1396-4-3     2017-6-24     بروز شده در: 1396/3/30 - 11:34:17  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مهاجمـ لندن: می‌خواهمـ همه مسلمانان را به قتل برسانمـ

هولناکترین عذاب‌هـا برای کدامـ گناهان است؟!

19 رمضان: ضربت خوردن حضرت علی(ع) در مسجد كوفه

98 درصد از قربانیان که توسط داعش کشته شده اند مسلمان هستند

حزب‌اله لبنان انفجار تروریستی «کابل» را به شدت محکومـ کرد

صدهامیلیارد پول مسلمانانی که به جیب امریکایی‌هـا ریخته شد

نشستی محرمانه در واشنگتن و توطئه‌ای بزرگ علیه حزب‌الله لبنان

اسرائیل از حمله به لبنان می‌ترسد/ اعتقاد به مهدویت مختص تشیع نیست

ظاهر قدیر: مردی نیست که مانع حضورمـ در مجلس شود

نماینده کوریای شمالی: می‌توانیمـ با ۳ بمب هیدروژنی دنیا را نابود کنیمـ

روسیه: انگلیس را از روی زمین محو خواهیمـ کرد

امامـ کاظمـ(علیه السلـام) در بینش علمای اهل سنت/ عظمت بارگاه موسی ابن جعفر(علیه السلـام)

پسر ترامپ: پدرمـ به خاطر خواهرمـ سوریه را بمباران کرد!

۱۳ رجب آغاز مراسمـ روح بخش اعتکاف/ معتکفان به مساجد رفتند

"دلشکستگی" ایوانکا دلیل حمله ترامپ به سوریه بود!

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
روز جهانی قدس، روز بیداری مسلمانان

روز جهانی قدس، روز حیات اسلـامـ

بهبود وضعیت امنیتی با تغییر سران نهادهای امنیتی ممکن است

روز قدس، روز اقتدار مسلمین

سکوت در برابر فاجعه یمن در سایه بحران سیاسی قطر

قدس محور وحدت مسلمین

در ستایش همبستگی

امریکا دربحران قطر/ سیاست فشار و امتیاز

گمانه زنی‌هـا درباره استراتژی جدید ترامپ در افغانستان

زمان بی‌راهبردی امریکا در افغانستان

ویژگی‌هـای حكومت حضرت علی (علیه السلـام) از دیدگاه شهید مطهری

تهدید استراتژیک ادامه حملـات بر شیعیان افغانستان

آیا میانجیگری چین میتواند منازعات کابل ـ اسلـامـ آباد را رفع نماید؟

اهداف ترکیه از اعزامـ نیروی نظامی به قطر

شهادت حضرت علی(علیه السلـام)؛ روزی که عدالت بیمقتدا شد

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
حرکت پاکستان با چراغ سبز امریکا

چرا شمال افغانستان ناامن و بیثبات شده است؟

زبان فارسی به رتبه ۱۴ زبان علمـ دنیا ارتقا یافت

نماینده ویژه پوتین: ترامپ باید برای افغانستان کاری بکند / اگر به افغانستان برای ارتقای اقتصاد، مدیریت و ارتش کمک نشود این کشور آینده‌ای نخواهد داشت و فروخواهد پاشید

چامسکی: "رویای امریکایی" برباد رفته / لزومـ یک انقلـاب سیاسی در امریکا

تاریخ نشر:
1396/2/1 - 11:16:21
تعداد بازدید: 244
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

سرمقاله روزنامه انصار
چه کسی به کاخ الیزه راه مییابد؟
چه کسی به کاخ الیزه راه مییابد؟

فردا روز تعیین سرنوشت برای فرانسه

چه کسی به کاخ الیزه راه مییابد؟

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که بعد از همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و انتخابات ریاست جمهوری امریکا، قرار است در روز سومـ ثور(فردا یک شنبه) برگزار شود، از اهمیت بسیاری برای آینده سیاسی و امنیتی اروپا برخوردار است. چرا که فرانسه در کنار آلمان، یکی از قدرت‌هـای اصلی در این اتحادیه محسوب شده و تصمیمات رئیس جمهور بعدی این کشور میتواند تاثیرات بسزایی برای آینده این اتحادیه بویژه در دوره خروج انگلیس داشته باشد. این وضعیت با توجه به وجود تعدد کاندیداهایی با گرایشات سیاسی مختلف که از راست گرای محافظه کار تا چپ گرا را شامل میشود میتواند آینده سیاسی فرانسه و به تبع آن اروپا را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

در حالی که فرانسوا اولـاند رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه که به شدت با افول محبوبیت مردمی روبروست،‌ تمایلی به شرکت در انتخابات از خود نشان نداد، شورای قانونگذاری (قانون اساسی) فرانسه پس از بررسی لیست کامل نامزدها، اسامی ۱۱ نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را اعلـامـ کرد که  عبارتند از فرانسوا فیون، بنوا آمون، امانوئل ماکرون، نیکلـا دوپون انیان، ژان لوک ملـانشان، ناتالی آرتود، مارین لوپن و فرانسوا آسلینو.

نظرسنجی‌های انجامـ شده نشان می‌دهد از میان این یازده نفر، چهار نامزد اصلی با همـ برای راه یافتن به کاخ الیزه رقابت تنگاتنگی خواهند داشت.

نفر اول خانمـ مارین لوپن که از حزب راست افراطی و قومی گرای فرانسه است، ممکن است با راه یابی او به مرحله دومـ همه احزاب راست میانه‌رو و چپ علیه او به نفع نفر دومـ دست به اجماع سیاسی بزنند تا بدین ترتیب مانع از سرایت روند تحولـات امریکا و برخی از کشورهای اروپایی به فرانسه شوند.

نفر دومـ امانوئل ماکرون است که به رغمـ وابستگی سابق حزبی و دولتی به جناح چپ فرانسه اکنون برای خود جریان سیاسی مستقل از چپ و راست سنتی ایجاد کرده و نامـ آن را "به پیش" گذارده است.

یکی دیگر از شانس‌هـای پیروزی در انتخابات، فرانسوا فیون از حزب جمهوری یا جناح راست میانه رو است که امیدوار است که بتواند به عنوان نفر دومـ، با مارین لوپن در مرحله دومـ انتخابات دسته و پنجه نرمـ کند.

اما نامزد دیگر ژان لوک ملـانشان از جناح چپ افراطی فرانسه است که با سخنرانی‌های هجومی توانسته جای محکمی در نظرسنجی‌های فرانسه برای خود دست و پا کند. او در سایه حمله به حزب سوسیالیست و حزب جمهوری، مردمـ را به آشکار به عدمـ رای دادن به نمایندگان این دو حزب دعوت می‌کند و با طرح‌های جذاب می‌خواهد نفر دومی باشد که در مرحله دومـ با ماری لوپن به رقابت می‌پردازد.

در انتخابات پیش رو، اگر یکی از کاندیداهای حاضر به آرای ۵۱ درصد دست پیدا نکند آنگاه مرحله دومـ انتخابات بین دو نفر اول که حائز بیشترین آراء شده‌اند برگزار خواهد شد؛ حالتی که احتمال وقوع آن بسیار زیاد است. چرا که برخی بر این اعتقاد هستند که احزاب سنتی فرانسه یعنی جمهوری و حزب سوسیالیست فرانسه هر دو در این انتخابات شکست خواهند خورد و نماینده جریان جدیدی به کاخ الیزه راه خواهد یافت و حتی ممکن است انتخابات پارلمانی که قرار است یکماه پس از تعیین رییس جمهور جدید برگزار شود شاهد عدمـ وجود اکثریت مطلق از احزاب تقلیدی فرانسه باشد؛ امری که پیچیدگی‌های دولت آتی فرانسه در اجرای طرح‌هـای مورد نظر خود را بیشتر خواهد کرد.

اما موضوعاتی که در این دوره از انتخابات بیش از پیش میتواند بر آرای رای دهندگان موثر باشد را میتوان در 4 شاخص اصلی تقسیمـ کرد. شاخص اول موضوع "کار" است چرا که موضوع بیکاری موضوع بسیار مهمی برای مردمـ فرانسه است و اکنون آمارها نسبت بیکاری را ۱۵ درصد ارزیابی می‌کنند. موضوع دومـ " امنیت" است، که ناشی از رخدادهای بسیار خطرناک امنیتی بود که در سال گذشته منجر به وضع حالت‌های اضطراری در کشور شد. از جمله موضوعات مهمـ دیگر در تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری مسئله خاورمیانه و تحولـات سوریه است. ضمن آنکه موضوع روند مذاکرات صلح بین فلسطین و اسرائیل و تحولـات شهرک سازی در کرانه غربی از جمله مسائل مهمی است که در این روزها در بین کاندیداهای ریاست جمهور فرانسه مطرح است. علـاوه براین‌هـا سیاست اقتصادی و اجتماعی دولت آینده در داخل و همچنین نوع تعامل فرانسه با اتحادیه اروپا بعد از خروج انگلیس از مسائل مهمی هستند که مورد توجه کاندیداها و افکار عمومی فرانسه قرار دارند.

در مجموع براساس نظرسنجی‌ها، به نظر میرسد لوپن ۴۸ ساله که از مخالفان اتحادیه اروپاست، به دور دومـ انتخابات راه پیدا کند اما نهایتا مقابل امانوئل ماکرون ۳۹ ساله، کاندیدای میانه‌رو مستقل شکست می‌خورد. اما اگر لوپن پیروز شود، زلزله‌ای ادامه‌دار از تحولـات بریتانیا و ایالـات متحده امریکا خواهد بود و بدین معناست که اتحادیه اروپا به شکل کنونی آن به پایان کار خود می‌رسد.

اما فارغ از از آنکه کدامـ نامزد در انتخابات پیروز خواهد شد، رئیس جمهور آینده وارث مشکلـات و چالش‌هـای فراوانی در حوزه‌هـای داخلی و خارجی خواهد بود و از همین رو هر فردی که پیروز انتخابات ریاست جمهوری شود، وظیفه حل و فصل شماری از مسائل را بر عهده خواهد داشت که بزرگترین آن احیای اقتصاد راکد فرانسه است. ضمن آنکه مشکل بیکاری جوانان، تنش‌ها با مسلمانان فرانسه و جمعیت اقلیت قومی و تهدید داعش نیز در صدر دستور کار رهبر آتی فرانسه قرار خواهد داشت.

سرمقاله شماره 633 روزنامه انصار

تاریخ: 2/2/1396

 *
*

*نیز بخوانید

روز جهانی قدس، روز بیداری مسلمانان


روز جهانی قدس، روز حیات اسلـامـ


بهبود وضعیت امنیتی با تغییر سران نهادهای امنیتی ممکن است


روز قدس، روز اقتدار مسلمین


سکوت در برابر فاجعه یمن در سایه بحران سیاسی قطر


قدس محور وحدت مسلمین


در ستایش همبستگی


امریکا دربحران قطر/ سیاست فشار و امتیاز


گمانه زنی‌هـا درباره استراتژی جدید ترامپ در افغانستان


زمان بی‌راهبردی امریکا در افغانستان

بالـا          نشریه انصار : Ansar Press ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان