1396-10-29     2018-1-19     بروز شده در: 1396/10/29 - 10:08:5      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت چهارمـ و پایانی)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت سوم)

تلـاش بی‌بی‌سی برای ایجاد تفرقه بین فارسی‌زبانان

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت دوم)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت اول)

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
تشدید اختلـافات امارات و عربستان در یمن

امریکا در کجای بحران بلخ قرار دارد؟

مردی که هیچ چیز نمی‌داند/ بزرگ‌ترین تفریح ترامپ/ تنها در کاخ سفید

گفتگوهای صلح، عرصه تازه رویارویی امریکا و روسیه

حکایت رنج‌های بی‌پایان/ یمن با یک فاجعه انسانی تمامـ عیار مواجه است

ارکان عدالت موعود/ قسمت دومـ

نشست صلح افغانستان در آنکارا، از انكار تا واقعیت

دونالد ترامپ، ملـانیا و سیاست

ارکان عدالت موعود / قسمت اول

آثار و پیامدهای احتمالی افشای رازهای کاخ سفید

مرگ غیر نظامی افغانستانی؛ امریکا تحقیق می‌کند، افغانستان سکوت

بخش‌هـای از کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- بخش دومـ / رئیس جمهور امریکا چقدر خرج انتخابات کرد؟

همه چیز از یک نگاه شروع میشود

از آب گل آلود روابط پاکستان و امریکا، چین یارگیری میکند

انتقال سفارت امریکا به قدس پیشنهاد چه‌کسی بود؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
گفت‌وگوی خواندنی با نخبه افغانستانی که پژوهشگر برتر سال ایران شد/ درخشش و ظهور نسل جدیدی از جامعه نخبگانی افغانستانی در ایران

امریکا منافع خود را قربانی صلح و امنیت در افغانستان نمی کند/ راه حلی جز میز مذاکره برای برون رفت از مشکلـات سیاسی در افغانستان نیست

داعش پروژه خارجی است/ راه ما ایجاد لویه جرگه عنعنوی افغانستان است/ امریکا برای اهداف خود به افغانستان آمده است

موشک باران مناطق شرقی افغانستان توسط پاکستان برای حمایت از گروه‌هـای مخالف دولت کابل است

امریکا نگذاشت که ماخودکفا شویمـ و روی پای خود بایستیمـ / انتخابات ما به دست امریکا و برای اهداف امریکا بد نامـ شد

تاریخ نشر:
1396/10/10 - 09:36:1
تعداد بازدید: 106
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
آینده امنیت در افغانستان در سایه رقابت قدرت‌هـای بین المللی
آینده امنیت در افغانستان در سایه رقابت قدرت‌هـای بین المللی

انفجار در شهر کابل این بار نه منازل مسکونی و یا مذهبی که دو مرکز فرهنگی و خبری را هدف قرار داده بود. انفجار بزرگ روز پنج شنبه در کابل با بیش از 50 کشته، باعث شد تا باردیگر مسئله امنیت و ثبات در افغانستان در کانون توجهات قرار گیرد. با توجه به این که گروه طالبان هرگونه دست داشتن در انفجار مرکزی علمی، فرهنگی تبیان و همچنین دفتر خبرگزاری صدا افغان(آوا) را رد کرده است، وب سایت الوقت با هدف بررسی بیشتر این حادثه به گفتگو با پیرمحمد ملـازهی، کارشناس مسائل افغانستان و پاکستان پرداخته که به شرح زیر می‌باشد.

چرا مرکز فرهنگی و رسانه‌ای هدف حملـات تروریستی قرار گرفته اند:

خبرگزاری صدای افغان یا آوا و مرکز فرهنگی تبیان در واقع بخش مهمی از تلـاش‌های خود را در جهت توسعه فرهنگی افغانستان و وحدت اسلـامی دنبال می‌کنند و صدای افغان علـاه بر کابل در بیشتر ولـایت‌ها نیز دفتر رسمی داشت و از این زاویه مخالفان زیادی در میان گروه‌های افراطی و بنیادگرا دارا می‌باشد. طالبان مسئولیت انفجار در جلسه علمی تبیان و دفتر خبرگزاری صدای افغان را نپذیرفته و این موضوع را رد کرده‌اند. گروه دومـ مورد اتهامـ، گروه تروریستی داعش است که با توجه به این که داعش در حال حاضر بعد از شکست در عراق و سوریه و از دست دادن سرزمین‌های خود متحمل فشار زیادی شده است، بسیاری از اعضای این گروه تروریستی وارد افغانستان شده‌اند و با توجه به تلـاشی که این گروه‌ها برای ایجاد بحران مذهبی در کنار مسائل قومی دارند، مانند آن چه در عراق و سوریه دنبال کردند و برجسته کردن اختلـاف میان مسلمانان، لذا بعید نیست که داعش مسئول این انفجارهای بزرگ باشد.

همچنین با توجه به این که این انفجارها زمانی رخ داده است که تعدادی از نخبگان افغانستان شامل دانشجویان و اساتید دانشگاه در جلسه‌ای به مناسبت سالگرد جنگ شوروی در افغانستان حضور داشتند، لذا بیشترین تعداد تلفات را به احتمال بیشتری این دسته از افراد جامعه علمی افغانستان خواهند داشت. بنابراین می‌شود حدس زد که داعش با توجه به برنامه‌های خود درباره افغانستان و احتمالـا نفوذ در آسیای مرکزی و حوزه نفوذ روسیه بعید نیست که مسئولیت این حملـات را برعهده داشته باشد. به هر حال این گونه عملیات‌ها دارای پیچیدگی‌های خاصی است که بیشتر از عهده داعش برمی‌آید. همچنین پیامدهای این مسئله که یکی از مهمترین خبرگزاری‌های محلی افغانستان را هدف قرار داده که در زمینه‌های مختلف با شعار اصلی وحدت فعال بود و این موضوع باعث می‌شود هدف این حملـات مسئله وحدت  مذاهب باشد. پیش از این نیز ما شاهد انفجار مساجد متعلق به شیعیان یا حمله به تظاهرات شیعیان در جریان جنبش روشنایی بوده‌ایمـ و حال نیز بعید نیست حمله روز 5شنبه با هدف ایجاد تنش مذهبی در افغانستان از سوی داعش دنبال شده باشد.

آمارهای متفاوتی از تعداد شبه نظامیان داعش در افغانستان:

روس‌ها اعلـامـ کرده‌اند که حدود 10 هزار داعشی در افغانستان متمرکز شده‌اند که هدف ان‌ها آسیای مرکزی است. با این حال این که چه تعداد داعشی در افغانستان فعال هستند، آمار دقیق و مشخصی وجود ندارد و قبلـا این امار را بین 3 تا 4 هزار نفر عنوان کرده‌اند. اما یک تفاوت در این جا وجود دارد که باید مورد توجه واقع شود و آن این که داعشی که در عراق و سوریه می‌جنگید، عمدتا رهبری آن بدست اعراب بود و نیروهایی بودند که از میان اعراب عضو شده بودند. اما نیروهایی که در افغانستان جذب داعش می‌شوند نیروهایی بومی منطقه و گروه‌های جداشده از طالبان، القاعده یا شبکه حقانی می‌باشند  و بطور طبیعی سایر کسانی نیز که از عراق و یا سوریه برای عضویت در داعش به افغانستان می‌آیند زیر پرچمـ همین گروه‌ها فعالیت خواهند کرد. لذا داعشی عراق و سوریه با داعش افغانستان متفاوت است و داعش در افغانستان در واقع نیروهای بومی است که فعال هستند. لذا از این زاویه وقتی نگاه می‌کنیمـ، امار و ارقامـ متفاوت است و باید محاسبه شود که چه تعداد از طالبان و چه تعداد از دیگر گروه‌ها به داعش ملحق شده‌اند.

از سوی دیگر در نگاه روس‌ها، داعش در افغانستان می‌تواند با امریکایی‌ها وارد تعامل شود و تعریفی جدید از منافع مشترک میان امریکا و داعش برای ناامن کردن آسیای مرکزی به عنوان حوزه نفوذ روسیه بوجود می‌آید. حقیقت آن که برخی از چچن‌ها، ازبک‌ها و حتی اقوامـ ترکستان شرقی و ایغور در افغانستان به داعش پیوسته‌اند و این باعث می‌شود که داعش از سوی برخی‌ها به عنوان ابزاری راهبردی در آسیای مرکزی و قفقاز علیه روسیه و چین استفاده شود.

چشمـ‌انداز فعالیت‌های داعش در افغانستان و آینده صلح و ثبات کشور در سایه رقابت‌های قدرت‌های خارجی:

در این خصوص باید دو مسئله را مورد توجه قرار داد: نخست مذاکراتی که به شکل چندجانبه از جمله اخیرا در پکن با حضور وزرای خارجه افغانستان، پاکستان و چین برگزار شد و دیدگاه‌های چین برای توسعه و سرمایه‌گذاری در افغانستان و پاکستان مورد بحث قرار گرفت. از جمله سرمایه‌گذاری چین به میزان 54 میلیارد دالر در جاده ارتباطی از افغانستان تا بندر گوادر در پاکستان دنبال شد. لذا یک موضوع به رقابت‌ها در آسیای مرکزی میان امریکا، چین و روسیه مرتبط می‌باشد و این احتمال بعید نیست که امریکا در فضای رقابتی در این منطقه با روسیه و چین، به تفاهمـ و همکاری با تکفیری‌هـا دست پیدا کنند. لذا این احتمال را روس‌ها قطعی قلمداد می‌کند. حتی اخباری پیرامون کمک هوایی بالگردهای ناشناس به نیروهای داعش وجود دارد و در حالی که فضای هوایی کل افغانستان در کنترل امریکایی‌ها قرار دارد و پرواز بالگرد ناشناس بدون اطلـاع نظامیان امریکایی در حریمـ هوایی افغانستان امکان پذیر نیست.

همچنین چینی‌ها تلـاش دارند تا مذکرات جدی را با پاکستان دنبال کنند تا اسلـامـ آباد بتواند طالبان را متقاعد به آغاز مذاکرات صلح کنند. اگر طالبان بواسطه پاکستان بصورت جدی وارد مذاکره شود و به مصالحه با دولت افغانستان روی آورند و بخشی از قدرت را بدست گیرند، در این صورت 40درصد از خاک افغانستان که در حال حاضر در کنترل طالبان قرار دارد، در صورت هماهنگی با دولتف موقعیت برتری را برای دولت مرکزی فراهمـ می‌کند و حتی طالبان می‌توانند نیروهای خود را علیه داعش بکار گیرند.

با این حال دو موضوع بحران کنترل شده در افغانستان که از سوی غربی‌ها دنبال می‌شود و راه حل از سرگیری گفتگوهای صلح با مصالحه با طالبان که از سوی برخی بازیگران منطقه‌ای از جمله چین و یا روسیه دنبال می‌شود دو راه حل پیش روی افغانستان است.

مع الوصف نیروی جدیدی که به عنوان داعش در افغانستان مطرح شده، می‌تواند جنگ را افغانستان را همچنان تداومـ بخشد. از سوی دیگر وجود تضاد منافع میان بازیگران داخلی در افغانستان و همـ در سطح بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی باعث می‌شود نتوان به آسانی به آینده امنیت و ثبات در افغانستان خوش بین بود و تا سه جریان داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی نتوانند به یک تفاهمـ دست یابند، بسیار سخت است که بتوان از صلح در افغانستان حداقل در کوتاه مدت سخن به میان آورد.

سرمقاله شماره 728 روزنامه انصار

نویسنده: پیرمحمد ملـازهی

تاریخ: 11/10/1396*
*

*نیز بخوانید

تشدید اختلـافات امارات و عربستان در یمن


امریکا در کجای بحران بلخ قرار دارد؟


مردی که هیچ چیز نمی‌داند/ بزرگ‌ترین تفریح ترامپ/ تنها در کاخ سفید


گفتگوهای صلح، عرصه تازه رویارویی امریکا و روسیه


حکایت رنج‌های بی‌پایان/ یمن با یک فاجعه انسانی تمامـ عیار مواجه است


ارکان عدالت موعود/ قسمت دومـ


نشست صلح افغانستان در آنکارا، از انكار تا واقعیت


دونالد ترامپ، ملـانیا و سیاست


ارکان عدالت موعود / قسمت اول


آثار و پیامدهای احتمالی افشای رازهای کاخ سفید

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان