1396-7-2     2017-9-24     بروز شده در: 1396/7/2 - 11:03:28      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
آخرین سخنرانی شهید استاد ربانی+آخرین تصویر استاد شهید

دردناک ترین تصویر از حادثه کشتار مسلمانان میانمار

با اتفاقات میانمار مرگ جایزه صلح نوبل رقمـ خورد

کودکان در میانمار زنده به آتش کشیده شدند

ماجرای افسر صهیونیستی که امامـ جماعت داعش شد

زمینه‌های فرهنگی گناه/ افراد جاهل چه ویژگی‌هایی دارند؟

ضرب و شتمـ زن مسلمان در اسپانیا به دلیل پوشیدن حجاب

موازنه رعب بین رژیمـ صهیونیستی و مقاومت اسلـامی لبنان

گاردین: ده‌ها هزار نفر در انگلیس قربانی برده‌داری مدرن هستند

شوک‌هـای حمله تروریستان بر خانه خدا

برق، جان ۵ کودک عضو یک خانواده را گرفت

ترامپ: از چین ناامید شده‌ام/ رهبران سابق امریکا "احمق" بودند!

علـامه بلخی؛ شخصیتی برای همه عصرها و نسل‌ها

پیامـ دبیرکل سازمان ملل به مناسبت سالروز نسل‌کشی در بوسنی/ روزی که اروپا به مسلمانان این قاره خیانت کرد!

حضرت آیت الله محسنی پیروزی عراق بر داعش در موصل را تبریک گفت

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نشانه‌هـای از آمادگی‌هـای عربستان برای حمله نظامی به قطر

نگاهی گذرا به سیره اخلـاقی امامـ حسین (ع) در خانواده/ درس عفاف و حجاب را "بعنوان غیرت ناموسی" از کربلـا باید آموخت

ظلمـ در میانمار؛ بدتر از ستمـ فرعون!!

هدف اسرائیل نابودی ارتش‌هـای عربی است

صلح و عدالت جهانی

نهضت کربلـا از دیدگاه اهل سنت

روند شکل گیری مثلث ایران، روسیه و ترکیه در سوریه

«تغییر نظامـ ایران»؛ دال متعالی سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی

چرا نسل‌کشی میانمار سیاسی است؟

تغییرات در قدرت جهانی

چالش دلدادگان حقوق بشر غربی

افکار شهید ربانی در یک نگاه

شهید برهان الدین ربانی؛ نماد جهاد و صلح

واقعیتها در رابطه با جایزه صلح نوبل

پیامدهای جنگ احتمالی دومـ در شبه جزیره کوریا

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بزرگترین تهدید برای افغانستان امریکا و پاکستان است / مخالف کنترل افغانستان توسط خارجی‌ها هستمـ

اشرف غنی با حمایت جنرال دوستمـ رئیس جمهور شد/ حکومت با دامن زدن به پرونده ایشچی افغانستان را بدنامـ کرده است

انتقال داعش به افغانستان، تضمین کننده حضور نظامی امریکا در منطقه است

ائتلـافی برای چانه‌زنی با دولت

حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا

تاریخ نشر:
1396/5/3 - 11:59:10
تعداد بازدید: 328
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پیرمحمد ملـازهی:
انتقال داعش به افغانستان، تضمین کننده حضور نظامی امریکا در منطقه است
انتقال داعش به افغانستان، تضمین کننده حضور نظامی امریکا در منطقه است

شکست‌های پی در پی داعش و ناکامی جریان‌های تکفیری - تروریستی در دستیابی به اهداف خویش؛ سبب شده است که حامیان بین‌المللی داعش به فکر گشودن حوزه‌های جغرافیایی دیگری در سطح منطقه، برای استمرار فعالیت‌ها و بقاء داعش باشند؛ گروهی که طی سال‌های اخیر به عنوان یک (ابزار) با تکیه بر (صنعت خشونت)، بیش‌ترین نقش را در پیشبرد و تحقق منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای غربی - اسرائیلی - اروپایی داشته است. اینک موضوع شکست‌های داعش در عراق، سوریه و مناطق پیرامونی از یک طرف و ضرورت پیگیری و تحقق منافع غرب در منطقه با استفاده از یک ابزار درون منطقه‌ای از سوی دیگر سبب شده است که مسئله انتقال فعالیت‌های داعش جهت احیا و بازسازی و تقویت مجدد آن در دستور کار حامیان بین‌المللی‌اش قرار گیرد. افغانستان یکی از گزینه‌های مهمـ برای این کار در نظر گرفته شده است. در ادامه گفتگوی الوقت را با پیرمحمد ملـازهی، کارشناس مسائل شبه‌قاره هند و افغانستان، در این زمینه می‌خوانید:

 طرح انتقال داعش به افغانستان بنا به چه دلـایلی و با چه اهدافی انجامـ می‌شود؟

●  نکته مهمی در این زمینه وجود دارد. پرسش اینجاست که غربی‌ها با انتقال داعش به افغانستان دنبال چه هدفی هستند؟ آیا خود افغانستان هدف است یا سکوی پرتابی است برای رفتن به سایر مناطق.؟ مناطقی در شمال که به روسیه نزدیک میباشند و یا مناطقی در داخل روسیه و یا ایالت سین‌کیانگ که یک ایالت مسلمان‌نشین متعلق به چین است یا منطقه هلمند و زابل که همـ مرز با ایران است.

بحث اساسی این‌جاست که اگر خود افغانستان هدف نیست، پس باید سازمان داعش از این قابلیت برخوردار باشد تا خودش را با اهداف منطقه‌ای غرب هماهنگ کند تا بتواند باقی بماند. در جاهایی که نیروهای داعش به طور مستقیمـ منافع غرب را به خطر می‌اندازند، آنها را سرکوب می‌کنند؛ ولی در مناطقی که ظرفیت هماهنگی با اهداف غربی‌ها را از خود نشان دهند، در آن مناطق غربی‌ها این فرصت را در اختیار داعش قرار خواهند داد تا وارد عمل شوند.

این موضوع دو کارکرد برای غرب دارد. یکی اینکه بهانه‌ای برای حضور نظامی ناتو در منطقه است. براین اساس که داعش یک گروه تروریستی بین‌المللی است که امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد، پس برای حفظ امنیت بین‌الملل باید سرکوب شوند پس نیاز به حضور نظامی امریکا است.

کارکرد دومـ این است که نیروهایی که در منطقه خاورمیانه مشخصاً عراق و سوریه یعنی مناطقی که داعش به لحاظ نظامی و نه ایدئولوژیکی در آنها شکست خورده است، این نیروهای قومی که متشکل از ایغورهای چین، ازبک و چچنی، تاجیک، افغان یا پاکستانی هستند با خروج از منطقه خاورمیانه و به طور طبیعی به مناطق قومی خودشان بازمی‌گردند؛ مسیر بازگشت اینها، مسیر افغانستان است. برهمین اساس داعش در تلـاش است تا در شمال افغانستان (کندز، فاریاب، بدخشان، جوزجان) نفوذ پیدا کند. براساس اطلـاعاتی که روس‌ها منتشر کرده‌اند حمل و نقل داعش و ارسال سلـاح به این مناطق به وسیله بالگردهای ناشناس انجامـ می‌شود. روس‌ها مدعی‌ هستند این عملیات توسط امریکایی‌ها صورت می‌پذیرد. اگرچه امریکائیها همـ در این رابطه، روسیه را متهمـ میسازند، اما واقعیت این است که بلحاظ تحلیلی، درحمایت فرضی روسیه از داعش در افغانستان، نه تنها هیچ نفعی برای این کشور مترتب نیست بلکه چنین اقدامی دارای پیامدهای تهدیدآمیز و خطرناک برای مسکو میباشد.

 افغانستان به طور سنتی قلمرو طالبان بوده است. اکنون رابطه میان طالبان با داعش چگونه خواهد شد؟

●  اصل موضوع (قدرت) است. طالبان یک نیروی محلی است که در چارچوب مواضع خودشان به دنبال دست‌یابی به قدرت هستند. اما داعش محلی فکر نمی‌کند؛ جهانی فکر می‌کند و به دنبال احیای خلـافت اسلـامی طبق برداشت خودش می‌باشد. این دو نیرو نخواهند توانست با یک‌دیگر کنار بیایند. ممکن است در برخی مواضع براساس منافع مشترک، با یکدیگر کنار بیایند ولی در موضوع به دست آوردن قدرت، همـ طالبان و همـ داعش به دنبال به دست آوردن تمامـ قدرت و قبضه آن می‌باشند.

داعش افغانستان را به چشمـ یک امارت کوچک در جهان اسلـامی می‌بیند و اگر قرار است خلـافت را احیا کنند، این کشور جزیی کوچک از آن خلـافت بزرگ خواهد بود. اما دیدگاه طالبان این نیست؛ برای این گروه، افغانستان کشور و محل کنش اصلی‌شان است؛ ادعای جهانی همـ ندارند و ادعای خودشان را محدود به مرزهای بین‌المللی و شناخته شده افغانستان کرده‌اند. قطعاً بر سر قدرت و نفوذ در مناطق مختلف این دو گروه با یکدیگر وارد جنگ خواهند شد. شاید برهمین اساس است که خبرهایی از نزدیکی روس‌ها به طالبان به گوش می‌رسد تا این گروه جلوی داعش بایستد و مانع ورود آن به قلمرو روسیه و مناطق مسلمان‌نشین این کشور شود. بنابراین تضاد بین طالبان و داعش، بنیادین است و هر دو ادعای خلـافت دارند.

آیا این حضور می‌تواند دارای جنبه مذهبی همـ باشد؟

● برداشت کلی داعش در مورد شیعیان این است که رافضی هستند و مسلمان تلقی نمی‌شوند. موضوع دیگر این است که داعش شکست خود را در عراق و سوریه نتیجه همکاری ایران و روسیه با نیروهای عراق و سوریه می‌داند. پس تلقی داعش این است که ایران شیعه مذهب، دارد تمامـ شیعیان دنیا را به دور خود جمع می‌کند تا علیه دیگران به کار گیرد. این درواقع خط فکری داعش است.

در افغانستان همـ همین دو دیدگاه داعش جریان خواهد داشت؛ به این معنی که هزاره‌ها را اولـاً مسلمان نمی‌داند و در ثانی نیروهای نزدیک به ایران می‌داند. پس از این زاویه، هزاره‌ها جامعه هدف داعش هستند. البته داعش فراتر از این عمل می‌کند و حتی سایر مسلمانان را که با خط فکری خود همراه نمی‌بیند، کافر می‌داند. از طرف دیگر و در دیدگاه خلـاف‌گرا، معتقدند ایران از زمان صفویه، جهان اسلـامـ را دو پاره کرده است. بنابراین یکی از اهداف داعش حذف ایران شیعی است.

 واکنش احتمالی روسیه و چین به طرح انتقال داعش چه خواهد بود؟

●  قطعاً واکنش منفی خواهد بود. سعی خواهند کرد براساس اینکه طالبان یک گروه محلی است و ادعای جهانی ندارند، به این گروه نزدیک شوند برای مهار داعش و جلوگیری از نفوذ آن به آسیای میانه و ایالت‌ها و مناطق مسلمان‌نشین خود. البته اینکه این برداشت و سیاست تا چه حد عملیاتی شود، جای بحث دارد. حقیقت این است که نیروهای قومی مثل ازبک‌ها، چچنی‌ها و ایغورها جدا از بحث مسائل افغانستان، انگیزه‌های قبلی برای جدایی و انجامـ عملیات علیه دولت‌های مرکزی (چین و روسیه)  دارند. نیروهای اسلـامـ‌گرای افراطی که معتقدند بایستی از طریق اقدامات مسلحانه دولت‌ها را تغییر دهند از افغانستان به عنوان پایگاه می‌توانند استفاده کنند، اما به این معنا نیست اگر افغانستان نباشد، مضمحل می‌شوند.

 

 *
*

*نیز بخوانید

بزرگترین تهدید برای افغانستان امریکا و پاکستان است / مخالف کنترل افغانستان توسط خارجی‌ها هستمـ


اشرف غنی با حمایت جنرال دوستمـ رئیس جمهور شد/ حکومت با دامن زدن به پرونده ایشچی افغانستان را بدنامـ کرده است


ائتلـافی برای چانه‌زنی با دولت


حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا


چرا شمال افغانستان ناامن و بیثبات شده است؟


زبان فارسی به رتبه ۱۴ زبان علمـ دنیا ارتقا یافت


نماینده ویژه پوتین: ترامپ باید برای افغانستان کاری بکند / اگر به افغانستان برای ارتقای اقتصاد، مدیریت و ارتش کمک نشود این کشور آینده‌ای نخواهد داشت و فروخواهد پاشید


چامسکی: "رویای امریکایی" برباد رفته / لزومـ یک انقلـاب سیاسی در امریکا


رضوانی بامیانی: شهید کاظمی معتقد به سیاست مبتنی بر دیانت بود/ شهید کاظمی امامـ خمینی را به عنوان سرمشق خود برگزیده بود


راهبرد «چین» در بحران سوریه/ پای «تفنگداران چینی» به سوریه می‌رسد؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان