1397-8-1     2018-10-23     بروز شده در: 1397/7/24 - 19:19:15      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چگونه نماینده اصلح را انتخاب کنیم/ مغلوب و مقهور تبلیغات نشویمـ

نظری بر معیارهای انتخاب اصلح

سیگنال‌های معامله امریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت سومـ و پایانی

مظاهر عقلـانیت

اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت پنجمـ و پایانی

امریکا نگران نظامـ مالی غیرامریکایی

سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت دومـ

اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت چهارمـ

ترامپ ولیعهد عربستان را به کدامـ سو میبرد؟

کودکانیی که «در این دنیا» کودکی نکردند!

سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت اول

۲۸ میزان؛ آخرین فرصت برای احیای مردم‌سالـاری

رمزگشایی از داستان جنایی «خاشقچی»

اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت سومـ

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1396/9/12 - 11:28:53
تعداد بازدید: 338
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس، دلـایل و مخاطرات
انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس، دلـایل و مخاطرات

با توجه به موضوع ریشه دار و عمیق  فلسطین - که بیش از نیمـ قرن است تداومـ دارد- مسئله مهمـ و حساس انتقال سفارت امریکا به قدس، شرایط را بسیار پیچیده‌تـر میسازد وضمن گسترش دامنه بحران، منازعات در منطقه را تشدید خواهد نمود که سر آغاز آن میتواند، شعله ور شدن آتش انتفاضه فلسطین و ورود به یک جنگ در سرزمین‌های اشغالی باشد.

سیاست خارجی ایالـات متحده پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ صحنه اتخاذ تصمیات جنجال‌برانگیز بسیاری بوده به صورتی که حتی موجب اعتراض دولت‌های همپیمان واشنگتن شده است. در این میان یکی از موضع‌گیری‌های بسیار جنجالی ترامپ مربوط به اجرای قانون انتقال سفارت امریکا از تلـاویو به بیت‌المقدس می‌باشد که در سال 1995 تصویب شده بود اما تاکنون تمامی دولت‌هـای روی کار آمده، این قانون را به دلیل مخالفت‌های گسترده مسلمانان و فلسطینیان و عواقب نامعلومـ اجرای آن تعلیق کرده‌اند. در همین راستا ترامپ نیز با وجود وعده انتقال فوری سفارت به بیت‌المقدس/اورشلیمـ، اول جون امسال اجرای قطعنامه کنگره را برای شش ماه دیگر تعلیق کرد. اما در شرایطی که 10 قوس این مهلت شش ماهه به پایان رسید، روز شنبه روزنامه وال استریت ژورنال اعلـامـ کرد: دولت دونالد ترامپ درحال مطالعه طرحی برای شناسایی رسمی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیمـ صهیونیستی و انتقال سفارت امریکا از تل آویو به این شهر است و واشنگتن سفارتخانه‌هـای ایالـات متحده را از این طرح خود مطلع کرده است. همچنین مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور امریکا روز چهارشنبه 8 قوس در مراسمـ 70 سالگی صدور قطعنامه 181 درباره تشکیل "کشور یهود" در اراضی اشغالی فلسطین در سازمان ملل گفت: (دونالد ترامپ درحال حاضر موعد و چگونگی انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس را بررسی می‌کند). حال با توجه به این اخبار و سخنان مقامات رده بالـای کاخ سفید این پرسش مطرح است که اهداف ترامپ از اقدامـ احتمالی برای اجرای مصوبه انتقال سفارت چیست؟ و چه تبعاتی را می‌تواند در پی داشته باشد؟

حمایت از متحدان، تقابل با دشمنان

از جمله انتقادات مهمـ ترامپ از دولت اوباما در دوران مبارزات انتخاباتی گذشته به زعمـ وی مربوط به عدمـ حمایت قاطع واشنگتن از متحدان امریکا و تسهیل شرایط تضعیف آنها در مقابل رقبا و دولت‌های متخاصمـ امریکا در اقصی نقاط جهان می‌باشد. لذا ترامپ پس از ورود به کاخ سفید رویکرد مقابله‌جویی با دولت‌ها و جریان‌های مخالف و حمایت تمامـ‌عیار از اقدامات دولت‌های همپیمان امریکا را پی گرفته است. در این زمینه می‌توان به چراغ سبز کاخ سفید به اقدامات آشوب‌زا و بیثبات کننده عربستان سعودی در طی سال‌ جاری میلـادی در منطقه اشاره کرد از جمله تحریمـ قطر، سرکوب مخالفان داخلی، تداومـ جنگ یمن، مداخلـات در لبنان و.... تل‌آویو از آغاز دوران ریاست‌جمهوری ترامپ طرح‌های توسعه‌طلبانۀ خود را در اورشلیمـ (بیت‌المقدس) به میزان زیادی تقویت کرده است. بر این اساس می‌توان طرح انتقال احتمالی سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس را جلوه‌ای دیگر از رویکرد منطقه‌ای رییس جمهور جدید امریکا دانست که در اتخاذ مواضع و تصمیمات ضد اسلـامی معروف است.

فرار از فشارهای داخلی با جنجال سازی خارجی

ترامپ همـ اکنون در عرصه سیاسی داخلی به شدت تحت فشار مخالفان و منتقدان سیاست‌ها و عملکردهای غیرمتعارف قرار دارد. تنش با اعضای باسابقه و پرنفوذ حزب جمهوری‌خواه، مواجهه تمامـ‌عیار با رسانه‌های داخلی، ایجاد نارضایتی در میان اقلیت‌های ساکن در امریکا که از حیث جمعیت به هیچ وجه در اقلیت نیستند، و اخیراً نیز فشار دستگاه قضایی امریکا برای برملـا کردن روابط پنهانی احتمالی نزدیکان رییس جمهور با دولت روسیه با هدف گرفتن کمک از مسکو برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، همه و همه، فضای سیاسی داخلی را برای ترامپ تنگ کرده است. در این شرایط ایجاد بحران‌هـای جدید و یا تشدید آنها در روابط خارجی همچون دمیدن به آتش اختلـافات با کوریای شمالی و یا اجرای طرح جنجال‌برانگیز انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس می‌تواند گریزگاهی برای فرار از چالش‌های داخلی برای ترامپ فراهمـ آورد.

جلب حمایت لـابی قوی صهیونیسم

بدون شک لـابی صهیونیستی قوی‌ترین و ثروتمندترین لـابی موجود و تأثیرگذار در فرآیندهای سیاسی از احزاب تا نهادها و تشکیلـات سیاسی و رسانه‌ای عمده در امریکا محسوب می‌شود و به همین جهت جلب حمایت این اقلیت از الزامات موفقیت در طی کردن پله‌های ترقی برای سیاست‌مداران امریکایی محسوب می‌شود. درخواست انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس همواره از سوی لـابی‌ها و رهبران صهیونیستی از دهه 1990 به این سو مطرح شده است اما دولتهای بیل کلینتون، جرج بوش پسر و باراک اوباما بدلیل تبعات و هزینه‌های سیاسی زیاد آن از انجامـ این کار سرباز زدند. بر این اساس دونالد ترامپ با طرح موضوع اجرای قانونِ بر زمین مانده انتقال سفارت می‌تواند از افزایش حمایت‌‌های بی‌دریغ این لـابی قدرتمند اطمینان حاصل کند.

با وجود این اهداف اما انجامـ این اقدامـ خطیر از سوی ترامپ بدون شک تبعات گسترده‌ای را به همراه خواهد داشت که عمده‌ترین آنها را می‌توان اینگونه برشمرد:

 

تضعیف پروژه سازش و ظهور انتفاضه جدید

دولت‌های مختلف امریکا در طول دهه‌های گذشته همواره سعی داشته‌اند با ارائه چهره‌ای بی‌طرفانه از خود در موضع اختلـافات میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها، اهداف و سیاستهای مشترک خود با مقامات صهیونیستی را در قالب مذاکرات صلح تحقق بخشند اما واقعیت آن است که ایالـات متحده و غرب هیچگاه میانجی بی‌طرف نبوده است و برگزاری ادوار مختلفی از مذاکرات به اصطلـاح صلح خاورمیانه با مشارکت پاره‌ای دولت‌های سرسپرده عربی، اولـاً هیچگاه به محکومـ کردن اقدامات اشغالگرانه و جنایات صهیونیست‌ها در حق مردمـ فلسطین منجر نشده و ثانیاً توسل به راهکار مذاکره از این حیث بوده است که واشنگتن به ناکارآمدی ابزار زور و نظامی برای تضمین تداومـ حیات رژیمـ جعلی صهیونیستی در منطقه به خوبی آگاه است. حال با توجه به این واقعیت، پس از علنی شدن چهره‌ حمایتگرانه امریکا از تجاوزگری اسرائیل با انتقال سفارت خود از تل‌آویو به بیت المقدس و رسمیت بخشیدن به اشغالگری، عملـاً ادله و ادعاهای جریان حامی سازش برای ترغیب فلسطینیان به آمدن در پای میز مذاکره باطل شده و بار دیگر حقانیت جریان مقاومت در لزومـ مقابله با اشغالگری اثبات خواهد شد. در این شرایط امکان ظهور انتفاضه جدید در تمامی سرزمین‌های اشغالی امری کاملـاً جدی خواهد بود چنانکه جنبش مقاومت اسلـامی فلسطین (حماس) طی بیانیه‌ای اعلـامـ کرد: "ما نسبت به انتقال سفارت امریکا در اسرائیل به قدس که تجاوزگرانه و مشروعیت بخشیدن به اشغالگر است، هشدار میدهیم".

تشدید مخالفت‌های بین المللی با دولت امریکا

دولت امریکا در دوران ترامپ رویه عهدشکنی و برهمـ زدن توافقات بین المللی  که دولت‌های پیشین امریکا رسماً متعهد به اجرای آن شده اند را در پیش گرفته و همین امر دلیل اعتراض دولت‌ها و نهادهای بین المللی را سبب شده است. خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس، خروج از توافق آسیا پاسفیک، تهدید به خروج از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران تنها پاره‌ای از این عهدشکنی دولت جدید امریکا بوده است. در این شرایط اجرای قانون انتقال سفارت یکی دیگر از موارد نقض توافقات بین المللی خواهد بود زیرا در حال حاضر حتی سازمان ملل نیز حضور اسرائیل در شرق بیت المقدس را به عنوان اشغال این شهر معرفی می‌کند. مجمع عمومی سازمان ملل روز شنبه، 10 قوس  در بیانیه‌ای اعلـامـ کرد که اقدامات و فعالیت‌هـای اسرائیل برای دیکته کردن قوانین قضائی و اداری خود در قدس، اشغالگری محسوب شده و اینگونه اقدامات غیرقانونی است. قطعنامه‌های بین‌المللی خصوصاً قطعنامه 242 سازمان ملل متحد به اشغال بخش شرقی در سال 1967 اذعان دارند. بر همین اساس، انتقال سفارت از تل‌آویو به بیت‌المقدس مسئله‌ای است که مجامع و قواعد بین‌المللی را برهمـ می‌زند و فضای بین‌المللی نیز چنین اقدامی را نمی‌پذیرد. قطعنامه‌ی 478 شورای امنیت سازمان ملل نیز در 20 آگست 1980 در محكومیت اعلـامـ بیت‌المقدس از سوی رژیمـ صهیونیستی به‌عنوان پایتخت این رژیمـ غاصب میباشد. در متن این قطعنامه‌ ذكر شده است كه با عطف به قطعنامه‌ی 476 این شورا در 30 جون 1980، مجددا تاكید می‌شود كه كسب مالكیت یك سرزمین با زور غیرقابل قبول است.

لذا پیشتر ملک عبداله دومـ پادشاه اردن و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در دیدارهای خود با دونالد ترامپ ابراز نگرانی کرده بودند که انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس، عواقب سختی داشته باشد. همچنین سران اتحادیه عرب در بیست و هشتمین اجلـاس خود در مارچ 2017 با طرح انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس مخالفت کردند.

تشدید بی‌ثباتی در منطقه

یکی  دیگر از تبعات مهمـ اجرای طرح انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس به طور حتمـ تشدید بی‌ثبایتی در منطقه خواهد بود. همـ اکنون رقابت و در مواردی خصومت قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی به درجات مختلف در پرونده‌های مهمی چون سوریه، یمن، لبنان و عراق در جریان است و شرایط منطقه بسیار پیچیده و حساس میباشد. در چنین شرایطی، با توجه به موضوع ریشه دار و عمیق  فلسطین - که بیش از نیمـ قرن است تداومـ دارد- مسئله مهمـ و حساس انتقال سفارت امریکا به قدس، شرایط را بسیار پیچیده‌تـر میسازد وضمن گسترش دامنه بحران، منازعات در منطقه را تشدید خواهد نمود که سر آغاز آن میتواند، شعله ور شدن آتش انتفاضه فلسطین و ورود به یک جنگ در سرزمین‌های اشغالی باشد.  به دلیل همین مخاطرات، روسای جمهور پیشین امریکا علی رغمـ میل باطنی خود، از انجامـ ریسک انتقال سفارت به بیت‌المقدس گذشتند. حال باید دید آیا رییس جمهور جنجالی امریکا حاضر است این ریسک را انجامـ دهد یا خیر؟

سرمقاله شماره: 717 روزنامه انصار

تاریخ: 13/9/1397*
*

*نیز بخوانید

چگونه نماینده اصلح را انتخاب کنیم/ مغلوب و مقهور تبلیغات نشویمـ


نظری بر معیارهای انتخاب اصلح


سیگنال‌های معامله امریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی


سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت سومـ و پایانی


مظاهر عقلـانیت


اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت پنجمـ و پایانی


امریکا نگران نظامـ مالی غیرامریکایی


سال 2050: چه چیزی درانتظار بشریت است؟ / قسمت دومـ


اسب تراوای یونانی و صهیونیستی! / قسمت چهارمـ


ترامپ ولیعهد عربستان را به کدامـ سو میبرد؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان