1397-6-29     2018-9-20     بروز شده در: 1397/6/13 - 18:15:32      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

ثبت نامـ رأی‌دهندگان و تقلب‌های توجیه‌پذیر!

آیا اتحاد سه‌گانه ایران، ترکیه و پاکستان در حال تولد است؟

سازمان ملل و جنایت بر ضد مسلمانان روهینگیایی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

محقق: طالبان حکمتیار را قبول ندارد/ائتلـاف نجات تحت حمایت ترکیه نیست/ شکست امریکا در افغانستان مشهود است

تاریخ نشر:
1395/8/4 - 14:04:30
تعداد بازدید: 304
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چگونه تلـاش‌هـای صلح حکومت افغانستان منجر به لـابی گری برای طالبان شد؟
چگونه تلـاش‌هـای صلح حکومت افغانستان منجر به لـابی گری برای طالبان شد؟

حکومت افغانستان و خصوصاً رهبران دولت با بازی‌های سنجیده یا ناسنجیده در کنار صلح‌خواهی کمک شایانی برای طالبان در راستای برقراری ارتباطات بیشتر سیاسی کرده‌اند.

جنگ یک دهه‌ی گذشته طالبان با حکومت افغانستان و نیروهای نظامی امریکا و متحدان افغانستان به نقطه‌ی عطفی رسیده است.

مقامات بلندپایه‌ی غربی وضعیت جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان را به نقطه‌ی (تعادل) تشبیه کرده‌اند؛ یعنی وضعیتی که تقابل جاری یک برنده قطعی از راه جنگ نخواهد داشت. با این وجود حکومت افغانستان از طریق افراد و نهادهای مختلف همه روزه خبرهایی را از کشتار افراد گروه طالبان منتشر می‌کند و عملیات‌های تازه‌یی را برای رسانه‌ها گزارش می‌دهد که منجر به شکست طالبان شده‌اند.

در مقابل، طالبان نیز با نشر اخبار فوری از انتحار، حمله، ماین‌های کنارجاده‌یی و حملـات سازماندهی شده بر ولسوالی‌ها و پسته‌های امنیتی سعی می‌ورزند که از قدرت تخریب و جنگ شان جهان را آگاه‌تر کنند.

در حالی که جنگ میان نیروهای امنیتی که مردمـ افغانستان از آن‌ها حمایت می‌کنند و طالبان که از حمایت‌های آشکار امنیتی و مالی کشورهای منطقه و خصوصاً پاکستان برخوردار اند، جریان دارد؛ تلـاش‌های سیاسی برای وادار کردن طالبان به گفت‌وگو از چند سال بدین‌سو فشرده‌تر می‌شود.

بر اساس گزارش رسانه‌ها تازه‌ترین تلـاش برای مذاکره با حضور نماینده‌ی طالبان، حکومت افغانستان و امریکا در شهر دوحه بی‌نتیجه پایان یافته و نمایندگان طالبان پس از این گفت‌وگوها به پاکستان سفر کرده‌اند. سفر سه مقامـ طالبان در حالی به پاکستان صورت می‌گیرد که آخرین بازی پاکستان در راستای مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان تحت عنوان (گروه هماهنگی چهارجانبه) بی‌نتیجه پایان یافت و روابط حکومت وحدت ملی و پاکستان پس از شکست این تلـاش‌ها، پر تنش‌تر از قبل شد.

حکومت افغانستان در چند سال گذشته از هر کشوری که می‌توانستند در این راستا کمک کنند و مفید واقع شوند، درخواست کمک کرده است. اما تمامی تلـاش‌ها برای مذاکره با طالبان بدون نتیجه پایان یافته است. در حالی که حکومت افغانستان تا هنوز در تلـاش‌های صلح شکست خورده است، اما همچنان مذاکره با طالبان را به‌عنوان یک راه حل نهایی تأمین امنیت در افغانستان دنبال می‌کند و امیدوار به دوامـ این تلـاش‌هاست.

در حالی که حکومت افغانستان از تمامی تلـاش‌هایش در چند سال گذشته چیزی جز فشارآوردن بر طالبان در راستای صلح و مذاکره توقع نداشت، اینک به نظر می‌رسد که این تلـاش افغانستان یک نتیجه‌ی پنهانی و ناخواسته‌ی دیگر علیه حکومت افغانستان به‌وجود آورده است. تلـاش حکومت افغانستان برای وادار کردن کشورهای منطقه و جهان؛ (پاکستان، عربستان، ترکیه، انگلیس، امریکا، روسیه، هند و چین) برای کمک به روند صلح افغانستان تا هنوز منجر به مذاکره و صلح نشده است. اما این تلـاش‌ها منجر به ایجاد روابط سیاسی میان گروه طالبان و کشورهای منطقه با گروه‌هایی از طالبان شده است.

باور غالب این است که طالبان توسط پاکستان حمایت می‌شوند. اما تحولـات تازه پس از مرگ دو رهبر طالبان، (ملـاعمر و اخترمحمد منصور)، نشان دهنده‌ی آن است که طالبان اکنون خریداران بیشتری در منطقه دارند. هرچند که هنوز به‌صورت قطعی روشن نیست که غیر از پاکستان کشور دیگری از جنگ طالبان در افغانستان حمایت کند. اما آن‌چه واضح است این است که نگاه کشورهای منطقه به طالبان تغییر کرده و برای بسیاری از کشورها طالبان به‌عنوان یک کارت بازی و همکار استراتژیک در راستای بازی‌های کلـان منطقه‌یی و جهانی به شمار می‌روند.

در حالی که حکومت افغانستان طالبان را تروریست می‌داند و در پی جمع‌آوری کمک‌های نظامی و مالی بیشتر از کشورهای منطقه و جهان است، شماری از کشورهای درگیر در قضایای افغانستان ضمن همکاری رسمی با دولت افغانستان تلـاش‌های پنهانی در راستای رامـ کردن طالبان را بر اساس برنامه‌های درازمدت منطقه‌یی شان روی دست گرفته‌اند.

اگر با یک چشمـ‌انداز وسیع‌تر در سطح منطقه و جهان به قضایای افغانستان نگاه کنیمـ، برای بازی‌های منطقه‌یی به همان تناسب که دولت افغانستان می‌تواند یک متحد استراتژیک به شمار آید، به‌صورت طبیعی طالبان نیز از چنین قدرتی برخوردار اند. خشونت ورزی طالبان، جنگجویان جان فدا، اتحاد گروهی و فرمان‌برداری از رهبر و همچنان میزان نفوذ و قدرت آن‌ها، قدرت‌های منطقه را وادار کرده است که در کنار حمایت‌های رسمی از دولت افغانستان، تلـاش‌های پنهانی برای بازی کردن با طالبان در بازی‌های منطقه‌یی را نیز روی دست بگیرند.

از این رو، حمایت‌های داخلی از طالبان بخشی از بازی‌های کلـان‌تر منطقه‌یی و حمایت‌های پنهانی رقیبان قدرتمند منطقه‌یی و جهانی بر سر دستیابی به هژمونی منطقه‌یی و جهانی است. حکومت افغانستان و خصوصاً رهبران دولت با بازی‌های سنجیده یا ناسنجیده در کنار صلح‌خواهی کمک شایانی برای طالبان در راستای برقراری ارتباطات بیشتر سیاسی کرده‌اند.

میزان توجه به طالبان و تلـاش‌های پنهانی برای تأمین رابطه با این گروه توسط کشورهای منطقه و همسایه افغانستان دال بر این است که تلـاش‌های صلح حکومت افغانستان در کنار آن‌چه که مسئولین دولت انتظار داشتند، برای طالبان یک لـابی‌گری و زمینه‌ی خوب برای تقویت ارتباطات شان بوده است.*
*

*نیز بخوانید

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب


انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی


متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن


مصالحه‌ای که صلح نیاورد

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان