1396-10-29     2018-1-19     بروز شده در: 1396/10/29 - 10:08:5      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت چهارمـ و پایانی)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت سوم)

تلـاش بی‌بی‌سی برای ایجاد تفرقه بین فارسی‌زبانان

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت دوم)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت اول)

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
تشدید اختلـافات امارات و عربستان در یمن

امریکا در کجای بحران بلخ قرار دارد؟

مردی که هیچ چیز نمی‌داند/ بزرگ‌ترین تفریح ترامپ/ تنها در کاخ سفید

گفتگوهای صلح، عرصه تازه رویارویی امریکا و روسیه

حکایت رنج‌های بی‌پایان/ یمن با یک فاجعه انسانی تمامـ عیار مواجه است

ارکان عدالت موعود/ قسمت دومـ

نشست صلح افغانستان در آنکارا، از انكار تا واقعیت

دونالد ترامپ، ملـانیا و سیاست

ارکان عدالت موعود / قسمت اول

آثار و پیامدهای احتمالی افشای رازهای کاخ سفید

مرگ غیر نظامی افغانستانی؛ امریکا تحقیق می‌کند، افغانستان سکوت

بخش‌هـای از کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- بخش دومـ / رئیس جمهور امریکا چقدر خرج انتخابات کرد؟

همه چیز از یک نگاه شروع میشود

از آب گل آلود روابط پاکستان و امریکا، چین یارگیری میکند

انتقال سفارت امریکا به قدس پیشنهاد چه‌کسی بود؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
گفت‌وگوی خواندنی با نخبه افغانستانی که پژوهشگر برتر سال ایران شد/ درخشش و ظهور نسل جدیدی از جامعه نخبگانی افغانستانی در ایران

امریکا منافع خود را قربانی صلح و امنیت در افغانستان نمی کند/ راه حلی جز میز مذاکره برای برون رفت از مشکلـات سیاسی در افغانستان نیست

داعش پروژه خارجی است/ راه ما ایجاد لویه جرگه عنعنوی افغانستان است/ امریکا برای اهداف خود به افغانستان آمده است

موشک باران مناطق شرقی افغانستان توسط پاکستان برای حمایت از گروه‌هـای مخالف دولت کابل است

امریکا نگذاشت که ماخودکفا شویمـ و روی پای خود بایستیمـ / انتخابات ما به دست امریکا و برای اهداف امریکا بد نامـ شد

تاریخ نشر:
1396/9/21 - 11:02:32
تعداد بازدید: 130
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
اهداف و برنامه‌هـای داعش در افغانستان
اهداف و برنامه‌هـای داعش در افغانستان

عناصر داعش عمدتا متشكل از گروه طالبان پاكستان و جنگجویان خارجی شامل ازبك، اویغور، قرقیز، چچن، عرب و از سایر مناطق هستند كه در طول سال‌های جهاد علیه اشغالگری شوروی سابق در مناطق قبایلی پاكستان ساكن شده بودند و با آغاز عملیات (ضرب عضب(شمشیر)) توسط ارتش پاكستان، به مناطق جنوبی و شمالی افغانستان كوچانده شده و عمده آنها با خانواده‌هـایشان ابتدا به شهر آچین منتقل و سپس در طول سه سال گذشته بخش‌هایی از آنان به ولـایت‌های شمالی مثل فاریاب، جوزجان، سرپل، بادغیس و حتی بدخشان انتقال داده شده‌اند كه به گفته بعضی نمایندگان پارلمان افغانستان، بخشی از این انتقال‌ها توسط بالگرد‌های ناشناس صورت پذیرفته است.

همزمان با اوج گیری جریان تکفیری - تروریستی داعش در سال 1393 در منطقه غرب آسیا و بویژه در عراق و سوریه، مسئله انتقال عناصر تروریستی داعش از مرزهای شمالی پاکستان به مناطق شرقی و جنوب شرق افغانستان مطرح شد و  گروه تكفیری به اسمـ داعش عمدتا در ولـایت‌های ننگرهار (ولسوالی اچین) و فراه (خاک سفید) در جوار مرز با ایران فعال شدند. روشن بود که هدف اصلی حامیان غربی-عربی داعش، برای جبران شكست‌هایشان در شامات، این بوده است تا در درجه اول داعش تهدیدی علیه ایران و سپس علیه منافع روسیه در آسیای مركزی باشد. با شكست داعش در عراق و سوریه بطور مسلمـ افغانستان جزو سرزمین‌هایی است كه مورد توجه حامیان داعش برای ایجاد آشوب و ناامنی دوباره در منطقه خواهد بود. هر چند كه این احتمال وجود دارد كه لزوما همه بازیگرانی كه از داعش در منطقه شامات حمایت می‌كردند، در افغانستان حضور نداشته باشند.

همانگونه که گروه تروریستی داعش در 2014 بخشهای وسیعی از سرزمین عراق و سوریه را تصرف کردند و تا نزدیکی مرزهای مشترک ایران و عراق پیش آمدند، به نظر می‌رسد بخشی از اهداف حامیان انتشار دهندگان داعش، ایجاد تهدید علیه ایران بویژه در مناطق مرزی شرق این كشور باشد و بدون شك در صورت بازتولید مجدد داعش، احتمال بروز درگیری‌های فرقه‌ای و قومی‌- مذهبی و ایجاد بحران و بی‌ثباتی در منطقه نیز محتمل است؛ بویژه كه زمینه‌هـای رشد و گسترش گروه‌های افراطی با حمایت خارجی بیش از هر جغرافیایی، در افغانستان فراهمـ است. در هر حال قصد بعضی رژیمـ‌هـا در حمایت از داعش برخلـاف سیاست اعلـامی‌شان، فشار همزمان از چند طرف به ایران و روسیه و تا حدودی چین است.

هرچند داعش (به دلیل درگیری‌های شدید با طالبان) در ولـایت فراه نتوانست پایگاه عملیاتی خود را تثبیت كند، اما گروه تروریستی منسوب به داعش در مناطق جنوبی ولـایت ننگرهار و در مرز با پاكستان، به نوعی موفق شد موقعیت خود را سامان دهی كند و اكنون ولـایت ننگرهار (بویژه شهر اچین، شهری که در 35 کیلومتری پایگاه امریکائی‌ها در جلـال آباد قرار دارد و بنوعی پایگاه اصلی نفوذ و انتشار داعش در افغانستان است)، بعنوان محلی برای آموزش و تسلیح گروه داعش و انتقال آن به سایر ولـایت‌ها بویژه در (خوگیانی) و (مهمند) در ولـایت لوگر و میدان وردك تبدیل شده است. ولـایت راهبردی ننگرهار (در جنوب‌شرق کابل) واقع شده است و در نزدیكی شهر جلـال‌آباد مركز این ولـایت، پایگاه نیروهای امریكایی قرار دارد كه گسترش داعش در كنار این پایگاه و اعلـان مبارزه با داعش توسط دونالد ترامپ به نوعی به یك طنز سیاسی میماند.

واقعیت اینست كه عناصر داعش عمدتا متشكل از گروه طالبان پاكستان و جنگجویان خارجی شامل ازبك، اویغور، قرقیز، چچن، عرب و از سایر مناطق هستند كه در طول سال‌های جهاد علیه اشغالگری شوروی سابق در مناطق قبایلی پاكستان ساكن شده بودند و با آغاز عملیات (ضرب عضب(شمشیر)) توسط ارتش پاكستان، به مناطق جنوبی و شمالی افغانستان كوچانده شده و عمده آنها با خانواده‌هـایشان ابتدا به شهر آچین منتقل و سپس در طول سه سال گذشته بخش‌هایی از آنان به ولـایت‌های شمالی مثل فاریاب، جوزجان، سرپل، بادغیس و حتی بدخشان انتقال داده شده‌اند كه بخشی از این انتقال‌ها به گفته برخی نمایندگان پارلمان، توسط بالگرد‌های ناشناس خارجی صورت پذیرفته است.

همانطور كه گفته شد طی یک سال اخیر، داعش بیش از پیش به مناطق راهبردی در شمال افغانستان انتقال داده شدند كه بنظر می‌رسد هدف اصلی حامیان آنها نفوذ دادن آنها به آسیای مركزی و از این طریق فشار به روسیه و بعد، به چین میباشد. درگیری داعش با طالبان، حمله به مساجدی نظیر باقرالعلومـ، امامـ زمان، الزهرا در شهرهای كابل و هرات و...، كه منجر به كشته و زخمی شدن صدها شهروند شد؛ بخشی از اقدامات تروریستی داعشی‌ها در افغانستان بوده است. وجود داعش در افغانستان و آسیای مركزی، بهانه خوبی برای توسعه حضور و نفوذ خارجی‌هـا نیز در این منطقه محسوب میشود تا ضمن دستیابی به منافع اقتصادی آن نیز کشورهایی مانند روسیه، چین و ایران را تحت فشار قرار دهند.

در حال حاضر داعش در 13 ولـایت (ننگرهار، خوست، نورستان، غزنی، لوگر، میدان وردك، پكتیا، كنر، فاریاب، جوزجان، سرپل، بادغیس و بدخشان) و عمدتاً در شهرهای شمالی و در مناطق کوهستانی پراکنده هستند و یکسری پایگاه نیز برای خود در این مناطق دارند؛ اما مانند طالبان شهرهای تحت کنترل ندارند.  

اساساً هدف داعش در افغانستان، محدود به جغرافیای این کشور نیست. در زمان اوج پیروزی‌ها که درعراق و سوریه بخشهای زیادی ازاین دو کشور را تصرف کردند، افغانستان نیز یکی از اهداف آنها در توسعه جغرافیای تحت تصرف و خلـافت بود؛ اما پس از شکست داعش در عراق و سوریه، این کشور میتواند محل جدید برای فعالیت و قدرت یابی مجدد آنها باشد.

داعش در افغانستان شامل دو گروه میباشند:

اول: گروه (اسلمـ فاروغی)؛ فرمانده سابق تحریک(جنبش) طالبان در پاکستان که ارتباطات تنگاتنگی با اطلـاعات ارتش پاکستان (ISI) داشته و از حمایت آن برخوردارند. این گروه عمدتاً بومی و از طالبان پاکستان در وزیرستان جنوبی و شمالی هستند. مناطق آنها در ولـایات کندهار و هلمند و یا در جنوب و جنوب شرق افغانستان میباشد.

دوم: گروه (معاویه ازبکستانی)؛ فرمانده گروه تحریک(جنبش) اسلـامی ازبکستان که عمدتاً ازبک بوده و مورد حمایت برخی غربی‌هـا و برخی رژیمـ‌هـای عربی می‌باشند. در بین اینها از نیروهای خارجی شامل چچنی، قرقیز، تاجیک و اویغور و حتی عرب نیز هستند. اکنون بویژه پس از راهبرد امریکا در دوره ترامپ، ارتش پاکستان نیز سعی میکند با اخراج این نیروها همـ وانمودکند که با تروریسمـ مبارزه میکند و همـ جریان افراطی را به داخل افغانستان هدایت کند که هدف اصلی این اقدامـ را میتوان تحت فشار قرر دادن دولت ضعیف وحدت ملی افغانستان عنوان کرد که اساساً خط مرزی دیورند بین افغانستان و پاکستان را به رسمیت نمی شناسد.

بین این دو گروه نیز بر سر رهبری داعش اختلـافاتی وجود دارد. هدف گروه فاروغی درحال حاضر بازیابی قدرت داعش پس از شکست در عراق و سوریه است. اما گروه معاویه، عمدتاً به دنبال نفوذ به آسیای مركزی میباشد. البته به گفته کارشناسان و برخی نمایندگان پارلمان، هر دو گروه مورد حمایت خارجی‌هـا هستند و عمدتاً از طریق کمک مالی و کمک‌های تسلیحاتی، اطلـاعاتی و انتقال عناصر داعش بوسیله  بالگرد تمویل میشوند. نمایندگان پارلمان و مقامات محلی افغانستان بارها به این حمایتها و نقل و انتقالـات با بالگردها، اعتراض نموده اند. سرچشمه عمده گروههای افراطی- تکفیری از القاعده، طالبان، داعش، لشگر طیبه، سپاه صحابه و حتی حزب التحریر و دیگر گروهها به جریان وهابیت و حمایتهای مالی برخی اعراب بر میگردد. تعداد نیروی داعش در افغانستان بین 3 تا 7 هزار نفر تخمین زده میشود.

سرانجامـ داعش در افغانستان

داعش در عراق و سوریه - علی رغمـ حمایتهای گسترده حامیان غربی و عربی و اسرائیل- به سرعت شکست خورد. زیرا مقاومت و اتحاد واقعی شکل گرفته علیه آن (و نه ائتلـاف به اصطلـاح ضد تروریسمـ غربی) با دولتهای بغداد و دمشق کاملـاً مصممـ، وارد یک همکاری جدی شدند. اما در افغانستان، ناتو نه تنها هیچ اراده‌ای برای مبارزه با داعش و یا سایر گروه‌هـای تروریستی ندارند، بلکه با استراتژی‌هـای غلط و بازی‌هـای منطقوی، باعث افزایش گروه‌هـای تروریستی نیز شده اند. بنابراین مادامـ که چنین وضعیتی در افغانستان حاکمـ است، داعش نیز به حیات و عملیات‌های تروریستی در کشور ادامه خواهد داد.

سرمقاله شماره 721 روزنامه انصار

نویسنده: اسماعیل باقری

تاریخ: 22/9/1396*
*

*نیز بخوانید

تشدید اختلـافات امارات و عربستان در یمن


امریکا در کجای بحران بلخ قرار دارد؟


مردی که هیچ چیز نمی‌داند/ بزرگ‌ترین تفریح ترامپ/ تنها در کاخ سفید


گفتگوهای صلح، عرصه تازه رویارویی امریکا و روسیه


حکایت رنج‌های بی‌پایان/ یمن با یک فاجعه انسانی تمامـ عیار مواجه است


ارکان عدالت موعود/ قسمت دومـ


نشست صلح افغانستان در آنکارا، از انكار تا واقعیت


دونالد ترامپ، ملـانیا و سیاست


ارکان عدالت موعود / قسمت اول


آثار و پیامدهای احتمالی افشای رازهای کاخ سفید

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان