1398-4-27     2019-7-18     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1396/10/3 - 09:22:37
تعداد بازدید: 343
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سیاست‌هـای مداخلـانه جویانه و حمایت از تروریسمـ عربستان در افغانستان
سیاست‌هـای مداخلـانه جویانه و حمایت از تروریسمـ عربستان در افغانستان

ملت مظلومـ افغانستان و دیگر جهانیان به خوبی آگاه شدند که غرب و پاکستان در افغانستان چگونه عمل می‌کنند و ضلع سومـ از این مثلث شومـ که تار پود موجودیت سیاسی نظامی و دینی گروه طالبان را شکل داده تا هنوز که آن طور بایسته است، روشن نگردیده است و آن نگرش دینی وآبشخوری فکری این گروه است که ریشه درساخته و پرداخته‌هـای شیخ نجدی دارد

سازمان‌‎های استخباراتی عربستان و قطر اعتراف که در سال‌های گذشته میلیون‌ها دالر به طالبان در افغانستان کمک کرده اند.

یک گزارش تازه خبرگزاری هندی انترنشنل اسکرول که بر بنیاد مدرک‌ها و گفته‌های مقامـ‌های استخباراتی به دست آمده است، نشان می‌دهد که چگونه کشورهای مسلمان همچون عربستان و قطر در شعله‌ورشدن جنگ افغانستان دست داشته اند.

بر بنیاد این گزارش، ریاض و دوحه از سال ۲۰۰۵ به بعد میلیون‌ها دالر به طالبان کمک کرده اند.

انترنشنل اسکرول به نقل از این مقامـ‌های استخباراتی عربستان و قطر نگاشته است: "زمانی که طالبان با همکاری پاکستان برای جنگ با حکومت افغانستان و امریکا از ما کمک مالی خواستند ما بدون کدامـ تاخیری این درخواست طالبان را قبول کردیمـ."

مقامـ‌هـای استخباراتی عربستان و قطر به این خبرگزاری گفته اند که آنان با درخواست پاکستان میلیون‌ها دالر به طالبان کمک کرده اند و این کمک‌ها از راه اسلـامـ آباد صورت گرفته است.

آنچه مستند شده است، عربستان بعد از ظهور طالبان از بزرگترین حامیان وتمویل کننده منابع مالی این گرو بود و احتمالـا اکنون نیز چنین است. برای این که اهداف این کشور بهتر روشن شود نقش این کشور را در بحران افغانستان مورد بررسی و تحلیل قرار میدهیمـ تا برای مردمـ مظلومـ افغانستان نقش عربستان در افغانستان معلومـ شود. نقشی که عربستان سعودی در افغانستان ایفا نمود، می‌توان آنرا درسه مرحله مورد ارزیابی قرارداد در ضمن به اهداف که درپشت پرده این دخالت‌هـا وجود دارد نیزاشاره خواهد شد.

طالبان و عربستان

با ظهور جنبش طالبان در افغانستان، سه قدرت بزرگ و منطقه‌ای (روسیه، هند، ایران) منافع ملی خود را درهمـ گره خورده یافتند و به حمایت از دولت ربانی ـ مسعود پرداختند، ولی روابط کابل و ریاض به تیرگی گرایید. درنتیجه، عربستان درکنار حامی منطقه‌ای‌اش، یعنی پاکستان به حمایت از جنبش طالبان پرداخت. چنانچه که عربستان پس از شروع عملیات نظامی طالبان در فتح کندهار، جلـال آباد و هرات و سایر ولـایات حمایت مالی خود را از این گروه افزایش داد. بنا به برخی آمارها، طالبان در سال‌های 1995ـ 1996مـ، برای تداومـ فعالیت‌ها وعملیات خود، ماهانه به هفتاد میلیون دالر نیاز داشته‌اند. به عنوان نمونه، خرید تسلیحاتی طالبان در همان سال از اوکراین، توسط عربستان سعودی انجامـ شده و بخش اعظمـ بودجه آن را عربستان پرداخت نمود. آنتونی‌هـای من نیز عربستان را تامین کننده مالی طالبان دانسته است.

داعیه خلـافت اسلـامی و مرکزیت جهان اسلـامـ از سوی عربستان سعودی عامل مهمـ تأثیر گذار در سیاست خارجی این کشور در مورد کشورهای اسلـامی وروابط منطقه‌ای‌اش محسوب می‌شود بر این اساس، مبنای نظری روابط دیپلماتیک عربستان سعودی با ملل اسلـامی و کشورها‌ی منطقه، معارضه با هر نوع مرکزیت دینی دیگر و تبلیغ اسلـامـ سعودی، به عنوان دو شاخص اصلی این سیاست مطرح می‌گردد، هر چند تأثیر دیگر مئولفه‌هـای دخیل در سیاست گذاری این کشور بر شدت وضعف این اهداف استراتژ یک را نمی‌توان از نظر دور داشت.

عربستان سعودی در چهار چوب سیاست استراتژیک ـ ایدئولوژیک خود، از ابتدای جهاد مردمـ افغانستان درسال 1357یکی از بزرگ‌ترین منابع مالی واقتصادی احزاب و گروه‌هـای جهادی بوده است. فراتر از این، برخی از طیف‌ها وگروه‌هـای مذهبی سعودی، برای حمایت ازجهاد گران افغانستانی در برابر کمونیسمـ شوروی، حضور فعالی نیز درجبهه‌هـای جنگ داشته و در برخی نقاط کشور دارای پایگاه‌های نظامی نیز بوده‌اند. پس ازخروج شوروی درسال 1367و ادامه جهاد با دولت دست نشانده دکتر نجیب اله، سیاست عربستان درقبال افغانستان فعال‌تر شد. در جریان منازعات احزاب جهادی و عدمـ توافق در ایجاد یک دولت جایگزین، چندین بار سعودی‌هـا به عنوان ناظر و میزبان، جلسات رسمی را در عربستان تشکیل داد و به نتیجه قطعی دست نیافت. تا مقطع شکل گیری جنبش طالبان، سیاست سکوت رمز آلود سعودی‌هـا در قبال دولت ربانی همـ چنان ادامه یافت. با شکل گیری جنبش طالبان، در اواخر تابستان 1373 به تدریج، سعودی‌هـا به عنوان منبع اصلی پشتیبانی مالی طالبان درصحنه افغانستان نمودار شدند.

 

احمدرشید، روز نامه نگار پاکستانی روند شکل گیری سیاست خارجی عربستان در قبال طالبان را چنین شرح می‌دهد:

بعد از سال 1374 مولـا نا فضل الرحمان ( رهبر جمعیت علمای اسلـامـ ) سفرهای به امریکا و کشورهای اروپای داشت تا حمایت آنان را به نفع طالبان جلب نماید. مهمـ این بود که وی به عربستان سعودی وکشورهای عربی رفت تا برای طالبان کمک‌های پولی و نظامی دریافت نماید سفر موصوف، با نتیجه و موفق نیز بود... سال 1375 مولـانا فضل الرحمان اولین بازدید سران عرب را از کندهار سازماندهی نمود که این اولین تماس مستقیمـ اعراب باطالبان بود. سران عرب با قافله عظیمی از وسایط نقلیه، طیارات و جیب مدرن وارد کندهار گردیدند و حین عزیمت، اکثر وسایط را به طالبان واگذاشتند.

شاهزادگان در پایان سفر شکارشان بسیاری از این جیپ‌های لوکس را به ضمیمه هدایای دیگر به میزبانان طالب خود تقدیمـ کردند. شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس سازمان استخبارات سعودی بعد از آن مرتب از کندهار دیدار می‌نمود. پس از دیدارهای ترکی الفیصل از اسلـامـ آباد و کندهار درجولـای 1996، عربستان سعودی برای حمله موفقیت آمیز طالبان بر کابل، پول نقد، سوخت و وسایط نقلیه دراختیار آنان قرار داد.

اوج سیاست حمایت عربستان سعودی ازگروه طالبان پس از سال 1376 شکل می‌گیرد که در واقع به عنوان مهمـ‌ترین منبع مالی این گروه نقش موثری را دراجرای استراتژی نظامی طالبان و حذف همه احزاب وگروه‌هـا از صحنه نظامی افغانستان، ایفا کرده است. تا جایی که پس از سفر شاهزاده ترکی الفیصل آل سعود، رئیس سازمان استخبارات عربستان سعودی به پاکستان، که در تابستان 1376انجامـ شد این کشور به منبع اصلی کمک مالی به گروه طالبان مبدل گشت.

پس می‌توان این طور بیان کرد که عربستان سعودی درهمه کشورهای اسلـامی و ازجمله افغانستان، به گونه‌ای سیاست گذاری کرده است که مکتب حکومتی خویش، یعنی وهابیت را ترویج و تبلیغ کند. اما بیشتر عربسیان سعودی به خاطر همسوی و اشتراک منافع بین دولت امریکا و پاکستان، باعث تقویت طالبان شد این حمایت به خاطر یک اتحاد غیر رسمی بر پایه مناسبات ومنافع قوی استراتژیک استوار بود حتی این استراتژی باعث تغییر درحکومت پاکستان شد لذا است که حکومت عربستان از طالبان حمایت می‌کند. بینظیر بوتو نخست وزیر وقت پاکستان در14 اکتبر طی مصاحبه‌ای با رادیو بیبی سی گفت ( ایالـات متحده و بریتانیا با پول عربستان تأمین کننده اسلحه طالبان اند.)

شرکت (دلتا) سعودی که در این زمان درگیر طرح احداث خط لوله گاز ازمسیر افغانستان بودند، از طریق فعالیت‌هـای داخلی‌شان، بر ریاض فشار وارد می‌کردند. تا پیروزی نهایی طالبان را تعجیل ببخشند. اما در کشور عربستان سعودی نباید نقش علماء وهابی را نادیده گرفت چرا که این علماء وهابی بودن که برای وادار کردن خانواده سلطنتی به حمایت از طالبان مهمـ‌ترین نقش را ایفا نمودند. علما به وسیله ( شورای عالی علما) و برخی از نهادهای دولتی  نزد، شاه سعودی دارای نقش تعیین کننده مشورتی هستند. آنان همواره از صدور وهابیت در سراسر جهان اسلـامـ حمایت کرده‌اند خانواده سلطنتی به نظریاتشان اهمیت فراوانی می‌دهد. لذا سازمان استخبارات سعودی و سازمان خیریه‌هـای بیشماری اسلـامی تحت کنترل دولت که در دهه 1980 مجاهدین افغان را تأمین می‌کردند ومدارس قلمرو پادشاهی سعودی را تحت پوشش دارند و درهمین مساجد و مدارس بود که آنان طرح کمک‌های وسیع مردمی را برای طالبان، پی ریزی نمودند.

در آپریل 1997 ملـاربانی، یکی از رهبران طالبان درریاض با شاه فهد دیدار نمود و به طور مبالغه آمیزی از سعودیها تمجید کرد. ملـا ربانی می‌گوید: ( از آنجاکه عربستان سعودی مر کز جهان اسلـامـ است، ما از مساعدتها این کشور استقبال می‌کنیمـ. شاه فهد از اقدامات موثر طالبان و اجرای شریعت در کشور ما اظهار خشنودی نموده است.) پنج ماه بعد رهبران طالبان پس از ملـاقات با شاه فهد اظهار داشتند؛ (سعودیها قول کمک‌های بیشتری داده‌اند.)

ملـا محمد استانکزی گفت: ( شاه فهد بسیار مهربان است. سعودیها قول داده است تا جایی  که بتواند کمک کنند.) [رشید احمد] ترکی فیصل درملـاقات با مولوی ربانی او را جوانی بسیار هوشیار یافت که می‌خواست درباره عربستان و سیاست‌های جهانی چیزی بیاموزد. ترکی فکر می‌کرد که ربانی شخصی است که عربستان باید به آن  کمک کند. ترکی می‌گوید: ملـا ربانی برایمـ گفت که آن‌ها از دوستی با عربستان افتخار مینماید وملک فهد را به عنوان رهبر روحانی خود می‌دانند.[ ستیو کول، جنگ اشباح]

عربستان کمک‌های زیادی برای طالبان انجامـ داد طوری که اولین کشوری بود که حکومت طالبان را برسمیت شناخت، و طیارات عربستان برای طالبان تسلیحات می‌آورد و حتی طیاره‌های جنگنده در اختیار آنان می‌گذاشت. سعودی‌هـا حتی آی. اس. آی پاکستان را که در رابطه با طالبان کار می‌کرد معاش سالیانه می‌داد درمقابل آی. اس. آی پیشرفت طالبان را به ترکی ارسال می‌کرد. درگزارش‌هـا برنامه طالبان و نقاط قوت و ضعف آن تشریح می‌شد.[ ستیو کول، جنگ اشباح]

در بین سال‌های 1995تا 1996 سازمان‌های خیریه سعودی مقادیر زیاد کمک را دراختیار طالبان قرار داد. ترکی به ارسال این کمک‌ها از طریق موسسات خیریه سعودی اعتراف دارد. می‌گوید که افراد ثروت مند سعودی نیز به طالبان کمک‌هایی نموده اند. مدارسی که از آن‌هـا طالبان به جنگ می‌آمدند از سعودی‌هـا کمک دریافت می‌کردند. در تعلیمـ و تجهیزات اداره امر به معروف و نهی ازمنکر طالبان دولت سعودی با طالبان همکاری نمودند.

پس از این بیان معلومـ می‌شود که عربستان سیاست مرموز در قبال افغانستان داشته است و مغز متفکر طالبان چه در بعد دینی و چه در ابعاد سیاسی، اقتصادی خارج از مرزهای افغانستان قرار داشته است و طالبان اجرا کننده خواست‌های آن‌ها است.

ملت مظلومـ افغانستان و دیگر جهانیان به خوبی آگاه شدند که غرب و پاکستان در افغانستان چگونه عمل می‌کنند و ضلع سومـ از این مثلث شومـ که تار پود موجودیت سیاسی نظامی و دینی گروه طالبان را شکل داده تا هنوز که آن طور بایسته است، روشن نگردیده است و آن نگرش دینی وآبشخوری فکری این گروه است که ریشه درساخته و پرداخته‌هـای شیخ نجدی دارد.

جمع بندی

دولت عربستان در حمایت ازگروه طالبان حمایت‌هـای مالی وتسلیحاتی خودرا از طریق کشور پاکستان انجامـ میداد و احتمالـا همـ ادامه میدهد. نه تنها دولت عربستان بلکه سازمانهای خیریه این کشور، شورای علماء دولت سعودی به حمایت بدون قید و شرط ازگروه طالبان ادامه میداد تماسهای بین گروه طالبان سران دولت عربستان ازطریق رهبر جمعیت العلماء پاکستان انجامـ میگرفت دولت عربستان مبالغ زیادی را به گروه طالبان کمک کرده است و هیچ مدرکی وجود ندارد که این کمک‌هـا قطع شده باشد.

در مقابل طالبان نیز یا از اهداف شومـ این کشور در افغانستان بیخبراست ویا خودش را برای رسیدن به قدرت به بیخبری میزنند. عربستان طالبان را مجری سیاستهای خود در افغانستان میداند. عربستان علـاوه براهداف خودش مجری سیاست‌هـای غرب نیز میباشد؛ یعنی بدون چراغ سبز غرب، هیچ گاهی عربستان اقدامـ به تمویل هیچ گروهی نمی کند.

سرمقاله شماره 725 روزنامه انصار

تاریخ: 4/10/1396*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان