1396-4-3     2017-6-24     بروز شده در: 1396/3/30 - 11:34:17  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مهاجمـ لندن: می‌خواهمـ همه مسلمانان را به قتل برسانمـ

هولناکترین عذاب‌هـا برای کدامـ گناهان است؟!

19 رمضان: ضربت خوردن حضرت علی(ع) در مسجد كوفه

98 درصد از قربانیان که توسط داعش کشته شده اند مسلمان هستند

حزب‌اله لبنان انفجار تروریستی «کابل» را به شدت محکومـ کرد

صدهامیلیارد پول مسلمانانی که به جیب امریکایی‌هـا ریخته شد

نشستی محرمانه در واشنگتن و توطئه‌ای بزرگ علیه حزب‌الله لبنان

اسرائیل از حمله به لبنان می‌ترسد/ اعتقاد به مهدویت مختص تشیع نیست

ظاهر قدیر: مردی نیست که مانع حضورمـ در مجلس شود

نماینده کوریای شمالی: می‌توانیمـ با ۳ بمب هیدروژنی دنیا را نابود کنیمـ

روسیه: انگلیس را از روی زمین محو خواهیمـ کرد

امامـ کاظمـ(علیه السلـام) در بینش علمای اهل سنت/ عظمت بارگاه موسی ابن جعفر(علیه السلـام)

پسر ترامپ: پدرمـ به خاطر خواهرمـ سوریه را بمباران کرد!

۱۳ رجب آغاز مراسمـ روح بخش اعتکاف/ معتکفان به مساجد رفتند

"دلشکستگی" ایوانکا دلیل حمله ترامپ به سوریه بود!

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
روز جهانی قدس، روز بیداری مسلمانان

روز جهانی قدس، روز حیات اسلـامـ

بهبود وضعیت امنیتی با تغییر سران نهادهای امنیتی ممکن است

روز قدس، روز اقتدار مسلمین

سکوت در برابر فاجعه یمن در سایه بحران سیاسی قطر

قدس محور وحدت مسلمین

در ستایش همبستگی

امریکا دربحران قطر/ سیاست فشار و امتیاز

گمانه زنی‌هـا درباره استراتژی جدید ترامپ در افغانستان

زمان بی‌راهبردی امریکا در افغانستان

ویژگی‌هـای حكومت حضرت علی (علیه السلـام) از دیدگاه شهید مطهری

تهدید استراتژیک ادامه حملـات بر شیعیان افغانستان

آیا میانجیگری چین میتواند منازعات کابل ـ اسلـامـ آباد را رفع نماید؟

اهداف ترکیه از اعزامـ نیروی نظامی به قطر

شهادت حضرت علی(علیه السلـام)؛ روزی که عدالت بیمقتدا شد

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا

چرا شمال افغانستان ناامن و بیثبات شده است؟

زبان فارسی به رتبه ۱۴ زبان علمـ دنیا ارتقا یافت

نماینده ویژه پوتین: ترامپ باید برای افغانستان کاری بکند / اگر به افغانستان برای ارتقای اقتصاد، مدیریت و ارتش کمک نشود این کشور آینده‌ای نخواهد داشت و فروخواهد پاشید

چامسکی: "رویای امریکایی" برباد رفته / لزومـ یک انقلـاب سیاسی در امریکا

تاریخ نشر:
1396/3/12 - 12:41:13
تعداد بازدید: 170
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

عرض اندامـ مشكوك داعش در افغانستان
عرض اندامـ مشكوك داعش در افغانستان

نویسنده: سید‌عباس حسینی

 صبح روز 4شنبه مردمـ كابل در پایتخت افغانستان، روز خونین و دردناكی را آغاز كردند؛ یك روز سیاه‌تر در بین تمامـ روزهای سیاه این سرزمین كه گویی سرانجامـ و پایانی ندارد. بر اساس آخرین گزارش‌ها، در انفجار انتحاری صبح چهارشنبه(10 جوزا) در كابل، بیش از 100 تن كشته و 400 تن دیگر زخمی شده‌اند. طالبان مسئولیت این رویداد را نپذیرفته، اما داعش آن را به عهده گرفته است.

 از سال 2015 به این سو، گروه داعش با نفوذ و حضور در افغانستان، مسئولیت رویدادهای بزرگ‌ تروریستی را در این كشور به عهده گرفته؛ از گروگانگیری 31 مسافر اهل تشیع تا حمله انتحاری در میان معترضان جنبش روشنایی، حمله به عزاداران امامـ حسین(ع) و بزرگ‌ترین بیمارستان نظامی در كابل تا حمله صبح چهارشنبه در یك منطقه دیپلمات‌نشین كابل. اما آیا واقعاً داعش در افغانستان به این پیمانه نفوذ و حضور دارد كه بتواند دست به چنین حملـات ویرانگری بزند؟! شك و شبهات و سؤا‌ل‌‌‌های متعددی در این زمینه وجود دارد كه حاكی از پیچیده‌تر شدن تحولـات امنیتی در افغانستان و سرنوشت گنگ و مبهمـ جنگ در كشور است.

 در یك نگاه سطحی، با توجه به حضور داعش در شرق افغانستان، این گروه توانسته جای پای قابل توجهی باز كند و قادر باشد دست به حملـات بزرگ‌ تروریستی بزند اما اگر عمیق‌تر بررسی شود، داعش كه خاستگاه آن فرسنگ‌ها با افغانستان فاصله دارد و در شرق كشور سركوب شده، چگونه این توانایی اطلـاعاتی و نظامی را به دست آورده كه پایتخت را هدف حملـات اینچنینی قرار دهد؟! آنچه مشخص است و برخی مقامـ‌های پیشین امنیتی افغانستان نیز به آن اشاره دارند، پذیرفته شدن مسئولیت این حملـات توسط گروهی به نامـ داعش، سرپوشی بر روند جدید تحولـات امنیتی است و گروه داعشی كه در حال كشیدن آخرین نفس‌های خود در عراق و سوریه است، قطعاً فاقد چنین توانایی استخباراتی و نظامی است. متأسفانه تاكنون كمتر كار تحقیقی روی زوایای این تحولـات جدید امنیتی در افغانستان صورت گرفته و از سوی دیگر، اطلـاعات لـازمـ امنیتی در اختیار رسانه‌ها و مردمـ قرار نگرفته است، اما آنچه مشخص است اینكه روند تحولـات امنیتی در افغانستان و برنامه‌های بزرگ پشت پرده‌ای كه وجود دارد، با شتاب وارد یك فضای جدید شده كه بیشتر بر اساس بازی‌های بزرگ استخباراتی برخی كشورهای منطقه چون پاكستان و روسیه و قدرت‌های جهانی به خصوص امریكا پیش می‌رود.

 در یك بعد این بازی‌های بزرگ استخباراتی و جدید در افغانستان، پاكستان قرار دارد. از دو سال به این سو، حمایت پاكستان از گروه‌های مختلف طالبان به ویژه شبكه تروریستی حقانی، بیش از هر زمانی افشا شده و این كشور عملـاً در یك انزوای منطقه‌ای و جهانی قرار گرفته است. در این بین، طالبان پس از مرگ ملـامحمد عمر و پس از آن ملـا اختر منصور، آن گروه یكپارچه و متحد گذشته نیست بلكه به گروه‌های مختلف تقسیمـ شده كه هیچ گونه فرمان‌برداری از هسته مركزی رهبری و همچنین پاكستان ندارند. در چنین وضعیتی، پاكستان با استفاده از مهره یا ابزار جدیدی در سیاست خارجی خود، به نامـ (داعش)، به صورت پنهان و بیش از پیش در حال دنبال كردن اهداف بزرگ خود در افغانستان و منطقه است.

 اما در بعد دیگر تحولـات جدید امنیتی در افغانستان، غرب قرار دارد. آنچه به عنوان فعالیت گروه داعش در افغانستان یاد می‌شود، ابزار خوبی در دست غرب نیز به حساب می‌آید. روند تحولـات امنیتی منطقه نشان می‌دهد پس از شكست گروه داعش در عراق و سوریه، افغانستان می‌تواند به مكانی جدید و امن برای فراری‌های این گروه و استفاده از آنها در مسیر اهداف بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شود. به دنبال افزایش تنش‌ها میان امریكا و روسیه، ابتدا در اوكراین و حالـا در سوریه، همه بر این امر تأكید دارند كه افغانستان بار دیگر به عرصه تقابل میان این دو قدرت جهانی تبدیل شده و روند تحولـات جدید امنیتی در این كشور نیز در همین مسیر قابل تأمل و بررسی است.

 این در حالی است كه در كنار حملـات بزرگ‌ تروریستی و مشكوكی كه در افغانستان اتفاق می‌افتد، در طول هفته‌های گذشته، شاهد پرواز و نشست بالگردهای مشكوك در مناطق تحت تصرف طالبان و داعش از شمال تا مناطق مركزی، جنوب و غرب افغانستان نیز بوده‌ایمـ.

روند تحولـات امنیتی افغانستان به گونه نگران كننده‌ای در حال پیشرفت است. در این بین، بحران سیاسی، ضعف حكومتداری و فساد گسترده در حكومت افغانستان به خصوص در میان نهادهای امنیتی، خلأهای بزرگی را ایجاد كرده كه گروه‌های مختلف تروریستی از آن به خوبی استفاده می‌كنند. از سوی دیگر، اتهامـ‌هایی از سوی نمایندگان مجلس در افغانستان مطرح می‌شود كه افراد و حلقه‌هایی در داخل نظامـ كشور، از این روند تحولـات جدید امنیتی پشتیبانی می‌كنند.*
*

*نیز بخوانید

روز جهانی قدس، روز بیداری مسلمانان


روز جهانی قدس، روز حیات اسلـامـ


بهبود وضعیت امنیتی با تغییر سران نهادهای امنیتی ممکن است


روز قدس، روز اقتدار مسلمین


سکوت در برابر فاجعه یمن در سایه بحران سیاسی قطر


قدس محور وحدت مسلمین


در ستایش همبستگی


امریکا دربحران قطر/ سیاست فشار و امتیاز


گمانه زنی‌هـا درباره استراتژی جدید ترامپ در افغانستان


زمان بی‌راهبردی امریکا در افغانستان

بالـا          نشریه انصار : Ansar Press ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان