1399-8-6     2020-10-27     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1396/5/7 - 11:17:11
تعداد بازدید: 1598
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

جنگ داخلی در افغانستان، طالبان کجای کار است؟
جنگ داخلی در افغانستان، طالبان کجای کار است؟

وضعیت امنیتی در افغانستان این روزها چندان مساعد نیست. دست به دست شدن بخش‌ها و یا قسمت‌هایی از ولـایات و ولسوالی‌ها بدست طالبان و نیروهای دولتی، تقریبا خبر هر روزی افغانستان است، اما در این میان به نظر نمی‌رسد دولت به فکر چاره اساسی باشد. طالبان بصورت روزانه با روبرو شدن با نیروهای دولتی بخش‌هایی از ولـایات افغانستان را تحت کنترل می‌گیرند و ممکن است چند روز بعد آن مناطق را واگذار کند. این دست به دست شدن مناطق و ولسوالی‌های افغانستان تقریبا اخبار روزانه افغانستان است.

عملیات شدید هوایی و زمینی نظامیان افغانستانی برای کنترل مرکز ولسوالی (شهرستان) تیوره در ولـایت غور در غرب افغانستان همـ چنان ادامه دارد و غلـامـ ناصر خاضع والی غور در پی عملیات روز پنج‌شنبه گفت مرکز و قسمت­های زیادی از این ولسوالی در دست نیروهای امنیتی قرار دارد اما طالبان هنوز در اطراف این ولسوالی مستقرهستند و جنگ شدید میان ارتش افغانستان و طالبان در جریان است.

با این حال این تنها بخش‌هایی از ولـایت غور در افغانستان نیست که درگیر جنگ با طالبان است بلکه در حال حاضر بخش‌های دیگری از افغانستان نیز صحنه جنگ داخلی میان دولت و نیروهای طالبان است. در این میان توجه به موقعیت نیروهای طالبان، پیشروی‌های سرزمینی اخیر این نیروها و جنگ و تعامل غیررسمی طالبان و دولت مرکزی قابل بررسی است.

مناطق تحت تصرف طالبان در افغانستان کدامند؟

طالبان از حدود سه سال پیش و پس از روی کارآمدن اشرف غنی، رئیس جمهور فعلی افغانستان بود که حملـات و جنگ داخلی خود را علیه دولت مرکزی تشدید بخشید و در واقع جبهه نبردهای داخلی افغانستان را در ولـایات مختلف فعال ساخت.

حدود 7 ماه پیش بود که اعلـامـ شد در حدود ۴۰ درصد چهار ولـایت مهمـ هلمند، بغلـان، کندهار و ارزگان تحت تصرف طالبان قرار دارد. در همین ارتباط احمد شاکر، عضو شورای ولـایتی هلمند اعلـامـ کرد که دولت افغانستان تنها در ۴۰ در صد خاک این ولـایت حاکمیت دارد و بقیه مناطق آن تحت کنترول طالبان می‌باشند. این وضعیت در مورد دیگر ولـایات مهمـ افغانستان نیز مشاهده می‌شود و در عمل بخش‌هایی از ولـایات مهمـ کشور در تصرف جنگجویان طالبان است.

بطور کلی در دو سال گذشته، طالبان توانسته‌اند بخش وسیعی از ولـایت هلمند از جمله ولسوالی‌های سنگین و موسی قلعه را تصرف کنند.

با این حال مناطق تحت تصرف طالبان در افغانستان بصورت پراکنده است و نمی‌توان یک منطقه خاص را تنها متعلق به طالبان عنوان کرد. براساس نقشه منتشر شده و مورد ادعای گروه طالبان در ماه حمل 1396، مناطق جنوبی دو ولـایات کندهار و هلمند در جنوب، مناطقی از ولـایات غور و فراه در مرکز و مناطق کوچکتری از ولـایات غور، فاریاب و بادغیس در شمال و مناطقی کمتر از بدخشان و بغلـان در شرق افغانستان در تصرف کامل طالبان قرار دارد.

طالبان همچنین مدعی است در مناطق دیگری و سایر ولـایت توانسته بین 30 تا 70 درصد از قلمرور این مناطق را تصرف و به کنترل خود درآورد. در مناطقی مانند فاریاب در شمال و پکتیکا در جنوب که پیشروی طالبان به اشغال نزدیک به 70 درصد از این مناطق منجر شده، جنگ ودرگیری سنگین میان نیروهای طالب و نیروهای دولتی جریان دارد.

اعلـامیه‌های وزارت دفاع افغانستان نیز نشان می‌دهد که در حال حاضر در ولـایات کندز، کندهار، غزنی، هلمند، بغلـان، پکتیکا، لوگر و زابل جنگ جریان دارد. شهرهای کندز و بغلـان در تیررس طالبان قرار دارند و در ولـایت فاریاب و غور نیز طالبان توانسته‌اند نیروهای امنیتی را به عقب‌نشینی وادار کنند.

در این میان یک سوال جای بررسی است که چرا طالبان در برخی از مناطق موفق به پیشروی شده‌اند؟

تغییر ابعاد جنگ و پیشروی طالبان

طالبان گروهی نوپا و تازه شکل گرفته در افغانستان نیست، اما به تازگی برخی پیشروی‌های سرزمینی این گروه به رغمـ شکست در سال‌های گذشته این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا این جنگجویان در مقایسه با گذشته قدرتمند شده‌اند یا عوامل دیگری موفقیت در پیشروی آن‌ها را در افغانستان منجر می‌شود؟

جدای از سایر عوامل داخلی در ارتباط با پیشروی طالبان از جمله سیاست‌های دولت مرکزی و وضعیت نیروهای سیاسی در داخل افغانستان، در میان عوامل خارجی باید توجه داشت برخلـاف سال‌های گذشته، این تنها پاکستان نیست که طالبان را بصورت غیررسمی مورد حمایت قرار می‌دهد، بلکه برخی دیگر از بازیگران خارجی نیز متاثر از احتمال قدرت‌گیری و نفوذ داعش در افغانستان و آسیای مرکزی به جرگه حامیان خارجی طالبان پیوسته‌اند.

برگزاری برخی نشست‌های چندجانبه در مسکو پایتخت روسیه با حضور نمایندگانی از دیگر کشورها و نماینده طالبان نشان می‌دهد طالبان حامیان جدیدی را با هدف مقابله با داعش پیدا کرده‌اند. ترس از شکل‌گیری و تاسیس داعش در افغاستان حتی باعث شده تا در آخرین مورد ضمیر کابلوف نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان اعلـامـ کند در صورتی که حکومت افغانستان و جامعه جهانی علیه داعش اقدامـ نکند، روسیه مستقیما مواضع داعش را در داخل افغانستان هدف قرار خواهد داد. این موضع‌گیری نشان می‌دهد نگرانی از نفوذ داعش در افغانستان موضوعی جدی است و شاید طالبان حال نیروی قابل اتکایی برای مقابله با گروه تروریستی داعش باشد.

آقای مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل گفته است که در صورت تمایل حکومت وحدت ملی افغانستان، مسکو حاضر است به عنوان میانجی، زمینه گفت‌وگوها میان طالبان و حکومت افغانستان را فراهمـ کند. مقامـ‌های دولت روسیه می‌گویند هدف از تماس دولت روسیه با طالبان "مشروعیت" بخشیدن به این گروه نیست بلکه به منظور تشویق طالبان به صلح است.

در عین حال پیشروی طالبان در افغانستان در همه مناطق به درگیری و جنگ منجر نشده است و در برخی مناطق افغانستان، نوعی تعامل غیررسمی میان دولت مرکزی و جنگجویان طالبان جریان دارد.

نیروهای دولتی و طالبان، از جنگ تا تعامل غیر رسمی

با وجود تداومـ جنگ داخلی در افغانستان میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان، اما در برخی مناطق، دولت مرکزی بصورت غیررسمی حاکمیت جنگحویان طالبان را به رسمیت شناخته است.

در این ارتباط خبرنگاری که به منطقه تحت تصرف طالبان در ولسوالی موسی قلعه در شمال ولـایت هلمند سفر کرده در شرح سفر خود به مدیریت مدارس و بیمارستان‌ها بصورت مشترک توسط نمایندگان طالبان و دولت کابل اشاره دارد.

گفته شده در والسوالی موسی قلعه، در عمق قلمرو طالبان، مدرسه‌ای فعال است که در آن دولت کابل و طالبان با یکدیگر همکاری دارند. همکاری که بر سر آن رسما توافقی نشده است. تشکیلـات و برنامه آموزشی از سوی دولت تعیین می‌شود. حقوق معلمان و مسئولـان همـ توسط دولت کابل پرداخت می‌شود، اما طالبان همـ بر فعالیت‌های آن نظارت می‌کنند.

در بیمارستان موسی قلعه نیز همکاری غیر رسمی دو دشمن دیده می‌شود. تشکیلـات بیمارستان از سوی دولت کابل تعیین و اداره می‌شود و تجهیزات را همـ دولت تامین می‌کند. از طرف دیگر طالبان همـ نماینده ناظر در این بیمارستان دارند و برای بیماران زن، اتاق‌ ویژه‌ای ساخته‌اند.

چشمـ انداز طالبان و معمای امنیت در افغانستان

با وجود روابط غیررسمی محدود، اما بخش اعظمـ روابط دولت و اعضای طالبان در سایر مناطق جنگ تمامـ عیاری است که چشمـ انداز صلح داخلی را بیش از هر زمان دیگری مبهمـ و نامشخص ساخته است.

دولت مرکزی کابل همچنان طالبان را به عنوان یک جریان سیاسی به رسمیت نمی‌شناسد و این موضوع به پیچیده‌تر شدن مذاکرات صلح داخلی منجر شده است. از طرف انجامـ برخی اقدامات تروریستی و حمله به غیرنظامیان توسط نیروهای طالبان باعث شده تا مذاکره با این گروه تا حد زیادی غیرموجه و طرفداران کمی در دستگاه دولت فعلی به همراه داشته باشد. از جمله اشرف غنی بعد از حمله خونین انتحاری کابل در هفته گذشته، برای اولین‌بار طالبان را (دشمن مردم)،‌ (یاغیان) و (محارب) خطاب کرده و به نیروهای امنیتی این کشور فرمان داد تا آنان را سرکوب و نابود کنند. این سخنان غنی حتی اگر در گرمی آتش حمله انتحاری کابل و با شگردهای پوپولیستی مطرح شده باشد، اما باز همـ موضع‌گیری تهاجمی دولت علیه طالبان تحلیل می‌شود که پیشتر سابقه نداشته است.

انجامـ برخی اقدامات تروریستی و حمله به غیرنظامیان توسط نیروهای طالبان باعث شده تا مذاکره با این گروه تا حد زیادی غیرموجه و طرفداران کمی در دستگاه دولت فعلی به همراه داشته باشد.

از طرف دیگر طالبان همـ چنان هدف نهایی خود را (آزادسازی افغانستان از حضور و اشغال نیروهای خارجی) عنوان می‌کند و به نظر نمی‌رسد تصمیمی به کوتاه آمدن داشته باشند. در این شرایط حداقل باید گفت تا زمان تداومـ حضور نیروهای خارجی در افغانستان، حملـات و جنگ داخلی طالبان علیه دولت مرکزی نیز ادامه خواهد داشت.

با توجه به چشمـ انداز وضعیت فعلی طالبان در افغانستان، معمای امنیت را در کشور می‌بایست کلـافی سردرگمـ عنوان کرد که با تداومـ حضور نیروهای خارجی، این کلـاف نیز همچنان سردرگمـ باقی خواهد ماند. کلـافی که سال‎‌هاست امنیت را در افغانستان متاثر از حضور نیروهای نظامی خارجی به یک معمای حل نشده تبدیل ساخته است.

 

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان