1397-3-4     2018-5-25     بروز شده در: 1397/3/4 - 10:05:12      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

شمار مسلمانان در آلمان و اروپا همچنان افزایش می‌یابد

۴ قرن آموزش زبان فارسی در عروس شهرهای جهان

میلیون‌ها "لبیک" به "ایمان و عشق" در کربلـا/ تجدید پیمان مسلمانان با عاشورائیان/ بین‌الحرمین قلب تپنده مؤمنین شد

حریری در فرودگاه ریاض بازداشت شد/ بن سلمان به دنبال جنگ داخلی در لبنان

‌ای شوق پا برهنه که نامت مسافر است/ این تاول است در کف پا یا جواهر است

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
اخراج یا جابجایی فرماندهان نظامی راه حل بحران امنیتی افغانستان نیست

معادن؛ تجارت زیرزمینی تروریسمـ و حامیان تروریسمـ

نقش روزه در حل مشكلـات انسان

نوروز از دیدگاه اسلـامـ

نوروز؛ جشن شادی و خوشی

نیكو داشت نوروز پس از اسلـامـ

احساس نیاز مردمـ روسیه به پوتین

گلبدین؛ هر روز تنهاتر از قبل

همه چیز درباره جشن نوروز / قسمت پنجمـ و پایانی

حلول رادیکالیسمـ در کالبد کاخ سفید

شکست طرح (بی) غرب برای اشغال دمشق

همه چیز درباره جشن نوروز / قسمت چهارمـ

دسترسی به اطلـاعات؛ نمره حکومت وحدت ملی چند است؟

تلـاش امریکا برای تشکیل «اسرائیل بزرگ» و هم‌نوایی ارتجاع عرب

دوگانه ثبات و ثروت علیه دموکراسی؛ آیا دوره جدیدی در نظامـ بین الملل آغاز شده است

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نوروز در اوراق تاریخ فرهنگی افغانستان

کلـاف سردرگمـ صلح در افغانستان، چرا مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد؟

کارشناس پاکستانی: بیانیه علمای پاکستان از طرف دولت و سازمان استخبارات پاکستان یک حرکت هدفمند و سازماندهی شده است

گفت‌وگوی خواندنی با نخبه افغانستانی که پژوهشگر برتر سال ایران شد/ درخشش و ظهور نسل جدیدی از جامعه نخبگانی افغانستانی در ایران

امریکا منافع خود را قربانی صلح و امنیت در افغانستان نمی کند/ راه حلی جز میز مذاکره برای برون رفت از مشکلـات سیاسی در افغانستان نیست

تاریخ نشر:
1395/9/7 - 07:24:51
تعداد بازدید: 1407
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

به داد انجمن مستقل وکلـای مدافع افغانستان برسید!
به داد انجمن مستقل وکلـای مدافع افغانستان برسید!

نوشته: حمیدالله کوهستانی

وکالت دفاع و دفاع از حقوق متمهین در محاکمـ یک موضوع با اهمیت در راستای تامین حقوق اساسی شهروندان کشور به شمار میرود. حرفه و شغل وکالت دفاع در افغانستان از دیر زمانی وجود داشته و این حرفه بین مردمـ از اهمیت و پرستیژ خاص برخوردار بوده است.

در گذشته‌هـا قبل از بوجود آمدن دوره نوین سیاسی )سال1382) در کشور، امور وکالت دفاع توسط حکومت هماهنگ میگردید و انجمن وکلـا همـ دولتی بود و قوانین و مقررات خاص درین بخش وجود داشته است. با رو کار آمدن حکومت موقت و انتقالی و تدوین قانون اساسی جدید تاکید بیشتر روی دفاع از حقوق متهمین صورت گرفت، در ماده سی و یکمـ قانون اساسی چنین آمده است: "هرشخص میتواند برای دفع اتهامـ به مجرد گرفتاری ویا برای اثبات حق خود، وکیل مدافع تعین کند. متهمـ حق دارد بمجرد گرفتاری، از اتهام  منسوب اطلـاع یابد و در داخل میعادی که قانون تعیین  میکند در محکمه حاضر گردد. دولت  درقضایای  جنایی برای  متهمـ بیبضاعت  وکیل مدافع  تعین مینماید. محرمیت  مکالمات، مراسلـات ومخابرات  بین متهمـ ووکیل آن، ازهر نوع تعرض مصون میباشد. وظایف  وصلـاحیت‌هـای وکلـای مدافع توسط  قانون تنظیمـ میگردد."

بر مبنی قانون اساسی، قانون وکلـای مدافع جدید تصویب و حکومت مکلف به ایجاد انجمن مستقل وکلـای مدافع گردید، هدف آن این بود تا امور وکلـای مدافع به صورت بهتر تنظیمـ و هماهنگ گردد و مصدر خدمت هر چه بهتر و بیشتر برای شهروندان شوند.

بالـاخره در تابستان سال 1387 وزارت عدلیه که قبلـا به حیث نهاد تنظیمـ کننده امور وکلـای مدافع در کشور بود و برای وکلـا جواز فعالیت را نیز توزیع مینمود، اولین مجمع عمومی انجمن وکلـای مدافع را در کشور دایر نموده و برای اولین بار در کشور انجمن مستقل و غیر دولتی وکلـای مدافع تاسیس گردید. و در نیتجه آن هئیت رهبری که شامل رئیس، معاونان و آمر اجراییه انجمن بود توسط انتخابات آزاد تعیین گردیدند. و اساسنامه انجمن نیز تصویب گردید.

مطابق اساسنامه انجمن باید سالـانه مجمع عمومی خویش را دایر نماید، تا در امور مهمـ از جمله انتخاب اعضای رهبری که دوره کاری شان به پایان میرسد انتخابات نیز صورت گیرد.

این یک فرصت بسیار خوب بود و در افغانستان برای اولین بار انجمن مستقل وکلـای مدافع تشکیل گردید، موسسات بین المللی و حتی حکومت علـاقمند حمایت و کمک به این نهاد جدید التاسیس بود. ولی متاسفانه از همان آغاز مقامات رهبری انجمن ضعیف عمل نمود و نتوانست از فرصت‌هـا و کمک‌هـای بدست آمده بصورت موثر و درست آن استفاده نماید.

میان اعضای رهبری انجمن اختلـافات شدید بوجود آمد و این افراد مصروف مشکلـات و کشمکش‌هـای داخلی خود گردید و از کمک‌هـای بدست آمده درست استفاده نشد یا همـ کمک‌هـای بدست آمده حیف و میل شد. اعضاء بیشتر مصروف به تعیین امتیازات برای خود گردیدند. مثل معاش‌هـای بلند و بالـا و سفر‌هـای غیر ضروری و خریداری اجناس غیر ضروری.

در نتیجه این اختلـافات بود که معاون و آمر اجراییه و بعضی اعضای رهبری انتخابی آن انجمن را ترک نمودند و مشروعیت انجمن خدشه دار گردید. و رئیس انجمن با یک حلقه کوچک خودش انجمن را در انحصار خود گرفت.

مقامات رهبری انجمن خصوصا رئیس آن نتوانست از فرصت‌هـا و امکانات موجوده بصورت شاید و باید استفاده نماید، حداقل نتوانست معاون و آمر اجراییه انتخابی انجمن را با خود داشته باشد. دیگر اینکه انجمن باید سالـانه مجمع عمومی خود را دایر نماید تا در امور مهمـ داخلی انجمن تصمیمـ گیری صورت گیرد و برای سمت‌هـای انتخابی که مدت کار شان تکمیل میگردد انتخابات صورت گیرد. ولی این مقامات بخاطر حفظ سمت‌هـای خود خلـاف اصول از زمان تاسیس تا حال تنها یک بار توانسته اند که مجمع عمومی را دایر نمایند.

وضعیت فعلی انجمن بسیار ناگوار است از مقامات رهبری انتخابی که شامل رئیس، معاونان و آمر اجراییه میشود، وقت کار رئیس تکمیل گردیده، معاونان انجمن، آمر اجراییه و بعضی از اعضای شورای رهبری انجمن بنابر اختلـافات انجمن را ترک نموده اند یا همـ خارج از کشور رفته اند. که انجمن ازین نگاه به مشکل مواجه است. به این معنی فعلـا انجمن معاون ندارد در بست آمر اجراییوی یک شخص غیر مسلکی و کمـ تجربه خلـاف اصول تعیین گردیده است، همچنان مدت مسؤولیت اکثر اعضای انتخابی شامل اعضای شورای رهبری و نظارت نیز تکمیل گریده است.

آقای ظریف استانکزی در یک مقاله خویش که در وبلـاگ شان موجود است تحت عنوان" بطلـان فیصله‌هـای محاکمـ در فقدان صلـاحیت رئیس انجمن وکلـای مدافع" چنین تحریر داشته اند:

مدتی کاری ریاست انجمن:

"درانجمن وکلـای مدافع رئیس انجمن طبق حکمـ ماده (18) اساسنامه به مدتی سه سال از جانب مجمع عمومی به اکثریت آراء تعیین میگردد و زمانیکه سه سال تکمیل گردد وظیفه رئیس انجمن ختمـ میگردد و باید در مجمع عمومی همین رئیس و یا رئیس دیگری تعیین و تفویض صلـاحیت شود.

در مورد ماده متذکره چنین تصریح میدارد:

رئیس عمومی انجمن از طرف مجمع عمومی مطابق این اساسنامه برای مدت سه سال انتخاب میگردد. ختمـ دوره کاری رئیس بتاریخ 22/ میزان / 1393هـ ش ختمـ گردیده و بعد از این تاریخ انجمن وکلـای مدافع فاقد رئیس، شورای رهبری و هیئت نظارت میباشد یعنی انجمن وکلـای مدافع منحیث شخصیت حکمی فاقد شخصیت‌هـای حقیقی ممثل اراده قانونی این انجمن بسر میبرد که به این وسیله حتی شخصیت حکمی انجمن وکلـای مدافع نیزمورد سؤال قرار میگیرد.

از اینکه صلـاحیت رئیس انجمن مستقل وکلـای مدافع بتاریخ22/ میزان/ 1393 هـ ش به پایان رسیده است اما تا به حال رئیس انجمن و بعضی از اعضاء شورای رهبری که منافع انجوهایشان در تداومـ غیر قانونی رهبری انجمن مصون است نمی خواهند تا مجمع عمومی را طبق فقره (1) ماده (26) اساسنامه دایر نمایند نه تنها که زمان شورای رهبری انجمن بشمول رئیس و معاونین منقضی گردیده است بلکه زمان و میعاد هیئت نظارت انجمن نیز مدتی بیشتر از یک سال میشود که منقضی گردیده است و هیچ نوع صلـاحیت نظارتی را در امور وکلـای مدافع ندارند، حتی در زمان تصدی وظیفه خویش هیئت نظارت نتوانستند حد اقل امور مالی انجمن را براساس صلـاحیت قانونی خویش بررسی کامل نمایند."

فرصت‌هـا و امکانات که انجمن دارد و داشت، در حال حاضر گفته میشود که در حدود 3000 هزار وکیل مدافع ثبت انجمن میباشد و هر وکیل سالـانه مبلغ ده هزار افغانی برای تجدید جواز وکالت خویش به انجمن پرداخت میکند صرف از همین مدرک سالـانه عاید انجمن بالغ بر 30 میلیون افغانی (حدود 450 هزار دالر) میشود، برعلـاوه عواید دیگر که از طریق فروش بعضی اوراق و کمک‌هـای نهاد‌هـای بین المللی به آن صورت میگیرد.

ولی متاسفانه تا حال انجمن تعمیر که ملکیت خودش باشد برای دفتر خود در کابل ندارد، برنامه‌ای ستاژ وکالت را از عواید خود تمویل نمی تواند، بزرگترین مشکل که مجمع عمومی را همـ به بهانه نبود بودجه چندین سال است که تدویر نمی کنند. و به این بهانه رئیس میخواهد مدت کار خود را خلـاف اصول با معاش گزاف از عواید انجمن ادامه دهد.

همچنان در قسمت مدیریت، دفاع از حقوق وکلـای مدافع، ارتقای ظرفیت، انسجامـ و هماهنگی با موسسات و سایر نهاد‌هـای دولتی بسیار مشکلـات وجود دارد. با صحبتی که با چندین وکیل مدافع داشتمـ گفتند هنوز همـ با آنها در محاکمـ رفتار درست صورت نمی گیرد و از حقوق آنها از طرف مقامات رهبری انجمن درست دفاع نمی گردد.

رئیس انجمن به حیث مسول درجه اول نتوانسته از حقوق وکلـای در محاکمـ، سارنوالی دفاع نماید و جایگاه انجمن را به صورت دقیق آن تثبیت نماید. همچنان اتهامات فساد مالی و اداری همـ به آدرس مسولین انجمن وجود دارد که باید درین بخش تحقیق بیشتر صورت گیرد. و یک هئیت مستقل وکلـای بیطرف و نهاد‌هـای عدلی و قضایی کشور این موضوع را پیگیری نمایند.

اگر شما به وب سایت انجمن مراجعه کنید هیچ نوع معلومات وجود ندارد به جز چند قانون و بیوگرافی چند نفر، هیچ گزارش کاری و فعالیت انجمن در آن انعکاس نیافته است البته کدامـ فعالیت موثر صورت نمی گیرد. حتی وب سایت یک شرکت حقوقی شخصی که در داخل کشور فعالیت میکند معلومات بیشتر نسبت به وب سایت انجمن دارد. حد اقل تعداد وکلـای ثبت شده در وب سایت وجود ندارد.

موضوع خود کفایی: انجمن اگر از عواید انجمن  که سالـانه 30 میلیون افغانی میشود بصورت درست آن استفاده شود در دو یا سه سال باید انجمن حد اقل صاحب یک اپارتمان 4 اتاقه میگردید تا از پرداخت کرایه گزاف نجات یابد. همچنان در پرداخت معاشات گزاف که مسولین فعلی انجمن از عواید و کمک‌هـای خارجی برای خود تعیین نموده اند کاسته شود میشود به عوض آن در فعالیت‌هـای موثر دیگر برای وکلـا رسیدگی شود. اگر معاشات در انجمن متناسب به معاشات بست‌هـای اول و دومـ دولت تنظیمـ گردد بهتر خواهد بود.

بناً از مقامات عدلی قضایی، خصوصا دفتر معاون صاحب دومـ ریاست جمهوری، وزارت عدلیه، لوی سارنوالی خواهشمندیمـ تا این موضوع را پیگیری نمایند و انجمن را از این حالت بحران مشروعیت و بلـاتکیفی نجات بدهند و هرچه زودتر زمینه تدویر مجمع عمومی را مساعد سازند تا هئیت جدید رهبری انجمن به اساس قانون و اساسنامه تعیین گردد و امور وکلـای مدافع را به صورت بهتر آن سر و سامان بدهد و از امکانات موجود به صورت درست آن استفاده گردد.

 

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

اخراج یا جابجایی فرماندهان نظامی راه حل بحران امنیتی افغانستان نیست


معادن؛ تجارت زیرزمینی تروریسمـ و حامیان تروریسمـ


نقش روزه در حل مشكلـات انسان


نوروز از دیدگاه اسلـامـ


نوروز؛ جشن شادی و خوشی


نیكو داشت نوروز پس از اسلـامـ


احساس نیاز مردمـ روسیه به پوتین


گلبدین؛ هر روز تنهاتر از قبل


همه چیز درباره جشن نوروز / قسمت پنجمـ و پایانی


حلول رادیکالیسمـ در کالبد کاخ سفید

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان