1398-4-30     2019-7-21     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/10/12 - 10:07:3
تعداد بازدید: 448
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

شیخ شهید؛ مردی که مرگ را بر بیعت با آل سعود ترجیح داد
شیخ شهید؛ مردی که مرگ را بر بیعت با آل سعود ترجیح داد

دومـ جنوری سالگرد شهادت روحانی سرشناس عربستانی است که با وجود سرکوب خاندان آل سعود، بی‌پروا کلـامـ حق را بر زبان آورد و اعلـامـ کرد مرگ را بر فرمان‌برداری از آل سعود ترجیح می‌دهد.

به گزارش انصار به نقل از فارس، دومـ جنوری 2016 (سال گذشته هـ.شمسی) عربستان از اعدامـ (نمر باقر النمر) روحانی سرشناس در شرق عربستان خبر داد.

اتهامی که نهادهای امنیتی سعودی به شیخ نمر و چهار جوان شیعه دیگر وارد کردند اقدامات تروریستی بود و با همین بهانه این روحانی را در کنار چند تروریست وهابی اعدامـ کردند.

رژیمی که بر هیچ کدامـ از اصول و پایه‌های دموکراسی استوار نیست، سلطنت مطلق و بی‌چون‌وچرای یک خاندان حتی تحمل انتقادهای فعالـان سیاسی را ندارد و با اتهامات تروریستی آنها را از دمـ تیغ می‌گذراند.

آل سعود مدعی شده بود شیخ نمر علیه امنیت ملی عربستان اقدامـ کرده و دست به فتنه‌انگیزی زده و گروهکی تروریستی تشکیل داده و علیه نیروهای امنیتی اقدامـ امنیتی انجامـ داده یا حتی به محل‌های تجاری دستبرد زده است!

تمامـ این اتهامات البته به دلیل عدمـ وجود شواهد و اسناد، بی‌اساس است. انتقاد و روشنگری شیخ نمر از سیاست‌های خاندان آل سعود، تلـاش او برای مطالبه حقوق شیعیان عربستان از رژیمی وهابی که حتی قانون اساسی مکتوب ندارد دلیل اصلی، اعدامـ اوست.

شیخ نمر در یکی از خطبه‌های معروفش در زمان مرگ (نایف بن عبدالعزیز) ولی‌عهد و وزیر داخله وقت عربستان که سابقه طولـانی در قلع و قمع شیعیان داشت و فاجعه کشته شدن حجاج در مراسمـ برائت از مشرکین در عربستان در زمان او رخ داده، صراحتاً گفته بود که از مرگ نایف خوشحال است زیرا او در مقامـ وزیر داخله کشور فرزندان شیعه را کشته بود یا به زندان انداخته بود.

شیخ نمر گفته بود: او بود که زندگی ما را به ترس و وحشت تبدیل کرد... چرا از مرگش خوشحال نباشیم؟ ان‌شاء‌ا... فرشته مرگ جان تک تک آن‌ها را بگیرد... آل سعودی که فرزندان ما را کشته‌اند... این ننگی است که هرگز پاک نخواهد شد.

با وجود اینکه شیخ نمر در سال 2012 بازداشت شده بود اما حکمـ اعدامـ او در سال 2016 و درست بعد از روی کار آمدن (محمد بن نایف) پسر ولی‌عهد و وزیر داخله پیشین اجرا شد.

به نظر می‌رسد بیش از اینکه اجرای این حکمـ به زعمـ رژیمـ آل سعود اجرای قوانین این کشور باشد، انتقامـ محمد بن نایف از شیخ نمر بود.

اعدامـ شیخ نمر در حالی اجرا شد که اهل سنت و شیعیان عراق، مسئولـان ایرانی، عراقی، لبنانی، بحرینی... و سازمان‌های حقوق بشری بارها برای توقف اجرای این حکمـ تلـاش‌هایی کرده بودند و از عربستان خواسته بودند زبان گفت‌وگو را در برابر تهدید و انتقامـ انتخاب کند.

کینه فرقه‌گرایی و مذهبی حاکمان تازه نفس عربستان راه را برای هرگونه گفت‌وگو و تفاهمـ بسته و نشان داد که پاسخ این رژیمـ وهابی که دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسمـ متهمـ می‌کند، در برابر هر انتقادی قتل و زندان است.

اعدامـ شیخ نمر با هدف عربستان برای شعله ور کردن فتنه‌ای مذهبی و تحریک احساسات جمعی نه تنها در عربستان بلکه در کل خاورمیانه است و گامی دیگر در سرکوب مطالبات مشروع و مسالمت آمیز اقلیت شیعه این کشور است.

با وجود همه بحران‌هـای داخلی و اختلـافات گسترده خاندان پادشاهی عربستان اعدامـ معترضی که از جایگاه اجتماعی و محبوبیت مردمی میان شیعیان عربستان برخوردار بوده  نشان دهنده ضعف عقلـانیت و دانایی در دستگاه آل سعود و غلبه اقدامات عجولـانه و به دور از حکمت بر تصمیمات آل سعود است.

کشوری که نتوانسته مطالبات اقلیتهای مذهبی خود را محقق کند و مشکلـات اقتصادی فراوانی گریبان آن را، گرفته اقدامـ به انتشار تروریسمـ در عراق و سوریه کرده و به خاک یمن یورش برده است.

با توجه به گسترش دامنه دخالت‌های عربستان در امور داخلی کشورهایی مانند سوریه، عراق و یمن بدون شک اقدامات ضد انسانی عربستان علیه شهروندان معترض خودش نیز به اعدامـ رهبر معترضان ختمـ نمی شود.

شیخ شهید همواره و بارها تأکید کرده بود از گفتن کلـامـ حق، بیمـ و واهمه‌ای ندارد حتی اگر در این راه بازداشت شده، وارد زندان شود و تحت شدیدترین شکنجه‌ها و آزارها و اذیت‌هـا تا سرحد شهادت قرار گیرد.

شیخ نمر توهین به کرامت شهروندان عربستانی به‌ویژه شهروندان شیعی عربستان که از دید رژیمـ سعودی شهروندان درجه دو این کشور به شمار می‌آیند و فاقد هرگونه حق و حقوق شهروندی هستند، رد و تأکید می‌کرد که از کرامت و حقوق شهروندان شیعی عربستانی حمایت خواهد کرد.

وی بارها گفته بود در خط اول رویارویی با ظلمـ و جور رژیمـ سعودی قرار می‌گیرد چون اعتقاد دارد بدون مبارزه و تلـاش نمی‌‌توان به حقوق مورد نظر خود دست یافت و عدالتی در کشور برقرار نخواهد شد و شهروندان نمی‌توانند آزاد زندگی کنند.

زندگی شیخ نمر

شیخ نمر در شهر العوامیه دراستان القطیف در منطقه الشرقیه عربستان به دنیا آمد، خاندان او همه از بزرگان مذهبی شیعه عربستان به شمار می‌روند که می‌توان به شیخ (محمد بن ناصر آل نمر) و پدربزرگ‌ اش (علی بن ناصر آل نمر) اشاره کرد.

شیخ نمر که همواره بر لزومـ دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و مقابله با دیکتاتوری آل سعود تأکید کرده بود بارها به وسیله نهادهای امنیتی عربستان بازداشت و زندانی شده بود.

او در سالهای 2006، 2008 و 2009 بازداشت شده بود و آخرین بار در حالی که مجروح بود و گلوله نیروهای امنیتی در بدنش وجود داشت در سال 2012 بازداشت شد.

با وجود اعتراضات گسترده مردمی در 15 اکتبر 2014 دادگاه کیفری عربستان در دادگاهی که به صورت غیرعلنی و بدون نظارت سازمان‌های حقوق بشری برگزار شده بود شیخ نمر را به اعدامـ محکومـ کرد.

در 25 اکتبر 2015 و بعد از روی کار آمدن محمد بن نایف حکمـ اعدامـ شیخ نمر تأیید و مجوز اجرای آن صادر و با دستور پادشاه این کشور قابل اجرا بود.

سرانجامـ در صبح روز دومـ جنوری 2016 عربستان شیخ نمر و چهار جوان شیعه معترض را اعدامـ کرد.

این اقدامـ عربستان با مخالفت و واکنش نهادهای حقوق بشری و کشورهایی چون ایران و عراق همراه شد، اعتراضات گروهی از مردمـ در برابر سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد بهانه‌ای شد تا عربستان ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهمـ کند و روابط خود را با ایران قطع کند.*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان