1397-7-2     2018-9-24     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/10/12 - 10:07:3
تعداد بازدید: 318
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شیخ شهید؛ مردی که مرگ را بر بیعت با آل سعود ترجیح داد
شیخ شهید؛ مردی که مرگ را بر بیعت با آل سعود ترجیح داد

دومـ جنوری سالگرد شهادت روحانی سرشناس عربستانی است که با وجود سرکوب خاندان آل سعود، بی‌پروا کلـامـ حق را بر زبان آورد و اعلـامـ کرد مرگ را بر فرمان‌برداری از آل سعود ترجیح می‌دهد.

به گزارش انصار به نقل از فارس، دومـ جنوری 2016 (سال گذشته هـ.شمسی) عربستان از اعدامـ (نمر باقر النمر) روحانی سرشناس در شرق عربستان خبر داد.

اتهامی که نهادهای امنیتی سعودی به شیخ نمر و چهار جوان شیعه دیگر وارد کردند اقدامات تروریستی بود و با همین بهانه این روحانی را در کنار چند تروریست وهابی اعدامـ کردند.

رژیمی که بر هیچ کدامـ از اصول و پایه‌های دموکراسی استوار نیست، سلطنت مطلق و بی‌چون‌وچرای یک خاندان حتی تحمل انتقادهای فعالـان سیاسی را ندارد و با اتهامات تروریستی آنها را از دمـ تیغ می‌گذراند.

آل سعود مدعی شده بود شیخ نمر علیه امنیت ملی عربستان اقدامـ کرده و دست به فتنه‌انگیزی زده و گروهکی تروریستی تشکیل داده و علیه نیروهای امنیتی اقدامـ امنیتی انجامـ داده یا حتی به محل‌های تجاری دستبرد زده است!

تمامـ این اتهامات البته به دلیل عدمـ وجود شواهد و اسناد، بی‌اساس است. انتقاد و روشنگری شیخ نمر از سیاست‌های خاندان آل سعود، تلـاش او برای مطالبه حقوق شیعیان عربستان از رژیمی وهابی که حتی قانون اساسی مکتوب ندارد دلیل اصلی، اعدامـ اوست.

شیخ نمر در یکی از خطبه‌های معروفش در زمان مرگ (نایف بن عبدالعزیز) ولی‌عهد و وزیر داخله وقت عربستان که سابقه طولـانی در قلع و قمع شیعیان داشت و فاجعه کشته شدن حجاج در مراسمـ برائت از مشرکین در عربستان در زمان او رخ داده، صراحتاً گفته بود که از مرگ نایف خوشحال است زیرا او در مقامـ وزیر داخله کشور فرزندان شیعه را کشته بود یا به زندان انداخته بود.

شیخ نمر گفته بود: او بود که زندگی ما را به ترس و وحشت تبدیل کرد... چرا از مرگش خوشحال نباشیم؟ ان‌شاء‌ا... فرشته مرگ جان تک تک آن‌ها را بگیرد... آل سعودی که فرزندان ما را کشته‌اند... این ننگی است که هرگز پاک نخواهد شد.

با وجود اینکه شیخ نمر در سال 2012 بازداشت شده بود اما حکمـ اعدامـ او در سال 2016 و درست بعد از روی کار آمدن (محمد بن نایف) پسر ولی‌عهد و وزیر داخله پیشین اجرا شد.

به نظر می‌رسد بیش از اینکه اجرای این حکمـ به زعمـ رژیمـ آل سعود اجرای قوانین این کشور باشد، انتقامـ محمد بن نایف از شیخ نمر بود.

اعدامـ شیخ نمر در حالی اجرا شد که اهل سنت و شیعیان عراق، مسئولـان ایرانی، عراقی، لبنانی، بحرینی... و سازمان‌های حقوق بشری بارها برای توقف اجرای این حکمـ تلـاش‌هایی کرده بودند و از عربستان خواسته بودند زبان گفت‌وگو را در برابر تهدید و انتقامـ انتخاب کند.

کینه فرقه‌گرایی و مذهبی حاکمان تازه نفس عربستان راه را برای هرگونه گفت‌وگو و تفاهمـ بسته و نشان داد که پاسخ این رژیمـ وهابی که دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسمـ متهمـ می‌کند، در برابر هر انتقادی قتل و زندان است.

اعدامـ شیخ نمر با هدف عربستان برای شعله ور کردن فتنه‌ای مذهبی و تحریک احساسات جمعی نه تنها در عربستان بلکه در کل خاورمیانه است و گامی دیگر در سرکوب مطالبات مشروع و مسالمت آمیز اقلیت شیعه این کشور است.

با وجود همه بحران‌هـای داخلی و اختلـافات گسترده خاندان پادشاهی عربستان اعدامـ معترضی که از جایگاه اجتماعی و محبوبیت مردمی میان شیعیان عربستان برخوردار بوده  نشان دهنده ضعف عقلـانیت و دانایی در دستگاه آل سعود و غلبه اقدامات عجولـانه و به دور از حکمت بر تصمیمات آل سعود است.

کشوری که نتوانسته مطالبات اقلیتهای مذهبی خود را محقق کند و مشکلـات اقتصادی فراوانی گریبان آن را، گرفته اقدامـ به انتشار تروریسمـ در عراق و سوریه کرده و به خاک یمن یورش برده است.

با توجه به گسترش دامنه دخالت‌های عربستان در امور داخلی کشورهایی مانند سوریه، عراق و یمن بدون شک اقدامات ضد انسانی عربستان علیه شهروندان معترض خودش نیز به اعدامـ رهبر معترضان ختمـ نمی شود.

شیخ شهید همواره و بارها تأکید کرده بود از گفتن کلـامـ حق، بیمـ و واهمه‌ای ندارد حتی اگر در این راه بازداشت شده، وارد زندان شود و تحت شدیدترین شکنجه‌ها و آزارها و اذیت‌هـا تا سرحد شهادت قرار گیرد.

شیخ نمر توهین به کرامت شهروندان عربستانی به‌ویژه شهروندان شیعی عربستان که از دید رژیمـ سعودی شهروندان درجه دو این کشور به شمار می‌آیند و فاقد هرگونه حق و حقوق شهروندی هستند، رد و تأکید می‌کرد که از کرامت و حقوق شهروندان شیعی عربستانی حمایت خواهد کرد.

وی بارها گفته بود در خط اول رویارویی با ظلمـ و جور رژیمـ سعودی قرار می‌گیرد چون اعتقاد دارد بدون مبارزه و تلـاش نمی‌‌توان به حقوق مورد نظر خود دست یافت و عدالتی در کشور برقرار نخواهد شد و شهروندان نمی‌توانند آزاد زندگی کنند.

زندگی شیخ نمر

شیخ نمر در شهر العوامیه دراستان القطیف در منطقه الشرقیه عربستان به دنیا آمد، خاندان او همه از بزرگان مذهبی شیعه عربستان به شمار می‌روند که می‌توان به شیخ (محمد بن ناصر آل نمر) و پدربزرگ‌ اش (علی بن ناصر آل نمر) اشاره کرد.

شیخ نمر که همواره بر لزومـ دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و مقابله با دیکتاتوری آل سعود تأکید کرده بود بارها به وسیله نهادهای امنیتی عربستان بازداشت و زندانی شده بود.

او در سالهای 2006، 2008 و 2009 بازداشت شده بود و آخرین بار در حالی که مجروح بود و گلوله نیروهای امنیتی در بدنش وجود داشت در سال 2012 بازداشت شد.

با وجود اعتراضات گسترده مردمی در 15 اکتبر 2014 دادگاه کیفری عربستان در دادگاهی که به صورت غیرعلنی و بدون نظارت سازمان‌های حقوق بشری برگزار شده بود شیخ نمر را به اعدامـ محکومـ کرد.

در 25 اکتبر 2015 و بعد از روی کار آمدن محمد بن نایف حکمـ اعدامـ شیخ نمر تأیید و مجوز اجرای آن صادر و با دستور پادشاه این کشور قابل اجرا بود.

سرانجامـ در صبح روز دومـ جنوری 2016 عربستان شیخ نمر و چهار جوان شیعه معترض را اعدامـ کرد.

این اقدامـ عربستان با مخالفت و واکنش نهادهای حقوق بشری و کشورهایی چون ایران و عراق همراه شد، اعتراضات گروهی از مردمـ در برابر سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد بهانه‌ای شد تا عربستان ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهمـ کند و روابط خود را با ایران قطع کند.*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان