1397-8-30     2018-11-21     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1392/6/14 - 12:13:10
تعداد بازدید: 851
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تصمیمـ «احمدضیاء مسعود» برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری
تصمیمـ «احمدضیاء مسعود» برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری

(احمدضیا مسعود) برادر شهید احمدشاه مسعود در اظهاراتی گفت که اگر اتحاد انتخاباتی، مردمـ و سایر احزاب افغانستان او را به عنوان کاندیدای واحد معرفی کنند وی نیز از این اقدامـ استقبال خواهد کرد.

چند روز پیش اتحاد انتخاباتی افغانستان متشکل از 15 حزب سیاسی اعلـامـ موجودیت کرد.

شبکه تلوزیونی (یک) در مصاحبه‌ای با احمدضیا مسعود در خصوص این اتحاد انتخاباتی و وجه مشترک احزاب و جریان‌های سیاسی شرکت کننده در آن و همچنین به بررسی ابعاد مختلف ایجاد این جریان جدید پرداخت.

مشروح این مصاحبه تفصیلی در ادامه مطلب آمده است.

مجری: وجه مشترکی که باعث شد شما و سایر احزاب سیاسی را دور همـ جمع کند و منجر به تشکیل اتحاد انتخاباتی در افغانستان شود چیست؟

مسعود: همه احزاب سیاسی مطرح افغانستان که در اتحاد انتخاباتی گردهمـ جمع شده‌اند معتقدند که پس از سال 2014 در تمامـ زمینه‌های اقتصادی سیاسی و اجتماعی افغانستان باید تغییرات بنیادین به وجود آید و تمامـ این احزاب معتقدند که ساختار نظامـ ریاستی در افغانستان نتیجه بخش نبوده و باید نظامـ پارلمانی به وجود آید. تمامـ این احزاب معتقدند که اداره افغانستان باید تقسیمـ شود و واحدهای اداری و والی‌ها باید انتخابی شوند تا زمینه رشد سیاسی اقتصادی در افغانستان به وجود آید.

مجری: پس در اتحاد انتخاباتی بیش از این که بحث کاندیدای واحد مطرح باشد بحث برنامه‌های انتخاباتی مطرح است؟

مسعود: بله، تمامـ احزاب موجود در اتحاد انتخاباتی معتقدند که باید برنامه واحد وجود داشته باشد و بر اساس شرایط فعلی لـازمـ است که نوآوری‌هایی در افغانستان صورت گیرد، با برنامه‌های موجود دولت افغانستان، مردمـ افغانستان شاهد تغییرات عمیق در زندگی خود نیستند.

مجری: برنامه‌‌های مطرح شده و اجرای آنها پس از به قدرت رسیدن موضوعاتی زمان‌بر هستند، ممکن نیست چند ماه به انتخابات مانده این مباحث مطرح شوند. اگر این اتحاد انتخاباتی محورش این قبیل مسائل بود، چرا پیشتر اعلـامـ موجودیت نکرد؟

مسعود: در شورای همکاری احزاب، برنامه ملی تقریباً به اتمامـ رسیده و تا زمانی که برای پس از 2014 برنامه‌ای وجود نداشته باشد، احزاب سیاسی چگونه ممکن است که متحد شوند.

در تمامـ دنیا این یک قاعده است که وقتی برنامه‌ها مشترک است گروه‌های مختلف با یکدیگر ائتلـاف می‌کنند و این در مورد اتحاد انتخاباتی همـ صدق می‌کند و تمامـ احزاب دور یک برنامه جمع شده‌اند نه یک فرد.

مجری: یکی از موضوعات چالش‌برانگیز در افغانستان که در انتخابات قبل همـ مشاهده شد، موضوع معرفی کاندیدای واحد است، در اتحاد انتخاباتی این موضوع تا چه اندازه مورد بحث بوده است؟

 

مسعود: تاکنون در مورد این مسئله هیچ بحثی صورت نگرفته است و معتقدیمـ که 2 یا 3 نفر حتماً کاندیدا خواهند بود و این مسئله مورد سنجش است که کدامـ شخصیت می‌تواند مورد قبول تمامـ اقوامـ افغانستان واقع شود، کدامـ شخصیت می‌تواند اعتماد تمامـ احزاب سیاسی را به خود جلب کند و چه کسی می‌تواند معتقد به ایجاد اصلـاحات عمیق در زندگی مردمـ افغانستان باشد.

هر فردی که بتواند مورد اعتماد اقوامـ مختلف افغانستان واقع شود وی را به عنوان کاندیدا معرفی خواهیمـ کرد.

مجری: (علی احمد جلـالی)، (حنیف اتمر)، (زلمی خلیلزاد) و (قیومـ کرزی) در نشست‌های قبل از اعلـامـ موجودیت اتحاد انتخاباتی با شما بودند، چه شد که آنها از شما جدا شدند؟ اختلـاف شما روی نظامـ سیاسی افغانستان بود؟

مسعود: خیر. ورود آنها به این نشست‌ها ناگهانی بود، چند ماه قبل همـ با آنها مذاکراتی داشتیمـ و کمیسیون مشترکی همـ بین ما شکل گرفت.

این کمیسیون در حال بررسی مباحث پس از 2014 بود که کدامـ ساختار می‌تواند برای افغانستان مفید باشد اما متأسفانه این آقایان همواره پس از چند روز اقامت به کشورهای خود باز می‌گردند، و به همین دلیل مذاکرات ما تداومـ نیافت.

این بار نیز یک هفته پیش وارد کابل شدند و زمان اندک بود که روی این مسائل به توافق برسیمـ، اما ارتباط ما با آنها قطع نشده است.

مجری: اگر قرار باشد شخصیت‌هایی مثل خلیل‌زاد، جلـالی، قیومـ کرزی به شما بپوندند آیا امکان تعدیل نظرات شما مبنی بر تغییر نظامـ وجود دارد؟

مسعود: من با حنیف اتمر در چارچوب شورای همکاری احزاب ارتباط‌هایی داشتمـ و ایشان برنامه‌هایی که جبهه ملی افغانستان داشت پذیرفته بود

در برنامه‌ها مشکلی وجود نداشت، هر برنامه‌ای که منافع ملی افغان‌ها را تأمین کند ما حاضر به قبول آن هستیمـ اما تاکنون برنامه مشخصی از طرف مقابل ندیده‌ایمـ و آنها همـ از برنامه‌های ما استقبال کرده‌اند.

مجری: اگر برنامه‌های آنها خلـاف برنامه‌های شما باشد مثلـا آنها نظامـ متمرکز ریاستی را قبول داشته باشند، در این صورت نظر شما چیست؟

مسعود: نظامـ متمرکز در افغانستان ثمربخش نبوده است، در این مورد سمینارهای علمی در کشورهای اروپایی برگزار کرده‌ایمـ و در مورد ساختارها بحث‌های آکادمیک صورت گرفته است.

با در نظر داشت شرایط کنونی افغانستان و تنوع قومی این کشور، ساختاری که می‌تواند وحدت ملی در بین همه گروه‌های قومی را به وجود آورد و مشارکت همه اقوامـ را در برگیرد، نظامـ پارلمانی است.

مجری: هنگامی که یک کاندیدا از سوی اتحاد انتخاباتی معرفی میشود، تا چه اندازه مطمئن هستید که وحدت اتحاد انتخاباتی متزلزل نمی‌شود؟

مسعود: در روندهای سیاسی ممکن است زود به توافق رسید اما آن چه برای من مهمـ است، منافع ملی و ثبات افغانستان و به وجود آوردن یک دولت مقتدر است.

درخواست من از تمامـ جناح‌های سیاسی این است که برای یک مصلحت بزرگ‌تر و برای رهایی مردمـ افغانستان از نگرانی ناشی از رقابت‌های منفی احزاب سیاسی بهتر این است که بر سر یک کاندیدا به توافق برسیمـ و مطمئن هستمـ که با در نظر شرایط موجود تمامـ احزاب سیاسی به این توافق خواهند رسید.

مجری: تاکنون بحث‌های مقدماتی در مورد کاندیدای واحد از سوی ‌ اتحاد انتخاباتی صورت نگرفته است؟

مسعود: تاکنون خیر زیرا هنوز برخی کارهای دیگر باقی مانده و هنوز در حال مذاکره با آقایان خلیل‌زاد، جلـالی و اتمر هستیمـ.

در همین حال قرار است که یک کنفرانس بزرگ برای احزاب و اعضایی که در جنوب و جنوب غرب افغانستان قرار دارند، شکل دهیمـ اکنون در حال مذاکره با شخصیت‌های مطرح آنان هستیمـ و اگر خواست خداوند باشد و این کار صورت گیرد از هر 2 مجموعه یک کاندیدای مشخص ارائه خواهیمـ کرد.

مجری: گفته می‌شود که جلـالی، خلیل‌زاد، قیومـ کرزی و اتمر درصدد ایجاد یک جبهه هستند و به زودی اعلـامـ موجودیت خواهند کرد در حالی که شما از مذاکرات خود با آنها صحبت می‌کنید.

مسعود: شاید آنها همـ جبهه‌ای شکل دهند و این حق آنها است ما نه تنها با جلـالی، اتمر و خلیلزاد مشغول مذاکره هستیمـ بلکه با اقشار مختلف در مناطق جنوب و جنوب غرب مانند شوراهای اجتماعی، شوراهای قومی و شخصیت‌های بزرگ مانند (عارف نورزی) و (یاسینی) در حال رایزنی هستیمـ.

مجری: تاکنون نورزی و یاسینی را با خود همراه کرده‌اید؟

مسعود: تقریباً به تفاهمـ رسیده‌ایمـ، با (گل‌آغا شیرزی که نماینده قومـ بارکزی است به تفاهمـ رسیده‌ایمـ.

به این ترتیب تلـاش می‌کنیمـ بزرگان تمامـ اقوامـ بزرگ افغانستان را وارد این ائتلـاف کنیمـ تا همـ وحدت قومی را تأمین کنیمـ و همـ یک کاندیدای قدرتمند را معرفی کنیمـ.

برای تأمین ثبات در سراسر افغانستان نیاز است تا برادران پشتون را متحد کنیمـ، کنفرانسی ایجاد کنیمـ و پس از آن یک کاندیدا معرفی کنیمـ، گرچه در اتحاد انتخاباتی تعداد زیادی از برادران پشتون را داریمـ که از اقوامـ بزرگ نمایندگی می‌کنند اما نیاز است که آن را وسعت ببخشیمـ.

مجری: یکی از نگرانی‌های مردمـ افغانستان ترس از قومی شدن انتخابات است، انتقادهایی مطرح بود که گویا اتحاد انتخاباتی به وجود آمده نمایندگی از یک سمت مشخص افغانستان می‌کند شما راه‌حل این نگرانی‌ها را در چه می‌بینید؟

مسعود: پیشتر همـ اشاره کردمـ که از اقوامـ دیگر همـ در اتحاد انتخاباتی وجود دارند، از (جلـال‌آباد) حزب (اتحاد اقوام) افغانستان به رهبری (سیدامان خلیلی) حضور دارد و (کریمـ‌الله خان) فرزند مولوی (نقیب الله) از (قندهار) به عنوان نماینده یک قومـ بزرگ قندهار در اتحاد شرکت می‌کند.

مجری: در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، قبل از برگزاری انتخابات شاهد شکل گیری یک جبهه بودیمـ که شما همـ در آن حضور داشتید اما این جبهه در زمان انتخابات شکست خورد، دلیل آن همـ عدمـ توافق روی یک کاندیدای واحد بود، فکر نمی‌کنید که این نگرانی باز همـ وجود دارد و ممکن است تکرار شود؟

مسعود: در آن مقطع دولت و کشورهای خارجی تصمیمـ گرفتند که (جبهه متحد ملی) را از درون از همـ بپاشند.

کارهایی صورت گرفت، وعده‌هایی همـ داده شد که عملی نشدند اکنون همـ کارهایی صورت می‌گیرد اما ما مطمئن هستیمـ پس از پنج سال کارهای سیاسی، اکنون معتقد به مبارزه آرمانی هستیمـ.

اکنون مهمـ این است که تغییرات ساختاری چگونه به وجود خواهد آمد که متضمن منافع تمامـ گروه‌های قومی افغانستان باشد.

فرهنگ سیاسی مردمـ و رهبران سیاسی تغییر کرده و امیدوار هستیمـ که تا آخر اتحاد انتخاباتی را همراهی کنند.

مجری: یکی از سؤالـات اساسی این است که چرا شخصیت‌های جهادی مانند (قسیمـ فهیم) و (اسماعیل‌خان) در این اتحاد انتخاباتی دیده نمی‌شوند؟

مسعود: با اسماعیل خان چندین جلسه داشته‌ایمـ و ایشان وعده دادند در کنفرانسی که برگزار شد شرکت می‌کنند اما متأسفانه شرکت نکردند و دلیل آن را همـ نمی‌دانمـ.

در مورد مارشال فهیمـ نیز ایشان بارها گفته‌اند که چون معاون رئیس جمهور هستند و تعهداتی در قبال ریاست جمهوری دارند و از سویی رئیس جمهور همـ از دوستان نزدیک وی است، در شرایط فعلی نمی‌تواند جزء اپوزیسیون شود اما در نهایت هر چه به نفع کشور باشد تأیید خواهد کرد.

مجری: چقدر علـاقه دارید که از سوی اتحاد انتخاباتی افغانستان به عنوان کاندیدا معرفی شوید؟

مسعود: با تجربه پنج ساله در سمت معاونت ریاست جمهوری و تجربه‌ای که در مسائل اقتصادی دارمـ اگر مردمـ و احزاب سیاسی اعتماد کنند و اینجانب را معرفی کنند، به عنوان یک خدمتکار استقبال می‌کنمـ اما همه چیز به این بر می‌گردد که اتحاد انتخاباتی چه کسی را معرفی می‌کند.

مجری: اگر کاندیدای اتحاد انتخاباتی فردی غیر از شما باشد، آیا شما در کنار وی قرار خواهید گرفت یا همانند انتخابات گذشته که جبهه شما از همـ پاشید، این جبهه همـ از همـ می‌پاشد؟

مسعود: در آن زمان چنین تفاهمی همانند امروز وجود نداشت و در آن زمان پس از 2 سال کار به یکباره دکتر عبدالله وارد شد و کاندیدا شد.

همه متعجب شدند که چرا در جریان قرار نداشتند و سوء تفاهماتی به وجود آمد و (برهان‌الدین ربانی) در آن زمان نتوانست رضایت همه را حاصل کند.

(دوستم) و (محقق) ملـاحظاتی داشتند و در کل کاندیدا در فضای دموکراتیک انتخاب نشد اما در حال حاضر در اتحاد انتخاباتی همه متعهد شده‌اند که کاندیدا در فضای دموکراتیک انتخاب شود.

مجری: بر اساس تفاهمنامه، اتحاد انتخاباتی کاندیدا باید با اکثریت آرا انتخاب شود، اگر در چنین فضایی باز همـ دکتر عبدالله انتخاب شود آیا برای شما قابل قبول خواهد بود؟

مسعود: اگر تفاهمـ آرا موجود باشد، از هر کاندیدایی حمایت می‌کنمـ.

در همین حال خبرها امروز حاکی از آن است که یک ائتلـاف انتخاباتی جدید در افغانستان شکل گرفته و قرار است به زودی اعلـامـ شود.

تلویزیون (لمر) افغانستان به نقل از وزیر سابق کشور افغانستان گزارش داد که در این ائتلـاف (محمدحنیف اتمر) رئیس حزب (حق و عدالت)، (انورالحق احدی) رئیس حزب (افغان ملت)، (اشرف غنی احمدزی) رئیس کمیسیون انتقال مسئولیت‌های امنیتی و زلمی خلیل‌زاد سفیر سابق امریکا حضور خواهند داشت.

(علی احمد جلـالی) تصریح کرد که از یک سال پیش در همکاری با خلیل‌زاد روی تشکیل یک اجماع انتخاباتی کار می‌کنند.

وی با بیان این که ائتلـاف جدید انتخاباتی تا 10 روز دیگر اعلـامـ موجودیت خواهد کرد، افزود: هدف از ایجاد این ائتلـاف، معرفی نامزد واحد در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان است.

این سیاستمدار افغان گفت‌وگو با اتحاد انتخاباتی افغانستان برای معرفی یک نامزد واحد را نیز تأیید کرد اما در عین حال گفت که با اتحاد انتخاباتی افغانستان در خصوص تبدیل نظامـ ریاستی به پارلمانی به توافق نرسیده است.*
*

*نیز بخوانید

مجلس سنا: کمیسیون انتخابات و یوناما در پی مهندسی کردن نتایج انتخابات پارلمانی اند


توافق امریکا و طالبان؛ حکومت موقت ایجاد و تا شش ماه آینده توافقات صلح نهایی می‌شود


«حزب التحریر»؛ روی دیگر سکه داعش در افغانستان


ارتش امریکا: طالبان در جنگ شکست نمی‌خورند


مجلس سنا دیدارهای خلیل‌زاد با رهبران سیاسی را مشکوک خواند


امیدواری خلیل‌زاد برای رسیدن به توافق با طالبان پیش از انتخابات


وقتی خلیل‌زاد پایش را از گلیمـ خود درازتر می‌کند/ مخالفت جدی حکومت با تعلیق انتخابات ریاست جمهوری


جنرال دوستم: سیاست «زمین سوخته» طالبان طاغوتی در مالستان و جاغوری شکست خورده‌است


ائتلـاف بزرگ ملی: کشور در جنگ می‌سوزد و غنی به کمپاین‌های انتخاباتی مصروف است


داکتر عبداله: انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن برگزار می‌شود

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان