1397-8-25     2018-11-16     بروز شده در: 1397/8/22 - 19:13:19      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

ویژه نامه شهادت امامـ رضا(ع)

«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریمـ ایران

سد مقابله با داعش در افغانستان شکست؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/8/18 - 12:58:59
تعداد بازدید: 423
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رئیس جمهور در امریکا چگونه انتخاب می‌شود؟
رئیس جمهور در امریکا چگونه انتخاب می‌شود؟

رقابت‌های ریاست جمهوری امریکا در عمل بیش از ۱۸ ماه به طول می‌انجامد، و نامزدهای حاضر در این فرآیند باید از مراحل متعددی عبور کرده و بتوانند در سطوح ایالتی و ملی، همـ اقبال هواداران حزبی را جلب کرده و همـ مورد تأیید عمومـ شهروندان امریکایی قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری تسنیمـ، انتخابات ریاست جمهوری امریکا، عملـا فرآیندی 18 ماهه است، یعنی از زمانی که افرادی به طور رسمی از قصد خود برای ورود به این سخن گفته و در کمیسیون انتخابات فدرال این کشور، تقاضای (اعلـامیه) نامزدی خود را ثبت می‌کنند. اما این رقابت‌ها، صرفا یک انتخابات مستقیمـ تک مرحله‌ای نیست. بلکه، فرآیندها، نهادها، و قواعدی برای آن تعیین شده که در برخی موارد تنها خاص امریکا است. از جمله آن‌ها می‌توان به (رقابت‌های درون حزبی)، انتخاب (نمایندگان حزبی)، برگزاری (مجمع ملی) احزاب، انتخاب اعضای کالج الکترال و مواردی اینچنین اشاره کرد. در ادامه شمایی از مؤلفه‌های اصلی این رقابت‌ها ارائه می‌شود.

فرآیند انتخابات ریاست جمهوری امریکا، از نظر زمان‌بندی معمولـا شامل مراحل زیر است:

 در فصل بهارِ یکسال پیش از برگزاری انتخابات، نامزدها، قصد خود را برای ورود به این رقابت‌ها به صورت رسمی اعلـامـ می‌کنند.

در فصل تابستانِ یکسال پیش از برگزاری انتخابات تا بهار سال بعد (فصل بهارِ سال برگزاری انتخابات) کارزارهای انتخاباتی و مناظرات حزبی در سطح ایالتی برگزار می‌شود و نامزدها تلـاش می‌کنند با تبلیغات، اعلـامـ سیاست‌ها و انتقاد از رقبای درون حزبی، اقبال اعضای حزب‌شان را به خود جلب کنند.

از جولـای (ماه جدی) تا جون (ماه جوزای) سالِ برگزاری انتخابات، انتخابات ایالتی درون حزبی برای انتخاب (نمایندگان حزبی) - که نهایتا در (مجمع ملی) شرکت می‌کنند - برگزار می‌شود.

از جولـای (ماه سرطان)‌ تا اوایل سپتامبر (ماه سنبله) سالِ برگزاری انتخابات،‌ احزاب امریکایی (مجمع ملی) خود را برگزار کرده و طی آن (نمایندگان حزبی) منتخب از ایالت‌های مختلف، نامزد نهایی حزب را برای رقابت‌های ریاست جمهوری انتخاب می‌کنند.

از سپتامبر (ماه سنبله) تا اوکتبر (ماه میزان) سالِ برگزاری انتخابات، کارزارهای تبلیغاتی و مناظرات نامزدهای ریاست جمهوری این کشور برگزار می‌شود.

در اوایل نوامبر (ماه میزان) سالِ برگزاری انتخابات (سه‌شنبه پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر)، انتخابات عمومی ریاست جمهوری برگزار شده و شهروندان امریکایی در هر ایالت به نامزدهای متقاضی عضویت در کالج الکترال رأی می‌دهند.

در اوایل دسامبر (ماه عقرب) سالِ برگزاری انتخابات، اعضای کالج الکترال، برای انتخاب رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری رأی می‌دهند.

اوایل جولـای (ماه سرطان) سالِ بعد از برگزاری انتخابات، کنگره امریکا به ریاست معاون وقت رئیس جمهوری این کشور، آرای کالج الکترال را شمارش می‌کند.

  20 ژانویه (یکمـ ماه دلو) سالِ بعد از برگزاری انتخابات، مراسمـ تحلیف رئیس جمهوری منتخب ایالـات متحده امریکا برگزار می‌شود.

بنیان‌های قانونی

فرآیندهای اصلی انتخاب رئیس جمهوری ایالـات متحده امریکا در قانون اساسی این کشور تشریح شده است و در متممـ‌های 12، 22 و 23 قانون اساسی اصلـاحاتی در آن‌ها اعمال شده است. البته بسیاری از مراحل فرآیند انتخاب رئیس جمهوری این کشور طی سال‌های طولـانی و بر مبنای سنت‌ها یا قوانین ایالتی شکل گرفته است.

شرایط نامزدها

رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری برای دوره‌های چهارساله انتخاب می‌شوند. نامزدهای تصدی این سمت، علـاوه بر اینکه باید متولد امریکا و شهروند این کشور باشند، باید تا روز تحلیف، دستکمـ 35 سال سن و 14 سال ساکن ایالـات متحده باشند. البته تصدی این سمت تنها برای دو دوره متوالی ممکن است.

ثبت نامـ در کمیسیون فدرال انتخابات: نامزدهای متقاضی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، 15 روز پس از اینکه بتوانند 5 هزار دالر کمک انتخاباتی را جذب کرده و یا همین مقدار را برای کارزار تبلیغاتی خود خرج کردند، باید بیانیه‌ای را در ارتباط با نامزدی خود نزد کمیسیون فدرال انتخابات ایالـات متحده ثبت کنند، تا این کمیسیون به کمیته انتخاباتی کارزار نامزد مدنظر اختیار جمع‌آوری کمک‌های انتخاباتی و هزینه‌کردن آن را بدهد.

انتخاب نامزدهای حزبی

احزاب عمده امریکایی برای انتخاب نامزدهای حزب‌شان برای تصدی منصب رئیس جمهوری، (مجمع‌های ملی) برگزار می‌کنند که در واقع اجلـاس‌های بزرگی هستند که (نمایندگان حزبی) ایالت‌ها در آن شرکت می‌کنند. این نمایندگان حزبی در برخی ایالت‌های این کشور از سوی (عامه اعضای حزب) و در برخی دیگر از سوی (انجمن‌های حزبی) انتخاب می‌شوند. البته برخی از این (نمایندگان حزبی) بنا به سمتی که در حزب دارند، یعنی در واقع به خاطر ارشدیت و سابقه فعالیت حزبی، به عنوان (نماینده حزبی) انتخاب شده و در مجمع‌های ملی احزاب امریکایی شرکت می‌کنند.

نمایندگان حزبی: نمایندگان حزبی چیزی مانند اعضای کالج الکترال هستند، با این تفاوت که در چارچوب حزبی عمل کرده و هدف آن‌ها انتخاب نامزد نهایی حزب برای ورود به رقابت‌های ریاست جمهوری این کشور است. نمایندگان حزبی، در اکثر موارد از پیش وعده داده‌اند که به کدامـ یک از نامزدهای حزبی رأی داده و در هنگامـ تشکیل (مجمع ملی حزبی) نیز معمولـا به نامزد مدنظر خود رأی می‌دهند. با این حال، در حزب دموکرات امریکا، برخی نمایندگان حزبی وجود دارند که از پیش وعده‌ای برای حمایت از یک نامزد مشخص نداده و در نهایت کار می‌توانند بنابر نظر خود به هریک از نامزدهای حزبی رأی دهند.

انتخاب نمایندگان حزبی: نمایندگان حزبی در هر ایالت، معمولـا به یکی از این دو شکل انتخاب می‌شوند: یا از طریق رأی عمومی اعضای حزب (یا مردم) در آن ایالت - که به آن primary می‌گویند - یا از طریق انجمن حزبی در ایالت - که به آن Caucuse می‌گویند. البته هر یک از این دو شیوه، می‌توانند به دو طریق انجامـ شوند: باز و بسته. در شیوه باز، هر شهروندی می‌تواند شرکت کند، و در شیوه بسته، تنها کسانی که عضو رسمی حزب باشند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

تعداد نمایندگان حزبی: طبق تقسیمـ‌بندی حزب دموکرات، در مجموع 4765 نماینده حزبی وجود دارد که هر نامزدی که بتواند حمایت 2383 تن از آن‌ها را کسب کند، نامزد نهایی دموکرات‌ها برای رقابت‌های ریاست جمهوری خواهد شد. در حزب جمهوری‌خواه نیز مجموع 2472 نماینده حزبی وجود دارد و هرکسی که بتواند حمایت 1237 تن از نمایندگان حزبی را کسب کند، به عنوان نامزد نهایی حزب انتخاب می‌شود.

همراهی نامزدهای ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری

در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، هر یک از نامزدهای تصدی پست رئیس جمهوری، یک فرد را به عنوان نامزد معاونت رئیس جمهوری همراه خود دارند. در واقع نامـ‌های این دو تن به صورت لیستی است و نمی‌توان رئیس جمهوری را از یک لیست و معاون وی را از لیست دیگری انتخاب کرد.

انتخاب اعضای کالج الکترال (انتخابات ریاست جمهوری)

انتخابات ریاست جمهوری امریکا در واقع شامل برگزاری 51 انتخابات مجزا در 50 ایالت به علـاوه پایتخت این کشور است. در این 51 منطقه، رأی‌دهندگان به نامزدهای عضویت در (کالج الکترال) رأی می‌دهند - کسانی که از پیش وعده داده‌اند که به کدامـ یک از نامزدهای ریاست جمهوری رأی خواهند دارد؛ در واقع رأی‌دهندگان هنگامـ انداختن برگه رأی خود، در اکثر ایالت‌ها، نامـ نامزدهای عضویت در کالج الکترال را نمی‌نویسند، بلکه برگه‌هایی را به صندوق رأی می‌اندازند که در روی آن نوشته (رأی دهنده به فلـان نامزد ریاست جمهوری). پس از برگزاری انتخابات محلی در 51 منطقه امریکا، اعضای انتخاب شده، کالج الکترال را تشکیل می‌دهند.

در 48 ایالت امریکا، وقتی که یک نامزد بتواند اکثریت آرای شهروندان این کشور را کسب کند، تمامی سهمیه الکترال آن ایالت را آن خود می‌کند. برای مثال اگر 51 درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات ایالت نیویورک به کلینتون (در واقع به افرادی که اعلـامـ کرده‌اند که در کالج الکترال به کلینتون رأی می‌دهند) رأی دهند، تمامی سهمیه ایالت نیویورک در کالج الکترال به کلینتون (حامیان کلینتون) اختصاص پیدا می‌کند. تنها در دو ایالت نبراسکا و ماین، سهمیه ایالتی تاحدی براساس درصد رأی‌دهندگان توزیع می‌شوند.

ساکنان سرزمین‌های ماورای بحار امریکا نقشی در انتخاب اعضای کالج الکترال ندارند، هرچند در رقابت‌های مقدماتی درون حزبی، هر کدامـ از این سرزمین‌ها، تعدادی نماینده حزبی را به مجمع‌های ملی احزاب ارسال می‌کنند.

تعداد اعضای کالج الکترال: تعداد اعضای کالج الکترال برابر با مجموع تعداد اعضای مجلس نمایندگان و سنای این کشور (538 نفر) است. در واقع سهمیه هر ایالـات در کالج الکترال برابر با تعداد اعضای مجلس نمایندگان و سنای آن ایالت در کنگره امریکا است.

تاریخ برگزاری انتخابات اعضای کالج الکترال (انتخابات ریاست جمهوری):همواره، روز سه‌شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر، تاریخ برگزاری انتخابات سراسری ریاست جمهوری یا همان انتخاب اعضای کالج الکترال امریکا است. انتخاب این تاریخ از نظر تاریخی ریشه در سه عامل (وضعیت آب و هوایی)، (تاریخ برداشت محصولـات کشاورزی) و (شرکت در مراسمـ کلیسا) داشته است.

در واقع در زمان‌های گذشته، رأی‌دهندگان مجبور بودند برای رسیدن به محل استقرار صندوق‌های رأی‌گیری - که در مراکز نواحی (County) مستقر بودند - با اسب مسافرت کنند. برگزاری انتخابات در روز سه‌شنبه این امکان را به رأی‌دهندگان می‌داد که تا روز یکشنبه در مراسمـ کلیسای محلی خود شرکت کرده و روز دوشنبه را به مسافرت - از محل سکونت خود تا محل استقرار صندوق‌های رأی‌گیری - اختصاص دهند و روز سه‌شنبه بتوانند رأی خود را به صندوق بیاندازند. همچنین ماه نوامبر، بهترین زمان ممکن بین فصل برداشت محصولـات کشاورزی و زمستان‌های سخت ایالـات متحده است؛ زیرا در این دو بازه زمانی، مردمـ نمی‌توانستند با استفاده از اسب و درشکه به راحتی مسافرت کنند.

انتخاب رئیس جمهوری و معاونش توسط کالج الکترال

پس از تشکیل کالج الکترال، اعضای آن برای انتخاب رئیس جمهوری و معاونش تشکیل جلسه داده و رأی می‌دهند. اما هر کدامـ از اعضای کالج الکترال از پیش وعده داده‌اند که به چه کسانی برای ریاست جمهوری و معاونت رأی می‌دهند و در اغلب موارد، اعضای مجلس الکترال بر همین اساس رأی داده‌اند. به این ترتیب هر یک از نامزدهای ریاست جمهوری که بتواند دستکمـ 270 رأی از مجموع 538 رأی کالج الکترال را کسب کند، به ریاست جمهوری این کشور انتخاب می‌شود.

نقش‌آفرینی کنگره در انتخابات ریاست جمهوری

اگر هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری نتواند اکثریت آرای کالج الکترال را کسب کند، مجلس نمایندگان امریکا از بین سه نامزدی که بیشترین رأی را در کالج الکترال کسب کرده‌اند، یکی را به عنوان رئیس جمهوری انتخاب می‌کند. با این تفاوت که در مجلس نمایندگان، نمایندگان هر ایالت امریکا، به صورت یکجا و در قالب یک رأی واحد به یکی از نامزدها رأی می‌دهند. برای انتخاب معاون رئیس جمهوری نیز، در این شرایط، سنای امریکا از بین دو نفری که بیشتری رأی را در کالج الکترال کسب کرده‌اند، یکی را برای این سمت انتخاب می‌کند.

دیوان عالی امریکا

اگر در فرآیند برگزاری انتخابات اعضای کالج الکترال در مناطق 51گانه امریکا اختلـافی به وجود بیاید - همانند انتخابات سال 2000 و مناقشه بر سر شمارش آرای ال گور و جورج بوش در ناحیه پالمـ بیچ ایالت فلوریدا - دیوان عالی امریکا مسئولیت رسیدگی به موضوع مورد مناقشه را داشته و تصمیمـ مقتضی را اتخاذ می‌کند.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟


ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)


مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ


کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان