شدگانی‌اند که هیچ اثری از آن‌ها باقی نمانده است.

حکومت هنوز پاسخ قناعت‌بخشی در رابطه به حمله بر هوتل انترکانتیننتال و حمله دو روز قبل نداده است. پرسش اصلی این است که چرا نهادهای امنیتی و استخباراتی نمی‌توانند از حملـات مرگبار حتا در امن‌ترین مکان‌های کابل جلوگیری کنند.

منتقدان می‌گویند رسیدن مهاجمان تا هوتل انترکانتیننتال و نزدیکی وزارت داخله، بدون همکاری اشخاص نفوذی در داخل حکومت امکان ندارد و جلو این حملـات زمانی گرفته می‌شود که نهادهای استخباراتی به درستی عمل کنند.

مقامـ‌های امنیتی روز یک شنبه در یک نشست خبری تاکید کردند که افغانستان (درگیر جنگ منطقوی است) و (در کنار ناکامی‌ها، دست‌آوردهایی نیز داریمـ.) آن‌ها گفتند که از وقوع حملـات احتمالی اطلـاع استخباراتی داشتند، اما به دلیل تغییر تاکتیک‌های شورشیان، نتوانستد جلو این حملـات را بگیرند. توضیحات این مقامـ‌ها از خشمـ و نگرانی مردمـ نکاسته است.

رئیس جمهور غنی روز دوشنبه در یک کنفرانس مشترک خبری با رئیس جمهور اندونیزیا در ارگ ریاست جمهوری باز همـ به حامیان خارجی گروه‌های تروریستی اشاره کرد. او بدون که از کشور مشخصی نامـ ببرد، گفت: (آن‌ها [طالبان] این بار به فرمایش بادار خود بدون مکث مسئولیت را پذیرفتند تا برای بادارشان زمینه بیرون رفتن از انزوای سیاسی که در آن به سر می‌برد فراهمـ شود و بادارشان با زور آزمایی در مقابل مردمـ از این وحشت گسترده برای کسب منافع خود استفاده اعظمی نماید.)

با وجود خشمـ مردمـ کابل از آنچه ملـایمت حکومت در برابر گروه طالبان می‌خوانند، رئیس جمهور افغانستان یک بار دیگر گفت که وقت انتخاب برای طالبان رسیده است تا آن‌هایی که افغان و مسلمان هستند با مردمـ خود همراه شوند. او افزود که به زودی در رابطه به اقداماتش برای جلوگیری از حملـات انتحاری در کابل به مردمـ معلومات خواهد داد.

دستانی از درون؟

حملـات پرسش برانگیز در روزهای اخیر این گمانه‌زنی‌ها را افزایش داده که ممکن است دستانی در درون حکومت با گروه‌های تروریستی و مهاجمان انتحاری همکاری کنند.

افزایش حملـات انتحاری مرگبار اعتماد مردمـ بر حکومت را کاهش داده است. در میان مردمـ این آوازه‌ها وجود دارد که (انتحاری‌ها با موترهای شیشه‌سیاه انتقال داده‌می‌شوند.) هرچند هیچ سندی در مورد چنین شایعات وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد مردمـ به سادگی این آوازه‌ها را باور می‌کنند که نتیجه‌اش، کاهش اعتماد مردمـ به دستگاه‌های دولتی است.

ویس احمد برمک، وزیر داخله افغانستان روز یک شنبه پذیرفت که افراد نفوذی در داخل نظامـ وجود دارند. آقای برمک گفت: (یک تعداد مزدوران همـ هستند در این کشور، آن‌ها فروخته‌شده‌ها هستند و می‌خواهند که متاسفانه تبانی کنند و با دشمن همکاری کنند. ما در صدد گرفتاری آنان همـ هستیمـ، ده‌ها تن شان از آن‌ها گرفتار شده‌اند، از صفوف نیروهای امنیتی، از داخل جامعه و در بین اقشار سیاسی هستند.)

از سوی دیگر احزاب سیاسی حکومت را به (دیکتاتوری) متهمـ می‌کنند. حزب سیاسی جبهه ملی نوین افغانستان به رهبری انوارالحق احدی روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که قدرت و ثروت در دست یک حلقه خاص در ارگ محصور شده و مردمـ فراموش شده‌اند.

آقای احدی گفت: (بحران، مملکت شمول است. بحران موجودیت دولت را در خطر انداخته و بحران به حدی رسیده که هیچ کس در امن نیست و حکومت توانمندی حل این مشکل را ندارد و با دیگران نیز این مشکل را در میان نمی‌گذارد.)

پیامد استراتژی جدید ترامپ

تحلیگران مسایل امنیتی می‌گویند حملـات اخیر پیامد استراتژی جدید دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالـات متحده امریکا برای افغانستان و کشورهای جنوب آسیا است. براساس این استراتژی، نیروهای بیشتر امریکایی برای سرکوب گروه‌های تروریستی وارد افغانستان شده اند و تاریخ مشخصی برای خروج امریکا از افغانستان مشخص نشده است.

در این استراتژی از پاکستان خواسته شده تا سران گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی را از خاکش برون کند. از سوی دیگر امریکا حدود دو میلیارد کمک سالـانه‌اش به پاکستان را به حالت تعلیق در آورده و در روزهای اخیر فشارهای بیشتری را بر آن کشور وارد کرده است.

باری عارض، آگاه امور نظامی گفت‌: (استراتژی جدید ترامپ برای افغانستان و جنوب آسیا سبب شده که پاکستان و طالبان زیر فشار قرار گیرند. پاکستان در حال حاضر با فشارهای سیاسی و اقتصادی روبرو است.)

رئیس امنیت ملی یا دستگاه استخبارات افغانستان نیز روز گذشته گفت از زمانی که افغانستان تجارت آزاد را از طریق بندر چابهار آغاز کرده، برخی از مناطق شاهراه نیمروز تا کندهار ناامن شده و این ناامنی‌ها رابطه مستقیمـ بر انزوای سیاسی و اقتصادی پاکستان دارد.

اما مقامـ‌های پاکستان همواره این ادعاهای جانب افغانستان را رد کرده اند.

عزیز احمد تسل، رئیس نهاد (عدالت و حفاظت از غیرنظامیان) گفت نیرهای امنیتی و کشفی زمانی می‌توانند جلو حملـات خونبار در کابل را بگیرند که پیش از رسیدن مهاجمان انتحاری به داخل شهر، پناهگاه‌های آنان را در اطراف کابل و ولـایات دیگر از بین ببرند.

آقای تسل از مخالفین مسلح خواست تا قوانین بشردوستانه را در هنگامـ جنگ مدنظر گیرند:‌ (خواست ما از مخالفین مسلح دولت این است که در عملکردهای خود پابند اصول اسلـامی و بشری باشند. زیرا کشتار غیرنظامیان نه اسلـامی است و نه همـ بشری.)

 

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

افغانستان مرگبارترین کشور برای خبرنگاران در ۲۰۱۸


اخبار ضد و نقیض از شرط اصلی طالبان برای رهبری در افغانستان


معترضان: برخی نامزدان انتخابات در بلخ با زور و پول رای گرفته اند


مجلس سنا: تلـاش‌های خلیل‌زاد در روند صلح مبهمـ و نگران کننده است


وزارت دفاع: عملیات‌ها در برابر طالبان شدیدتر می‌شوند


حکمتیار: حزب اسلـامی به صورت مستقل در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نمی‌کند


مجلس سنا سقوط پی‌همـ چرخبال‌های ارتش را مشکوک و نگران کننده خواند


برای اولین‌بار نیروهای ارتش عملیات هوایی شبانه را آغاز کردند


دیپلمات امریکایی خبر داد: اتفاق نظر رهبران سیاسی افغانستان درباره عدمـ پیروزی «غنی»


عقب نشینی مشروط کمیسیون شکایات انتخاباتی از ابطال آرای کابل

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان