1399-8-4     2020-10-25     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/9/2 - 10:33:23
تعداد بازدید: 908
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چه کسانی شیعیان را میکشند؟
چه کسانی شیعیان را میکشند؟

سید جواد حجت

 یقیناً آنانکه عملیات‌هـای تروریستی و انتحاری را انجامـ میدهند از اهل سنت نیستند؛ هرچند که تروریستها و عناصر انتحاری، خود را از اهل سنت و جماعت میدانند اما همه مردمـ و اذهان بیدار جامعه میفهمند که آنان هیچ ارتباطی با پیروان امامـ اعظمـ و اسلـامـ اعتدالی ندارند...

طی حادثه تروریستی در داخل مسجدی در غرب کابل، دهها نفر از عزاداران امامـ حسین(ع) شهید و زخمی شدند؛ این حادثه در اربعین شهادت امامـ حسین به وقوع پیوست. حادثه‌ای مشابه، در شب عاشورا در مسجد کارته سخی به وقوع پیوسته بود، حادثه‌ای دیگر در روز عاشورا در مزار شریف اتفاق افتاد، و نیز حادثه‌ای پیشتر از آن، جنبش روشنایی را به خاک و خون کشید.

همه این حوادث برضد شیعیان افغانستان اتفاق افتاده است. بدون تردید، مهمترین هدف چنین اعمال وحشیانه‌ای تحریک احساسات مذهبی و آغاز جرقه‌هـای یک جنگ مذهبی است. این نقشه شومـ و خطرناک در زمانی اتفاق میافتد که حکومت وحدت ملی نیز غرق در سستی و بیکاره گی است و رئیس حکومت نیز بدون توجه به تهدیدهای موجود، راه استبداد و انحصارگرایی را در پیش گرفته و بذر بدگمانی و نارضایتی عمومی را در سطوح مختلف جامعه میپاشد و ناخواسته آب به آسیاب دشمن میاندازد.

یقیناً آنانکه عملیات‌هـای تروریستی و انتحاری را انجامـ میدهند از اهل سنت نیستند؛ هرچند که تروریستها و عناصر انتحاری، خود را از اهل سنت و جماعت میدانند اما همه مردمـ و اذهان بیدار جامعه میفهمند که آنان هیچ ارتباطی با پیروان امامـ اعظمـ و اسلـامـ اعتدالی ندارند. انتحارگران، فریب خوردگانی هستند که توسط سلفیت وهابی، استخدامـ و شستشوی مغزی میشوند.

نیازی به اثبات جدایی راه و خط تروریست‌هـا از اسلـامـ و مسلمانان سنی نیست؛ پس از وقوع حادثه انتحاری ضد جنبش روشنایی در دهمزنگ، اهل سنت ما اعمـ از تاجیک و پشتون به زخمی‌هـای حادثه، خون اهدا کردند و با خانواده‌هـای داغدار، غمشریکی نمودند. حمله بر عزاداران در زیارت سخی را همه علما و مردمـ سنی مذهب افغانستان یکصدا محکومـ کردند. در حادثه تروریستی مسجد باقرالعلومـ نیز شیعه و سنی و پشتون و تاجیک افغانستان همه و همه از طرق مختلف، از شبکه‌هـای اجتماعی، مساجد، اعلـامیه‌هـا و... تقبیح کردند و در کنار برادران و خواهران شیعه خود ایستاد شدند.

عملیات ضد شیعی کار کیست؟

معمولـاً پس از هر عملیات تروریستی برضد مردمـ شیعه، طالبان اعلـامیه‌ای صادر کرده و ضمن رد مسئولیت آن، این عمل را محکومـ میکنند اما گروه داعش این اعمال نفرت انگیز را معمولـاً به خود نسبت میدهند.

داعش در افغانستان عملیات نظامی قابل توجه ندارد. این گروه شقی، در غرب افغانستان هسته گذاری شد اما توسط طالبان محلی، مجبور به ترک منطقه شد. آنان ننگرهار و مشخصاً "اچین" را برای مرکزیت فعالیت خود برگزیدند. کمـ کمـ به سمت زابل، بخش‌هـایی از غزنی، حوالی لوگر، بخش‌هـایی از شمال افغانستان و اخیراً فعالیت خود را به سمت ولـایات غور و نیمروز، گسترش داده اند. تاکنون غیر از ننگرهار، وارد جنگ رسمی با نیروهای دولتی نشده اند.

این گروه هنوز همـ در مرحله هسته گذاری در مناطق مختلف هستند و از ضعف و گیجی مسئولین امنیتی، از خودخواهی و خودمحوریِ سران حکومت افغانستان نهایت بهره را میبرند.

جای شگفتی است که تاکنون اقدامـ مهمی برضد تحرکات این گروه در افغانستان نشده است. گمان میرود که عملیات انتحاری و تروریستی بر ضد شیعیان افغانستان، آغازی بر عملیات بزرگ آنان در آینده باشد.

قاتلـان از کجا میآیند؟

داعش در عراق و سوریه در حال شکست و فروپاشی است. در صورتی که این گروه از موصل عراق بیرون رانده شود و در شهر حلب سوریه نیز زمینگیر شود، عرصه برای این جنایتکاران تنگ میشود. بخش بزرگی از تروریستان، تحت فرمان عربستان سعودی هستند. موفقیت‌هـای میدانی داعش به معنی شکست ایران و روسیه و پیروزی عربستان سعودی و بالعکس، شکست داعش به معنی ناکامی سعودی‌هـا در میدان جنگ برضد ایران و روسیه میباشد.

عربستان سعودی تاکنون برای شکست رقیب خود دست به هر کاری زده و از تمامـ زور خود استفاده کرده است. آنها در دوران ملک عبداله، جنگ مذهبی را مطرح کردند و با تبلیغات فراوان و نیز رایزنی‌هـای گسترده با سران منطقه، ایران را متهمـ کردند که در صدد گسترش مذهب تشیع در منطقه و جهان است. در دوره ملک سلمان، وارد فاز جنگی شدند تا بخت خود را در این عرصه نیز بیازمایند. اما گویا بعد از سالها تفرقه افکنی و جنگ افروزی، اکنون بخت با سعودی‌هـا یار نیست و جنگجویان تحت حمایتش آنچه توقع میرفت نتوانستند انجامـ دهند.

عربستان سعودی اکنون در نظر دارد میدان جدیدی برای جنگ، بگشاید. آنها بنا به دلـایلی افغانستان را انتخاب کرده اند؛ زیرا:

- حکومت مرکزی مقتدر، مردمی و بقول شخص اشرف غنی "همه جانبه" در افغانستان وجود ندارد؛

- سیاست‌هـای قومی و فساد گسترده، مانع تشکیل ادارات دفاعی و امنیتی قدرتمند و خودکفا در آن شده است؛

- احساسات دینی و نگرش‌هـای سنتی در کنار گراف بالـای بیسوادی، زمینه را برای تحریک احساسات دینی-مذهبی فراهمـ آورده است؛

- طالبان و گروه حقانی به عنوان نیروهای تحت الحمایه عربستان در زمان حاکمیت شان، هنوز در افغانستان زنده و فعال هستند و بخش بزرگی از آنان هنوز پیرو قرائت‌هـای وهابیت میباشند؛

- افغانستان در همسایگی پاکستان بعنوان دوست سنتی و جیره خوار سعودی‌هـا قرار دارد و پاکستان میتواند تسهیلـات بزرگی برای سعودی‌هـا در افغانستان فراهمـ آورد؛

- افغانستان در مجاورت ایران، دشمن سیاسی و آیدیالوژیک اش واقع شده است؛ از طریق افغانستان میتواند انتقامـ شکست‌هـای خود در عراق و سوریه و حتی یمن را از ایران بگیرد.

زمینه نفوذ عربستان در افغانستان

مؤلفه‌هـای قومی، سمتی، زبانی، مذهبی و... میتواند باعث واگرایی مردمـ افغانستان شود.

ایجاد تفرقه با محوریت مسائل قومی، سمتی و زبانی در افغانستان بسیار خطرناک و مذمومـ است اما نمی تواند کلیّت اهداف سعودی‌هـا و سلفی‌هـا را فراهمـ آورد. در عراق، سوریه و ترکیه فاکتور قومیت نهایتاً میتواند منجر به ایجاد مناطق خودمختار شود. در افغانستان نیز ایجاد تنش‌هـای قومی و سمتی نهایتاً میتواند منجر به ایجاد سیستمی مبتنی بر فدرالیزمـ و یا خودمختاری شود اما هرگز نمی تواند منافع ایدئولوژیک و حتی منافع سیاسی سعودی‌هـا را تأمین نماید.

عربستان سعودی نظر به مواردی که در بخش پیشین ذکر شد، گزینه ایجاد شکاف و اختلـافات مذهبی را مهمترین روزنه نفوذ خود در افغانستان میداند تا در چند مرحله بتوانند احساسات مذهبی را به سطح اجتماع، بکشانند. طبیعی است که شبکه‌هـای اجتماعی و فضای مجازی به همان میزان که عرصه ابراز همدردی است؛ میدانی برای نمایش احساسات خشک مذهبی باسوادها و بیسوادها نیز میباشد. طرح نظرات احساسی و غیرمسئولـانه مذهبی در فضای مجازی و شبکه‌هـای اجتماعی میتواند سرآغازی بر نفاق و عملی شدن ایده دشمن باشد. در مرحله دومـ، تحریک دشمنی میان شیعه و سنی و سرانجامـ رفتن به سمت دشمنی و برخوردهای انسانی ولو در سطح کوچک باشد؛ که این میتواند زمینه ساز اجرای سناریوهای عربستان و حضور قدرتمند و سیستماتیک داعش در افغانستان باشد.

لذا با توجه به علـاقه عربستان به ترویج سلفیت وهابی در جهان اسلـامـ و با توجه به دشمنی شدید وهابیت با اسلـامـ اعتدالی سنی و شیعه از یک طرف و از طرفی اهداف سیاسی عربستان که منتج به شعله ور ساختن جنگ در افغانستان میشود؛ میطلبد که مردمـ، سیاستمداران، علمای دینی و فرهنگیان در راستای تعمیق برادری دینی در افغانستان بکوشند و اجازه نفوذ و رسوخ تکفیر و افراط گرایی در افغانستان را ندهند.

تاریخ ما بیانگر عمق برادری میان مردمـ مان میباشد. خون شیعه و سنی این سرزمین با همدیگر مخلوط شده و نهال اخوت و برادری را در این کشور تبدیل به درخت تنومندی نموده است؛ اما باید مواظب تبر تیز دشمنان اتحاد مردمـ افغانستان بود...

منبع: خبرگزاری جمهورنظـرات كـاربران
1.
جان تو همشون سنی هستند دارن این شیعه میکشند به تاریخ جنگ نقده سال58نگاه کن و نظر بده*
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان