1397-3-4     2018-5-25     بروز شده در: 1397/3/4 - 10:05:12      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
اخراج یا جابجایی فرماندهان نظامی راه حل بحران امنیتی افغانستان نیست

معادن؛ تجارت زیرزمینی تروریسمـ و حامیان تروریسمـ

نقش روزه در حل مشكلـات انسان

نوروز از دیدگاه اسلـامـ

نوروز؛ جشن شادی و خوشی

نیكو داشت نوروز پس از اسلـامـ

احساس نیاز مردمـ روسیه به پوتین

گلبدین؛ هر روز تنهاتر از قبل

همه چیز درباره جشن نوروز / قسمت پنجمـ و پایانی

حلول رادیکالیسمـ در کالبد کاخ سفید

شکست طرح (بی) غرب برای اشغال دمشق

همه چیز درباره جشن نوروز / قسمت چهارمـ

دسترسی به اطلـاعات؛ نمره حکومت وحدت ملی چند است؟

تلـاش امریکا برای تشکیل «اسرائیل بزرگ» و هم‌نوایی ارتجاع عرب

دوگانه ثبات و ثروت علیه دموکراسی؛ آیا دوره جدیدی در نظامـ بین الملل آغاز شده است

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نوروز در اوراق تاریخ فرهنگی افغانستان

کلـاف سردرگمـ صلح در افغانستان، چرا مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد؟

کارشناس پاکستانی: بیانیه علمای پاکستان از طرف دولت و سازمان استخبارات پاکستان یک حرکت هدفمند و سازماندهی شده است

گفت‌وگوی خواندنی با نخبه افغانستانی که پژوهشگر برتر سال ایران شد/ درخشش و ظهور نسل جدیدی از جامعه نخبگانی افغانستانی در ایران

امریکا منافع خود را قربانی صلح و امنیت در افغانستان نمی کند/ راه حلی جز میز مذاکره برای برون رفت از مشکلـات سیاسی در افغانستان نیست

تاریخ نشر:
1396/11/9 - 09:16:11
تعداد بازدید: 86
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
چرا استراتژی امریکا برای افغانستان امنیت نیاورد؟
چرا استراتژی امریکا برای افغانستان امنیت نیاورد؟

باید اذعان كرد كه استراتژی امریکا در افغانستان به دلـایل متعدد صلح آور نبوده و به نوعی توجیهی برای كوتاهی‌های صورت گرفته و عدمـ مبارزه صادقانه 16 ساله واشنگتن در مبارزه با گروه‌های تروریستی است و همین امر نشان می‌دهد كه هدف و راهبرد امریکا، یك راهبرد منطقه‌ای و حتی فراتر از آن است

در تابستان گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور جنجالی امریکا پس از چند ماه تاخیر، سرانجامـ استراتژی خود در مورد افغانستان را با تاکید بر افزایش نظامیان خارجی در این کشور جنگ زده و ادامه حضور این نیروها تا مدت زمان نامحدود اعلـامـ کرد.

ترامپ این استراتژی را در یک سخنرانی تلویزیونی در پایگاهی در نزدیکی گورستان نظامی آرلینگتون در حومه واشنگتن اعلـامـ کرد؛ جایی که محل دفن تعداد زیادی از مجموع ۲۴۰۰ سرباز امریکایی است که در افغانستان کشته شده‌اند.

با این حال آن گونه که به نظر می‌رسد، راهبرد امریکا در مورد افغانستان موضوع جدیدی نیست و این راهبرد پیش از این در دوره اوباما نیز مطرح شده بود. لذا راهبرد امریکا دوره ترامپ همان تکرار راهبرد دوره اوباما است که هدفش فشار بر طالبان برای بازگشت به میز مذاکره و مدیریت دشمنان و رقبای امریکا در منطقه است. استراتژیی که با ادامه ناامنی‌هـا و حملـات خونین تروریستی مخصوصا در کابل، نشان داده شد که نتیجه‌ای مثبتی برای افغانستان ندارد. لذا در ارتباط استراتژی جدید امریکا نکات قابل توجهی وجود دارد:

1- امریکایی‌ها براساس استراتژی خود مدعی هستند که در تلـاش برای جلوگیری از فروپاشی دولت افغانستان می‌باشند، چون در نگاه دولت ترامپ، استراتژی پیشین در دوره اوباما به معنای فروپاشی دولت کابل است. در واقع اوباما در استراتژی خود اعلـامـ کرده بود که بدنبال تقویت ارتش افغانستان و خروج نیروهای امریکا می‌باشد، اما به نظر ترامپ این استراتژی باعث فروپاشی دولت مرکزی خواهد شد و در نهایت شکست امریکا در  افغانستان را بدنبال خواهد داشت.

در حال حاضر آن گونه که واشنگتن مدعی است، استراتژی ترامپ با عنوان استراتژی صفرپایه، بدنبال به صفر رساندن خطاها و تلفات و حداکثر کردن منافع است که از آن تحت عنوان مدل بازیگر خردمند برای تصمیمـ گیری در روابط بین الملل یاد می‌شود. مرکز ثقل این استراتژی نجات دولت افغانستان از فروپاشی است و بنابر ادعای مقامات امریکایی قرار است در این استراتژی افغانستان از بهشت تروریست‌ها نجات یابد. اما آیا واقعا هدف ترامپ از استراتژی خود در افغانستان ایجاد ثبات و امنیت کامل است؟ شواهد موجود مبنی بر گسترش ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان چنین موضوعی را ثابت نمی‌کند.

2-  امریکا تا کنون 800 میلیارد دالر هزینه و بیش از 2 هزار نفر تلفات در افغانستان داشته است. این هزینه‌ها بطور سالـانه 50 میلیارد دالر است و این غیر از کمک مالی مستقیمـ به دولت کابل است. اما شواهد حاکی از آن است که امریکایی‌ها بدنبال مدیریت و کنترل اوضاع در افغانستان هستند. کنترل اوضاع در افغانستان همـ می‌تواند از طریق ایجاد شکاف در یک جبهه و مثلـا رودرو قرار دادن جبهه مجاهدان شمال افغانستان در دوران اشغال توسط شوروی و یا آزاد گذاشتن برخی گروه‌های تروریستی مانند داعش در صحنه نبرد در افغانستان و همزمان تضعیف دیگر گروه‌های تروریستی باشد. لذا به نظر کارشناسان، واشنگتن بدنبال مدیریت و کنترل وضعیت در افغانستان است نه استقرار ثبات و امنیت کامل.

از سوی دیگر بخش مهمی از اهداف واشنگتن در افغانستان از طریق پاکستان قابل پیگیری است.

3- برخلـاف امریکا، پاکستانی‌ها بدنبال تضعیف طالبان در افغانستان نمی‌باشند و از این روست که امروزه در استراتژی امریکا و پاکستان برای افغانستان اختلـاف نظر بوجود آمده و واشنگتن، اسلـامـ آباد را به حمایت از تروریسمـ متهمـ می‌کند. پس از اوج گیری اختلـافات میان پاکستان و امریکا در افغانستان، ترامپ مدعی شده پاکستان در حال دور زدن امریکاست، تا مواضع اسلـامـ آباد برای تقویت طالبان را تعدیل کند. البته حمایت پاکستان از طالبان موضوع عجیب و دور از انتظاری نیست و پاکستان بدلیل ضعف منابع داخلی خود مجبور به مزیت‌سازی است. در واقع پاکستان بدلیل وجود طالبان درآمدزایی میکند و این درآمدزایی حداقل از طریق ارتش پاکستان صورت می‌گیرد.

در این میان البته تفاوت داعش و طالبان در افغانستان قابل توجه است. از آن جا که داعش بومی افغانستان نیست، لذا برای این گروه دولت سازی در افغانستان به سختی امکان پذیر است. در واقع تفکر تکفیری به سختی امکان رشد و باروری در افغانستان دارد و طی چند دهه گذشته نیز تنها نحله‌ای از این جریان فکری توانست در ننگرهار زمینه رشد بدست آورد، هرچند به دیگر مناطق افغانستان تسری نیافت.

4- با راهبرد جدید امریکا درافغانستان ساختار امنیتی کشور تضعیف شده است و ساختار امنیتی کابل به شدت آشفته است. به عنوان مثال در حمله تروریستی اخیر به هوتل انترکانتیننتال کابل، این حملـات با برنامه و دستور العمل ویژه انجامـ شد و مهاجمین به درب اتاق‌هـا مراجعه کرده و میدانستند به کدامـ اتاق برای کدامـ شخصیت بروند. این اتفاق بدون هماهنگی عوامل داخلی امکان پذیر نیست.

از سوی دیگر، هدف امریکا ورود شرکت‌هـای خصوصی مانند بلک واتر است. تضعیف ساختار امنیتی افغانستان، به راحتی زمینه ساز ورود شرکت‌ها و پیمانکاران امنیتی امریکایی را فراهمـ خواهد آورد. در نتیجه، امریکا بدنبال از بین بردن افغانستان نیست بلکه هدف آن کنترل امور برای اهداف بلند مدت است.

5- در حال حاضر تحولـات جاری در افغانستان نشان می‌دهد اولویت‌ها و اهداف کشورمان و امریکا چندان مشابه نیست. برای افغانستان، سه مسئله طالبان، داعش و پاکستان به عنوان سه اولویت اصلی عنوان می‌شود، اما برای امریکا اولویت‌ حضور در جنوب آسیا و از جمله افغانستان مبنی بر موازنه نظامی و مدیریت رقبای خود از جمله چین و روسیه، مقابله با ایران و تامین امنیت اسرائیل و در نگاهی کلـان‌تر مبتنی بر انحصارطلبی حضورش در منطقه تعریف می‌شود.

در این ارتباط می‌توان هزینه‌هـای سنگین نظامی، ایجاد پایگاه‌هـای نظامی بگرامـ، موافقت نامه‌هـا با دولت افغانستان را از سوی امریکا از جمله نشانه‌ها و دلـایل حضور بلندمدت امریکا در افغانستان عنوان کرد.

در نهایت باید اذعان كرد كه استراتژی امریکا در افغانستان به دلـایل متعدد صلح آور نبوده و به نوعی توجیهی برای كوتاهی‌های صورت گرفته و عدمـ مبارزه صادقانه 16 ساله واشنگتن در مبارزه با گروه‌های تروریستی است (موردی که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز بدان تأکید کرده است) و همین امر نشان می‌دهد كه هدف و راهبرد امریکا، یك راهبرد منطقه‌ای و حتی فراتر از آن است.

سرمقاله شماره 740 روزنامه انصار

تاریخ: 10/11/1396

 *
*

*نیز بخوانید

اخراج یا جابجایی فرماندهان نظامی راه حل بحران امنیتی افغانستان نیست


معادن؛ تجارت زیرزمینی تروریسمـ و حامیان تروریسمـ


نقش روزه در حل مشكلـات انسان


نوروز از دیدگاه اسلـامـ


نوروز؛ جشن شادی و خوشی


نیكو داشت نوروز پس از اسلـامـ


احساس نیاز مردمـ روسیه به پوتین


گلبدین؛ هر روز تنهاتر از قبل


همه چیز درباره جشن نوروز / قسمت پنجمـ و پایانی


حلول رادیکالیسمـ در کالبد کاخ سفید

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان