1396-7-2     2017-9-24     بروز شده در: 1396/7/2 - 11:03:28      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
آخرین سخنرانی شهید استاد ربانی+آخرین تصویر استاد شهید

دردناک ترین تصویر از حادثه کشتار مسلمانان میانمار

با اتفاقات میانمار مرگ جایزه صلح نوبل رقمـ خورد

کودکان در میانمار زنده به آتش کشیده شدند

ماجرای افسر صهیونیستی که امامـ جماعت داعش شد

زمینه‌های فرهنگی گناه/ افراد جاهل چه ویژگی‌هایی دارند؟

ضرب و شتمـ زن مسلمان در اسپانیا به دلیل پوشیدن حجاب

موازنه رعب بین رژیمـ صهیونیستی و مقاومت اسلـامی لبنان

گاردین: ده‌ها هزار نفر در انگلیس قربانی برده‌داری مدرن هستند

شوک‌هـای حمله تروریستان بر خانه خدا

برق، جان ۵ کودک عضو یک خانواده را گرفت

ترامپ: از چین ناامید شده‌ام/ رهبران سابق امریکا "احمق" بودند!

علـامه بلخی؛ شخصیتی برای همه عصرها و نسل‌ها

پیامـ دبیرکل سازمان ملل به مناسبت سالروز نسل‌کشی در بوسنی/ روزی که اروپا به مسلمانان این قاره خیانت کرد!

حضرت آیت الله محسنی پیروزی عراق بر داعش در موصل را تبریک گفت

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نشانه‌هـای از آمادگی‌هـای عربستان برای حمله نظامی به قطر

نگاهی گذرا به سیره اخلـاقی امامـ حسین (ع) در خانواده/ درس عفاف و حجاب را "بعنوان غیرت ناموسی" از کربلـا باید آموخت

ظلمـ در میانمار؛ بدتر از ستمـ فرعون!!

هدف اسرائیل نابودی ارتش‌هـای عربی است

صلح و عدالت جهانی

نهضت کربلـا از دیدگاه اهل سنت

روند شکل گیری مثلث ایران، روسیه و ترکیه در سوریه

«تغییر نظامـ ایران»؛ دال متعالی سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی

چرا نسل‌کشی میانمار سیاسی است؟

تغییرات در قدرت جهانی

چالش دلدادگان حقوق بشر غربی

افکار شهید ربانی در یک نگاه

شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح

واقعیتها در رابطه با جایزه صلح نوبل

پیامدهای جنگ احتمالی دومـ در شبه جزیره کوریا

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بزرگترین تهدید برای افغانستان امریکا و پاکستان است / مخالف کنترل افغانستان توسط خارجی‌ها هستمـ

اشرف غنی با حمایت جنرال دوستمـ رئیس جمهور شد/ حکومت با دامن زدن به پرونده ایشچی افغانستان را بدنامـ کرده است

انتقال داعش به افغانستان، تضمین کننده حضور نظامی امریکا در منطقه است

ائتلـافی برای چانه‌زنی با دولت

حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا

تاریخ نشر:
1396/6/14 - 11:23:48
تعداد بازدید: 129
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و خشونت
روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و خشونت

با هیچ توصیفی نمی‌توان وضعیت اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار را توصیف کرد، آنها بیشتر از هر اقلیتی در جهان در معرض آزار و اذیت هستند، آنها از کشورشان رانده شده‌اند و بدون برخورداری از تابعیت دهه‌هاست که در حال فرار بوده و ترس، نان هر روز آنهاست.

پایگاه العربی الجدید قطر در تحلیلی نوشت، این اقلیت مسلمان که تعدادشان به حدود یک میلیون تن می‌رسد، از حق شهروندی در میانمار محرومـ بوده و در معرض سلسله طولـانی از کشتارها و کوچ اجباری قرار دارند، فرزندان آنها به اقلیتی مورد ستمـ در میان اکثریتی بودایی و حکومتی جانبدارانه تبدیل شده‌اند.

در حالی که دولت میانمار آنها را مهاجران غیرقانونی بنگلـادش می‌خواند اما سازمان ملل آنها را اقلیتی مذهبی می‌داند که در معرض بیشترین آزار و اذیت‌ها قرار دارند. در این وضعیت اسفناک طبیعی است که برخی از این اقلیت به سلـاح متوسل شوند.

اقلیت روهینجا چه کسانی هستند؟

حدود یک میلیون روهینجایی چند دهه است که در غرب میانمار زندگی می‌کنند، برخی از آنها در اردوگاه‌های پناهجویان به ویژه در استان راخین اسکان دارند. این مسلمانان به لهجه‌ بنگالی صحبت می‌کنند که در جنوب شرق بنگلـادش رواج دارد. مشکلـات این اقلیت با مخالفت دولت میانمار با اعطای ملیت به آنها بر اساس قانون ملیت که در سال ۱۹۸۲ صادر شد، آغاز شد. این قانون شامل گروه‌های مذهبی می‌شود که پیش از سال ۱۸۲۳ میلـادی در خاک میانمار حضور داشتند. به این ترتیب قانون مذکور روهینجایی‌ها را از داشتن ملیت محرومـ کرد اما نمایندگان این اقلیت تاکید دارند که آنها خیلی پیش از این تاریخ در میانمار حضور داشته‌اند.

اعضای این اقلیت در میانمار تبعه خارجی تلقی می‌شوند و قربانی انواع بسیاری از تبعیض‌ها از جمله کار اجباری، اخاذی، محدودیت در رفت و آمدها، قوانین ظالمانه ازدواج و مصادره ارضی‌شان قرار دارند. همچنین در حوزه تحصیل و دیگر خدمات عمومی و اجتماعی در محدودیت قرار دارند. از سال ۲۰۱۱ میلـادی با انحلـال شورای نظامی که برای حدود نیمـ قرن در میانمار حکومت می‌کرد، تنش‌ها میان گروه‌های مذهبی در این کشور افزایش یافت. جنبش راهبان بودایی‌های ملی‌گرا در سال‌های اخیر همواره نفرت و کینه‌ها را افزایش داده‌ و مسلمانان روهینجا را تهدیدی برای میانمار قلمداد می‌کنند که ۹۰ درصد جمعیت این کشور بودایی هستند.

تاریخی سراسر آزار و محرومیت

جنبش میانمار به سوی دموکراسی که در سال ۲۰۱۱ میلـادی آغاز شد، تنش‌های سرکوب‌شده، تنش‌های نژادی و مذهبی را میان بودایی‌ها و مسلمانان روهینجا در استان راخین ایجاد کرد. در سال ۲۰۱۲ میلـادی خشونت‌های شدیدی در کشور میان این دو گروه مذهبی آغاز شد که دستکمـ ۱۹۲ کشته بر جای گذاشت و باعث آوارگی ۱۴۰ هزار تن که اکثرا روهینجایی بودند، از خانه‌هایشان به کشورهای همسایه به ویژه بنگلـادش شد، این آوارگی اجباری برخی از آنها را به دست قاچاقچیان انسان انداخت. در اکتبر ۲۰۱۶ دور جدید از خشونت‌ها شکل گرفت و با حمله گروهی مسلح به مراکز مرزی در شمال استان راخین ارتش عملیاتی نظامی را آغاز کرد. نیروهای امنیتی میانمار به ارتکاب جنایاتی فجیع از جمله تجاوز جنسی متهمـ شدند و ده‌ها هزار غیرنظامی از روستاهایشان گریختند.

پس از حمله گروه‌هایی شبه نظامی از مسلمانان روهینجا به پایگاه‌های مرزی در منطقه در تاریخ نهمـ اکتبر ۲۰۱۶، ارتش میانمار عملیات پاکسازی را در استان راخین آغاز کرد. این ارتش یک ماه بدون هیچ نتیجه‌ای تلـاش کرد اهالی این روستاها را تحت فشار بگذارد تا شورشیان را تحویل دهند. این شیوه روزهای ۱۲ و ۱۳ نوامبر در روستای دار جی زار  و روستای یای خات چاونج در نزدیکی آن تغییر کرد و ارتش عملیاتی بزرگ را علیه غیرنظامیان آغاز کرد، شاهدان عینی در روهینجا از کشته شدن ۶۰۰ تن خبر دادند و سازمان ملل نیز در گزارشی که فبروری منتشر شد احتمال داد که صدها تن در این عملیات به قتل رسیده‌اند.

خشونت‌ها روز جمعه گذشته دوباره شدت گرفت و در طول یک هفته نزدیک به ۴۰۰ کشته برجای گذاشت که یکی از بدترین موج‌های خشونت علیه اقلیت روهینجا بود. ارتش میانمار مدعی است که این اقدامـ، عملیات پاکسازی علیه تروریست‌های افراطی اجرا شد و نیروهای امنیتی آموزش‌هایی برای حفاظت از غیرنظامیان دیده‌اند. اما روهینجایی‌هایی که به بنگلـادش گریخته‌اند، از سوزاندن و کشتار با هدف طرد آنها از میانمار سخن می‌گویند.

ارتش میانمار روز پنج‌شنبه اعلـامـ کرد که درگیری‌ها و عملیات نظامی منجر به کشته شدن نزدیک به ۳۷۰ روهینجایی،‌ ۱۳ نیروی امنیتی،‌ دو مسؤول دولتی و ۱۴ غیرنظامی شد.

منابعی در سازمان ملل اعلـامـ کردند که با گذشت یک هفته از آغاز این موج از خشونت‌ها حدود ۶۰ هزار روهینجایی از میانمار به بنگلـادش فرار کرده‌اند. بنگلـادش بیش از ۴۰۰ هزار تن از پناهجویان روهینجایی را در اردوگاه‌هایی محقرانه در نزدیکی مرز با میانمار اسکان داده‌ و بارها از میانمار خواسته‌ پناهجویان روهینجایی را بازگردانده و علل مشکلـات آنها را بر طرف کنند. بنگلـادش سه‌شنبه گذشته از هماهنگی عملیات نظامی مشترک با نیروهای میانمار برای مقابله با مسلمانان روهینجایی در استان راخین خبر داد.

این عملیات ارتش میانمار با انتقادات بین‌المللی مواجه شد. زید بن رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مسؤولـان میانمار خواست تضمین دهند که نیروهای امنیتی به شکل افراطی از زور علیه روهینجا استفاده نکنند.

همچنین الحسین حملـات هماهنگی که گروه‌های شبه‌نظامی از روز جمعه به قبل، علیه نیروهای امنیتی آغاز کردند را محکومـ کرده اما تاکید کردند که حمایت بدون تبعیض از تمامی غیرنظامیان مسؤولیت رهبران سیاسی است.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

نشانه‌هـای از آمادگی‌هـای عربستان برای حمله نظامی به قطر


نگاهی گذرا به سیره اخلـاقی امامـ حسین (ع) در خانواده/ درس عفاف و حجاب را "بعنوان غیرت ناموسی" از کربلـا باید آموخت


ظلمـ در میانمار؛ بدتر از ستمـ فرعون!!


هدف اسرائیل نابودی ارتش‌هـای عربی است


صلح و عدالت جهانی


نهضت کربلـا از دیدگاه اهل سنت


روند شکل گیری مثلث ایران، روسیه و ترکیه در سوریه


«تغییر نظامـ ایران»؛ دال متعالی سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی


چرا نسل‌کشی میانمار سیاسی است؟


تغییرات در قدرت جهانی

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان