1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1396/6/5 - 11:25:59
تعداد بازدید: 247
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تداومـ رویكرد نظامی گری امریکا در افغانستان
تداومـ رویكرد نظامی گری امریکا در افغانستان

امریکا نمی‌خواهد تجربه عراق را دوباره در افغانستان تكرار كند و خلـاء امنیتی در این کشور را موجب افزایش نقش رقبای منطقه‌ای و جهانی خود از یك سو و تبدیل افغانستان به سرزمین گروه‌های رادیكالیستی و تكفیری میداند. در چنین وضعیتی راهبرد امریکا به نوعی تغییر و تداومـ سیاست‌های گذشته است و مسیر كلی، تداومـ رویكردهای گذشته، به ویژه مدیریت نا امنی‌ها و جنگ كنترل شده در كشور است تا بهتر بتواند سیاست‌های آتی و كلـان خود را در منطقه پیگیری كند.

پس از ماه‌ها، راهبرد جدید امریکا در جنوب آسیا توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور این كشور اعلـامـ شد. ترامپ برخلـاف خواسته اولیه‌اش، با خروج نظامیان امریکایی در افغانستان مخالفت و اعلـامـ كرد كه تعداد نظامیان امریکایی در افغانستان بر اساس شرایط این کشور تعیین خواهد شد و نیروهای امنیتی افغانستان باید تقویت شوند، هرچند تعیین سرنوشت این کشور در اختیار مردمـ افغانستان است. در حال حاضر ۸۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آنها مشغول آموزش نظامیان افغان و فعالیت‌هـای مستشاری هستند. مهمترین نكاتی كه در سخنان ترامپ بدان اشاره شد، بدین شرح است:

-  ما اهل ملت‌سازی نیستیمـ و فقط تروریست‌ها را خواهیمـ کشت، دوران کشورسازی و یا تبدیل دیگر کشورها به شکل خودمان توسط نیروی نظامی تمامـ شده است. نمی‌توان با وجود اختلـاف و زخمـ‌هـای داخلی، حافظ صلح در دنیا باشیمـ.

-  قدرت نظامی به افغانستان و دیگر کشورها دموکراسی نمی‌آورد، از این پس واقعیت‌های موجود در افغانستان از پیش برنامه‌ریزی شده هستند و استراتژی‌هـای امریکا اقدامات آینده را تعیین میکنند.

تداومـ رویكرد نظامی‌گری امریکا در افغانستان

- 11سپتامبر از افغانستان ریشه گرفت، برای اینکه در این کشور دولتی بود که به تروریست‌هـا لـانه داد.

- خروج سربازان امریکا از عراق در سال 2011 شتابزده و بدون مطالعه بود و راه را برای ورود داعش باز کرد. پس نمی توانیمـ همان اشتباه را در افغانستان تکرار کنیمـ.

- سیاست‌های استراتژیکی ما در افغانستان و جنوب آسیا به طور قاطع تغییر خواهد کرد. درباره تعداد نیروها و یا برنامه‌هـای نظامیان حرفی نخواهیمـ زد برای آنکه دشمنان از برنامه‌های ما مطلع نشوند.

-‌ امریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هـایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند. امریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته، ولی آنها به گروه‌هـایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، پناه‌گاه امن داده‌اند. زمان آن فرا رسیده که پاکستان تعهد خودش را به تمدن، نظمـ و صلح نشان دهد.

- ما خواهان نقش آفرینی بیشتر هند در کمک به ایجاد امنیت در افغانستان از جمله گسترش همکاری‌های اقتصادی هستیمـ.

تحلیل رویداد

در تحلیل استراتژی جدید امریکا در افغانستان باید به چند نكته اساسی اشاره كرد:

1- امریکا با توجه به راهبرد كلـان خود در منطقه، به هیچ وجه حاضر به خروج از افغانستان نخواهد شد، چرا كه نمی‌خواهد صحنه را برای جریان‌های افراطی- تروریستی نظیر طالبان و داعش و همچنین رقبای منطقه‌ای و بین‌المللی خالی كند. سیاست‌های امریکا در طول 17 سال گذشته نه تنها امنیت و ثبات را در افغانستان به ارمغان نیاورده، بلكه بعد از مدتی به بازخیزی طالبان و نفوذ داعش در كشور انجامیده است. با توجه به این مساله امریکا نمی‌خواهد تجربه عراق را در افغانستان تكرار كند؛ چرا كه به زعمـ واشنگتن، خروج از عراق موجب قدرت گرفتن رقبای منطقه‌ای خود و نیز گسترش نفوذ داعش در این كشور شده است. ترامپ با اشاره به تجربه خروج شوروی از افغانستان در دهه 90 میلـادی قرن بیستمـ، به شدت از بروز خلـا قدرت در سرزمین افغان‌هـا بیمناك است و به همین جهت حمایت از دولت وحدت ملی و تقویت نیروهای امنیتی را بیش از هر عاملی مهمـ و استراتژیك قلمداد می‌كند.

2- سخنان ترامپ به نوعی به ضعف قدرت نرمـ‌افزاری امریکا برمی‌گردد. اینكه ترامپ می‌گوید ما اهل ملت‌سازی نیستیمـ و فقط تروریست‌ها را خواهیمـ كشت، بخوبی نشان می‌دهد كه پروژه‌ی امریکا در ملت ‌سازی و حتی دولت سازی شكست خورده است. نه تنها دولت حاكمـ بر کابل دچار اختلـافات عدیده سیاسی، قومی و جناحی است، بلكه اساسا رویكردهای متفاوتی نسبت به طالبان، داعش، مذاكره با مخالفان حكومت، حزب اسلـامی حكمتیار، خط دیورند، نحوه ارتباط با هند، پاكستان و... دارد. تداومـ چنین وضعیتی، زنگ خطری جدی برای امریکایی‌ها و كشورهای پیرامونی است. ترامپ با تاكید بر كشتار تروریست‌ها، به نوعی بر جنبه سخت‌افزاری خود در افغانستان اشاره می‌كند، در حالی كه امریکایی‌ها اساسا به دنبال تغییر ارزش‌های فرهنگی و دموكراسی در افغانستان هستند و به همین جهت خیلی به ثبات و امنیت كشور نمی‌اندیشند. واقعیت این است كه قدرت نرمـ‌افزاری امریکا دیگر قادر نیست از منافع این كشور در منطقه محافظت كند. (البته لـازمـ است گفته شود كه در خصوص نمی‌توانند و نمی‌خواهند دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد.)

3- پیش‌تر (جیمز ماتیس) وزیر دفاع امریکا گفته بود كه استراتژی جدید امریکا رویکرد منطقه‌ای خواهد داشت و شامل پاکستان و حتی هند نیز خواهد شد. (رکس‌ تیلرسون) وزیر خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلـامـ كرد که در استراتژی جدید امریکا، به دیپلماسی فعال با پاکستان، افغانستان و هند تاکید شده است تا زمینه برقراری ثبات در منطقه فراهمـ شود. بنابراین در استراتژی جدید، امریکا از یك سو با هشدار به پاكستان در خصوص پناه دادن به گروه‌های افراطی، به نوعی می‌خواهد بخش عمده‌ای از دلـایل نا امنی‌ها در افغانستان را به گردن اسلـامـ آباد بیندازد و این در حالیست كه امریکایی‌ها بیشترین حمایت‌ها را از پاكستان كرده‌اند. از سوی دیگر خواهان نقش‌آفرینی هند در افغانستان (بویژه در حوزه اقتصادی و در مقابله با رویكرد اقتصادی چین) هستند. در حالی كه هند و پاكستان در منطقه دارای اختلـافات تاریخی و سیاسی بوده و رقابت تضادگونه این دو كشور در افغانستان، اوضاع فعلی را بیش از گذشته با چالش‌های اساسی دشوار خواهد كرد.

البته باید گفت كه امریکا كمك‌های مالی نظامی خود به پاكستان را مشروط به قطع حمایت‌های این كشور از گروه‌های افراطی دانسته است و در مقابل ارتش پاکستان نیز در تلـاش است تا با فشار جنگ در افغانستان، بر سیاست ‏های دولت ترامپ در افغانستان تأثیر اساسی بگذارد. کمک ارتش پاکستان به امریکا در افغانستان، بدون تردید به این بستگی دارد که امریکا تا چه حد حاضر است به حمایت مالی از ارتش پاکستان ادامه دهد و به خواسته‏‌هـای پاکستان در افغانستان، توجه کند. به گفته تیلرسون وزیر خارجه امریکا، پاکستان نیز از تروریسمـ آسیب دیده است و از این رو می‌تواند متحد مهمی برای دست یابی به اهداف مشترک در زمینه برقراری صلح و ثبات در منطقه برای امریکا باشد. اما امریکا از پاکستان انتظار دارد تا اقدامات قاطعانه‌ای علیه گروه‌های مسلح در این کشور که امنیت در منطقه را تهدید می‌کنند، انجامـ دهد.

در واقع نحوه كنش امریکا در استراتژی خود، واكنش ارتش پاكستان را تعیین خواهد كرد. همچنین در این خصوص باید افزود كه دهلی نو نگران حضور داعش در مناطق قبایلی پاكستان و گسیل شدن آنان به كشمیر و افغانستان و حتی مناطق شمال غربی هند است و به همین جهت بیش از هر بازیگر متحد منطقه‌ای امریکا، مستعد مبارزه با تروریسمـ بویژه داعش است و امریکا نیز خواهان كمك اقتصادی و سیاسی هند در افغانستان می‌باشد.

4- نكته آخری كه باید بدان اشاره كرد به موضوع طالبان برمی‌گردد. امریکایی‌ها سعی می‌كنند با فشار نظامی به گروه طالبان افغانستان، به نوعی این گروه را به مذاكره صلح ترغیب كنند و برای تقویت دولت مركزی كابل و تداومـ حضورشان در افغانستان، از داعش به مثابه شمشیر علیه طالبان و حتی جبهه متحد شمال سابق (جهادی‌ها) استفاده كنند. افزایش ناامنی‌ها در مناطق شمالی افغانستان و تبلیغات گسترده در خصوص تحركات داعش و مخابره كردن هر روزه درگیری‌های داعش و طالبان و... در همین راستا قابل تحلیل است.

رکس‌ تیلرسون وزیر خارجه امریکا ضمن حمایت كشورش از حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در مبارزه با تروریسمـ، تصریح کرد که گروه طالبان نمی‌تواند در میدان‌های جنگ  برنده شوند، اما می‌توانند از طریق مذاکرات با دولت و متوقف ساختن جنگ بر اساس توافق به مشروعیت سیاسی و صلح در افغانستان دست یابند. وی گفت: (ما آماده هستیمـ تا بدون هیچ گونه پیش‌شرطی از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین طالبان و حکومت افغانستان حمایت ‌کنیمـ.)

تداومـ رویكرد نظامی‌گری امریکا در افغانستان

دیدگاه فوق در حالیست كه گروه طالبان نه تنها از ایدئولوژی خود در خصوص تشكیل امارت اسلـامی عقب‌نشینی نكرده است، بلكه به دلیل پیروزی‌های گسترده‌ میدانی در افغانستان و گسترش روابطش با روسیه و چین، به پیشنهاد صلح امریکا توجهی نخواهد کرد و در همه گفتگوهای صلح در قالب كنفرانس‌ها یا نشست‌های چهارجانبه و چندجانبه و... هیچ پیشرفتی در عمل دیده نشده و اساسا مذاكرات جنبه تاكتیكی داشته است؛ هر چند كه امریکا نیز رویكرد چندلـایه و مبهمی در بحث مذاكره در پیش گرفته و بیشتر به دنبال ایجاد شكاف و تضعیف طالبان بوده است.

سخن پایانی

در نهایت باید گفت امریکا نمی‌خواهد تجربه عراق را دوباره در افغانستان تكرار كند و خلـاء امنیتی در این کشور را موجب افزایش نقش رقبای منطقه‌ای و جهانی خود از یك سو و تبدیل افغانستان به سرزمین گروه‌های رادیكالیستی و تكفیری میداند. در چنین وضعیتی راهبرد امریکا به نوعی تغییر و تداومـ سیاست‌های گذشته است و مسیر كلی، تداومـ رویكردهای گذشته، به ویژه مدیریت نا امنی‌ها و جنگ كنترل شده در كشور است تا بهتر بتواند سیاست‌های آتی و كلـان خود را در منطقه پیگیری كند.

لـازمـ به گفتن است كه در صورت تداومـ این وضعیت تا سال 2024، طبق قراداد امنیتی كابل- واشنگتن كه در 2014 بین مقامات دو كشور امضا شد، حضور نیروهای امریکایی در افغانستان دائمی خواهد شد و به همین دلیل گفته می‌شود كه ناامنی‌های بوجود آمده در مناطق بحرانی به نوعی عامدانه و كنترل شده، مدیریت می‌شوند تا توجیهی لـازمـ برای تداومـ حضور در افغانستان باشد. در چنین دیدگاهی، داعش و طالبان توجیه لـازمـ را برای حضور امریکا در منطقه فراهمـ می‌كند.

همـ‌چنین باید توجه داشت كه در استراتژی جدید امریکا دولت‌سازی و ملت‌ساز به عهده خود افغانستان و جریان‌های سیاسی کشور گذاشته و در صورت مذاكره کابل با طالبان، امریکا هیچ گونه مشكلی با آن دولت ندارد. این خود نشان می‌دهد كه ایجاد (دموكراسی) در افغانستان همانند ایجاد امنیت، توسعه و ثبات در كشور، یك دروغ بزرگ و فریبنده بوده است و با گذشت نزدیك به دو دهه از اعمال جنایت‌كارانه گروه‌هایی چون القاعده، طالبان، شبكه حقانی، حزب اسلـامی حكمتیار و اكنون داعش و... علیه دولت و مردمـ افغانستان، تنها كسانی كه در استراتژی جدید نادیده گرفته شده‌اند، مردمـ مظلومـ افغانستان است كه سال‌ها درگیر تفرقه‌افكنی‌ها و دشمنی غربی‌ها با مردمـ مسلمان افغانستان و غرب آسیا بوده اند.

اسماعیل باقری

 *
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان