1397-7-27     2018-10-19     بروز شده در: 1397/7/24 - 19:19:15      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چگونه نماینده اصلح را انتخاب کنیم/ مغلوب و مقهور تبلیغات نشویمـ

نظری بر معیارهای انتخاب اصلح

سیگنال‌های معامله امریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت سومـ و پایانی

مظاهر عقلـانیت

اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت پنجمـ و پایانی

امریکا نگران نظامـ مالی غیرامریکایی

سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت دومـ

اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت چهارمـ

ترامپ ولیعهد عربستان را به کدامـ سو میبرد؟

کودکانیی که «در این دنیا» کودکی نکردند!

سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت اول

۲۸ میزان؛ آخرین فرصت برای احیای مردم‌سالـاری

رمزگشایی از داستان جنایی «خاشقچی»

اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت سومـ

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1396/9/14 - 09:49:37
تعداد بازدید: 162
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آغوش باز شانگهای برای پذیرش افغانستان
آغوش باز شانگهای برای پذیرش افغانستان

توسعه نفوذ سازمان شانگهای در افغانستان می‌تواند به عنوان نوعی موازنه تهدید در برابر نفوذ غرب در منطقه عمل کند و دروازه‌ای برای توسعه قدرت چین و روسیه در عرصه جهانی باشد.

متعاقب حضور نظامی در افغانستان از سوی امریکا و متحدانش در سال‌هـای بعد از 2001 کشورمان در ملـاحظات ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک منطقه آسیای میانه و غرب آسیا اهمیتی ویژه پیدا کرد. از یک سو، دولت ایالـات متحده امریکا به دنبال تداومـ حضور نظامی در افغانستان برای بلندمدت است و از سوی دیگر، چین و روسیه به عنوان قدرت‌های رقیب واشنگتن قرار دارند که تداومـ حضور امریکا در افغانستان را تهدیدی جدی برای امنیت خود از طریق نا امنی و بیثباتی در منطقه آسیای میانه ارزیابی می‌کنند. بنابراین، در پی کنترل نفوذ امریکا و نزدیک کردن مواضع کابل به سمت شرق هستند.

نمود عینی وجود چنین تمایلی از سوی دولت‌های روسیه  و چین را میتوان در نشست اخیر سازمان شانگهای مشاهده کرد. بر اساس گزارش‌های موجود، عبداله عبداله، رئیس اجرایی افغانستان در حاشیه اجلـاس نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در 2 دسامبر سال جاری با رشید علیمـ‌اوف دبیرکل این سازمان در شهر سوچی روسیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، رشید علیمـ‌اف، دبیرسازمان همکاری‌های شانگهای، افغانستان را قلب آسیا و قلب سازمان همکاری‌های شانگهای خطاب کرده و حمایت عامـ و تمامـ خود را از عضویت دایمی افغانستان در این سازمان ابراز نمود. علیمـ‌اوف تاکید کرد که باید افغانستان با استفاده از این فرصت با پیوستن به قراردادها و پذیرفتن اسناد این سازمان٬‌ برگزاری روزهای فرهنگی و همکاری‌هـای اقتصادی با کشورهای عضو روند عضویت خود را به سازمان سرعت بیش‌تر بخشد. در همین راستا، عبداله عبداله با برشمردن چالش‌ها و فرصت‌های منطقه، دیدگاه‌های افغانستان را در قبال تحولـات منطقه‌ای بیان کرد و یکبار دیگر خواهان همکاری دبیرکل برای عضویت افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای گردید.

اکنون با نظر به این اظهارات رئیس اجرایی دولت افغانستان و علیمـ‌اوف دبیرکل سازمان شانگهای، می‌توان عنوان کرد که هر دو طرف خواهان افزایش همکاری‌ها با یکدیگر بوده و به ویژه کابل قصد دارد به عضو دایمی شانگهای تبدیل شود. با این اوصاف، اکنون این پرسش مطرح می‌شود که (چرا سازمان شانگهای از عضویت افغانسانستان در این  نهاد استقبال میکند و خواهان تسریع آن است؟) همچنین، از سوی دیگر دلـایل رغبت افغانستان برای پیوستن به سازمان چیست و چرا کابل قصد دارد درشانگهای -که اساساً به عنوان رقیب غرب و امریکا تلقی می‌شود- عضویت پیدا کند؟ در ارتباط با چرایی استقبال سازمان شانگهای از پیوستن دایمی افغانستان به این نهاد می‌توان به سه دلیل و یا هدف مهمـ اشاره کرد.

ممانعت از تداومـ حضور امریکا در افغانستان

مهمـ‌ترین دلیل استقبال کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای را می‌توان در ارتباط با رقابت‌های چین و روسیه با امریکا و کشورهای غربی ارزیابی کرد. بدین معنا که آن‌ها افزایش حضور امریکا را در کشورهای پیرامونی خود که می‌تواند حوزه نفوذ آن‌ها را محدود کند و عمق استراتژیک آن‌ها را محدود کند، برای خود در مقامـ تهدید تلقی می‌کنند. از این رو قصد دارند با نزدیک کردن افغانستان به محور خود در میان‌مدت موجبات خروج سربازان امریکا و بر چیده شدن پایگاههای نظامی ناتو را فراهمـ کنند. بنابراین در راستای هدف اصلی سازمان شانگهای، کشورهای روسیه و چین قصد دارند در برابر ناتو موازنه‌ای منطقه‌ای را ایجاد کنند.

مساله تروریسمـ در افغانستان و تهدید امنیتی آن برای کشورهای عضو سازمان شانگهای

یکی دیگر از ابعاد اهمیت پیوستن افغانستان به سازمان همکاری‌های شانگهای را می‌توان در ارتباط با مساله حضور القاعده و تروریسمـ در کشور دانست. در واقع، کشورهای عضو سازمان شانگهای از ترویج تروریسمـ در کشورهای خود به شدت واهمه دارند و از این رو قصد دارند با عضویت دایمی افغانستان در این سازمان از گسترش گروه‌های تروریستی در این کشور جلوگیری کنند. جنگ در افغانستان کشور را به صحنه ناامنی، گسترش تروریسمـ و افراطی‌گری و همچنین افزایش تولید مواد مخدر تبدیل کرده است لذا کشورهای روسیه و چین در پی آن هستند تا از طریق فراهمـ سازی گفتگوهای فراگیر ملی در افغانستان زمینه سازش مخالفان با حکومت مرکزی را بوجود آورند.

موقعیت ژئوپلیتیک افغانستان به عنوان دروازه آسیای میانه

دیگر دلیل استقبال شانگهای از پیوستن افغانستان به این سازمان را می‌توان در ارتباط با موقعیت ژئوپلتیکی و نقش افغانستان به عنوان عاملی تسهیل‌کننده برای افزایش عمق استراتژیک روسیه و چین ارزیابی کرد. در واقع، افغانستان به عنوان دروازه آسیای میانه و غرب آسیا، از نظر ژئوپلیتیک از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. توسعه نفوذ سازمان شانگهای در افغانستان می‌تواند به عنوان نوعی موازنه تهدید در برابر نفوذ امریکا در منطقه عمل کند و دروازه‌ای برای توسعه قدرت چین و روسیه در عرصه جهانی باشد.

از سوی دیگر در ارتباط با بررسی دلـایل و نیازهای افغانستان از پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای می‌توان به دو دلیل مهمـ اشاره داشت.

شانگ‌های آینده اقتصادی جهان

یکی از مهمـ ترین ضرورت‌هایی که سیاستمداران افغانستان در یک دهه اخیر به شدت در ارتباط با آن احساس نیاز کرده‌اند؛ بازسازی اقتصادی و عمرانی کشور است. از این رو، عضویت در سازمان شانگ‌های به عنوان یکی از مهمـ‌ترین سازمان‌هایی که در آینده اقتصادی جهان می‌تواند نقشی قابل توجه داشه باشد، برای کابل بسیار دارای اهمیت است. دولتمردان افغانستانی به وضوح نسبت به این مساله آگاهی دارند که زیرساخت‌های اقتصادی کشور بسیار ضعیف است در نتیجه می‌بایست از طریق عضویت در پیمان شانگ‌های زیربناهای بخش‌های مهمـ اقتصاد افغانستان را ایجاد کنند. علـاوه بر این، انجامـ مبادلـات بازرگانی با کشورهای عضو شانگهای می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برای کابل برخوردار باشد و زمینه شکوفایی اقتصادی در کشور را فراهمـ کند.

مبارزه با تروریسمـ در افغانستان و ایجاد ثبات پایدار

یکی دیگر از موضوعاتی که موجب رغبت سیاستمداران کابل برای عضویت دایمی در سازمان شانگهای شده است را می‌توان در ارتباط با افزایش همکاری با مسکو و پکن در موضوع مبارزه با تروریسمـ و بویژه جلوگیری از گسترش داعش در افغانستان ارزیابی کرد. در واقع، سیاسیون افغانستان با مشاهده موفقیت‌های روسیه با همکاری جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسمـ در منطقه، نسبت به افزایش همکاری با مسکو نظر مساعد پیدا کرده‌اند. این امر را اگرچه نمی‌توان به عنوان فاصله‌گیری کابل از واشنگتن محسوب کرد اما بدون تردید ابراز تمایل مقامات افغانستانی به عضویت در شانگهای و همکاری با روسیه و چین برای مبارزه با تروریسمـ در افغانستان، به نوعی نشانگر نارضایتی آنها از عملکرد واشنگتن و تداومـ بحران در افغانستان و کسب بهانه برای تداومـ حضور خود در این کشور است.*
*

*نیز بخوانید

چگونه نماینده اصلح را انتخاب کنیم/ مغلوب و مقهور تبلیغات نشویمـ


نظری بر معیارهای انتخاب اصلح


سیگنال‌های معامله امریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی


سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت سومـ و پایانی


مظاهر عقلـانیت


اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت پنجمـ و پایانی


امریکا نگران نظامـ مالی غیرامریکایی


سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت دومـ


اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت چهارمـ


ترامپ ولیعهد عربستان را به کدامـ سو میبرد؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان