1396-9-23     2017-12-14     بروز شده در: 1396/9/21 - 11:02:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت چهارمـ و پایانی)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت سوم)

تلـاش بی‌بی‌سی برای ایجاد تفرقه بین فارسی‌زبانان

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت دوم)

اعتدال در كارها، نه افراط و نه تفریط (قسمت اول)

اشرف غنی و تیلرسون؛ یک دیدار، دو عکس و سئوالـات بسیار

افزایش رسوایی آزارجنسی زنان هنرپیشه در سینمای امریکا

پای برهنه و خواهر بر دوش؛ روایت سفر کودک روهینگیایی به بنگلـادش

جزئیات هولناک از اتاق‌های شکنجه زندان مخفی سازمان سیا در افغانستان

اگر حق الناسی به گردنتان است، حتما بخوانید

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
اهداف و برنامه‌هـای داعش در افغانستان

داعش؛ از شمال سوریه تا شمال افغانستان

با مهدی (عج) در گذر تاریخ / قسمت سومـ

امتیازهای واهی برای صلح خیالی

شاخص‌های ضعف و فروپاشی جبهه داخلی رژیمـ صهیونیستی

جنگ زرگری بر سر قدس

فتنه امریکایی- صهیونیستی خنثی خواهد شد

افزایش جرائمـ جنایی در افغانستان، عوامل و راه‌حل‌ها

با مهدی (عج) در گذر تاریخ/ قسمت دومـ

پیامدهای اقدامـ ضد اسلـامی ترامپ برای امریکا و اسرائیل

شاخص‌های ضعف و فروپاشی جبهه داخلی رژیمـ صهیونیستی

بیت المقدس عامل وحدت بخش در جهان اسلـامـ

امریکا درهای جهنمـ را به روی اسرائیل گشود

انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس؛ کاخ سفید در انزوای جهانی

توطئه علیه مردمـ یمن خنثی شد

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
داعش پروژه خارجی است/ راه ما ایجاد لویه جرگه عنعنوی افغانستان است/ امریکا برای اهداف خود به افغانستان آمده است

موشک باران مناطق شرقی افغانستان توسط پاکستان برای حمایت از گروه‌هـای مخالف دولت کابل است

امریکا نگذاشت که ماخودکفا شویمـ و روی پای خود بایستیمـ / انتخابات ما به دست امریکا و برای اهداف امریکا بد نامـ شد

احتمال کشیده شدن نبرد قدرت داعش و طالبان به منطقه (قسمت دوم)

مذاکرات صلح تنها راه حل مشکلـات افغانستان است

تاریخ نشر:
1396/9/7 - 09:25:51
تعداد بازدید: 44
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تحلیلی بر پایان داعش و آینده تروریست‌هـا
تحلیلی بر پایان داعش و آینده تروریست‌هـا

محمدرضا کلهر

هرچند سیطره داعش بر شهرهای عراق و سوریه از بین رفته است اما این به معنای خاموشی اعضای داعش نخواهد بود. چرا که احتمال دارد کشورهای غربی و عربی به نحو دیگری از اعضای باقیمانده داعش در راستای منافع خود بهره برداری کنند.

داعش سرانجامـ پس از 5 سال به پایان کار خود رسید و با آزادشدن آخرین مناطق در عراق و سوریه سیطره این گروه تروریستی از دست رفت. در واقع اکنون داعش هیچ شهر و منطقه راهبردی را در اختیار ندارد و به صورت پراکنده در غرب وبخش‌هـایی از بیابانهای شرق و جنوب سوریه فعالیت میکند. اما با توجه به ادعای این گروه تروریستی مبنی بر تلـاش برای ایجاد خلـافت اسلـامی باید داعش را یک گروه تروریستی پایان یافته دانست. البته این به معنای پایان فعالیت‌هـای این گروه نخواهد بود و اعضای آن به صورت انفرادی اقدامـ به یک سری فعالیت‌هـایی خواهند کرد. در این مطلب نگاهی به فعالیت و شکست این گروه تروریستی و همچنین آینده پیش روی آن خواهیمـ داشت.

شکل گیری داعش

داعش به نوعی منبعث از گروه تروریستی القاعده است. القاعده عراق از سال 2006 به بعد با مرگ ابومصعب الزرقاوی سرکرده آن سرکوب گردید و لذا قرار گرفتن (ابوبکر بغدادی) بر کرسی امارت دولت اسلـامی عراق در سال 2010 در ضعیف‌ترین شرایط این سازمان صورت گرفت. اما بروز بحران در سوریه در اوایل سال 2011 توجه ابوبکر البغدادی رهبر  دولت اسلـامی عراق را جلب کرد. (ابوبکر البغدادی) حوزه نفوذ خود را به شامـ گسترش و خود را (دولت اسلـامی عراق و شام) (داعش) نامید و پس از ناکامی میانجی‌گری الظواهری در فبروری 2014  از سازمان القاعده خارج و نهایتا پس از تصرف شهر موصل در 29 ژوئن 2014 تشکیل (خلـافت اسلـامی) را اعلـامـ کرد. این گروه تروریستی به سرعت توانست بخش‌هـای شرقی سوریه و غربی عراق را تصرف کند. به صورتی که داعش الرقه در سوریه را مرکز خلـافت خود اعلـامـ کرد و از شهر موصل به عنوان پایتخت دولت اسلـامی در عراق یاد کرد. اما در نهایت داعش نتوانست به اهداف خود برسد و پایان کار این گروه تروریستی رقمـ خورد.

توطئه غربی برای جهان اسلـام

کشورهای غربی با هدف تجزیه جهان اسلـامـ به رشد و قدرت گرفتن داعش کمک زیادی کردند. در واقع اسناد زیادی وجود دارد که نشان دهنده این است که کشورهای غربی داعش را با هدف تجزیه عراق و سوریه ایجاد کردند.

در ماه میسال 2015 جان بولتون [یکی از معماران اصلی جنگ عراق] اعلـامـ کرد:...من فکر میکنمـ هدف ما باید ایجاد یک دولت جدید، خارج از بخش غربی عراق، و در بخش شرقی سوریه باشد؛ دولتی که توسط میانه روها یا دست کمـ اقتدارگرایانی که اسلـامگرایان رادیکال نیستند، اداره شود.[1] جان بولتون همچنین در نوامبر 2015 اعلـامـ کرد، واقعیت این است که عراق و سوریه‌ای که ما میشناسیمـ مرده اند... اگر داعش شکست بخورد به معنای بازگشت قدرت به اسد و دست نشاندگان ایران در عراق است که نتیجه آن مطلوب نیست. به جای تلـاش برای از نوساختن نقشه پس از جنگ جهانی اول، واشنگتن باید ژئوپلیتیک جدید را به رسمیت بشناسد. بهترین جایگزین برای داعش در شمال شرق سوریه و غرب عراق، یک دولت مستقل و جدید است.[2] در واقع غربی‌هـا تلـاش زیادی کرد تا با استفاده از داعش بتواند ایران و عراق را تجزیه و از محور مقاومت خارج کند.

پایگاه اینترنتی  "اینترسپت"  نیز به نقل ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان اطلـاعات امریکا تاکید کرد: آژانس امنیت ملی  امریکا به همراه سازمان اطلـاعات خارجی انگلیس (امـ آی 6) وموسسه اطلـاعات وعملیات ویژه خارجی اسرائیل (موساد) زمینه شکل گیری داعش را فراهمـ کردند.[3]

پایان داعش

تلـاش‌هـای غرب برای پیروزی داعش با ناکامی مواجه شد. چرا که داعش به سرعت مواضع راهبردی تصرف شده را از دست داد و به حاشیه مرزها پناه برد. داعش در ابتدا به سرعت موفق شد در سوریه شهرهای مهمی مانند دیرالزور و رقه را تصرف کند و حتی به مناطق پایتخت سوریه نیز نزدیک شد. اما ارتش سوریه به همراه حزب اله لبنان و کمک‌هـای مستشاری ایران موفق شد تا از سال 2016 روند پیشروی‌هـای داعش را قطع و عقب نشینی این گروه را کلید بزند. داعش در عراق نیز پس از تصرف استان‌هـای نینوا و الـانبار به نزدیکی‌هـای بغداد رسید اما با فتوای آیت ا... سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق بسیج مردمی عراق با عنوان حشد الشعبی در سال 2014 شکل گرفت و داعش پس از آن نتوانست به پیشروی‌هـای خود ادامه دهد.  از دست دادن شهر موصل و الرقه برای داعش همانند مرگ این گروه تروریستی بود. پس از این دو شکست، ارتش سوریه به کمک نیروهای حزب اله و همچنین کمک ایران و روسیه موفق به آزادسازی شهر دیرالزور شد. در آن طرف نیز ارتش عراق شهر القائمـ به عنوان یکی از آخرین شهرهای در تصرف داعش را آزاد کرد. شهر البوکمال در استان دیرالزور آخرین شهر تحت تصرف داعش بود که در نهایت آزاد شد. اهمیت نبرد البوکمال، از این جهت بود که آخرین مرحله از نبرد با گروه تروریستی داعش به شمار میرفت، بنابراین این نبرد به امـ المعارک معروف شد.  البوکمال از موقعیت استراتژیک مهمی برخوردار است و یکی از مهمـ ترین نقاطی بود که نیروهای الحشد الشعبی عراق و ارتش سوریه و نیروهای همـ پیمان درآن جا به همـ پیوستند، این منطقه از مهمـ ترین خطوط امدادی میان دو طرف سوری وعراقی به شمار میرود، همچنانکه گذرگاهی برای خطوط گاز و نفتی است که از عراق به سوریه واز آن جا به دریای مدیترانه عبور میکند. درشهر البوکمال یعنی در شرق سوریه دراستان دیرالزور، خطوط و راه‌هـای ارتباطی مستقیمـ بین کشورهای محور مقاومت از ایران گرفته تا عراق و سپس سوریه و ازآنجا تا جنوب لبنان وجود دارد. بنابراین شکست داعش در البوکمال به 5 سال افسانه داعش پایان داد و اکنون در مرحله عملی پسا داعش حضور داریمـ.

نکته مهمـ در این مورد این است که  این پیروزی در مساحت بزرگی روی داده است، جمع مساحت تحت تصرف داعش در عراق و سوریه در وسعتی به اندازه کل مساحت عراق روی داده است و آزادسازی سرزمینی در این مساحت در زمانی پنج ساله خیلی مهمـ است و از توانمندی جبهه مقاومت خبر میدهد.

آینده داعش

هرچند سیطره داعش بر شهرهای عراق و سوریه از بین رفته است اما این به معنای خاموشی اعضای داعش نخواهد بود. چرا که احتمال دارد کشورهای غربی و عربی به نحو دیگری از اعضای باقیمانده داعش در راستای منافع خود بهره برداری کنند. از این رو میتوان برای ادامه حیات این گروه تروریستی چند حالت فرض کرد:

- اولین حالت در مورد آینده داعش باقی ماندن نیروها و هسته‌های نظامی داعش در قالب گروه‌های چریکی است. در واقع، مدلی همانند نیروهای طالبان در افغانستان و حزب کارگران کردستان (PKK)  در ترکیه.

-حالت دومـ این است که اعضای داعش با هدف زنده نگه داشتن هدف خود دست به عملیات انتحاری بزنند. این مسئله بسیار محتمل است چرا که فروپاشی ساختار داعش باعث خواهد شد تا اعضای این گروه تروریستی برای ادامه حیات خود دست به سلسله عملیات‌هـای انتحاری در منطقه بزنند.

- حالت سومـ به انتقال اعضای داعش به سرزمین‌هـای دیگر بر میگردد. اخیرا تلویزیون عراق به نقل از مفتی داعش اعلـامـ کرد که او از عناصر خارجی این گروه خواسته تا به (سرزمین موعود) در مصر و فلسطین بروند. اما مصر چرا به عنوان یکی از مقصد‌هـای داعش معرفی شده است؟ بهترین گزینه برای گسیل تروریست‌هـای داعش به مناطق دیگر، می‌تواند مصر باشد.

مصر این ظرفیت را دارد که در خط مقاومت علیه رژیمـ صهیونیستی قرار گیرد و لذا باید دچار مشکلـات امنیتی شود. داعش با هدایت دستگاه‌های امنیتی غربی، عبری و عربی قصد دارد از طریق مصر وارد غزه شود تا حماس را با یک مشکل امنیتی شدید مواجه کند.[4] نقشه غرب و رژیمـ صهیونیستی برای قطع محور مقاومت در عراق و سوریه ناکامـ ماند و اکنون آن‌هـا می‌خواهند بخشی از این محور را در غزه دچار تهدید کنند. بنابراین به نظر میرسد که مصر هرچند اکنون با اسرائیل و امریکا متحد است اما پتانسیل‌هـای داخلی مصر از جمله وجود جمعیت 90 درصدی مسلمان در این کشور همواره به عنوان یک تهدید برای اسرائیل محسوب میشود. چرا که اشراف مصر بر کانال سوئز برای اسرائیل به یک مسئله حیاتی تبدیل شده است. اسرائیل تنها از طریق بندر ایلـات قادر به ورود به دریای سرخ است. این رژیمـ برای ورود به دریای مدیترانه و ارتباط با کشورهای اروپایی نیاز به عبور از کانال سوئز دارد. در صورتی که مصر شاهد انقلـابی واقعی باشد و مخالفان اسرائیل به قدرت برسند از یک سو میتوانند در راه تجارت دریایی اسرائیل در کانال سوئز مشکل آفرینی کنند و از سوی دیگر از طریق صحرای سینا و گذرگاه رفح به مقاومت فلسطین سلـاح برساند. بنابراین این کشور نیز همانند سوریه باید در آشوب و ناامنی گرفتار شود.

- وضعیت دیگر این است که حامیاان غربی- عربی داعش به دنبال آن باشند تا این گروه تروریستی را به مرزهای شرقی ایران و یا سرحدات جمهوری‌هـای آسیای میانه تحت قلمرو روسیه، انتقال دهند. در این ارتباط می‌توان در اولین گامـ انتقال اعضای داعش به افغانستان را مطرح کرد.

پایان سخن

تلـاش کشورهای غربی برای به قدرت رساندن گروه تروریستی داعش پس از 5 سال با ناکامی مواجه شد. در واقع محور مقاومت موفق شد که تروریست‌هـایی را که از بیش از 80 کشور جهان با حمایت بعضی کشورهای غربی و دالرهای برخی اعراب در عراق و سوریه جمع شده بودند را شکست دهد. اما نباید فراموش کرد که هرچند سیطره داعش از بین رفته است اما این به معنای آن نخواهد بود که حامیان داعش اعضای این گروه تروریستی را رها کنند و باید در آینده منتظر نقشه‌هـای غرب برای بهره برداری از اعضای داعش علیه کشورها و ملت‌هـای اسلـامی، مخصوصا محور مقاومت بود.

پی نوشت:

 [1]. Alastair Crooke, If Syria and Iraq Become Fractured, So Too Will Tripoli and North Lebanon, Jun 01, 2016, new hoffington post, available at: http://www.huffingtonpost.com/alastair-crooke/syria-iraq-fractured_b_7471540.html

 [2]. John Bolton, To Defeat ISIS, Create a Sunni State, NOV. 24, 2015,  nytimes, available at: http://www.nytimes.com/2015/11/25/opinion/john-bolton-to-defeat-isis-create-a-sunni-state.html

 [3] https://www.mashreghnews.ir/news/343829/

 [4] https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/04/27/1467541/

انتهای متن*
*

*نیز بخوانید

اهداف و برنامه‌هـای داعش در افغانستان


داعش؛ از شمال سوریه تا شمال افغانستان


با مهدی (عج) در گذر تاریخ / قسمت سومـ


امتیازهای واهی برای صلح خیالی


شاخص‌های ضعف و فروپاشی جبهه داخلی رژیمـ صهیونیستی


جنگ زرگری بر سر قدس


فتنه امریکایی- صهیونیستی خنثی خواهد شد


افزایش جرائمـ جنایی در افغانستان، عوامل و راه‌حل‌ها


با مهدی (عج) در گذر تاریخ/ قسمت دومـ


پیامدهای اقدامـ ضد اسلـامی ترامپ برای امریکا و اسرائیل

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان