1398-5-1     2019-7-23     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1396/8/5 - 10:38:28
تعداد بازدید: 480
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ابعاد تهاجمـ فرهنگی غرب در افغانستان (قسمت دوم)
ابعاد تهاجمـ فرهنگی غرب در افغانستان (قسمت دوم)

تهاجمـ فرهنگی غرب در افغانستان روز به روز ابعاد گسترده تری به خود میگیرد. اکنون به دلیل افزایش جنگ و انتحار و انفجار، مردمـ و مسؤولـان کمتر به این بخش میپردازند، در حالی که روز به روز جوانان اعمـ از دختران و پسران، در گرداب شبیخون فرهنگ ضد اسلـامی غرق میشوند. تهاجمـ فرهنگی غربی‌هـا مخصوصا امریکایی‌هـا به حدی در طول 16 سال گذشته گسترده شده است که، اکنون چنانچه عده‌ای بخواهند علیه برنامه‌هـای ضد اسلـامی بعضی تلویزیون‌هـا اعتراض کنند، فریاد وامصیبتای بعضی از روشنفکر نماها و رسانه‌هـای وابسته به غرب و اجیر به آسمانها بلند میشود. در حالی که غرق شدن یک انسان در لجنزار شهوت، گناه و دور شدن از پیروی به دستورات الهی، به مراتب از کشته شدن در هر جنگ و یا انفجاری برای جامعه و خود شخص خطرناکتر است. لذا به دلیل اهمیت زیاد موضوع، در این مقاله 2قسمتی به ابعاد تهاجمـ فرهنگی غرب در افغانستان میپردازیم:

رضا عابدی

** مهمـ ترین محورهای تهاجمـ فرهنگی در افغانستان

1- رسانه: مهمترین محوری که غربی‌ها مخصوصا امریکایی‌هـا در افغانستان در زمینه تهاجمـ فرهنگی دنبال میکنند، رسانه است. به نقل از آقای رهین، وزیر فرهنگ سابق افغانستان که در زمان وزارتش به روزنامه چراغ گفته بود، آنها بعضی رسانه‌هـا را حمایت میکنند، پخش فیلمـ و سریال‌هایی مستهجن و ضد دینی را حمایت میکنند. بدون شک هدف آنها فقط سست کردن تحکیمـ خانواده است. در این دسته از رسانه‌ها به نحوه پوشش زنان افغانستان اهتمامـ خاصی دارند و در صدد برداشتن حجاب و حیا از زنان افغانستانی هستند که تا حدودی موفق شدند. علـاوه بر این آنها در این رسانه‌ها‌ سبک زندگی غربی، موسیقی، عرفی سازی و... را نیز ترویج میدهند.

2- نظامـ آموزشی: با توجه به تاثیری که نظامـ آموزشی در بحث تربیت نسل آینده دارد، غربی‌ها در این عرصه خیلی فعال‌تر حضور پیدا کرده اند. آنها سر فصل دروس را در مکاتب ابتدایی به بهانه اینکه سر فصل مبتنی بر ترویج خشونت و فعالیت جهادی است، تغییر دادند و سر فصل‌ها را به سمت عرفی سازی، سکولـاریسمـ، ترویج انگاره‌های غربی بویژه در علومـ انسانی و افزایش احساس حقارت در برابر پیشرفت‌های مادی و معنوی تکنولوژی غرب هدایت کردند. یعنی در واقع کتاب‌ها و آموزش‌ها در کشور کاملـا رنگ و بوی غربی به خود گرفت.

3- مد و لباس: امریکایی‌ها با کمک مراکز طراحی لباس غربی بویژه فرانسوی‌ها که عمدتا در این حوزه شاخص هستند، به حوزه مد و لباس ورود پیدا کردند. هدف ترویج و اشاعه طراحی‌های غربی و سوء استفاده از جامعه زنان افغانستانی بود. بسیاری از خانمـ‌های افغانستانی که در مراکز طراحی کار میکردند، آنها را شناسایی کردند و طی دوره‌های کوتاه مدت و میان مدت آنها را به کشور اروپایی و امریکایی برای آموزش طراحی اعزامـ کردند و مدهای غربی و لباس‌های بازی که در اروپا استفاده میشود را کاملـا به آنها آموزش دادند. این طراحان آموزش دیده افغانستانی در غرب به افغانستان بازگشتند تا به عنوان سفیران فرهنگی غرب و امریکا در این کشور در زمینه طراحی مد و لباس فعالیت کنند. رشد بد حجابی حتی برداشتن حجاب در چند سال اخیر در افغانستان خیلی افزایش یافته است که همه این نمونه‌ای از تهاجمـ فرهنگی غربی‌ها و و مخصوصا امریکایی‌هاست.

4- گسترش گروه‌های فمینیستی: افغانستان همـ اکنون شاهد رشد روز افزون گروه‌های فمینیسیی است. خشونت گری‌ها و افراطی گری‌های طالبان و بعضی گروهای افراطی مذهبی دستاویزی برای ترویج این جریان‌های فمینیستی شده است. کشورهای اروپایی و امریکا از این جریان‌های فمینیستی حمایت رسانه‌ای می‌کنند. به عنوان مثال شبکه بیبی سی به خبرنگارهای خانمـ خود دستور داده است که در حوزه‌های فمینیستی زیاد کار کنند. از طرف دیگر همسر رئیس جمهور جدید افغانستان خود دارای تفکرات فمینیستی و غرب گرایانه است و در گسترش جریانات فمینیستی درافغانستان نقش بسزایی ایفا میکند. همچنین سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی در افغانستان دوره‌هـای برای فعالـان این جریان برگزار میکنند و کتاب‌های فمینسیستی را در اختیار آنها قرار میدهند. در واقع آنها به دنبال الگو سازی از این جریانات فمینیسیتی هستند تا آنها را به عنوان نماد حقوق زن در افغانستان مطرح کنند.

5- برنامه‌های فرهنگی: در برنامه‌های فرهنگی سفارتخانه‌های‌ خارجی (امریکا، انگلیس و فرانسه) مستقر در افغانستان نیازهای آموزشی مردمـ این کشور مد نظر نیست، بلکه این برنامه‌ها شامل آموزش رقص، موسیقی‌های رپ و راک و مد و لباس به سبک غربی است.

6- ورود تکنوکرات‌های افغان: ورد تکنو کرات‌های افغان و دادن پست‌های کلیدی به این افراد یکی دیگر از محورهای تهاجمـ فرهنگی غرب در کشور است. در چند سال اخیر بویژه در اواخر حکومت کرزی با توجه به اینکه شرایط افغانستان اندکی به ثبات نسبی رسید، بسیاری از تکنوکرات‌های افغان که در دوران جنگ و جهاد و زمانی که کشور در معرض خطر بود افغانستان را ترک کرده بودند. وقتی اوضاع کشور آرامـ شده است و آنها برگشته‌اند.

با توجه به اینکه افغانستان به افراد متخصص و تحصیلکرده نیاز دارد، این افراد بیشتر قدرت در افغانستان را قبضه کرده‌ اند. در کابینه ائتلـافی عبداله عبد اله با اشرف غنی، اکثر چهره‌ها تحصیل کرده در اروپا و غرب هستند. این مساله بارها مورد اعتراض فرماندهان جهادی افغانستان قرار گرفته که ما جنگ و جهاد کردیمـ. ما را به نامـ جنگ سالـاری و بی‌سوادی کنار میگذارند و به جای ما این افرادی که برای افغانستان خون ندادند و سال‌ها از افغانستان دور بوده اند، میدان داده میشود. قابل ذکر است که بعضی تکنوکرات‌های افغان کاملـا در راستای فرهنگ غرب و امریکایی عمل میکنند.

7- شبکه سازی و حمایت از نیروهای همفکر: امریکایی‌ها سیاستی را دقیقا از سال 2010 با تاسیس موسسه‌ای به نامـ (رند) در پیش گرفتند که از آن به عنوان شبکه سازی اسلـامـ گرایی لیبرال نامـ میبرند. بحث این شبکه سازی در افغانستان خیلی جدی است. آنها از نیروی‌های همفکر خود در تمامی زمینه‌های ممکن حمایت و پشتیبانی میکنند. از آنها حمایت رسانه‌ای میکنند به آنها جایزه حقوق بشری و قلمـ طراحی و... میدهند.

8- استفاده از افراط گرایی طالبان و گروه‌های ترورستی: غربی‌ها از افراط گرایی طالبان و گروه تروریستی برای تحت فشار قرار دادن ارزش‌های دینی و هویتی سنتی، استفاده میکنند. چون جامعه افغانستان ذهنیت بدی نسبت به اقدامات طالبان دارد، میخواهند از این شیوه برای حذف جریانات مذهبی و دینی استفاده کنند.

9- تشدید بحران هویت: در این زمینه عمدتا قشر جوان و زنان را مورد هدف قرار می‌دهند و به دنبال سست کردن بنیان‌های هویتی جوانان و زنان هستند.

10- تلـاش برای افزایش شکاف‌های قومی و مذهبی: همین شکاف قومی و مذهبی را اکنون در سوریه و عراق لبنان یمن و بحرین قابل مشاهده است. در افغانستان همـ به دنبال این افزایش شکاف هستند. آنها میخواهند جامعه افغانستان را دو قطبی کنند تا از این طریق اهداف فرهنگی خود را انجامـ دهند.

11- استفاده از انترنت و شبکه‌های اجتماعی: به دلیل اینکه در افغانستان نهاد و دولت به صورت اختصاصی برنامه‌ای برای مقابله با تهاجمـ فرهنگی از طریق شبکه‌های مجازی ندارند. لذا غربی‌ها براحتی در این فضا ورود پیدا کرده‌اند و باتوجه با اینکه این فضا خیلی در تغییر فرهنگ تاثیر گذار است از تمامـ ظرفیت‌های آن استفاده میکنند.

12- استفاده از فقر و بیکاری برای اشاعه فحشا: متاسفانه ما اکنون در افغانستان شاهد افزایش فحشا و اعتیاد هستیمـ که در نتیجه فقر و بیکاری در کشور است. بیش از یک میلیون و صد هزار نفر در افغانستان معتاد وجود دارد. بعد از سال 2001 افغانستان شاهد رشد نجومی مواد مخدر در مناطقی که عمدتا در دست خارجی‌هـا‌ست، هستیمـ. میزان کشت خشخاش در این مناطق به 40 برابر افزایش یافته است که منجر به افزایش اعتیاد در میان ملت افغانستان شده است.

در ضمن افزایش فساد و فحشا که بعضی از آن نتیجه کارهای فرهنگی غربی‌ها و بخشی از آن نیز متاثر از مشکلـات اقتصادی است. متاسفانه حضور خارجی‌ها، ارگان‌های خارجی و تفاوت‌های فرهنگی باعث شده است که فساد و فحشا در کشور روز به روز رو به فزونی باشد.

13- استفاده از روزنامه‌ها و نشریات وابسته: بخش زیادی از مردمـ افغانستان سواد خواندن و نوشتن نداشتند. تا دو سه سال پیش تنها 300 نشریه در کشور با این جمعیت با تحصیلـات پایین فعالیت میکرد که بیش از 280 نشریه مستقیمـ و غیر مستقیمـ از نهادهای خارجی کشور حمایت میشوند.

14- مبلغان مسیحی و بهایی: در افغانستان مبلغان مسیحی و بهایی، البته بطور غیر علنی فعالیت میکنند. با توجه به وجود فقر در جامعه افغانستان، مبلغان مسیحی و بهایی راحتر آنها را تحت آراء خود قرار می‌دهند. بهاییان در بعضی نقاط شمال افغانستان فعال هستند که آنها مستقیما از اسرائیل حمایت میشوند.

15- مقابله با اسلـام: غربی‌ها با ارتجاع خواندن دین اسلـامـ، با هر وسیله‌ای در صدد مقابله با دین اسلـامـ هستند.

16-  ترجمه کتاب: غربی‌ها کتاب‌های مسلمانان لیبرالی همچون عبد الکریمـ سروش و.... را ترجمه میکنند و در اختیار مردمـ قرار میدهند تا افکار آنها را در افغانستان اشاعه بدهند.

19- گسترش فساد و فحشا در قالب مافیای اقتصادی.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان