1397-7-4     2018-9-26     بروز شده در: 1397/7/3 - 18:19:14      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد

اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟

تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!

تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ

ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک

حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/8/9 - 12:05:08
تعداد بازدید: 328
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

۸ سال با اوباما؛ افغانستانی‌هایی که قربانی شدند و تعهداتی که عملی نشدند
۸ سال با اوباما؛ افغانستانی‌هایی که قربانی شدند و تعهداتی که عملی نشدند

در حالی که اوباما در کمپین‌های انتخاباتی خود اعلـامـ کرد که تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج می‌کند اما به نقل از مقامات نظامی این کشور، حملـات هوایی نظامیان امریکایی در سال جاری میلـادی ۴۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیمـ، باراک اوباما در حالی به پایان دوره ریاست‌جمهوری خود در امریکا نزدیک می‌شود که تعهدهای عملی نشده در کارنامه 8 ساله وی دیده می‌شود که از جمله پایان دادن به جنگ‌های فرامرزی، خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و تأمین امنیت در این کشور و مبارزه با القاعده و طالبان بود.

البته برخی کارشناسان براین باورند  که اوباما این وعده‌ها را برای کسب رأی در دور دومـ کاندیدایی‌اش در ریاست‌جمهوری امریکا داد.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان

براساس طرح اولیه اوباما مبنی بر خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، قرار بود که سال 2014 میلـادی پایان مأمویت نظامی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان اعلـامـ شود و مسئولیت کامل تأمین امنیت افغانستان به نیروهای افغان واگذار شود.

براساس این طرح قرار بود تا پایان دوره ریاست‌جمهوری اوباما در امریکا (پایان سال 2016) تمامـ نیروهای امریکایی به خانه‌هایشان بازگردند.

پس از چندی، اوباما در دستوری اعلـامـ کرد که براساس طرح جدید خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، تعداد کنونی 9800 نظامی تا پایان سال 2016 میلـادی باقی خواهند ماند و در سال 2017 میلـادی، این تعداد به 5500 نظامی کاهش خواهد یافت که در سفارت این کشور در کابل مستقر خواهند شد.

اما یکی از مقامات امریکایی به وال‌استریت ژورنال گفته بود که باراک اوباما رساندن تعداد نظامیان امریکایی در افغانستان به 5500 نفر و کاهش آنها پایبند نیست و برای ایجاد راهی جهت حفظ آنها  در این کشور است.

در حالی که برخی فشارها بر اوباما به دلیل طرح خروج نظامیان امریکایی از افغانستان زیاد شده بود، روزنامه امریکایی واشنگتن پست از اعطای صلـاحیت خروج نظامیان این کشور به خانه‌هایشان به جنرال (جان کمپبل) فرمانده سابق نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان خبر داد.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان، سرانجامـ اوباما اعلـامـ کرد که پس از سال 2016 میلـادی، 8400 نظامی امریکا در افغانستان باقی خواهند ماند که به گفته (کرتیس اسکاپاروتی) جنرال ارتش امریکا، 6700 نظامی در مأموریت حمایت قاطع ناتو و 1700 نفر دیگر از آنها نیز در مأموریت‌های دیگر بکار گرفته خواهند شد.

تحمیل نظرات فرماندهان نظامی و جمهوری‌خواهان بر سیاست خروج اوباما

در جلسه کنگره در 15 اکتبر ماه جاری پس از این اعلـامـ اوباما، کنگره امریکا دچار انشعاب شد. برخی از اعضای کنگره امریکا که به شدت مخالف ادامه حضور نظامی کشورشان در افغانستان بودند با اشاره به هزینه و تلفات این جنگ مخالفت خود را با این تصمیمـ رئیس جمهور اعلـامـ کردند.

یکی از افرادی که همواره با طرح خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مخالفت می‌کرد، (جان مک کین) سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا بود که در اظهاراتی اعلـامـ کرده بود که واشنگتن باید پس از سال 2016 میلـادی، حدود 20 هزار نیروی نظامی را در افغانستان حفظ کند.

وی گفته بود که حفظ 10 تا 15 هزار نظامی امریکایی در افغانستان نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد اما مسئله مهمـ این است که خروج باید براساس شرایط افغانستان نه جدول زمانی مشخص صورت گیرد زیرا در غیر اینصورت جان نظامیان این کشور در افغانستان به خطر می‌افتد.

(لیندزی گراهام) سناتور ارشد جمهوری‌خواه و عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا نیز از باراک اوباما خواسته بود تا برنامه کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان را به حالت تعلیق درآورد.

وی به اوباما پیشنهاد داده بود که در حال حاضر بهترین راه این است که رئیس‌جمهور این کشور به نصیحت‌های مقامات ارشد نظامی امریکا توجه کند و اجازه دهد تا رئیس جمهور آینده در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تصمیمـ‌گیری کند.

تعدادی از جنرال‌ها و دیپلمات‌های ارشد بازنشسته امریکایی از باراک اوباما رئیس‌جمهور این کشور خواستند که تعداد کنونی سربازان امریکایی در افغانستان را حفظ کند.

13 جنرال امریکایی از جمله (دیوید پترائوس) رئیس سابق سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سی آی ای) که سیاستها و عملیات نظامی واشنگتن در افغانستان در زمان اوباما و جورج بوش را بررسی کرده‌اند با ارسال نامه‌ای سرگشاده به اوباما گفتند که کاهش تعداد سربازان امریکایی، روحیه نیروهای امنیتی افغان را تضعیف کرده و به طالبان جرأت بیشتری می‌دهد.

تعهد امریکا مبنی بر عدمـ شرکت در عملیات نظامی

در ماده دومـ پیمان امنیتی کابل - واشنگتن آمده است که نیروهای ایالـات متحده هیچگونه عملیات جنگی و نظامی را در افغانستان اجرا نمی‌کنند، مگر اینکه طرفین طوری دیگری توافق کنند.

براساس این پیمان، نیروهای امریکایی در افغانستان در این حوزه‌ها فعالیت می‌کند: مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان به انضمامـ بخش‌های مهندسی منطقه‌ای، خنثی‌سازی بمب‌های کنار جاده و سایر مواد منفجره؛ ایجاد و ارتقای سیستمـ تدارکاتی و حمل‌ونقلی نیروهای دفاعی و امنیتی افغان؛ گسترش ظرفیت‌های تشریک اطلـاعات (اطلـاعات امنیتی) ؛ تقویت توانائی نیروهای هوایی افغانستان؛ راه‌اندازی تمرینات مشترک نظامی و سایر فعالیت‌های مورد توافق دو طرف.

در مورد عملیات‌های مبارزه با تروریسمـ امریکا در افغانستان نیز منظور از عملیات نظامی ایالـات متحده بر ضد تروریسمـ، عبارت از عملیات متممـ در حمایت از عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغان بر ضد تروریسمـ است که از سوی نیروهای ملی دفاعی و امنیتی کشور رهبری شده و مبتنی بر احترامـ کامل به حاکمیت افغانستان و توجه جدی به مصونیت و امنیت مردمـ افغانستان و توجه جدی به مصونیت و امنیت آن‌ها در خانه‌های‌شان انجامـ می‌شود.

این در حالی است که به گفته مقامات نظامی امریکا، نیروهای امریکایی در افغانستان از اول سال 2016 میلـادی حدود 700 حمله هوایی انجامـ دادند در حالی که در سال گذشته میلـادی، این تعداد 500 حمله هوایی گزارش شده بود.

این مسئله از افزایش 40 درصدی حملـات هوایی امریکا در سال جاری نسبت به سال گذشته میلـادی است.

ساکنان روستای (حضرت سلطان) در نزدیکی شهر استراتژیک (کندز) در شمال افغانستان نیز از مشاهده نیروهای ویژه امریکایی در این منطقه در عملیات‌های نظامی خبر داده بودند.

مقامات در ولـایت فراه در غرب افغانستان نیز از ورود تیمی از نیروهای ویژه امریکا به این ولـایت برای مقابله با مخالفان مسلح سخن گفته بودند.

تشدید درگیری‌ها در روزهای اخیر در ولـایت هلمند نیز نیروهای نظامی امریکا را به این ولـایت کشاند.

فورت هود، فورت درامـ، گروه 82 هوابرد از فورت براگ، (فورت ناکس)، گروه 19 مهندسی و لشکر 395 امریکا از جمله پایگاه‌های نظامی امریکایی بودند که تاکنون پس از اعلـامـ اوباما مبنی بر خروج نظامیان امریکایی از افغانستان به کشور نیرو اعزامـ کردند که برخی از این نیروها مجوز راه‌اندازی عملیات‌های نظامی را نیز داشتند.

فرمانده سابق نیروهای امریکایی در افغانستان همچنین پیشنهاد افزایش اختیارات نظامیان این کشور در افغانستان را به اوباما ارائه کرده بود که با موافقت رئیس‌جمهور امریکا روبرو شد.

تأمین امنیت در افغانستان و افزایش تلفات غیرنظامیان افغان

در حالی که یکی از شعارهای همیشگی دولت‌های امریکا تأمین امنیت در افغانستان بود و اوباما نیز بارها نیز این شعار را در موضع خود در قبال افغانستان تکرار کرد اما شاهدیمـ که اوضاع امنیتی نه تنها بهتر نشده بلکه وخیمـ‌تر از سال‌های گذشته شده است و حتی میزان تلفات غیرنظامیان در سال آخر ریاست‌جمهوری اوباما نسبت به سال‌های قبل به شدت افزایش یافته است.

براساس گزارش یوناما، در شش ماه نخست سال 2016 میلـادی، میزان تلفات غیرنظامیان افغان با 1601 کشته و 3565 زخمی به بالـاترین میزان خود در هفت سال اخیر رسیده است.

در گزارش یوناما آمده که این رقمـ در سال گذشته میلـادی (2015) 1615 کشته و 1686 زخمی بود. در نهایت، یوناما از جنوری سال 2009 تا جون 2016 میلـادی، از کشته شدن 22941 غیرنظامی و زخمی شدن 40993 غیرنظامی افغان خبر می‌دهد.

یوناما همچنین در گزارشی اعلـامـ کرد که 292 نفر از اول جنوری تا 30 سپتامبر سال جاری میلـادی در حملـات هوایی نیروهای افغان و امریکایی کشته شدند که این میزان نسبت به مشابه سال قبل با 113 کشته و 159 غیرنظامی زخمی افزایش 72 درصدی را نشان می‌دهد.

مرکز مطالعاتی (جامعه باز) امریکا در گزارشی نوشته بود که نیروهای امریکایی در 15 سال حضور در افغانستان، تاکنون به دقت هدفگیری اهداف خود در حملـات هوایی که در این کشور انجامـ می‌دهند توجهی ندارند که در نتیجه غیرنظامیان قربانی شده‌‌اند.

مبارزه با القاعده و طالبان و جلوگیری از گسترش نفوذ این گروه‌ها

یکی از شعارهای انتخاباتی اوباما مبارزه با گروه‌های القاعده و طالبان در افغانستان بود که در پیمان امنیتی کابل - واشنگتن نیز گنجانده شده بود.

در متن توافقنامه امنیتی آمده است که امریکا هرگونه تجاوز خارجی یا تهدید به تجاوز علیه حاکمیت، استقلـال و تمامیت ارضی افغانستان را موجب نگرانی شدید خود پنداشته و باور دارد که چنین تجاوزی می‌تواند منافع مشترک طرفین را در رابطه با ثبات افغانستان، صلح و ثبات منطقه و جهان تهدید کند در نتیجه، در صورت وقوع چنین تجاوزی علیه افغانستان، طرفین به منظور اتخاذ اقدامات بالقوه سیاسی، دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی‎ برای تشخیص پاسخ مناسب، باهمـ به گونه منظمـ مشورت می‌کنند. این مشورت‌ها با هدف ایجاد فهرستی از اقدامات لـازمـ سیاسی، دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی صورت می‌گیرد.

این در حالی است که امریکا در قبال پاکستان که همواره از سوی مقامات افغان متهمـ اول حمایت از تروریسمـ است، موضع صریحی اتخاذ نمی‌کند.

از سوی دیگر، (مارک تونر) سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا اعلـامـ می‌کند که مولوی هیبت‌اله آخوندزاده رهبر جدید طالبان در فهرست تروریست‌ها و لیست سیاه امریکا قرار ندارد.

از طرفی نیز نشست چهارجانبه صلح افغانستان با حضور این کشور، امریکا، پاکستان و طالبان تشکیل می‌شود اما نتیجه‌ای از کار این نشست حاصل نمی‌شود.

در نهایت نیز جنرال (چارلز کلیولند) سخنگوی نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان، تصریح می‌کند که مبارزه با طالبان دیگر در اولویت نیروهای نظامی امریکا در افغانستان قرار ندارد و این گروه نیز برای امنیت ملی امریکا خطرناک نیست.

براساس گزارش (لـانگ وار ژورنال)، طالبان همچنین 6 مرکز ولـایت در شمال، جنوب و غرب افغانستان را محاصره کرده است و اطراف برخی از این مراکز ولـایت‌ها درگیری‌ها در جریان است.

به نظر می‌رسد باتوجه به اینکه تعهدات اوباما نسبت به افغانستان به تحقق نمی‌رسد و نامزدان ریاست‌جمهوری امریکا (کلینتون و ترامپ) نیز در کمپین‌های انتخاباتی‌شان در مورد افغانستان سکوت اختیار کردند، اوضاع جنگ و صلح افغانستان نیز در آینده نزدیک تغییری نخواهد داشت.

از طرفی، برخی کارشناسان براین باور هستند که حضور نظامیان امریکا در افغانستان و شرکت در عملیات‌های نظامی در این کشور به طول خواهد انجامید.

انتهای مطلب*
*

*نیز بخوانید

بحران‌های گسترده جهانی و ملل نامتحد


اولین بار چه کسی برای امامـ حسین (ع) عزاداری کرد؟


تقلب، تقلب است، چه دستی و چه ماشینی!


تحرکات افراطیون قومی در جامعه افغانستان


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت دومـ


ترکیه و ایران؛ یک راهبرد برای دشمن مشترک


حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان