1397-9-20     2018-12-11     بروز شده در: 1397/9/18 - 18:49:47      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نقض حقوق زنان و ادعای حقوق بشر؛ رنج زنان یمنی و غزه از جنگ

​شایسته‌گی یا سهمیه؛ کدام‌یک معیار انسانی در کانکور است؟

طوفان زرد در پاریس/ ماکرون رفتنی است ؟

جنگ تجاری امریکا وچین یا نقض تحریمـ‌هـای ایران

شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت اول)

بیتوجهی به شایسته‌سالـاری در گزینش‌هـا

‌سهمیه‌بندی کانکور به نفع کیست؟

"شایسته سالـاری" یا واسطه بازی

خطر در بیخ گوش ما؛ داعشیان در شرق افغانستان جابجا شده‌اند

سرنوشت مبهمـ انتخابات پارلمانی در جدال کمیسیون‌ها

ماکرون در بن‌بست رهبری

آیا خلیلزاد میتواند برای افغانستان صلح بیاورد؟

​چرا ماندن در افغانستان برای ناتو مهمـ است؟

پارادوکس صلح امریکا در افغانستان

نشستی از جنس حاشیه/ نشست گروه بیست بدون دست‌آورد

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

تاریخ نشر:
1396/10/19 - 10:22:2
تعداد بازدید: 109
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
امریکا- پاکستان؛ تنش همزمان با مدیریت تخاصمـ
امریکا- پاکستان؛ تنش همزمان با مدیریت تخاصمـ

امریکا برای تداومـ و پیشبرد سیاست‌‌‌‌های خود در افغانستان و منطقه، همچنان به همكاری‌های پاكستان نیازمند است و پاكستان نیز به دلـایل متعدد خواهان سردی روابط با امریکا نیست. واقعیت این است كه اختلـافات امریکا و پاكستان بر سر منافع مهمـ و رسمی نیست، بلكه در حوزه نفوذ و روندهاست

پاکستان به‌رغمـ تاریخ سیاسی كوتاه خود، تجربه زیادی در عرصه بازی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی داشته و به عنوان یکی از بازیگران تأثیرگذار در جنوب آسیا و افغانستان، همواره مورد توجه سیاستمداران و تصمیمـ‌گیران امریکایی بوده است. هرچند روابط دو كشور دارای فراز و فرود‌‌‌هایی بوده است، اما با این حال این كشور پس از 2001 متحد امریکا در (مبارزه با تروریسمـ‌) بوده و پرویز مشرف نخست‌وزیر وقت پاكستان در چرخش 180 درجه، در مبارزه با القاعده و طالبان در كنار امریکا قرار گرفت و این سیاست به نوعی در دوره باراك اوباما نیز تداومـ یافت. باراك اوباما معتقد بود برای ریشه‌كن كردن تروریسمـ در افغانستان، باید همكاری دولت پاكستان را در امر مبارزه با تروریسمـ به دست آورد و به همین جهت سیاست (پاك-اف‌) را به جای (افپاك‌) مطرح كرد. امریکا ضعف نهاد دولت در پاكستان را عامل تقویت گروه‌های تروریستی در مناطق قبایلی عنوان می‌كرد و به همین جهت بمباران این مناطق را در دستور كار خود قرار داد.

اما با روی كار آمدن دونالد ترامپ و اعلـامـ راهبرد جدید امریکا در (جنوب آسیا و افغانستان)، این‌بار پاكستان متهمـ به حمایت آشكار از گروه‌های تروریستی شده و ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور امریکا در نخستین پیامـ توئیتری خود در آغاز سال 2018 میلـادی، به صراحت پاکستان را لـانه امن تروریست‌‌‌‌ها خطاب کرد و از قطع کمک‌های واشنگتن به دولت پاکستان خبر داد و اعلـامـ کرد که (واشنگتن در اقدامی احمقانه طی 15 سال گذشته 33 میلیارد دالر به این کشور کمک کرده است که این روند ادامه نخواهد یافت. پاکستان جز دروغ و فریبکاری چیزی تحویل امریکا نداده و رهبران این کشور ما را احمق فرض کرده‌اند.)

در تحلیل موضوع فوق باید به چند نكته مهمـ اشاره كرد:

واقعیت این است كه اقدامات پاكستان به حمایت از گروه‌های افراطی و تندرو، از زمان جرج بوش و اوباما وجود داشته و همواره اسلـامـ‌آباد متهمـ به بازی دوگانه در افغانستان و در امر مبارزه با تروریسمـ بوده ‌است. بنابراین این صحبت‌‌‌‌ها مختص به دوران دونالد ترامپ نیست، اما اینكه چرا در این دوره بیش از گذشته پاكستان متهمـ به حمایت از گروه‌های تروریستی می‌شود، عمدتاً به دلیل جلب واقعی همكاری‌های پاكستان در بحث افراط‌گرایی و تروریسمـ است. در واقع امریکا به دنبال كنترل رفتارهای واگرای پاكستان است تا بتواند بخشی از سیاست‌های خود را بر پاكستان تحمیل كند.

مطلب دومـ اینكه امریکایی‌‌‌‌ها به این نتیجه رسیده‌اند كه پاكستانی‌‌‌‌ها در سیاست اعلـامی خود در مبارزه با تروریسمـ، با امریکا همراهی می‌كنند، اما در عمل رویكرد ناهمسویی دارند. سیاست دوگانه‌ پاكستان به نوعی موجب شده است دونالد ترامپ در استراتژی جدید خود، با تحت فشار قرار دادن پاكستان و نیز دادن نقش‌ پررنگ‌تر به هند در افغانستان، به نوعی همكاری‌های پاكستان را در امر مبارزه با تروریسمـ جلب كند. در واقع امریکا می‌خواهد رویكرد خود را به پاكستان تحمیل كند و اسلـامـ‌آباد از زاویه دید واشنگتن به تروریسمـ و جریان‌های افراطی نگاه كند. در همین راستا ترامپ اعلـامـ کرده تا زمانی که پاکستان خواسته‌های امریکا را برآورده نکند، هیچ کمک مالی به این کشور تعلق نخواهد گرفت و 2 میلیارد دالر کمک مالی و نظامی به پاکستان قطع خواهد شد. پیش‌تر نیز ترامپ، کمک مالی ۷۰۰میلیون دالری به پاکستان را امضا كرد، اما پرداخت این پول را منوط به نابودی لـانه‌های امن تروریستی توسط پاكستان كرد. در واقع امریکا به دنبال اراده و اقدامـ عملی اسلـامـ‌آباد در امر مبارزه با تروریسمـ است و رویكرد متفاوت و ناهمسوی پاكستان موجب رنجش امریکا شده است؛ والّا امریکا خود با برخی گروه‌های تروریستی مانند طالبان حتی مذاکره کرده است.

نكته سومـ كه به نوعی در بالـا اشاره شد، بحث توازن در روابط بین هند و پاكستان از سوی امریکاست. توافق هسته‌ای بین هند و امریکا در 2006 به نوعی موجب مستحكمـ شدن روابط این دو كشور و تمایل پاكستان به سمت سیاست چندجانبه‌گرایی شد. اوباما در سفرهای دوره‌ای خود به جنوب آسیا به هند بیش از پاکستان ‌توجه می‌کرد و این در حالی بود كه چنین رویكردی در كنار متهمـ كردن پاكستان به سیاست دوگانه در امر مبارزه با تروریسمـ، (در زمان اوباما) موجب سوق دادن هر چه بیشتر پاکستان به سمت چین و حتی روسیه شد. سفر مقامات چین و روسیه به اسلـامـ‌آباد و بالعكس به خوبی نشان می‌داد كه اسلـامـ‌آباد به دنبال متحد جایگزین برای خود بوده است. البته امریکا به دلیل رقابت استراتژیك با چین و برای مهار و كنترل آن در منطقه به ظرفیت‌های دهلی‌نو، توجه مضاعفی دارد و به همین جهت همه‌ توجهات امریکا به هند، تنها برای تحت فشار قرار دادن اسلـامـ‌آباد نیست.

نكته دیگر اینكه امریکا برای تداومـ و پیشبرد سیاست‌‌‌‌های خود در افغانستان و منطقه، همچنان به همكاری‌های پاكستان نیازمند است و پاكستان نیز به دلـایل متعدد خواهان سردی روابط با امریکا نیست. واقعیت این است كه اختلـافات امریکا و پاكستان بر سر منافع مهمـ و رسمی نیست، بلكه در حوزه نفوذ و روندهاست. در چنین شرایطی به نظر نمی‌رسد روابط دو كشور وارد فضای تیرگی فرسایشی شود و به صورت موقت این اختلـافات وجود خواهد داشت، اما از تعمیق شدن آن جلوگیری خواهد شد. در حقیقت مواضع ترامپ درباره قطع کمک‌های مالی به پاکستان به بهانه عدمـ موفقیت در نبرد با تروریسمـ، موجب نزدیک شدن بیشتر اسلـامـ‌آباد با پکن از حیث دفاعی و اقتصادی شده است و پاکستان در اقدامی تلـافی‌جویانه نسبت به تشدید تنش‌‌‌‌ها میان اسلـامـ آباد-واشنگتن، به چین اجازه ساخت پایگاه نظامی در خاک خود را داده است.

در نهایت باید گفت كه در سیاست نوین امریکا، فشار بر متحدانی نظیر پاكستان كه رویكرد ناهمسویی دارند، بیشتر شده است. از دید امریکا، نباید بازیگران بر اساس الزامات استراتژیك خود تلـاش كنند تا سیاستِ بومی خود را در ارتباط با جریان‌های افراطی تنظیمـ كنند. این در حالی است كه پاكستان در هیچ شرایطی نمی‌تواند تحولـات مربوط به افراط‌گرایی و گروه‌های تندرو همسو را از گردونه امنیتی خود خارج كند و به همین جهت سیاست‌های خود را تقریباً با داشتن زاویه از سیاست‌های امریکا طراحی و عملیاتی می‌كند. در چنین شرایطی امریکا برای فشار به پاكستان و تنظیمـ سیاست‌‌‌‌ها و راهبرد خود، از مسائل مالی و قطع كمك‌های اقتصادی تا عملیات روانی بهره‌برداری می‌كند و این در حالی است كه حضور جدی و كنش‌گری فعال امریکا در منطقه نیز، بدون سرپل پاكستان، امكان‌پذیر نیست. درحالی که ترامپ هرگونه کمک و همکاری با پاکستان را دیوانگی دانسته بود، (جیمز ماتیس‌) وزیر دفاع امریکا در اظهارات جدید خود (18 جدی 1396) مجدداً از برقراری ارتباط با سران نظامی پاکستان برای حل معضل افغانستان حرف زد تا رسماً اثبات کند که کاخ سفید سیاست چندان مشخص و مدونی در خصوص پاکستان ندارد. سیاستمداران پاکستانی نیز در مقابل تهدیدهای امریکا تأکید کرده‌اند که بدون دریافت کمک مالی حاضر نیستند هیچ‌گونه همکاری با امریکا داشته باشند. اما پاكستان به دلیل اینكه امریکا بیش‌ از پیش به هند متمایل نشود، امریکایی‌‌‌‌ها را ناامید نكرده و با آنان همكاری خواهد كرد. در همین راستا (تهمینه جانجوآ)، معاون وزیر امور خارجه پاکستان گفته است که کشورش تا آنجا که ممکن باشد با امریکا همکاری می‌کند چون ایالـات متحده نه تنها یک قدرت جهانی است، بلکه در منطقه نیز حضور دارد و برای پاکستان مثل یک همسایه است. ما به دنبال همکاری قوی با امریکا هستیمـ و هر نشستی با مقامـ‌های امریکایی داشتیمـ حس و حال مثبتی داشتند.

سرمقاله شماره 732 روزنامه انصار

نویسنده: اسماعیل باقری

تاریخ: 20/10/1396*
*

*نیز بخوانید

نقض حقوق زنان و ادعای حقوق بشر؛ رنج زنان یمنی و غزه از جنگ


​شایسته‌گی یا سهمیه؛ کدام‌یک معیار انسانی در کانکور است؟


طوفان زرد در پاریس/ ماکرون رفتنی است ؟


جنگ تجاری امریکا وچین یا نقض تحریمـ‌هـای ایران


شایسته‌سالـاری و راهبردهای آن در رویكرد اسلـامی (قسمت اول)


بیتوجهی به شایسته‌سالـاری در گزینش‌هـا


‌سهمیه‌بندی کانکور به نفع کیست؟


"شایسته سالـاری" یا واسطه بازی


خطر در بیخ گوش ما؛ داعشیان در شرق افغانستان جابجا شده‌اند


سرنوشت مبهمـ انتخابات پارلمانی در جدال کمیسیون‌ها

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان