1398-4-31     2019-7-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1396/6/28 - 10:11:01
تعداد بازدید: 581
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح
شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح

استاد شهید به حق همـ (برهان دین) بود و همـ (ربانی) و در میان شخصیت‌های جهادی و عناصر رهبری حركتهای اسلـامی، یكی از آرامترین، معتدل‌ترین و متواضع‌ترین فردی بود كه من در میان رهبران جنبش‌های جهادی و بیداری اسلـامی دیده‌ام


 آنچه که در ذیل میآید یادداشتی از آیت ا... سید‌هـادی خسروشاهی  یکی از علمای کشور جمهوری اسلـامی ایران خاطره‌ای در مورد شخصیت شهید استاد برهاندالدین ربانی است که بعد از شهادت ایشان نگاشته شده است و اکنون به مناسبت سالگرد شهادت شهید صلح افغانستان و با هدف بیان جایگاه استادشهید در نزد جوامع اسلـامی و مخصوصا علمای جهان اسلـامـ، آن را به نشر میرسانیم:

قرار بود در اتاق 1508 هتل استقلـال تهران به دیدار برهان‌الدین ربانی برومـ. یكی از برادران خبر داد كه استاد ربانی به خاطر دعوت به جلسه مهمی عازمـ كابل گردید.

برای رفتن به منزل خود ماشینی پیدا نكردمـ، لذا همراه آقای حجتی و با ماشین آقای قریشی (سفیر اسبق ایران در اندونزی و یمن و مسئول سابق بخش انتشارات در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه ایران) تا درب منزل جناب حجتی رفتمـ و با مسرت در آنجا ماشینی پیدا شد. و پس از خداحافظی از جناب حجتی كه همچنان در بیرون از منزل منتظر مانده بود، راهی منزل شدمـ... راننده اخبار رادیو ایران را گوش می‌داد كه گوینده خبر ناگهان اعلـامـ كرد: (برهان‌الدین ربانی پس از مراجعت از ایران، در درون خانه خود، در كابل ترور شد!) خبر باوركردنی نبود. او امروز صبح در تهران بود؟ چطور نرسیده ترور شد؟.. ولی  ساعت 10 شب كه به اخبار ایران و رسانه‌های خارجی گوش كردمـ، به صحت آن خبر اطمینان یافتمـ و تسلیمـ رضای حق و چاره‌ای جز رضا و تسلیمـ نیست و با قرائت آیه شریفه: (انا... و انا الیه راجعون) به خود تسلیت گفتمـ!

من با شهید برهان‌الدین ربانی كه حقیقتاً (برهان دین) بود و مردی (ربانی) بود، بیش از چهل سال پیش، شاید در همان دوران كه او در دانشگاه الـازهر تحصیل می‌كرد یا تازه از آن فارغ‌التحصیل شده بود، آشنا شدمـ و رابطه اخوت و تبادل فرهنگی ما از همان زمان آغاز شد و در تمامـ این دوران طولـانی این روابط همچنان محكمـ و استوار برقرار ماند.

شاید (اخوانی) بودن ربانی كه از همان زمان اقامت در مصر گرایش به آن، در او به وجود آمده بود، همگامـ با گرایش اخوانی حقیر، در تحكیمـ این روابط نقش خاصی داشت.

سال قبل از شهادتش در ضمن برنامه‌های میهمانان خارجی كنفرانس وحدت اسلـامی كه از سوی مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلـامی برگزار شده بود و شهید ربانی عضو مجمع عمومی این نهاد بود، همراه ایشان برای دیدار با رهبری به حسینیه امامـ خمینی(ره) رفتیمـ.

قبل از آغاز برنامه و حضور در حسینیه، میهمانان خارجی به اتاقی در داخل بیت راهنمایی شدند و در آنجا، بنده در كنار استاد شهید ربانی نشستمـ و ضمن گفتگو درباره حوادث افغانستان و ضرورت اخراج نیروهای بیگانه كه مورد تأیید كامل ایشان بود، یادداشتی نوشتمـ و به ایشان دادمـ تا در اقدامی جدی، اسناد سیدجمال‌الدین حسینی (معروف به افغانی) را در وزارت امور خارجه افغانستان تهیه و برای این جانب بفرستند تا در سلسله اسناد سید در وزارتخانه‌های دیگر بلـاد، آنها را منتشر سازمـ و توضیح دادمـ كه تاكنون از این مجموعه، دو كتاب منتشر شده است: (اسناد سید در وزارت خارجه انگلیس) و (اسناد سید در وزارت خارجه ایران). و گفتمـ كه (اسناد سید در وزارت خارجه عثمانی(تركیه)) نیز در دست تنظیمـ و ترجمه و چاپ است.

البته من این موضوع را قبلـاً‌ نیز به طور كتبی و حضوری از حضرت آیت‌ا... آصف محسنی حفظه‌ا... (از مراجع و علمای عظامـ افغانستان) درخواست كرده بودمـ.

استاد شهید ضمن تقدیر و تشكر از تلـاش و پیگیری این جانب در احیای آثار سید جمال‌الدین و نشر اسناد مربوط به وی در نقاط مختلف دنیا، وعده داد كه در این زمینه اقدامـ لـازمـ را به عمل آورد.

پس از چندی آیت‌ا... آصف محسنی از كابل زنگ زدند و گفت كه در این زمینه اقدامـ كرده‌اند. و بعد یكی از برادران افغان، عضو رسمی وزارت امور خارجه، به نامـ فضل‌الرحمن فاضل كه جوانی محقق و اهل قلمـ و تألیف بود و چندین كتاب درباره سید جمال‌الدین حسینی نوشته و در كابل منتشر ساخته است، از تهران زنگ زد و گفت: (طبق درخواست استاد برهان‌الدین ربانی و  سفارش آیت‌ا... آصف محسنی، تعدادی كتاب و نشریه مستند درباره سید و افغانستان آورده‌امـ.)...

 در هتل اسپیناس به دیدارش رفتمـ و پس از گفتگویی دوستانه، كتابها و اسناد را گرفتمـ. آقای فضل‌الرحمن فاضل، پژوهشگر دقیق و متتبع افغان ‌كتابی نیز در تعریف و بررسی و نقد آثار و تالیفات این جانب درباره سیدجمال‌الدین حسینی نوشته و منتشر ساخته است كه بسیار قابل تقدیر است.

این كتاب تحت عنوان (بیدارگر عصر) از طرف انتشارات بیهقی، در سال 1387 در كابل و در 344 صفحه منتشر شده است. آقای فاضل غیر از این كتاب مستند، به رغمـ جوانی، بیش از چهل اثر تالیفی یا ترجمه‌ای دیگر دارد كه اغلبشان چاپ شده‌ است.

                                                                                 ***

یكی دو سال قبل، در دیداری برادرانه كه با استاد شهید ربانی داشتمـ، كتاب پروفسور ریچارد میشل ـ استاد تاریخ در دانشگاه میشیگان امریكاـ درباره اخوان‌المسلمین را كه ترجمه كرده بودمـ و در دو جلد و 800 صفحه، مركز دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران چندین بار چاپش كرده است، به ایشان اهدا كردمـ و به شوخی گفتم: (ما همچنان اخوانجیه هستیمـ!) و او با خنده ملیحی گفت: (این بیعت دو پیمانی است كه من و شما در این مسیر با خدای خود بسته‌ایمـ و امید دارمـ كه مورد رضای او باشد) و سپس افزود: (بالـاخره ما و شما از نیمـ قرن پیش اخوانی بودیمـ و ان‌شاءا... تا پایان عمر نیز بر این عهد خود باقی بمانیمـ.)

استاد شهید به حق همـ (برهان دین) بود و همـ (ربانی) و در میان شخصیت‌های جهادی و عناصر رهبری حركتهای اسلـامی، یكی از آرامترین، معتدل‌ترین و متواضع‌ترین فردی بود كه من در میان رهبران جنبش‌های جهادی و بیداری اسلـامی دیده‌امـ. استاد ربانی، پس از نیمـ قرن تلـاش فرهنگی و جهاد مسلحانه و خدمات ذیقیمت و كوشش در راه نشر فرهنگ اصیل اسلـامی و تقریب بین مذاهب اسلـامی، لیاقت آن را یافته بود كه در بستر بیماری از دنیا نرود.

او همانند فرمانده شهیدش، احمدشاه مسعود، سزاوار دریافت هدیه الهی بود كه برای همه مجاهدان راستین راه حق نصیب می‌گردد. او به شهادت رسید تا یارانشان در افغانستان و  دیگر بلـاد، به راه او ادامه دهند كه فرمود: (و من‌المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا ا...علیه فمنهمـ من قضی نحبه و منهمـ من ینتظر و ما بدلوا تبدیلـا). صدق‌ا... العلی‌العظیم

استاد سید‌هـادی خسروشاهی

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان