1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/12/24 - 12:26:1
تعداد بازدید: 606
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تلـاش عربستان برای کشاندن پاکستان به باتلـاق یمن
تلـاش عربستان برای کشاندن پاکستان به باتلـاق یمن

حدود سه سال از تجاوز ظالمانه دربار سعود به یمن میگذرد و تاکنون هزاران کودک، زن و سالخورده یمنی به دست سعودی‌هـا و همپیمانانشان قتل عامـ شده اند با این حال به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران سیاسی، یمن که تا پیش از این برای رژیمـ حاکمـ برعربستان حکمـ "ستون فقرات امنیت" را داشت حالـا به "پاشنه آشیل موجودیت" این رژیمـ تبدیل شده است.

یمن، به عنوان بخشی از شبه جزیره عربستان به دلیل موقعیت ویژه ژئوپلتیک خود یعنی اشراف بر خلیج عدن، اشراف بر تنگه استراتژیک باب المندب، اشراف بر آبراه حساس دریای سرخ، تسلط بر کوههای استراتژیک مران که از سواحل عدن آغاز و تا منطقه طائف در جنوب غربی کشیده میشود و نیز مجاورت استانهای شیعه نشین جازان و الشرقیه عربستان در مرز یمن دارای حساسیت ویژه‌ای برای عربستان است. شاید به همین دلیل است که بسیاری معتقدند یمن برای عربستان به مثابه یک حیاط خلوت امنیتی محسوب میشود. با این حال این حیاط این روزها دیگر خلوت نیست.

فرسایشی شدن نبرد و ریشه گرفتن بیثباتی

برخلـاف تصور استراتژیست‌هـاى سعودى، مداخله نظامى در یمن - که با تمرکز بر حملـات هوایى آغاز گردید و سپس به عرصه جنگ زمینى و محاصره دریایى نیز گسترش یافت - نتوانست با سرعتى که پیش بینى شده بود به نتیجه برسد. اکنون و در آستانه سومین سال تجاوز گری سعودی‌هـا، صنعا و به طور کلى بخش‌هـاى گسترده اى از غرب یمن همچنان در کنترل حوثی‌هـا و مقاومت یمنی  است، در حالیکه گزارش‌هـاى زیادى از حملـات نیروهاى ائتلـاف سعودی به اهداف غیرنظامى منتشر شده، که تا حدى نشان از نبود اهداف نظامى مشخص دارد. سعودی‌هـا هر روز در باتلـاق یمن بیشتر فرو میروند از سوی دیگر با اطمینان مى‌توان گفت که گروه‌هـاى تروریستى مانند القاعده و داعش از بى ثباتى و ناامنى حاصل از تجاوزات سعودی در یمن براى گسترش قلمرو و نفوذ خود در شبه جزیره عربى بهره برده‌اند. به عنوان نمونه القاعده در حال حاضر، کنترل شهر بندرى المکلـا در جنوب شرقى یمن را با جمعیتى حدود نیمـ میلیون نفر در دست دارد. به کمک تقریبا ١٠٠٠ جنگجو در المکلـا، القاعده تقریبا۶٠٠ کیلومتر از خط ساحلى را در آبهاى جنوب یمن کنترل مى کند و طبق ارزیابى مقامات دولتى و تاجران محلى، روزانه ٢ میلیون دالر درآمد از طریق مالیات بر اجناس و سوخت وارداتى به دست مى آورد. تداومـ این روند و ارتباط نزدیک میان تندروهای سعودی و القاعده یمن، در آینده نزدیک بحران امنیت لـاینحلی را برای سعودی‌هـا به همراه خواهد داشت.

یمن خزانه سعودی‌هـا را خالی کرد

همچنین باید تاکید  که علـاوه بر موارد گفته شده جنگ یمن در طول این سه سال خزانه‌هـای سعودی را که سرشار از دالرهای نفتی بود خالی کرده است. هرچند اطلـاعات دقیقى درباره هزینه مالى و اقتصادى مداخله نظامى ریاض در همسایه جنوبى اش وجود ندارد، اما بنا به برخى گزارش‌هـا جنگ یمن فقط در سال ٢٠١۵، ۵ میلیارد و سیصد میلیون دالر براى عربستان در قالب بودجه دفاعى هزینه داشته است. خبرگزارى رویترز، طى گزارشى که اندکى پس از آغاز حمله نظامى عربستان در مارچ ٢٠١۵ منتشر کرد، تخمین زده است که صرفا هزینه حملـات هوایى سعودى‌ها در یمن ماهانه به ١٧۵ میلیون دالر مى‌رسد. قابل ذکر است که عربستان در همان سال با کسرى بودجه ٣٨ میلیارد و هفتصد میلیون دالرى مواجه بود. به خاطر جبران کسرى بودجه و تامین هزینه‌هـاى جنگ، ریاض مجبور به فروش ١٣ درصد، یعنى یک میلیارد و دوصد میلیون از ٩ میلیارد و دوصد میلیون دالر، از سرمایه گذارى‌هـایش در بورس‌هـاى سهامـ اروپایى شد. در نهایت، طبق ارزیابى موسسه بین المللى تحقیقات صلح استکهلمـ (SIPRI)، عربستان دومین واردکننده تسلیحات در جهان طى سال‌هـاى ٢٠١١ تا ٢٠١۵ بود به نحوى که واردات نظامى آن در بازه زمانى مذکور در مقایسه با دوره چهارساله ٢٠٠۶ تا ٢٠١٠، ٢٧۵ درصد افزایش داشت. تمامى این‌ها در حالى ست که قیمت نفت در بازارهاى جهانى طى سال‌هـاى اخیر کاهش یافته و بدین ترتیب فشار مضاعفى را بر اقتصاد عربستان تحمیل کرده است.

کشاندن پاکستان به باتلـاق یمن

حالـا در چنین شرایطی مه نه تنها منتقدان سعودی بلکه بسیاری از استراتژیست‌هـای نظامی این کشورنیز به این واقعیت اذعان دارند که یمن برای عربستان حکمـ ویتنامـ را برای امریکا دارد، هر اقدامـ سعودی‌هـا در یمن باعث فرورفتن بیشتر انها در باتلـاق این کشور میشود، ریاض تلـاش میکند تا اسلـامـ آباد را نیز به باتلـاق یمن بکشاند.

پایگاه میدل‌ایست‌آی بامداد دوشنبه به نقل از برخی منابع مدعی شده ارتش پاکستان به مناطق مرزی در جنوب عربستان سعودی که در برابر حملـات تلـافی‌جویانه نیروهای انصاراله یمن آسیب‌پذیر است نیروی نظامی اعزامـ کرده است. این منابع که اشاره‌ای به نامشان نشده گفته‌اند که این گروه در داخل مرز عربستان مستقر خواهند بود و مأموریتی در خارج از مرز این کشور نخواهند داشت.  با این حال تحلیل گران معتقدند حضور نیروهای پاكستان در این منطقه ناآرامـ، اسلـامـ‌آباد را عملـا وارد جنگ یمن خواهد كرد.

 مرزهای جنوبی عربستان به‌دنبال حملـات گسترده این كشور و بمباران شهرهای مختلف طی ماه‌های گذشته شاهد حملـات تلـافی‌جویانه نیروهای انصاراله بوده است. نیروهای انصاراله در مقابل حملـات جنگنده‌های ائتلـاف عربی، داخل خاك عربستان را با موشك‌های خود هدف قرار داده و برخی پایگاه‌های نظامی عربستان را در این منطقه تصرف كرده بودند.

كمك برای عربستان برای ادای دین

ضعف عربستان در این منطقه وپیشروی‌های مكرر نیروهای انصاراله باعث شده كه ریاض از پاكستان درخواست كمك كند. عربستان بارها خواستار مشاركت پاكستان در ائتلـاف عربی علیه یمن بوده اما 2 سال قبل پارلمان پاكستان به‌صورت رسمی با این مسئله مخالفت و در مصوبه‌ای تأكید كرد كه اسلـامـ‌آباد باید در این جنگ بی‌طرف باقی بماند. اما واقعیت این است که نواز شریف، نخست‌وزیر پاكستان به‌نوعی جان خود را مدیون عربستان می‌داند. او از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ در رأس دولت پاكستان قرار داشت. دوره نخست‌وزیری شریف اما ناتمامـ باقی ماند و با فشار ارتش و به‌خاطر اختلـاف‌ها با رئیس‌جمهور او مجبور به استعفا شد. ۱۷فبروری سال۱۹۹۷ شروع دوباره فعالیت او به‌عنوان نخست‌وزیر پاكستان بود تا اینكه در سال۱۹۹۹ با كودتای پرویز مشرف از قدرت خلع شد. نوازشریف در آن زمان بازداشت شد اما عربستان در تبعیدی توافقی میزبان او شد. نواز ۷ سال را در این كشور گذراند. در سال2014 عربستان همـ برای كمك به اقتصاد دولت شریف 1.5میلیارد دالر به‌عنوان (هدیه) به پاكستان پرداخت كرد. به همین‌خاطر خیلی‌ها عقیده دارند كه نواز شریف قصد دارد با وجود مخالفت پارلمان این كشور به هر شكلی در جنگ یمن به كمك عربستان بشتابد. به همین دلیل اعلـامـ شده است كه نیروهای پاكستان تنها در خاك عربستان باقی می‌مانند تا به نوعی مصوبه پارلمان دور زده شود. اما به هر حال واقعیت این است كه منطقه مرزی عربستان صحنه درگیری است و نظامیان اسلـامـ‌آباد در این منطقه وارد نبرد با انصاراله خواهند شد. این مسئله می‌تواند دولت پاكستان را دچار یك بحران سیاسی كرده و تقابل میان دولت و مخالفان را رقمـ بزند.

 *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان