1396-9-23     2017-12-14     بروز شده در: 1396/9/21 - 11:02:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت چهارمـ و پایانی)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت سوم)

تلـاش بی‌بی‌سی برای ایجاد تفرقه بین فارسی‌زبانان

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت دوم)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت اول)

اشرف غنی و تیلرسون؛ یک دیدار، دو عکس و سئوالـات بسیار

افزایش رسوایی آزارجنسی زنان هنرپیشه در سینمای امریکا

پای برهنه و خواهر بر دوش؛ روایت سفر کودک روهینگیایی به بنگلـادش

جزئیات هولناک از اتاق‌های شکنجه زندان مخفی سازمان سیا در افغانستان

اگر حق الناسی به گردنتان است، حتما بخوانید

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
اهداف و برنامه‌هـای داعش در افغانستان

داعش؛ از شمال سوریه تا شمال افغانستان

با مهدی (عج) در گذر تاریخ / قسمت سومـ

امتیازهای واهی برای صلح خیالی

شاخص‌های ضعف و فروپاشی جبهه داخلی رژیمـ صهیونیستی

جنگ زرگری بر سر قدس

فتنه امریکایی- صهیونیستی خنثی خواهد شد

افزایش جرائمـ جنایی در افغانستان، عوامل و راه‌حل‌ها

با مهدی (عج) در گذر تاریخ/ قسمت دومـ

پیامدهای اقدامـ ضد اسلـامی ترامپ برای امریکا و اسرائیل

شاخص‌های ضعف و فروپاشی جبهه داخلی رژیمـ صهیونیستی

بیت المقدس عامل وحدت بخش در جهان اسلـامـ

امریکا درهای جهنمـ را به روی اسرائیل گشود

انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس؛ کاخ سفید در انزوای جهانی

توطئه علیه مردمـ یمن خنثی شد

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
داعش پروژه خارجی است/ راه ما ایجاد لویه جرگه عنعنوی افغانستان است/ امریکا برای اهداف خود به افغانستان آمده است

موشک باران مناطق شرقی افغانستان توسط پاکستان برای حمایت از گروه‌هـای مخالف دولت کابل است

امریکا نگذاشت که ماخودکفا شویمـ و روی پای خود بایستیمـ / انتخابات ما به دست امریکا و برای اهداف امریکا بد نامـ شد

احتمال کشیده شدن نبرد قدرت داعش و طالبان به منطقه (قسمت دوم)

مذاکرات صلح تنها راه حل مشکلـات افغانستان است

تاریخ نشر:
1396/9/14 - 09:49:37
تعداد بازدید: 51
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آغوش باز شانگهای برای پذیرش افغانستان
آغوش باز شانگهای برای پذیرش افغانستان

توسعه نفوذ سازمان شانگهای در افغانستان می‌تواند به عنوان نوعی موازنه تهدید در برابر نفوذ غرب در منطقه عمل کند و دروازه‌ای برای توسعه قدرت چین و روسیه در عرصه جهانی باشد.

متعاقب حضور نظامی در افغانستان از سوی امریکا و متحدانش در سال‌هـای بعد از 2001 کشورمان در ملـاحظات ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک منطقه آسیای میانه و غرب آسیا اهمیتی ویژه پیدا کرد. از یک سو، دولت ایالـات متحده امریکا به دنبال تداومـ حضور نظامی در افغانستان برای بلندمدت است و از سوی دیگر، چین و روسیه به عنوان قدرت‌های رقیب واشنگتن قرار دارند که تداومـ حضور امریکا در افغانستان را تهدیدی جدی برای امنیت خود از طریق نا امنی و بیثباتی در منطقه آسیای میانه ارزیابی می‌کنند. بنابراین، در پی کنترل نفوذ امریکا و نزدیک کردن مواضع کابل به سمت شرق هستند.

نمود عینی وجود چنین تمایلی از سوی دولت‌های روسیه  و چین را میتوان در نشست اخیر سازمان شانگهای مشاهده کرد. بر اساس گزارش‌های موجود، عبداله عبداله، رئیس اجرایی افغانستان در حاشیه اجلـاس نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در 2 دسامبر سال جاری با رشید علیمـ‌اوف دبیرکل این سازمان در شهر سوچی روسیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، رشید علیمـ‌اف، دبیرسازمان همکاری‌های شانگهای، افغانستان را قلب آسیا و قلب سازمان همکاری‌های شانگهای خطاب کرده و حمایت عامـ و تمامـ خود را از عضویت دایمی افغانستان در این سازمان ابراز نمود. علیمـ‌اوف تاکید کرد که باید افغانستان با استفاده از این فرصت با پیوستن به قراردادها و پذیرفتن اسناد این سازمان٬‌ برگزاری روزهای فرهنگی و همکاری‌هـای اقتصادی با کشورهای عضو روند عضویت خود را به سازمان سرعت بیش‌تر بخشد. در همین راستا، عبداله عبداله با برشمردن چالش‌ها و فرصت‌های منطقه، دیدگاه‌های افغانستان را در قبال تحولـات منطقه‌ای بیان کرد و یکبار دیگر خواهان همکاری دبیرکل برای عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای گردید.

اکنون با نظر به این اظهارات رئیس اجرایی دولت افغانستان و علیمـ‌اوف دبیرکل سازمان شانگهای، می‌توان عنوان کرد که هر دو طرف خواهان افزایش همکاری‌ها با یکدیگر بوده و به ویژه کابل قصد دارد به عضو دایمی شانگهای تبدیل شود. با این اوصاف، اکنون این پرسش مطرح می‌شود که (چرا سازمان شانگهای از عضویت افغانسانستان در این  نهاد استقبال میکند و خواهان تسریع آن است؟) همچنین، از سوی دیگر دلـایل رغبت افغانستان برای پیوستن به سازمان چیست و چرا کابل قصد دارد درشانگهای -که اساساً به عنوان رقیب غرب و امریکا تلقی می‌شود- عضویت پیدا کند؟ در ارتباط با چرایی استقبال سازمان شانگهای از پیوستن دایمی افغانستان به این نهاد می‌توان به سه دلیل و یا هدف مهمـ اشاره کرد.

ممانعت از تداومـ حضور امریکا در افغانستان

مهمـ‌ترین دلیل استقبال کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای را می‌توان در ارتباط با رقابت‌های چین و روسیه با امریکا و کشورهای غربی ارزیابی کرد. بدین معنا که آن‌ها افزایش حضور امریکا را در کشورهای پیرامونی خود که می‌تواند حوزه نفوذ آن‌ها را محدود کند و عمق استراتژیک آن‌ها را محدود کند، برای خود در مقامـ تهدید تلقی می‌کنند. از این رو قصد دارند با نزدیک کردن افغانستان به محور خود در میان‌مدت موجبات خروج سربازان امریکا و بر چیده شدن پایگاههای نظامی ناتو را فراهمـ کنند. بنابراین در راستای هدف اصلی سازمان شانگهای، کشورهای روسیه و چین قصد دارند در برابر ناتو موازنه‌ای منطقه‌ای را ایجاد کنند.

مساله تروریسمـ در افغانستان و تهدید امنیتی آن برای کشورهای عضو سازمان شانگهای

یکی دیگر از ابعاد اهمیت پیوستن افغانستان به سازمان همکاری‌های شانگهای را می‌توان در ارتباط با مساله حضور القاعده و تروریسمـ در کشور دانست. در واقع، کشورهای عضو سازمان شانگهای از ترویج تروریسمـ در کشورهای خود به شدت واهمه دارند و از این رو قصد دارند با عضویت دایمی افغانستان در این سازمان از گسترش گروه‌های تروریستی در این کشور جلوگیری کنند. جنگ در افغانستان کشور را به صحنه ناامنی، گسترش تروریسمـ و افراطی‌گری و همچنین افزایش تولید مواد مخدر تبدیل کرده است لذا کشورهای روسیه و چین در پی آن هستند تا از طریق فراهمـ سازی گفتگوهای فراگیر ملی در افغانستان زمینه سازش مخالفان با حکومت مرکزی را بوجود آورند.

موقعیت ژئوپلیتیک افغانستان به عنوان دروازه آسیای میانه

دیگر دلیل استقبال شانگهای از پیوستن افغانستان به این سازمان را می‌توان در ارتباط با موقعیت ژئوپلتیکی و نقش افغانستان به عنوان عاملی تسهیل‌کننده برای افزایش عمق استراتژیک روسیه و چین ارزیابی کرد. در واقع، افغانستان به عنوان دروازه آسیای میانه و غرب آسیا، از نظر ژئوپلیتیک از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. توسعه نفوذ سازمان شانگهای در افغانستان می‌تواند به عنوان نوعی موازنه تهدید در برابر نفوذ امریکا در منطقه عمل کند و دروازه‌ای برای توسعه قدرت چین و روسیه در عرصه جهانی باشد.

از سوی دیگر در ارتباط با بررسی دلـایل و نیازهای افغانستان از پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای می‌توان به دو دلیل مهمـ اشاره داشت.

شانگ‌های آینده اقتصادی جهان

یکی از مهمـ ترین ضرورت‌هایی که سیاستمداران افغانستان در یک دهه اخیر به شدت در ارتباط با آن احساس نیاز کرده‌اند؛ بازسازی اقتصادی و عمرانی کشور است. از این رو، عضویت در سازمان شانگ‌های به عنوان یکی از مهمـ‌ترین سازمان‌هایی که در آینده اقتصادی جهان می‌تواند نقشی قابل توجه داشه باشد، برای کابل بسیار دارای اهمیت است. دولتمردان افغانستانی به وضوح نسبت به این مساله آگاهی دارند که زیرساخت‌های اقتصادی کشور بسیار ضعیف است در نتیجه می‌بایست از طریق عضویت در پیمان شانگ‌های زیربناهای بخش‌های مهمـ اقتصاد افغانستان را ایجاد کنند. علـاوه بر این، انجامـ مبادلـات بازرگانی با کشورهای عضو شانگهای می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برای کابل برخوردار باشد و زمینه شکوفایی اقتصادی در کشور را فراهمـ کند.

مبارزه با تروریسمـ در افغانستان و ایجاد ثبات پایدار

یکی دیگر از موضوعاتی که موجب رغبت سیاستمداران کابل برای عضویت دایمی در سازمان شانگهای شده است را می‌توان در ارتباط با افزایش همکاری با مسکو و پکن در موضوع مبارزه با تروریسمـ و بویژه جلوگیری از گسترش داعش در افغانستان ارزیابی کرد. در واقع، سیاسیون افغانستان با مشاهده موفقیت‌های روسیه با همکاری جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسمـ در منطقه، نسبت به افزایش همکاری با مسکو نظر مساعد پیدا کرده‌اند. این امر را اگرچه نمی‌توان به عنوان فاصله‌گیری کابل از واشنگتن محسوب کرد اما بدون تردید ابراز تمایل مقامات افغانستانی به عضویت در شانگهای و همکاری با روسیه و چین برای مبارزه با تروریسمـ در افغانستان، به نوعی نشانگر نارضایتی آنها از عملکرد واشنگتن و تداومـ بحران در افغانستان و کسب بهانه برای تداومـ حضور خود در این کشور است.*
*

*نیز بخوانید

اهداف و برنامه‌هـای داعش در افغانستان


داعش؛ از شمال سوریه تا شمال افغانستان


با مهدی (عج) در گذر تاریخ / قسمت سومـ


امتیازهای واهی برای صلح خیالی


شاخص‌های ضعف و فروپاشی جبهه داخلی رژیمـ صهیونیستی


جنگ زرگری بر سر قدس


فتنه امریکایی- صهیونیستی خنثی خواهد شد


افزایش جرائمـ جنایی در افغانستان، عوامل و راه‌حل‌ها


با مهدی (عج) در گذر تاریخ/ قسمت دومـ


پیامدهای اقدامـ ضد اسلـامی ترامپ برای امریکا و اسرائیل

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان