1399-8-8     2020-10-29     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1396/5/8 - 11:45:53
تعداد بازدید: 488
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

امریکا میان متحدان دیروز و مخالفان امروز!
امریکا میان متحدان دیروز و مخالفان امروز!

در نظامـ بین‌الملل با وجود این دکترین که حفظ منافع ملی یک اصل به حساب می‌آید و در پی آن تبدیل کشور دوست به کشور دشمن به راحتی، یک امر عادی جلوه می‌کند، ظاهرا همواره می‌باید منتظر ایفای نقش امریکا و امثالهمـ در کشورهای مختلف بود تا اینکه ببینیمـ کشورهای متحد دیروز چگونه به مخالفان امروز تبدیل می‌شوند

از چندین قرن پیش تا به امروز موضوع انرژی و ارتباط آن با پیشرفت صنعت در جهان دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است؛ فلذا کشورهای دارای این موهبت الهی همواره مورد طمع قدرت‌های جهان واقع‌اند؛ طوری که در چند دهه اخیر به ویژه پس از اکتشاف منابع نفت و گاز در منطقه خاورمیانه، کشورهای حاشیه خلیج فارس همـ از این جریان مستثنی نبوده و همواره محل تاخت و تاز کشورهای جهان اول بوده‌اند.

پس از جریان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالـات متحده امریکا با تلقی پیروزی در این میدان، پایگاه‌های مختلف نظامی خود را در اکثر کشورهای خاورمیانه مستقر نمود. این مهمـ به جهت نفوذ سیاسی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی و حتی تاریخی امریکائیان در منطقه حائز اهمیت است؛ چراکه آنها از تمامی پارامترهای فوق جهت کنترل منطقه در راستای تامین منافع ملی استفاده می‌کنند.

به طور مثال، سیاست‌های تحریمی کشورهای ایران و روسیه از جمله موارد اقتصادی و سیاسی به شمار می‌آید؛ و یا ورود به مناقشه نسل کشی بین ترکیه و ارمنستان (۱۹۱۵) که بیش از یک قرن از آن می‌گذرد، از دیگر نمونه‌های تاریخی این موضوع است؛ دخالت در جابجایی افراد و مقامات در سطوح بالـای کشورهای مختلف با عنوان انقلـاب‌های مخملی (براندازی نرم) مثلـا در صربستان (۱۹۹۷و۲۰۰۰)، گرجستان(۲۰۰۳)، اوکراین(۲۰۰۴) و قرقیزستان(۲۰۰۵)؛ همچنین اتخاذ سیاست‌های دوگانه در موضوع آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی بر سر موضوع قره باغ (۱۹۸۸)، موضوع اختلـاف کردهای ترکیه با حکومت مرکزی که بیش از صد سال ادامه یافته و همچنین اخیرا حمایت امریکا از شخص "فتح‌اله گولن" که به عنوان متهمـ اصلی کودتا در ترکیه به شمار میرفت و... صرفا گوشه‌ای از ورود (بخوانید دخالت) ایالـات متحده امریکا در مسائل کشورهای منطقه خاورمیانه است.

اما نکته حائز اهمیت در سیاست خارجی امریکا و سابقا انگلستان، تقسیمـ کشورهای جهان به دوست و دشمن و تلـاش برای اجماع و دسته بندی‌های سیاسی بین کشورهاست. شاید از جمله نخستین اظهارات در این ارتباط، سخن "لرد پالمر استون" (نخست وزیر سابق بریتانیا در ۱۸۶۵) باشد: "ما متحد ابدی نداریمـ بلکه منافع ملی، برای ما امری ابدی و وظیفه ما پیروی از آن است". در این اثنا اکثر کشور‌هـای عربی حاشیه خلیج فارس و تعدادی از کشورهای آسیای میانه و مرکزی از جمله متحدین امریکا به حساب میآیند؛ ولیکن جالب اینجاست عمر حمایت امریکا از کشورهای به اصطلـاح دوست! کوتاه و بسته به شرایط و منافع ملی ایالـات متحده می‌باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

پس از به وجود آمدن انقلـاب اسلـامی در ایران در سال ۱۹۷۹ میلـادی نقش ژاندارمـ منطقه از طرف امریکائی‌ها به عربستان واگذار و به عنوان متحد اصلی مورد حمایت واقع شد و در ادامه با حمایت همه جانبه از صدامـ حسین، عراق همـ به متحد دیگری برای امریکا قلمداد گردید.

در اواخر قرن بیستمـ و در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همراه بود، منابع عظیمـ مالی در حدود ۱۶ هزار میلیارد دالر بدون هیچ زحمتی به اقتصاد امریکا تزریق شد. در آن زمان که سیاست‌های تحریمی گسترده و فشارهای اقتصادی، مبنای کار ایالـات متحده شده بود، اسرائیل به عنوان متحد اصلی مورد حمایت فزاینده واقع شد ولی در ادامه با بحران نفتی سال ۲۰۰۰ و افزایش قیمت نفت، مجددا اقتصاد امریکا دچار آسیب شد و جورش بوش پسر با حمایت جمهوری خواهان و کمپنی‌های نفتی به قدرت رسید و آغازگر سیر جدیدی از حضور نظامی در خاورمیانه شد. از این رو با حوادث ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ سیاست‌های تهاجمی امریکا علیه متحدان سابق خود کلید می‌خورد؛ طوری که "وسلی کلـارک" (رئیس سابق ناتو) می‌گوید: درست یک هفته پس از ماجرای ۱۱ سپتامبر، مقامات ایالـات متحده من را از تصمیمـ خود برای حمله به افغانستان و عراق مطلع کردند. (شبکه تلویزیونی افق، جنگ‌های امریکا علیه ایران، ۱۳/۴/۹۶)

در ادامه این ماجرا، امریکا برای مقابله با اقدامات تروریستی القاعده و طالبان، در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ به افغانستان لشکرکشی می‌کند و پس از آن صدامـ حسین را به جرمـ استفاده از تسلیحات کشتار جمعی تحت تعقیب قرار داده و خلـاصه، عراق همـ که زمانی به عنوان کشور دوست! شناخته می‌شد، در ۲۰ مارچ ۲۰۰۳ مورد حمله نظامی قرار می‌گیرد.

اما این تمامـ ماجرا نبود؛ در جریان اتفاقات بهار عربی، اتخاذ سیاست‌های دوگانه امریکا در حمایت یا عدمـ حمایت از برخی از کشورها از جمله مصر همـ موید این نکته بود که متحدین ایالـات متحده دارای یک عمر مفیدی هستند و درصورت عدمـ تامین منافع ملی در دسته مخالفین قرار می‌گیرند.

اخیرا همـ رویه سابق امریکائی‌ها در موضوع قطر به چشمـ می‌خورد. کشور قطر که در کنار عربستان به عنوان یکی از متحدین اصلی امریکا در مواجهه با تحولـات منطقه بویژه اتفاقات سوریه به حساب می‌آمد به بهانه حمایت از حماس و طالبان و در راستای مبارزه با تروریسمـ مورد هجمه و بایکوت کشورهای عربی ازجمله عربستان، امارات و بحرین (البته با چراغ سبز امریکا) قرار می‌گیرد. در این زمان است که "دیوید پترائوس"، رئیس سابق سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سیا) در مصاحبه با مجله فرانسوی "لو ژورنال دو دمانش" می‌گوید: "شرکای واشنگتن باید به خاطر بیاورند که میزبانی قطر از اعضای حماس فلسطین و طالبان افغانستان به درخواست امریکا بوده است؛ قطر میزبان فرماندهی عملیات نظامی امریکا در خاورمیانه است و ما برای بیثبات کردن منطقه با کمک شرکای خود در خلیج (فارس) اقدامـ می‌کنیمـ که آنها نیز بدون عیب نیستند" (خبرگزاری فارس ۱۲/۴/۹۶).

پر واضح است اینک نیز سیاست‌های ایالـات متحده با حضور دونالد ترامپ در سمت ریاست جمهوری طبق روال گذشته و به هر قیمتی در راستای تامین منافع ملی تعریف می‌شود. این تا جایی است که حتی در صورت لزومـ با سفر شخص رئیس جمهور به خاورمیانه، ضمن فروش گسترده تسلیحات و کسب عایدات مادی فراوان (در حدود ۵۰۰ میلیارد دالر) از دو کشور عربستان و قطر، بلـافاصله اتفاقات جدیدی را در کشورهای متحد خود رقمـ می‌زند طوری که در عربستان حتی به جابجایی ولیعهد (کودتای قومی) منجر شده و قطر همـ با مسائلی که پیشتر به آن پرداختیمـ روبرو می‌شود.

بنابراین در نظامـ بین‌الملل با وجود این دکترین که حفظ منافع ملی یک اصل به حساب می‌آید و در پی آن تبدیل کشور دوست به کشور دشمن به راحتی، یک امر عادی جلوه می‌کند، ظاهرا همواره می‌باید منتظر ایفای نقش امریکا و امثالهمـ در کشورهای مختلف بود تا اینکه ببینیمـ کشورهای متحد دیروز چگونه به مخالفان امروز تبدیل می‌شوند.

یادداشت از: رضا رضائی*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان