1397-8-25     2018-11-16     بروز شده در: 1397/8/22 - 19:13:19      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

ویژه نامه شهادت امامـ رضا(ع)

«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریمـ ایران

سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/9/26 - 11:01:50
تعداد بازدید: 482
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مثلث کابل، واشنگتن، ریاض؛ دخالت عربستان در افغانستان بیشتر می‌شود؟
مثلث کابل، واشنگتن، ریاض؛ دخالت عربستان در افغانستان بیشتر می‌شود؟

رابطه عربستان و افغانستان از گذشته تا کنون بسیار پیچیده بوده است. در حال حاضر نیز عربستان مدعی است که دولت مرکزی در کابل را تحت حمایت و پشتیبانی قرار می‌دهد، اما نفوذ رهبران سعودی بر شورشیان طالبان بر کسی پوشیده نیست، ضمن آنکه ریاض یکی از مدافعان منطقه‌ای حضور نظامی امریکا در افغانستان نیز به شمار می‌رود.

با این حال عربستان همواره حمایت از طالبان را به شدت انکار می‌کند، اما همزمان اظهارات مقامات سابق حکومت طالبان، پشتیبانی ریاض از این گروه شورشی را تائید می‌کند. در همین ارتباط هفته گذشته وزیر مالیه اسبق طالبان در گفتگو با نیویورک تایمز اعلـامـ کرد که عربستان سعودی به طالبان کمک مالی کرده است. این مقامـ سابق طالبان همچنین گفته است که برای سال‌هـا به بهانه سفر زیارتی به عربستان سفر کرده، ولی در واقع از سعودی‌هـا پول دریافت میکرده است.

اظهار حمایت عربستان از طالبان موضوع تازه‌ای نیست چرا که بطور معمول این مسئله یکی از دلـایل بی‌اعتمادی همیشگی سیاستمدارن افغان به سعودی‌ها عنوان می‌شود، اما با این حال آن چه این روزها در فضای سیاسی و اجتماعی افغانستان به نگرانی‌های بیشتری دامن زده است، اوضاع افغانستان در دوران ترامپ و همزمان امکان دخالت بیشتر سعودی‌ها در تحولـات افغانستان متاثر از روی کارآمدن ترامپ در امریکاست. در این صورت باید انتظار داشت حتی تحرکات طالبان در افغانستان بسیار بیشتر از آن چه امروز در جریان است، این کشور جنگ زده را بی‌ثبات‌تر سازد.

در ارتباط با دخالت عربستان در افغانستان و حمایت از طالبان، ولی نصر یکی از مشاوران سابق وزارت خارجه امریکا نیز گفته است که دولت عربستان در زمان حکومت طالبان، به رهبران محلی طالبان اجازه داده بود تا از طریق تهدید به اخراج هزاران شهروند افغان که درعربستان کار می‌کردند، به خانواده‌های آنان در افغانستان برای اخذ مالیات فشار وارد کند.

شواهد روابط عربستان و طالبان، پس از سال 2001 و شکل گیری دولت مرکزی در کابل، حتی بسیار بیش‌تـر از این است. بنا به گفته وزیر مالیه سابق رژیمـ طالبان، اعضای حکومت طالبان پس از حملـات امریکا هریک به نوعی خود را به شهر کویته پاکستان رساندند و در آن جا دولت در تبعید طالبان را تشکیل دادند. این عضو طالبان همچنین به سفرهایی اشاره می‌کند که پس از استقرار در شهر کویته پاکستان به عربستان سعودی داشته  و اضافه می‌کند تا سال 2007 حداقل در هر سال چندین سفر را به عربستان همـ با اهداف مذهبی و همـ رایزنی برای جلب حمایت مالی عربستان از طالبان دنبال کرده است.

حتی فراتر از اعترافاتی که وزیر سابق طالبان در گفتگو با نیویورک تایمز داشته است، اخباری نیز که از طرف مقامات امنیتی افغانستان اعلـامـ می‌شود، این حمایت‌ها را نشان می‌دهد. از جمله سال گذشته، رحمت‌اله نبیل مقامـ امنیتی و رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان اعلـامـ کرد که برخی اعضای طالبان و القاعده همراه با شمش و قطعات طلـا از پاکستان وارد افغانستان می‌شوند که احتمالـا این طلـاها برای تامین هزینه در افغانستان به مصرف می‌رسیده است.

همچنین در ایمیل‌هایی که از کلینتون در سال 2014 منتشر شد، به رقابت قطر و عربستان برای تامین مالی طالبان اشاره شده است. آمار مدارس دینی در افغانستان نیز چنین موضوعی را تائید می‌کند. پایگاه تحلیلی رصدنیوز افغانستان مدعی است که در سال 2001 تنها، یک هزار مدرسه دینی در افغانستان وجود داشت، ولی در حاضر این تعداد به چهار هزار مدرسه دینی غیردولتی که با کمک به اصطلـاح موسسات خیریه اسلـامی تاسیس و اداره می‌شود، رسیده است.

این مسئله باعث شده تا همواره نوعی بیاعتمادی در نگاه رهبران افغان به ریاض  وجود داشته باشد. مواضع حنیف اتمر، رئیس شورای عالی امنیت ملی افغانستان، نیز آن جا که می‌گوید این حمایت‌های مالی (منظورعربستان)، ماشین جنگی تروریست‌ها را در افغانستان تقویت کرده و باید متوقف شود؛ به روشنی بازتاب دهنده نگاه بدبینانه به ریاض در کابل است.

با این شرایط خیلی طبیعی به نظر می‌رسد که با وجود سوابق قبلی حمایت گسترده ریاض از طالبان، در صورت ایجاد شرایط بهتر برای آزادی عمل ریاض در افغانستان، این حمایت‌ها نیز بیش از پیش دنبال شود. این شرایط به احتمال زیادی در صورت تغییر سیاست‌های واشنگتن در کابل متاثر از روی کارآمدن ترامپ فراهمـ خواهد شد، اما شانس احتمالی افزایش حضور ریاض در کابل، تنها روی کارآمدن ترامپ در امریکا نخواهد بود. درواقع این شرایط در خوش‌بینانه‌ترین و درواقع آرمان‌گرا ترین نگاه ایجاد خواهد شد و دلـایل نفی این وضعیت بسیار بیشتر و قوی‌تر از تائید آن خواهد بود.

هیچ دلیل قابل اعتمادی برای تغییر سیاست‌ها و استراتژی‌های ایالـات متحده در افغانستان در دوره ترامپ وچود ندارد. هرچند که ترامپ سیاست‌های اوباما را در افغانستان به شدت مورد نقد و نکوهش قرار می‌داد، اما بدلیل مواضع حزب جمهوری‌خواه در ارتباط با افغانستان، که مبتنی بر حضور حداکثری در این کشور است، بعید به نظر می‌رسد ترامپ توانایی اجرای استراتژی کاهش حضور در افغانستان را داشته باشد، که در این صورت این مسئله در عمل به معنای تداومـ همان سیاست‌های پیشین واشنگتن در مورد کابل است و این مسئله به نوبه خود به معنای فراغ بال بیشتر برای عربستان در محیط امنیتی افغانستان نیست.

علـاوه براین علی رغمـ روابط گرمـ رهبران سعودی با طالبان طی چند سال اخیر، اما در حال حاضر این کشور با هزینه‌های ناشی از جنگ مستقیمـ در یمن و حضور نیابتی در سوریه و عراق روبروست، که این مسئله به نوبه خود، حضور در افغانستان را برای ریاض با محدودیت ناشی از تامین هزینه‌های مالی روبرو می‌سازد.

همچنین عربستان در دوره پس از ملک عبداله و دوره فعلی ملک سلمان با رقابت داخلی شدید ناشی از جایگزینی پس از ملک سلمان 80 ساله روبروست و اجماع هماهنگ و یکدستی پیرامون ماجراجویی عربستان در رابطه با بحران‌هایی همچون یمن و سوریه وجود ندارد و هیچ دور از انتظار نیست که در ارتباط با ماجراجویی در افغانستان نیز میان رهبران سیاسی عربستان اختلـاف نظر اساسی وجود داشته باشئد.

با وجود همین شرایط است که حتی با وجود روی کارآمدن ترامپ در امریکا؛ اما احتمال افزایش حضور و دخالت‌های رهبران سعودی در تحولـات افغانستان تا اندازه زیادی غیرعملی به نظر می‌رسد. دخالت‌هایی که تا کنون در قالب حمایت و تقویت طالبان صورت گرفته است و در نهایت می‌تواند به ایجاد فضای بیاعتمادی بیشتر نسبت به عربستان در میان سیاستمداران افغانستان منجر شود.*
*

*نیز بخوانید

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟


ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)


مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ


کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان