1396-10-29     2018-1-19     بروز شده در: 1396/10/29 - 10:08:5      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت چهارمـ و پایانی)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت سوم)

تلـاش بی‌بی‌سی برای ایجاد تفرقه بین فارسی‌زبانان

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت دوم)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت اول)

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
تشدید اختلـافات امارات و عربستان در یمن

امریکا در کجای بحران بلخ قرار دارد؟

مردی که هیچ چیز نمی‌داند/ بزرگ‌ترین تفریح ترامپ/ تنها در کاخ سفید

گفتگوهای صلح، عرصه تازه رویارویی امریکا و روسیه

حکایت رنج‌های بی‌پایان/ یمن با یک فاجعه انسانی تمامـ عیار مواجه است

ارکان عدالت موعود/ قسمت دومـ

نشست صلح افغانستان در آنکارا، از انكار تا واقعیت

دونالد ترامپ، ملـانیا و سیاست

ارکان عدالت موعود / قسمت اول

آثار و پیامدهای احتمالی افشای رازهای کاخ سفید

مرگ غیر نظامی افغانستانی؛ امریکا تحقیق می‌کند، افغانستان سکوت

بخش‌هـای از کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- بخش دومـ / رئیس جمهور امریکا چقدر خرج انتخابات کرد؟

همه چیز از یک نگاه شروع میشود

از آب گل آلود روابط پاکستان و امریکا، چین یارگیری میکند

انتقال سفارت امریکا به قدس پیشنهاد چه‌کسی بود؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
گفت‌وگوی خواندنی با نخبه افغانستانی که پژوهشگر برتر سال ایران شد/ درخشش و ظهور نسل جدیدی از جامعه نخبگانی افغانستانی در ایران

امریکا منافع خود را قربانی صلح و امنیت در افغانستان نمی کند/ راه حلی جز میز مذاکره برای برون رفت از مشکلـات سیاسی در افغانستان نیست

داعش پروژه خارجی است/ راه ما ایجاد لویه جرگه عنعنوی افغانستان است/ امریکا برای اهداف خود به افغانستان آمده است

موشک باران مناطق شرقی افغانستان توسط پاکستان برای حمایت از گروه‌هـای مخالف دولت کابل است

امریکا نگذاشت که ماخودکفا شویمـ و روی پای خود بایستیمـ / انتخابات ما به دست امریکا و برای اهداف امریکا بد نامـ شد

تاریخ نشر:
1396/10/5 - 10:14:12
تعداد بازدید: 114
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
پروژه داعش‌سازی در افغانستان
پروژه داعش‌سازی در افغانستان

اما آنچه درگرماگرمـ این تنش‌های سیاسی مهمـ است، اشاره عطامحمد نور به مداخلـات سفارت‌های خارجی در کابل در ایجاد این تنش و رابطه آنها با پروژه داعش‌سازی در شمال افغانستان است. به نظر میرسد اشاره مستقیمـ آقای نور به سفارت امریکاست که در دو سال اخیر در پشت پرده بسیاری از بازی‌‌‌‌‌ها و تنش‌های سیاسی در افغانستان قرار داشته است

در حالی‌که تنش‌های سیاسی پیرامون برکناری (عطامحمد نور‌) والی مقتدر بلخ در افغانستان ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد، حمله انتحاری روز دوشنبه(4 جدی) در کابل، چندان خودنمایی نکرد؛ گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. البته باید گفت که وقوع حملـات انتحاری در افغانستان و به خصوص در کابل به یک امر عادی برای شهروندان کشور مبدل شده، به خصوص حملـاتی از نوع حمله روز دو‌‌‌‌شنبه که تلفات چندانی به دنبال نداشت. در حمله انتحاری صبح روز دو‌‌‌‌شنبه در کابل، چهار غیرنظامی و دو سرباز امنیتی جان باختند و سه تن دیگر زخمی شدند. این حمله در یک منطقه به شدت محافظت شده امنیتی رخ داد و عامل آن یک پسر نوجوان بود که در حالت پیاده، مواد انفجاری جاسازی شده در بدنش را منفجر کرد. به دنبال این حمله و طبق معمول، گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.

با شروع زودهنگامـ زمستان در افغانستان از ماه گذشته به این ‌سو، شاهد کاهش حملـات رویاروی و جبهه‌ای طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی چون داعش هستیمـ. بررسی رویدادهای امنیتی در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که طالبان دست به تحرکات گسترده کمتری نسبت به سال‌های گذشته زده و اوضاع عمومی امنیتی افغانستان، آرامـ‌تر به نظر می‌رسد، اما حملـات انتحاری به خصوص در کابل همچنان ادامه دارد. البته باید گفت که آرامش کنونی جبهه‌های جنگی در افغانستان و کاهش رویارویی طالبان با نیروهای امنیتی کشور، به معنی یک تغییر جدی در مناطق تحت حاکمیت دولت نیست، بلکه هنوز هیچ تغییر چشمگیری در مناطق زیرکنترل طالبان و دیگر گروه‌های شورشی و تروریستی به میان نیامده است و دهها ولسوالی و صد‌‌‌‌ها قریه همچنان در تصرف طالبان قرار دارد.

برخلـاف کاهش فعالیت‌های طالبان، تحرکات گروه داعش به صورت چشمگیری در حال گسترش است. از یک‌ طرف، درگیری‌های شدیدی میان داعش و طالبان در شرق افغانستان و در ولـایت ننگرهار جریان دارد؛ حملـات انتحاری داعش در کابل همچنان ادامه دارد و از همه مهمـ‌تر، نقل و انتقال نیروهای داعش در شمال افغانستان و در نزدیکی مرزهای کشورهای آسیای مرکزی و تحرکات پیدا و پنهان آنها ادامه دارد. در این بین، به‌رغمـ برخی عملیات‌‌‌‌‌ها علیه داعش و طالبان در شرق افغانستان، هیچ تحرک جدی در برابر داعش در شمال و به خصوص در ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه در ولـایت جوزجان دیده نمی‌شود. در تازه‌‌‌‌‌ترین واکنش‌‌‌‌‌ها به تحرکات گروه داعش در شمال افغانستان، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان اعلـامـ کرد که تعداد نیروهای داعش در افغانستان به 10 هزار تن می‌رسد، اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، تعداد این نیرو‌‌‌‌ها را صد‌‌‌‌ها تن عنوان کرد. با توجه به این تحرکات، به نظر می‌رسد با پایان زمستان و گرمـ‌ شدن آب و هوا، شاهد تحرکات وسیع و گسترده‌تر داعش در شمال افغانستان باشیمـ.

اما در حالی‌که رویدادهای تروریستی چون حملـات انتحاری، فضای افغانستان را در این سرمای زمستان، همچنان گرمـ نگه داشته، کشورمان شاهد تنش‌های جدی سیاسی است که رهبری و بدنه دولت تا احزاب و گروه‌های سیاسی و مردمـ افغانستان را درگیر ساخته است. در حالی که ریاست جمهوری افغانستان در گذشته نیز تلـاش کرده بود عطامحمد نور، والی مقتدر بلخ را که بیش از 10 سال بر کرسی ولـایت بلخ تکیه زده و از مؤتلفین و شرکای حکومت کنونی به حساب می‌رود، کنار بزند، این‌بار به گونه‌ای دیگر او را برکنار کرد. ریاست جمهوری در ماه‌های گذشته، از اختلـاف‌‌‌‌‌ها میان عطامحمد نور و عبداله عبداله، رئیس اجرایی حکومت سوءاستفاده کرده و با وعده دادن چندین وزارتخانه و سفارت به عطامحمد نور، برگه استعفای او را دریافت کرد، ولی بعد از آن، به وعده‌های خود عمل نکرد و پس از گذشت چهار ماه، استعفای والی بلخ را تأیید و اجرایی نمود. اما آقای نور که در عین حال رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلـامی افغانستان پس از شهادت برهان‌الدین ربانی است، این برکناری را نپذیرفته و ریاست جمهوری را فاقد صلـاحیت می‌داند. در این بین، حزب جمعیت اسلـامی هشدار داده که اگر حکمـ برکناری آقای نور لغو نشود، دست به اعتراض‌‌‌‌‌ها و اعتصاب‌های گسترده در سراسر افغانستان خواهد زد.

اما آنچه درگرماگرمـ این تنش‌های سیاسی مهمـ است، اشاره عطامحمد نور به مداخلـات سفارت‌های خارجی در کابل در ایجاد این تنش و رابطه آنها با پروژه داعش‌سازی در شمال افغانستان است. به نظر میرسد اشاره مستقیمـ آقای نور به سفارت امریکاست که در دو سال اخیر در پشت پرده بسیاری از بازی‌‌‌‌‌ها و تنش‌های سیاسی در افغانستان قرار داشته است. پس از تبعید جنرال عبدالرشید دوستمـ، رهبر مقتدر ازبک‌تباران در شمال افغانستان، برخی غربی‌هـا برای به موفقیت رساندن پروژه داعش‌سازی در این منطقه، در تلـاش برای کنار زدن عطامحمد نور، تنها عامل ثبات و امنیت در شمال افغانستان است. اما عطامحمد نور در تازه‌‌‌‌‌ترین اظهارات خود تأکید کرده در صورتی که ریاست جمهوری خواسته‌های حزب جمعیت اسلـامی را قبول نکند، همچنان والی بلخ باقی خواهد ماند تا پروژه‌های داعش‌سازی را ناکامـ کند.

سرمقاله شماره 726 روزنامه انصار

نویسنده: سید‌عباس حسینی

تاریخ: 6/10/1396*
*

*نیز بخوانید

تشدید اختلـافات امارات و عربستان در یمن


امریکا در کجای بحران بلخ قرار دارد؟


مردی که هیچ چیز نمی‌داند/ بزرگ‌ترین تفریح ترامپ/ تنها در کاخ سفید


گفتگوهای صلح، عرصه تازه رویارویی امریکا و روسیه


حکایت رنج‌های بی‌پایان/ یمن با یک فاجعه انسانی تمامـ عیار مواجه است


ارکان عدالت موعود/ قسمت دومـ


نشست صلح افغانستان در آنکارا، از انكار تا واقعیت


دونالد ترامپ، ملـانیا و سیاست


ارکان عدالت موعود / قسمت اول


آثار و پیامدهای احتمالی افشای رازهای کاخ سفید

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان