1398-4-29     2019-7-20     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1396/4/25 - 11:43:24
تعداد بازدید: 411
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بحران‌هـایی برای منافع!
بحران‌هـایی برای منافع!

چنین دخالت‌هـای امریکا در امور حساس داخلی افغانستان نشان از پیروی آنها از همان قاعده بحران ایجاد کردن و برداشت منافع، دارد. دخالت آشکار امریکا و اتحادیه اروپا به موضوع کاملـاً داخلی (اتهامـ جنرال دوستم) که برای بخش بزرگی از ملت افغانستان موضوع حیثیتی است، در همین راستا میتواند قابل توجیه باشد

این سیاست کهنه انگلیسیها میباشد که (اختلـاف بینداز و حکومت کن!). امریکا نیز این قاعده عملی را به آن افزوده است که (بحران کنترل شده ایجاد و منافع خود را برداشت کن!)

امریکایی‌هـا در تمامـ سال‌هـایی که رفتارهای تهاجمی خود را آغاز کرده و جهان را در چنبره خود گرفته اند از همین شیوه استفاده کرده اند. گاهی در شیلی، گاهی در عراق، گاهی در سوریه و حالـا شاید در افغانستان و موضوع قطر. البته اگرچه هیچگاه این شعر آنها افشا نشده و آن را عنوان نمی کنند و همواره با شعار ایجاد کردن دموکراسی در نقاط مختلف دنیا، وارد کشورهای مختلف میشوند اما تنها چیزی که ایجاد نمی کنند دموکراسی است.

دلیل این موضوع همـ روشن است: امریکا در هر نقطه اجازه حاکمیت دموکراسی و رای مردمـ را بدهد حکومتی ملی، علـاقمند به خودکفایی سیاسی- اقتصادی و در برخی از نقاط مخالف ظلمـ وزورگویی ایجاد میشود و این همان نکته‌ای است که امریکایی‌هـا هیچگاه آن را برنمی تابند.

از این رو با ایجاد بحران‌هـای مقطعی، کنترل شده و در برخی از نقاط مبتنی بر ناامنی سعی میکنند تا خود را به عنوان فرشته نجات و حامی ایجاد دموکراسی مطرح کرده و راه ورود خود را به کشورها باز کنند. البته بعد از ورود همـ هیچگاه این تروریسمـ کنترل شده پایان نخواهد یافت و همچنان در نقاط مختلف آن کشور ادامه خواهد داشت تا حضور نیروهای خارجی وجاهت داشته باشد.

مثال‌هـای را میتوان آورد که به عقیده‌ای خیلی از کارشناسان و برخی سیاسیون افغانستانی، پای امریکا در میان است:

1- افغانستان پس 16 سال حضور نظامی امریکا و ناتو، نتوانسته است بر تروریسمـ پیروز شود. با حضور امریکا حتی تعداد گروههای تروریستی افزایش نیز یافته است. همـ چنین دخالت‌هـای امریکا در امور حساس داخلی افغانستان نشان از پیروی آنها از همان قاعده بحران ایجاد کردن و برداشت منافع، دارد. دخالت آشکار امریکا و اتحادیه اروپا به موضوع کاملـاً داخلی (اتهامـ جنرال دوستم) که برای بخش بزرگی از ملت افغانستان موضوع حیثیتی است، در همین راستا میتواند قابل توجیه باشد.

2- شکست داعش در عراق باعث شد تا این سوالـات در اذهان مطرح شود که چگونه نیروهای نظامی ناتو در افغانستان طی 16 سال حضور نتوانستند تروریسمـ در افغانستان را شکست دهند، اما ارتش و نیروهای مردمی عراق با پشتوانه مردمی و فتوای علمای آن کشور و حمایت کامل ایران، به این سرعت تنها تقریبا حدود طی 5 سال، گروه چند ملیتی و بسیار قوی تروریستی داعش که دارای تجهیزات نظامی پیشرفته و از حمایت و پشتیبانی دولت‌هـای قوی نیز برخوردار بود را شکست دهند. بدون شک قدرت داعش با گروههای القاعده و طالبان قابل مقایسه نیست. داعش پیشرفته ترین سلـاح‌هـا را در اختیار دارد، پول و منابع عایداتی فراوانی دارد، حتی بیشتر از بودجه سالـانه برخی کشورها. نیروی زیادی در اختیار دارد، فقط در همین شهر موصل حدود 25 هزار تروریست داعشی با ارتش و نیروهای مردمی عراق در حال جنگ بودند. با این حال عراق بر تروریسمـ پیروز شد و همین روزها است که سه نقطه باقی مانده به دست تروریستان نیز تصرف شود و پیروزی نهایی و کامل عراق بر تروریسمـ اعلـامـ گردد. پس آنچه همـ اکنون در منطقه مشهود است روند رو به سقوط تروریسمـ کنترل شده غربی - عربی ایجاد شده در منطقه است که بیشتر با عنوان داعش شناخته میشود. داعش در سوریه و به خصوص عراق به روزهای پایانی خود نزدیک میشود این دقیقاً همان مسئله‌ای است که موردنظر غرب نیست. از یک سو جبهه مقاومت در میدان نبرد دست برتری داشته و نقاط مختلف منطقه را یکی پس از دیگری آزاد میکند. از سوی دیگر در میدان مذاکرات همـ به دلیل اینکه برتری میدانی با جبهه مقاومت است، نتیجه‌ای عاید جبهه غربی نشده و نمی توانند راه به جایی ببرند. در چنین شرایطی نیاز به بحران دیگری است تا شاید منافع غربی‌هـا از این بحران به دست بیاید؟ لذا موضوع مطرح کردن همه پرسی و استقلـال کردستان عراق داغ میشود. طرح تقسیمـ عراق از سال 2003 همـ زمان با حمله امریکا و انگلیس به عراق بارها و بارها نه تنها از تقسیمـ عراق، بلکه تجزیه خاورمیانه سخن گفته شده است. حتی از همان زمان برخی نشریه و مجله امریکایی، انگلیسی و یا اروپایی از نقشه جدید منطقه و مرزهای کشورهای جدید از نوع سایکس پیکو، اسناد و پیشگویی‌هایی را منتشر کرده‌اند.

ما نمی‌خواهیمـ ادعایی بر درستی این پیش‌گویی‌ها داشته باشیمـ اما همه می‌دانیمـ اندیشه تقسیمـ خاورمیانه و تشکیل کشورهایی کوچکتر همچون کردستان، سال‌های سال است که در موسسات مطالعاتی غربی و امریکایی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و برخی اوقات تا حد تنها راه حل خاورمیانه همـ مطرح می‌شود. در سال‌های اخیر این ارزیابی‌ها شدت گرفته است. و این همـ بر میگردد به همان قاعده بازی امریکا برای کنترول بهتر کشورها و برداشت منافع از ایجاد این بحران‌هـا.

مثال‌هـای دیگری را نیز میتواند در این راستا آورد، مثال‌هـای چون بحران قطر، یمن، سوریه و لیبی و...

به هر صورت دولت مردان افغانستان باید متوجه باشند که دخالت امریکا در موضوعات مهمی چون قضیه جنرال دوستمـ، کشور ما را به سمت بحران بیشتر سوق خواهد داد. همـ چنین باید متوجه بود که بعد از شکست داعش در عراق و سوریه، زمینه چینی‌هـا در باره حضور این گروه تروریستی در افغانستان را باید خنثی نمود. افغانستان مزایای مختلفی برای حامیان داعش در استقرار این گروه تروریستی دارد؛ از یک سو به دلـایل شرایط  ایدئولوژیکی، فرهنگی و اقتصادی، بستر عضو گیری  در این منطقه وجود دارد  و لذا امکان یارگیری را برای داعش آسان خواهد کرد. از سوی دیگر تقیدات قومی اعمـ از کرد، ترک یا عرب در آن وجود ندارد و به راحتی میتوان نیروهای شبه نظامی تشکیل دارد. همچنین همـ مرز بودن افغانستان با ایران و جمهوری‌هـای شوروی سابق که منافع روسیه نامیده میشوند و چین امکان ضربه زدن به این کشورها را برای حامیان داعش راحت‌تـر خواهد کرد.

سرمقاله شماره 665 روزنامه انصار

تاریخ: 26/4/1396*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان