1397-7-1     2018-9-23     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1396/4/16 - 13:08:40
تعداد بازدید: 462
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شبکه جاسوسان «طالبان» چگونه توسط «داعش» اعدامـ شدند؟
شبکه جاسوسان «طالبان» چگونه توسط «داعش» اعدامـ شدند؟

تشکیل ولـایت خراسان و مقابله داعش با طالبان در هفته‌های اخیر وارد فاز جدید شده که شناسایی و انهدامـ شبکه جاسوسان طالبان توسط داعش یکی از آنهاست.

باید بگوییمـ که به دلیل عدمـ وجود راهبرد مشخص و عکس‌العمل‌های غیرقابل پیش‌بینی و ثابت از سوی عناصر گروهک‌های تروریستی، خصوصاً گروهک‌های تازه به وجود آمده که در ارتباط با سازمان‌های کشورهای دیگر هستند، عنصر نفوذی اگر به بداهه‌گویی‌ها و تصمیمـ‌گیری فوری و عملیاتی عادت نداشته باشد بدون تردید ظرف چند روزی و حتی چند ساعت از مدار هستی ساقط می‌شود.

موضوع دیگری که باید به آن اشاره شود این خواهد بود که یارگیری بومی، خیزش مردمی و تبدیل آن به یک جریان تروریستی و یا پیوستن بومیان یک منطقه به جریان‌های تروریستی موجود بدون تردید (فیلترهای بومی) را در حاشیه موجودیت یک تشکیلـات تروریستی خلق می‌کند که هدف آن شناسایی، تصفیه و حذف آن عنصر نفوذی است که موضوع متن پیش‌رو خواهد بود.

در هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر اعدامـ چند تن از ساکنان و نظامیان افغانستان توسط عناصر گروهک تروریستی داعش در افغانستان منتشر شده بود که خود را در قالب خلـافت چهارمـ یا به عبارتی دیگر (ولـایت خراسان) به دنیا معرفی کرده‌اند. خلـافت چهارمـ از این جهت بدان اطلـاق می‌گردد که عراق به عنوان پایگاه نخست و سوریه به عنوان خلـافت دومـ از سوی ابوبکر بغدادی معرفی شده است. خلـافت سومـ که در شهر سرت لیبی (واقع در شمال این کشور) اعلـامـ موجودیت کرده بود و توسط نیروهای خلیفه حفتر و نظامیان امریکا در سال گذشته از مدار خلـافت بغدادی خارج شد؛ به عنوان خلـافت چهارمـ مشهور بود و حالـا همـ شاهد برافراشته شدن (پرچمـ‌های سیاه) در افغانستان و به دنبال آن آسیای میانه هستیمـ که در زمره ولـایت خراسان از آن نامـ برده می‌شود.

در اینجا باید متذکر شد که داعش در افغانستان به تازگی توانسته است ولـایت‌های را مورد هجمه قرار دهد تا بتواند علـاوه بر یارکشی اجباری و اختیاری از جامعه افغانستان و پاکستان؛ رقیب اصلی خود یعنی طالبان را به حاشیه براند و بر (امارت اسلـامی) که روزی توسط (ملـامحمد عمر) هدایت می‌شد و حال پس از کشته شدن (ملـا اختر منصور) توسط (هبت‌اله آخوندزاده) راهبری می‌شود، حکمرانی کند.

از این منظر داعش از نگاه طالبان دشمن درجه یک و (مهمان ناخوانده) به حساب می‌آید که حتی ایدئولوژی آنها را همانند عناصرش خارجی و وارداتی می‌داند. ناگفته نماند که برخی از اعضاء طالبان در نتیجه انشعاب‌های به وجود آمده در بدنه این جریان که پس از مرگ ملـاعمر صورت گرفته بود با داعش و اولین رهبر ولـایت خراسان یعنی (حافظ سعیدخان) بیعت کردند و همین موضوع کادر مرکزی و اعضاء رده بالـای طالبان که در کویته پاکستان مستقر هستند را ناراحت کرد و نامـ داعش و منتسبان آن در ولـایت خراسان را در صدر لیست اهداف جاری خود قرار دادند.

از این منظر نه تنها طالبان؛ بلکه روسیه، پاکستان و حتی دولت وحدت ملی افغانستان از وجود داعش در افغانستان و کلـاً در آسیای میانه احساس خطر کرده‌اند و خواستار نابودی ولـایت خراسان داعش هستند. فدراسیون روسیه به این جهت نگران است که اگر انتقال تروریست‌های داعش از عراق و سوریه به افغانستان روی بدهد، گستره افراط‌گرایی و تروریسمـ به جمهوری‌های جدا شده از شوروی سابق و روسیه فعلی سرایت خواهد کرد و نهایتاً باید با داعش در مرزهای خود و حتی در وسط میدان سرخ مسکو مبارزه کند.

در نگاه روس‌ها وجود جنبشهایی مانند حزب التحریر ازبکستان، تحریک طالبان پاکستان، ایغورها (مستقر در منطقه سین‌کیانگ چین) و افراطی‌های حاضر در ترکستان شرقی و داغستان که در منطقه قفقاز موجودیت دارند از جمله ظرفیت‌هایی خواهند بود که میتواند داعش را بر علیه آسیای میانه، چین، روسیه و غیره تقویت کند. لذا ارتباط طالبان با پاکستان و روسیه به نوعی در  جهت ضربه زدن به داعش ارزیابی می‌گردد.

از این جهت یکی از راهبردهای طالبان استخدامـ و هدایت عوامل نفوذی به درون بدنه ولـایت خراسان و عناصر داعش در افغانستان است که بر اساس اطلـاعات موجود سازمان استخباراتی پاکستان (ISI) و ایستگاه‌های سازمان سیا در پاکستان، افغانستان و جغرافیای آسیای مرکزی همـ طرح مشابه‌ای را برای شناسایی رهبران، تسلیحات، مقرها و سناریوهای احتمالی داعش در این منطقه در دستور کار دارند.

اگرچه اخذ منابع انسانی و ارسال جاسوسان به درون ولـایت خراسان توسط طالبان و سازمان‌های استخباراتی افغانستان و پاکستان توانسته است مقادیر زیادی از اطلـاعات ارزشمند را برای مبارزه با داعش فراهمـ کند اما تاکنون در حدود ۲۰ تا ۵۰ نفر از جاسوسان استخدامـ شده؛ توسط داعش شناسایی، تخلیه اطلـاعاتی و نهایتاً اعدامـ شده‌اند که در آخرین مرحله سه عنصر نفوذی منتسب به طالبان و به ادعای تروریستان، دو افسر استخباراتی دولت افغانستان شناسایی و اعدامـ شدند که در ادامه به معرفی آنها پرداخته خواهد شد.

احسان‌الله حیدر/ ۲۰ ساله (ساکن منطقه نری اوبه واقع در ولـایت ننگرهار)

وی بر اساس اظهاراتی که در بازجویی‌های خود ارائه کرده است یکی از عناصر شبکه جاسوس طالبان بوده که ماموریت داشته مراکز آموزش و خانه‌های امن داعش در ولـایت ننگرهار را شناسایی کرده و اطلـاعات آنرا به سرپل خود در طالبان انتقال دهد.

رفیق اله/ ۲۲ ساله (ساکن منطقه نازیان واقع در ولـایت ننگرهار و مرز افغانستان با پاکستان)

داعش در اسناد خود از این شخص به عنوان (مرتد استخباراتی) نامـ برده است. وی وظیفه رخنه و جمع‌آوری اخبار دسته‌بندی شده عناصر ولـایت خراسان داعش را به عهده داشته است. در اظهارات این شخص آمده است که سرپل وی که از افسران سازمان استخباراتی پاکستان بوده او را به یکی از مقامات محلی طالبان معرفی می‌کند و قرار بوده که این شخص به صورت داوطلبانه وارد فرآیند جذب و سازماندهی ولـایت خراسان شده و وارد مراکز آموزشی داعش در ولـایت ننگرهارشود؛ پس از طی آموزش‌های مورد نظر مجدداً با رابط خود در طالبان ملـاقات کند و در ازای اطلـاعاتی که ارائه می‌دهد مبلغی در حدود ۵۰ هزار روپیه پاکستانی دریافت کند.

داده‌های موجود نشان می‌دهد که تجهیزات مخابراتی و لنزهای عکاسی پنهان (Nano Cam) که در درون دکمه پیراهن تعبیه می‌شود از سوی طالبان در اختیار وی قرار داده شده است تا بتواند علـاوه بر جمع‌آوری میدانی اطلـاعات اقدامـ به عکاسی و فیلمبرداری کرده و جمع‌آوری مستندات به صورت فنی را پوشش دهد که نهایتاً در لحظات آخر توسط عناصر اَمنِ داعش (عناصر استخباراتی)  شناسایی و اعدامـ می‌گردد.

از دیگر عناصری که توسط داعش شناسایی و اعدامـ شدند عبارتند از:

عبدالصمد محمدگل/۲۶ ساله، از سربازان ارتش افغانستان (ساکن بخش شمالی ولـایت ننگرهار)

این شخص از نظامیان افغانستان بوده که در درگیری‌های با عناصر داعش واقع در ولـایت ننگرهار توسط این گروهک تروریستی شناسایی می‌شود و پس از آنکه برای گذراندن تعطیلـات به خانه خود بر‌میگردد، شبانه توسط عوامل ولـایت خراسان از خانه خود ربوده شده و اعدامـ می‌شود.

شکیل بخت‌اله/ ۲۴ ساله از سربازان پلیس افغانستان (ساکن منطقه آچین واقع در ولـایت ننگرهار)

این شخص همـ همانند نفر قبلی توسط عناصر محلی و بومی داعش شناسایی شده است که پس از ربوده شدن به مدت ۳ هفته در یکی از مراکز آموزشی داعش در ولـایت ننگرهار مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته و نهایتاً اعلـامـ شده است.

عبدالرشید محمد/ ۲۸ ساله از عناصر نفوذی شبکه جاسوسان طالبان (ساکن منطقه نری اوبه واقع در ولـایت ننگرهار)

ماموریت این شخص جمع‌آوری اخبار و اطلـاعات از نحوه و زمان عملیات‌های داعش در افغانستان خصوصاً در ولـایت ننگرهار بوده است. علـاوه بر این، وی بر اساس آنچه که طالبان از او خواسته بود درصدد تشکیل و هدایت هسته‌های بومی جاسوسی بر علیه ولـایت خراسان در ننگرها بوده است که توسط یکی از امامان جماعت که با داعش بیعت کرده بود، به کامـ مرگ فرستاده می‌شود.

نکته‌ای که باید بدان اشاره شود این است که در تصاویر و فیلمـ‌های جمع‌آوری شده از سوی جاسوسان طالبان که قبل از مرگ آنها به دست سرپل‌ها و هدایتگران آنها رسیده است تصاویری از تجمعات و برخی از اشخاص دیده می‌شود که تجهیزات و سلـاح‌های آنها تماماً ساخت امریکا است و نمونه‌های آن  در دست نظامیان عربستان سعودی و تروریست‌های داعش که در عراق و سوریه مستقر هستند مشاهده شده است. به عنوان نمونه مسلسل انفرادی M۱۶A۴ به همراه نارنجک‌انداز ۴۰ میلی متری یکی از تسلیحاتی است که توسط عناصر ولـایت خراسان از آن استفاده شده است و تصاویر آن توسط عوامل نفوذی طالبان ثبت و ضبط گردیده است.

از اینرو معادله‌ای کاملـاً پیچیده و در آمیخته با خون و باروت را در افغانستان شاهد هستیمـ. باید توجه داشته باشیمـ استعداد انواع و اقسامـ گروهک‌های تروریستی در پاکستان و همچنین جنبش‌های ایدئولوژیک جدایی طلب و به اصطلـاح استقلـال‌خواه در جغرافیای آسیای میانه این منطقه را به (آشیانه تروریسم) تبدیل کرده است.

- دیده بان*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان