1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1396/10/17 - 10:38:4
تعداد بازدید: 154
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رصد سنگین شبكه‌های اجتماعی در شرق و غرب جهان
كشورهای مختلف چگونه شبكه‌های اجتماعی را رصد می‌كنند؟
كشورهای مختلف چگونه شبكه‌های اجتماعی را رصد می‌كنند؟

علیرضا سزاوار

براساس افشاگری‌های (ادوارد اسنودن) دولت امریكا بزرگ‌ترین رصد اینترنتی را انجامـ می‌دهد. این دولت همچنین از سال گذشته تاكنون همـ فشارها را برای نظارت بر شبكه‌های اجتماعی گسترش داده است. اكنون بسیاری از كشورهای توسعه‌یافته از غرب تا شرق با توجه به معضلـات شبكه‌های اجتماعی، رصد در این حوزه را افزایش داده‌اند. كنترل بر اینترنت و به‌طور خاص شبكه‌های اجتماعی مختص امریكا نیست. تمامـ كشورهای دنیا اقدامات نظارتی خود را بر صفحات اینترنت بیش از پیش گسترانده‌اند. چند روز پیش همـ اتحادیه اروپا و كشورهایی نظیر آلمان و انگلستان قوانین سختگیرانه‌تری را علیه شبكه اجتماعی وضع كردند؛ قوانینی كه برای مرتكبان جرمـ در فضای مجازی از حبس تا 50 میلیون یورو جریمه در نظر داشته است.

استرالیا از سال 2016 با هدف ارتقای شاخص‌های افزایش ایمنی شبكه‌های اجتماعی برای دانش‌آموزان، ممنوعیت محتوای مجرمانه سایبری را به طور جدی با طرح‌هـایی سراسری با عنوان دیواره آتش ضدخرگوش و با سنگین‌ترین جریمه‌ها اجرا كرده است.

نظارت گسترده در انگلیس

به گزارش شبكه خبری سی‌بی‌اس‌، بزرگ‌ترین مركز كنترل اینترنت در اروپا به نامـ (جی‌سی‌اچ‌كیو) در شهر لستر انگلیس قرار دارد. این مقر مركز رصد و نظارت دولت بریتانیا و تبادل اطلـاعات با دیگر كشورهاست.

(جی‌سی‌اچ‌كیو) به انگلیسی‌ها امكان می‌دهد تا دسترسی افراد و آی‌پی‌ها به اینترنت را به صورت هوشمند كنترل كنند، در عین حال چندین بنیاد نظارت بر شبكه‌های اجتماعی از جمله (ای دبلیو اف) نیز در این كشور به ویژه در مورد پورنوگرافی كودكان، نژادپرستی و مسائل تروریستی فعال‌اند.

نقره داغ به سبك آلمانی

آلمان همـ از سال 2014 به جمع كشورهایی پیوسته كه شبكه‌های اجتماعی اینترنتی را در صورت انتشار محتوای (غیرمجاز) جریمه می‌كند.

وزارت عدلیه آلمان چندی پیش قانون جدیدی را ارائه كرد كه بر‌اساس آن شبكه‌های اجتماعی همچون فیسبوك زیر نظر قرار می‌گیرند و باید بلـافاصله اقدامـ به حذف پیامـ‌های (توهین‌آمیز یا تهدیدآمیز) كنند.  اكنون اگر شبكه‌های اجتماعی از حذف محتوایی كه از دید دولت آلمان غیرمجاز است، خودداری كنند، این كشور آنها را تا سقف حداكثر ۵۰ میلیون یورو جریمه می‌كند.

هایكو ماس، وزیر عدلیه آلمان نیز با انتشار بیانیه‌ای در خصوص این قانون جدید گفت: این قانون استانداردهای الزامـ‌آوری را برای چگونگی مواجهه گردانندگان شبكه‌های اجتماعی با شكایت‌ها و التزامـ آنها به حذف محتوای مجرمانه تعیین می‌كند.

گزارش خبرگزاری رویترز حاكی از آن است كه در صورت عدمـ حذف فوری محتوای غیرمجاز توسط یك شبكه اجتماعی، این كشور نمایندگان آن شركت در آلمان را تا ۵ میلیون یورو و خود شركت را نیز تا ۵۰‌میلیون یورو جریمه خواهد كرد.

محدودیت در فرانسه

در اتحادیه اروپا، فرانسه یكی از شدیدترین نظارت‌های حكومتی بر فضای سایبری را دارد. طبق قانون‌های (هادویی) و (لوپسی) مصوب سال 2009، كاربران ناقض قوانین شبكه از دسترسی به آن محرومـ می‌شوند و علـاوه بر فهرست بلندی از تارنماهای غیراخلـاقی یا ایدئولوژیك مسدود، شهروندان حق جست‌وجوی برخی عبارات را در موتورهای جست‌وجو ندارند. اینترنت مکاتب نیز شبكه‌های اجتماعی را محدود كرده است.

كشور ایتالیا همـ رتبه پایینی در آزادی رسانه بین كشورهای اتحادیه اروپا دارد و با اینكه در فضای مجازی به عنوان كشوری تقریباً آزاد شناخته می‌شود، حریمـ خصوصی كاربران را رعایت نمی‌كند. اكنون دو سال است كه مدیران فیسبوك به طور جدی مقامات این كشور را به انتقاد گرفته‌اند.

كنترل شبكه‌های اجتماعی در چین و روسیه

سال 2017، پوتین همـ در نشستی با مقامات روسیه اعلـامـ كرد كه قصد دارد تا شبكه‌های اجتماعی را به‌صورت جدی تحت نظارت قرار داده و به سراغ بررسی نحوه عملكرد سوءاستفاده‌كنندگان برود. پیش‌نویس قانون در این زمینه همـ حاكی از جریمه نقدی سنگین و حتی تحت‌تعقیب قرار دادن خرابكاران در شبكه‌های اجتماعی است.

رهبران حزب كمونیست با برپایی (دیوار آتش بزرگ) یا همان دیوار مجازی چین به هیچ وجه با یك اینترنت تمامـ غربی كنار نیامدند. در عوض اینترنت را از نو به شكل كاملـاً چینی به نامـ (هولیان ونگ) اختراع كردند و به تبع آن شبكه‌های اجتماعی را همـ به طور كامل به خدمت خود درآورده‌اند.

نصب نرمـ‌افزار جاسوسی دولتی چین روی سیستمـ‌های مخابراتی موجب شده هرگونه حركت مشكوكی در فضای مجازی و سیستمـ مخابراتی پیگیری شود.

اتریش، جدید‌ترین نمونه محدودیت

حزب ائتلـافی اتریش همـ كه به تازگی در انتخابات پیروز شده، تصمیمـ گرفته تا نظارت گسترده‌ای روی سرویس‌های ارتباطی و شبكه‌های اجتماعی را آغاز كند. در این راستا مجازات جدیدی برای متخلفان در اتریش در نظر گرفته ‌شده است كه كمترین مجازات پنج سال زندان بوده و در صورت سنگین بودن جرمـ، حكمـ از پنج سال همـ بیشتر خواهد شد.

حزب دست‌‌ راستی اتریش پیش‌نویسی برای این قانون در نظر گرفته است كه قصد دارد كشورهای بیشتری را وارد ائتلـاف خود بكند. دولت اتریش هدف اصلی خود برای زیر نظر گرفتن فضای مجازی و مقابله با هكرها و قانون‌شكن‌ها را مبارزه با تروریسمـ و كاهش جرمـ و جنایت می‌داند.

مخالفان این طرح بر این باور هستند كه آزادی سیاسی شهروندان نقض شده است و دولت حق هیچ‌گونه نظارتی بر فعالیت‌های كاربران فضای مجازی نخواهد داشت. البته حزب سوسیالیست جواب قانع‌كننده‌ای ارائه داده كه این نظارت‌ها برای حفظ آرامش بیشتر همین شهروندان است و دولت قصد هیچ‌گونه سو‌ءاستفاده‌ای ندارد.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان