1398-4-31     2019-7-22     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/9/23 - 10:33:50
تعداد بازدید: 460
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چکمه راست افراطی بر حلقومـ مسلمانان اروپا
چکمه راست افراطی بر حلقومـ مسلمانان اروپا

حدود یک سال پیش در چنین روزهایی شاهد ورود سیل آسای پناهندگان از سوریه و عراق و افغانستان به اروپا بودیمـ و هرچند در بسیاری از کشورها از آنها استقبالی نشد و آنها را به سرعت اخراج کردند (مانند مجارستان و چند کشور بلوک شرق) اما در بسیاری از کشورها نظیر آلمان مردمـ با دست پر به استقبال آوارگان مسلمان رفتند، اما به فاصله کمتر از یک سال همان افرادی که با گل و شیرینی به استقبال آوارگان رفته بودند زمینه تضعیف دولت مرکل را به دلیل ورود یک میلیون خارجی به کشورشان فراهمـ کردند، در حال حاضر یکی از مهمـ ترین احزابی که رقیب حزب حاکمـ (دمکرات مسیحی) میباشد حزب راست افراطی آلترناتیو است. این حزب در آخرین انتخابات ایالتی که ماه سنبله گذشته برگزار شد توانست با کسب 22 درصد آرا در جایگاه دومـ و حزب دمکرات مسیحی (حزب حاکم) با کسب 19 درصد آرا در جایگاه سومـ قرار گیرد.

( لیف اریک هوم) نامزد پیشرو حزب آلترناتیو برای آلمان نتایج این انتخابات را یک پیروزی برای حزبش تلقی کرده و گفته بود: این آغازی برای پایان دادن به فعالیت مرکل به عنوان صدراعظمـ است. حزب آلترناتیو برای آلمان که تنها سه سال از تاسیس آن میگذرد از جمله مخالفان سرسخت پذیرش پناهجویان است. رهبر این حزب ( فراوکه پتری) در اوایل سال جاری میلـادی گفته بود: پلیس باید مجوز شلیک به پناهجویان غیر مجاز را داشته باشد. این اظهار نظر جنجال زیادی در آلمان بر پا کرد.

با افزایش تعداد پناهجویان مسلمان در آلمان و هجومـ آنها به مساجد جهت انجامـ فرایض مذهبی رهبر این حزب در یک اظهار نظر جنجالی دیگر خواستار تعطیلی مساجد سراسر آلمان شد وی گفت: اسلـامـ به آلمان تعلق ندارد و این حزب به دنبال ممنوعیت ساخت و فعالیت مساجد در سراسر کشور است، این اظهار نظر در حالی بیان شد که در زمستان سال گذشته دانشگاههای سه شهر برلین، دورتموند و دویسبورگ نمازخانه‌هـای خود را به بهانه نگرانی امنیتی و آنچه رفع بیعدالتی و تبعیض بین دانشجویان مسلمان و پیرامون سایر ادیان خواندند، تعطیل کردند.

در هلند نیز وضع به همین منوال است و حزب راست افراطی خیز بلندی برای انتخابات 2017 این کشور برداشته (گرت ویلدرس) که سابقه طولـانی در مبارزه با اسلـامـ و اسلـامـ ستیزی در این کشور دارد اعلـامـ کرده در صورت ورود حزبش به پارلمان تمامی مساجد و مدارس اسلـامی را در هلند خواهد بست و در تویتتر خود خواستار ممنوعیت استفاده از قرآن در مراکز عمومی شد. وی گفته بود به هرنحو ممکن با ورودمهاجرین مسلمان به هلند جلوگیری میکند و پوشش حجاب اسلـامی را در مراکز عمومی ممنوع خواهد کرد. این سیاستمدار اسلـامـ ستیز در سال 2008 با ساخت و انتشار فیلمـ موهن و ضد اسلـامی (فتنه) به ساحت مقدس قرآن و پیامبر اسلـامـ توهین کرد.

در فرانسه که 8 میلیون مسلمان در آن سکونت دارند شرایط تعریف چندانی ندارد، مارین لوپن دختر ژان ماری لوپن رهبر حزب راستگرای افراطی (جبهه ملی فرانسه) میباشد، بسیاری از تحلیل گران معتقدند او مانند ترامپ در انتخابات 2017 ریاست جمهوری فرانسه همه را شگفت زده خواهد کرد. لوپن در اوایل ماه قوس سال گذشته و بیش از آنکه احساسات ملی و افراط گرایی فضای سیاسی فرانسه را این چنین پر کرده باشد، گفته بود: مسلمانان نمی توانند دقیقا همان جایگاهی را در فرانسه کسب کنند که کاتولیک‌هـا از آن برخوردارند. وی تاکید کرد از لحاظ تاریخی و فرهنگی فرانسه به مسیحیان تعلق دارد، ما میراث دار قومـ یونانی- رومی با مذهب مسیحی هستیمـ. مسلمانان فرانسه باید بپذیرند که در سرزمینی به مناسک خود میپردازند که متعلق به مسیحیان است. دختر ژان ماری لوپن و نماینده شهر ولوز فرانسه همچنین از مقامات و دیپلماتهایی که به هر دلیل وجود پدیده اسلـامـ هراسی از مسلمانان عذرخواهی میکنند انتقاد کرد و از همگان خواست از این فرهنگ غلط عذرخواهی از مسلمانان بپرهیزند، او معتقد است پدیده‌ای به اسمـ اسلـامـ هراسی در فرانسه وجود ندارد.

خانمـ لوپن در سال 2010 در اظهاراتی توهین آمیز مسلمانانی را که در هنگامـ پر بودن مساجد در خیابانهای شهرهای فرانسه نماز میخوانند را با اشغالگران نازی مقایسه کرد، وی گفت: چون بعضی‌هـا واقعا علـاقه دارند در مورد جنگ صحبت کنند، اگر در مورد اشغال صحبت میکنیمـ پس میتوانیمـ درباره این (برپایی نماز در خیابان) نیز صحبت کنیمـ، چرا که این خود مصداق بارز اشغال سرزمین است.

در ایتالیا منابع قضایی به دلیل تهدیدات راست افراطی دستور تخلیه یک مسجد در لومباردیا را صادر کردند، راستگرایان افراطی بارها به ساخت مساجد در این کشور اعتراض و تهدید کرده بودند در صورت ساخت مسجد آنجا را به آتش خواهند کشید و یا با بمب منفجر خواهند کرد. بر این اساس شورای منطقه‌ای لومباردیا که مورد تایید راستگرایان افراطی میباشد به طرح قانون ممنوعیت ساخت مساجد در این کشور رای داد، این تصمیمـ در سایه سکوت احزاب چپگرا و بیتوجهی نخست وزیر ایتالیا اتخاذ شد

در اتریش وضعیت بهتر از این نیست، رهبر حزب راست افراطی اتریش در سال 2007 اسلـامـ را فاشیسمـ قرن یست و یکمـ نامید و گفت: اسلـامـ بخشی  از فرهنگ اتریش نیست و باید مانع رشد جریانات اسلـامی در کشور شویمـ، باید از همان مهد کودک‌هـا جلوی اسلـامـ را گرفت و مانع از ترویج نشانه‌هـای جهاد شویمـ، تحت تاثیر این اظهارات پارلمان اتریش با محوریت حزب راستگرای آزادی در سال 2014 قانون جدیدی را جایگزین قانون سال 1912 درباره مسلمانان در اتریش کرد که به عقیده بسیاری این قانون زمینه ساز نقض حقوق مسلمانان و نمودی از اسلـامـ ستیزی در این کشور است.

براساس آمارهای کشورهای اروپایی امروزه حدود 30 میلیون مسلمان در اروپا زندگی میکنند و با توجه به این که نرخ رشد در خانواده‌هـای مسلمان بیش از مسیحیان است پیش بینی میشود طی 20 سال آینده جمعیت مسلمان اروپا به شکل قابل توجهی رشد و گسترش یابد.

وقوع حوادث مختلف در گوشه و کنار جهان و به خصوص تصاویر منتشر شده از اقدامات گروه‌هـای  تندرو اسلـامی همچون القاعده و داعش علیه مسلمانان و غیر مسلمانان و از همه مهمـ‌تـر حوادث سال گذشته در بلژیک و فرانسه که منجر به کشته  و زخمی شدن صدها نفر شد -که همگی به پای مسلمانان و اسلـامـ نوشته شد - باعث شده تا احزاب راست افراطی و گروه‌هـا و سازمانهای ضد اسلـامی طرفداران بیشتری بیابند و خواسته‌هـای ضد اسلـامی خود را با صدای بلند تری بیان کنند، هرچند رسانه‌هـای مستقل سعی کردند تا این اقدامات را کمـ اهمیت جلوه دهند اما رسانه‌هـای وابسته به لـابی مسیحی و صهیونیسمـ با تبلیغات مسمومـ خود سبب شدند تا اقدامات و قوانین شدیدی علیه مسلمانان در تک تک کشورهای اروپایی وضع شود، در این میان نباید فراموش کنیمـ که وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی که در بدترین شرایط بسر میبرند و ظهور احزاب پوپولیست و گسترش فضای بیگانه ستیزی از عوامل موثر در این موضوع هستند.

همانطور که در مقدمه توضیح داده شد در سالهای اخیر خصوصا یکی دو سال گذشته احزاب راستگرا توانسته اند در انتخابات برخی کشورها از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و هلند موفقیت‌هـای چشمگیری را کسب کنند. احزاب راستگرای افراطی با سردادن شعارایجاد رفاه اقتصادی و تلفیق آنها با ملی گرایی توانستند جایگاه قابل توجهی را در ساختار سیاسی کشورهای اروپایی به دست آورند، این موضوع باعث شد تا در انتخابات اتحادیه اروپا در سال 2009 گروه‌هـای راست افراطی بتوانند به کرسی‌هـایی دست پیدا کنند. به قدرت رسیدن احزاب راستگرای افراطی در اروپا و اتحادیه اروپا باعث شد تا وضعیت مسلمانان در قاره سبز به شدت تغییر کرده و با محدودیت‌هـا و فشارهای زیادی روبرو شود.

به طور مثال در زمینه مسکن با تبلیغات شدید انجامـ شده توسط احزاب ملی گرا و راست افراطی مالکین اروپایی از اجاره دادن آپارتمانها و املـاک خود به مسلمانان یا امتناع میورزند و یا در مقایسه با اروپایی‌هـا مبلغ بیشتری را طلب میکنند که این موضوع باعث شده تا مسلمانان مجبور به حاشیه نشینی و زندگی در خانه‌هـای کوچک با امکانات بسیار ناچیز  شوند، در زمینه کار و اشتغال نیز وضع به همین منوال است، کارفرمایان اروپایی تحت تاثیر جو حاکمـ بر جامعه و تبلیغات شدید رسانه‌هـا از دادن کار به مسلمانان طفره رفته و یا مسلمانان را مجبور به انجامـ کارهای طاقت فرسا با دست مزد اندک میکنند اما این همه مشکل نیست و در موارد بسیاری دیده شده که کارفرمایان از کارگران مسلمان خود خواسته اند با تراشیدن محاسن و پوشیدن لباسهای مورد نظر خود ظاهر آنان را بکلی تغییر داده اند که در موارد بسیاری موجب اخراج کارگران ناراضی شده است، در مورد بانوان و دختران نیز همین مشکل وجود دارد و از انان خواسته میشود با ترک حجاب اسلـامی زمینه سواستفاده‌هـای جسمی و جنسی برای کارفرمایان و مشتریان را فراهمـ آورند. این موارد باعث شده تا نرخ بیکاری در جوامع مسلمان نسبت به اروپاییان تا حدود زیادی رشد کرده و مسامانان بیش از پیش به انزوا بروند.

البته تمامـ مشکل فقط مسکن و اشتغال نیست و از جمله مشکلـات بزرگ مسلمانان در جوامع اروپایی عدمـ مشارکت آنان در امور سیاسی میباشد. هرچند اروپا ادعای آزادی بیان و عقاید و برابری انسان‌هـا را سر میدهد ولی در این قاره تا به امروز مسلمانان هرگز نتوانسته اند به عنوان نماینده دین جهانشمول اسلـامـ به هیچ پارلمانی راه پیدا کنند و اگر در مواردی دیده شده آن فرد نماینده حزب خود بوده نه دین خود. این موضوع سبب شده تا دولتها و احزاب سیاسی براحتی بتوانند هرقانونی را مایل هستند بر ضد مسلمانان وضع کنند. مشکلـات مسلمانان تا به داخل مساجد و عبادتگاه‌هـا نیز کشیده شده است، در سالهای اخیر شاهد بوده ایمـ که بارها و بارها مساجد اروپا مورد هتک حرمت قرار گرفته اند. به طور مثال در زمستان سال 1393 و بعد از حمله به دفتر مجله شارلی ابدو و به قتل رساندن چهار نفر از هیات تحریه آن توسط دو مسلمان تندرو مراکشی، موجی از اسلـامـ ستیزی  با حمله و هتک حرمت به مساجد در  سراسر اروپا به راه افتاد که سبب نگرانی شدید مسلمانان را فراهمـ آورد. تیراندازی، پرتاب نارنجک و مواد آتش زا، نوشتن شعارهای نژاد پرستانه و علـایمـ سازمانهای فاشیستی و شیطان پرست بر در و دیوار مساجد، ایجاد آتش سوزی و سوزاندن وسایل داخل مساجد اعمـ از قرآن و فرشها از جمله مواردی بود که به پلیس گزارش میشد به طور مثال در شهر (بیتون) در شمال فرانسه نژاد پرستان و افراط گرایان با ذبح یک خوک در داخل مسجد و پاشیدن خون آن به در و دیوار خشمـ و انزجار مسلمانان را از این اقدامـ غیر انسانی برانگیختند.

مسلمانان بلژیک نیز شاهد یکی از وحشیانه ترین عملیاتها علیه مساجد این کشور بودند، در اثر حمله نژاد پرستان بلژیکی به مسجد امامـ رضا در شهر اندرلشت نه تنها این مسجد بکلی سوخت بلکه حجت السلـامـ و المسلمین عبداله دهدوه امامـ جماعت آن که برای خاموش کردن آتش وارد مسجد شده بود ابتدا توسط عاملـان آتش سوزی با تبر مورد حمله قرار گرفت و سپس در اثر استنشاق دود به شهادت رسید.

در آلمان وضعیت از این همـ بدتر است بر اساس داده‌هـای اداره پلیس فدرال جنایی آلمان از سال 2010 خشونت علیه مسلمانان در این کشور مرتبا در حال افزایش است، در سال 2010 اداره پلیس جنایی آلمان 23 مورد حمله علیه مساجد را ثبت کرد بود که این رقمـ در سال 2014 به 64 و در سال 2015 به 75 مورد افزایش یافت. وزارت داخله آلمان از شروع سال 2010 تا مارچ 2016 در مجموع 416 مورد حمله با انگیزه‌هـای سیاسی علیه مساجد و موسسات اسلـامی را ثبت کرده است.

فرجامـ سخن

براساس مطالعات انجامـ شده احزاب سیاسی راستگرا در یک دهه گذشته از محبوبیت زیادی برخوردار بوده  و سهمـ بیشتری در انتخابات کشورهای اروپایی را به خود اختصاص داده اند، به رغمـ اقدامات مثبت و مهمـ برخی کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن اسلـامـ و نیز اعطای حقوق مدنی به مسلمانان دربعضی از کشورها موانع و تنگناهای زیادی همچنان در پیش روی مسلمانان وجود دارد.

نتیجه به قدرت رسیدن احزاب راستگرا در آلمان باعث افزایش شعارها و اقدامات ضد اسلـامی برای مسلمانان این کشور خواهد شد، در این میان بیتفاوتی پلیس و مقامات قضایی آلمان و سایر کشورهای نسبت به حملـات علیه مسلمانان سبب شده تا راستگرایان در پیشبرد اهداف خود جری‌تـر شوند.

نویسنده: اسماعیل طزری*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان