1398-1-29     2019-4-18     بروز شده در: 1398/1/27 - 16:56:47      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
جرگه مشورتی، ناوردگاه رقابت‌های انتخاباتی

ایلهان عمر قربانی آزادی‌ستیزی کاخ سفید و کنگره

معمای ویکی‌لیکس؛ روزنامه‌نگار آزاد یا جاسوس روسی؟

راز غیبت

نیمـ نگاهی به کودتا در سودان

جهانی سازی، پایان تاریخ و مهدویت

چه سرنوشتی در انتظار فلسطینی‌هـاست؟

مهدویت در منابع اهل سنت

بزرگترین و گران‌ترین انتخابات جهان؛ آنچه درباره انتخابات هند باید بدانیمـ

نقض حقوق بشر با شعار مبارزه با تروریسمـ

حسین کشتی نجات

زینت عبادت کنندگان (ولـادت امامـ سجاد علیه السلـام)

قمر بنی‌هـاشمـ (ولـادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلـام)

راه حل امریکا برای مسئله فلسطین، تشکیل اسراییل بزرگ است

روند صلح؛ آشتی به قیمت فروپاشی؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

تاریخ نشر:
1396/3/19 - 11:50:43
تعداد بازدید: 395
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

فجایع انسانی در یمن و انفعال معنادار غرب
فجایع انسانی در یمن و انفعال معنادار غرب

عربستان آغازگر جنگ علیه یمن بوده و در راستای منافع خود از کشتن انسان‌های بی‌گناه در یمن و نقض گسترده حقوق بشر در آن ابایی نداشته است


دبیرکل پیشین سازمان ملل در پیش از پایان مسئولیتش برای نخستین بار اعتراف کرده بود که به دلیل نیاز این سازمان به دالرهای سعودی نمی‌تواند علیه عربستان اقدامی صورت دهد

یمن از 25 مارچ 2015 مورد تجاوز عربستان و متحدین منطقه ایش قرار گرفته است. این تجاوزات که به بهانه حمایت از منصور‌هـادی رئیس جمهور مستعفی این کشور در برابر گروه‌هـای مردمی این کشور از جمله حزب الموتمر و جنبش انصاراله و ارتش ملی یمن صورت گرفت به دنبال تصرف سریع یمن و بازگرداندن قدرت به دست رژیمـ حامی عربستان در یمن بود اما چنانکه مشاهده می‌شود این جنگ تا به امروز طول کشیده و مقاومت مردمـ یمن مانع از دسترسی عربستان و متحدینش به اهداف خود شده است. در برخی از تعابیر میدان جنگ در یمن به گردابی برای فرو بردن عربستان تشبیه شده است. اما در عین حال باتلـاقی که مردمـ یمن را در میان گرفته و ذره ذره در خود می‌بلعد بسیار جدی‌تـر و مایه ننگ همسایگان مهاجمـ یمن می‌باشد. طی دو سال از آغاز عملیات در این کشور وضعیت انسانی روبه وخامت رفته و نقض گسترده حقوق بشر توسط مهاجمین اولین دلیل این فجایع بوده است.

بیش از ده هزار نفر در این جنگ کشته شده که غیرنظامیان نیز در میان کشته‌ها آمار زیادی دارند. بنابر گزارش سازمان ملل، از زمان شروع حملـات هوایی عربستان و متحدانش علیه یمن در مارچ 2015 بیش از 10 هزار نفر در یمن کشته شده‌اند که بیش از 3 هزار و 800 نفرشان غیرنظامی بوده‌اند. در عین حال گزارش نهاد حقوق بشر یمن جزییات دقیق‌تری از این فاجعه انسانی را روشن میکند. بر اساس اعلـامـ این نهاد، در طول بیش از دو سال جنگ عربستان علیه یمن، 10 هزار و 811 شهروند یمنی جان باخته و 7 هزار و 888 نفر دیگر زخمی شده‌اند و ساختار زیربنایی این کشور به‌شدت ویران شده است. 649 نفر از جان‌باخته‌ها زن و 1002 نفر کودک هستند، 9 هزار و 160 نفر نیز مرد هستند. در گزارشات دیگری تعداد زنان و کودکان از این تعداد نیز بیشتر است. همچنین طبق گزارشی از سازمان عفو بین الملل این جنگ حدود سه میلیون نفر را مجبور به ترک خانه‌هـای خود و زندگی هزاران نفر را تحت تاثیر قرار داده و نابود کرده است.

این در حالی است که میزان مواد غذایی و دارو به شدت در یمن کاهش یافته و محاصره شدید این کشور مانع از ورود این اقلـامـ به آن می‌شود و تنها راه برای ورود دارو و غذا کمک‌های بشر دوستانه‌ای است که مسلما به اندازه‌ای که باید کافی نخواهد بود. در عین حال آمار نگران کننده شیوع وبا که به گزارش سازمان‌های بین‌المللی از مرز 60 هزار نفر با بیش از 500 نفر کشته گذشته است وضعیت را وخیمـ‌تر می‌نماید. تخریب زیرساخت‌های آب سالمـ در یمن عامل اصلی شیوع این بیماری و تخریب زیرساخت‌های بهداشتی این کشور عامل دیگری برای ناکامی در کنترل شیوع و مداوای بیماران بوده است. با این وصف یک فاجعه انسانی گسترده در یمن طی دو سال گذشه اتفاق افتاده و هر روز بر وسعت آن افزوده می‌شود. تحت این شرایط باید پرسید مقصر این فجایع چه کسانی هستند.

1- عربستان و متحدین منطقه‌ای آن

این کشور متهمـ ردیف اول فجایع یمن می‌باشد. عربستان آغازگر جنگ علیه یمن بوده و در راستای منافع ضد انسانی خود از کشتن انسان‌های بی‌گناه در یمن و نقض گسترده حقوق بشر در آن ابایی نداشته است. همسو با عربستان متحدین منطقه‌ای آن و خصوصا کشورهای حوزه خلیج فارس در همراهی و همکاری با این جنایت علیه مردمـ بیگناه متهمـ می‌باشند. عربستان سعودی با ایجاد یک ائتلـاف از کشورهای متحد خود مجوز این تجاوز گسترده را گرفت و با اعمال نفوذ در نهادهای حقوق بشری از ایجاد کمیته‌های حقیقت‌یاب در مورد یمن نیز ممانعت به عمل میآورد. این در حالی است که جنایت‌هـای آن بر کسی پوشیده نیست.

2- امریکا، انگلیس و رژیمـ صهیونیستی

در بیانیه‌ای که سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش منتشر کرد امریکا و انگلیس را متهمـ به دامن زدن به نقض حقوق بشر در یمن با فروش سلـاح به عربستان نمود. در این بیانیه آمده است: (از آغاز تجاوز عربستان به یمن در مارچ سال 2015 میلـادی، واشنگتن و لندن بیش از 5 میلیارد دالر به عربستان سلـاح فروخته‌اند.) این در حالی است که فروش مجدد تسلیحات به عربستان در سفر اخیر ترامپ به این کشور قابل توجه می‌باشد. رژیمـ صهیونیستی نیز علیرغمـ تایید نکردن این موضوع اما بنابر شواهد بسیار در این مداخله نظامی، همکاری گسترده‌ای داشته است اما چیزی که بیش از همه در موضوع نقض حقوق بشر توسط عربستان در یمن آزار دهنده است سکوت و انفعال کشورهایی همچون امریکا و انگلیس به عنوان داعیه‌داران حقوق بشر می‌باشد. مثال حداقلی در این مورد مقایسه فضای گسترده تبلیغاتی آنان در وقایع شیمیایی خان شیخون در سوریه در برابر سکوت رسانه‌ای در مورد فجایع انسانی یمن بوده که می‌تواند دو دلیل عمده داشته باشد. اول اینکه عربستان متحد منطقه‌ای امریکا و مجری سیاست‌ها و منافع آن در منطقه بوده و بنابراین جنایت‌های ضد بشری آن قابل چشمـ‌پوشی است و دومـ اینکه رد پای این اعمال ضد بشری تا خود این کشورها می‌رسد و رسانه‌ای کردن و فشار در این باب  انگشت اتهامـ را به سمت غرب نیز خواهد گرفت.

3- نهادهای بین المللی

طی دو سال اخیر شاید گزارشات و بیانیه‌هایی در باره فجایع یمن از سوی این نهادها منتشر شده باشد اما هیچ یک قوی و کاربردی  نبوده و نتوانسته جلوی تجاوزات عربستان را بگیرد. حتی شاهد هستیمـ که عربستان به راحتی می‌تواند از زیر بار مسولیت خود در یمن شانه خالی کرده و جلوی تشکیل کمیته مستقل حقیقت یاب را در این موضوع بگیرد. این در حالی است که بان کی مون دبیر کل پیشین سازمان ملل در پیش از پایان مسئولیتش برای نخستین بار اعتراف کرده بود که به دلیل نیاز این سازمان به دالرهای سعودی نمی‌تواند علیه عربستان اقدامی صورت دهد. در اینجا به خوبی ناکارآمدی نهادهایی که به اسمـ حقوق بشر فعالیت می‌کنند، مشخص میشود.*
*

*نیز بخوانید

جرگه مشورتی، ناوردگاه رقابت‌های انتخاباتی


ایلهان عمر قربانی آزادی‌ستیزی کاخ سفید و کنگره


معمای ویکی‌لیکس؛ روزنامه‌نگار آزاد یا جاسوس روسی؟


راز غیبت


نیمـ نگاهی به کودتا در سودان


جهانی سازی، پایان تاریخ و مهدویت


چه سرنوشتی در انتظار فلسطینی‌هـاست؟


مهدویت در منابع اهل سنت


بزرگترین و گران‌ترین انتخابات جهان؛ آنچه درباره انتخابات هند باید بدانیمـ


نقض حقوق بشر با شعار مبارزه با تروریسمـ

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان