1398-2-6     2019-4-26     بروز شده در: 1398/2/3 - 17:39:09      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان

دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟

ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»

اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ

رهبرانی بدون سابقه سیاسی

قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا

آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان

صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات

همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

سایه ابهامـ بر نشست دوحه؛ از برگزاری تا نتیجه

گل نرگس (ویژه نامه ولـادت امامـ زمان عجل ا... تعالی فرجه الشریف)

بلـایی که اسرائیل بر سر منتقدانش در امریکا می‌آورد

چرا آسانژ حالـا بازداشت شد؟/ ناگفته‌هایی از دو تبانی پشت پرده در بازداشت مدیر ویکی‌لیکس

جرگه مشورتی، ناوردگاه رقابت‌های انتخاباتی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

تاریخ نشر:
1395/7/27 - 11:49:52
تعداد بازدید: 405
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بررسی وضعیت جاری جمهوری اسلـامی افغانستان(قسمت دومـ و پایانی)
بررسی وضعیت جاری جمهوری اسلـامی افغانستان(قسمت دومـ و پایانی)

نوشتاری از: احمد مرجانی نژاد - مترجمـ و پژوهشگر مسائل افغانستان

از كابل تا بروكسل

طالبان طی سال گذشته و در آستانه برگزاری نشست مجموع عمومی سازمان ملل متحد،  موفق شدند مدتی شهر کندز را تصرف کنند. امسال نیز در آستانه تشكیل نشست بروكسل، عملیات اشغال نظامی تكرار شد. هر چند نشست بروكسل ابعاد امنیتی ندارد اما ناامنی و تشدید حملـات طالبان می‌تواند عملكرد‌هـای حکومت را زیر سئوال ببرد، در واقع گسترش ناامنی در نقاط مهمـ افغانستان اعتماد جامعه جهانی را نسبت به عملكرد‌هـای دولت وحدت ملی کاهش خواهد داد. 

بر اساس توافقی که با میانجی‌گیری (جان‌کری)، وزیر امور خارجه ایالـات متحده شکل گرفت، دولت وحدت ملی باید تا سپتامبر 2016.م  اصلـاحات انتخاباتی و سیاسی از جمله، سازماندهی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و تشکیل لویه جرگه (مجلس مشورتی)  با هدف بررسی تعدیل قانون اساسی را تحقق میبخشید،  اما به علل و دلـایل متعدد بسیاری از مفاد توافقنامه مذكور اجراء نشد.

طی مورخ  پنجم  اكتبر 2016.مـ، در بروكسل، جامعه  بین‌المللی برای جلب کمک‌هـای چهار سال آتی افغانستان دور همـ جمع شدند. این کنفرانس برای افغانستان و جامعه بین‌‌المللی، اهمیت نمادین و استراتژیک دارد. زیرا  70% بودجه و  هزینه‌هـای  مالی دولت افغانستان از طریق کمک‌دهندگان خارجی تأمین می‌شود. تعهدات پشتیبانی مالی سالـانه حدود ۴ میلیارد دالر در کنفرانس توکیو تا سال ۲۰۱۶.مـ برنامه ریزی شده بود. از این‌رو، تمدید  کمک‌های مالی در کنفرانس بروکسل برای افغانستان اهمیت ویژه‌ای دارد. کشورهای شرکت کننده در کنفرانس مذكور مقرر ساختند سالـانه بیش از  5/3 میلیارد دالر، و طی چهارسال آتی، تا سال 2020.مـ،  حدود 2/15 میلیارد دالر  به افغانستان کمک کنند. براساس تصمیمـ‌ها، مقررگردیدکمک‌های مذكور در بخش‌‎های اصلـاحات سیاسی، امور انتخاباتی، مبارزه با فساد، بازگرداندن پناهندگان، توسعه در افغانستان، هزینه گردد. همـ چنین مسئول ارشد اتحادیه اروپا در امور توسعه و همکاری بین المللی، ( نِوِن میمیکا ) و (اکلیل احمد حکیمی) وزیر دارایی افغانستان نیز در حاشیه این کنفرانس قرارداد (دولت‌سازی در افغانستان) را امضا کردند که براساس این قرارداد، اتحادیه اروپا  مبلغ 200 میلیون یورو، طی سال‌هـای 2017- 2018.م  به افغانستان کمک خواهد کرد.

دستاورد‌هـای دولت وحدت ملی، بشرح ذیل، در حالی اعلـامـ و ارائه گردید كه حداقل نیمی از سرزمین افغانستان با نا امنی مواجه است و  اختلـافات سران دولت موجبات افزایش نارضایتی شهروندان از حکومت را فراهمـ كرده است.

1- ایجاد نوعی منطقه‌گرایی

 بین کشورهای موثر منطقه قانع سازی جامعه جهانی در خصوص حمایت پاكستان از طالبان  و گروه‌هـای  مبارز مسلح در افغانستان

2-گسترش روابط خوب و موثر

 با کشورهای ایران و هند و برخی کشورهای آسیای مرکزی تلـاش برای به وجود آوردن اجماع نظر علیه تروریسمـ و حامیان آن

3- تداومـ روند مذاکره صلح

در نشست‌های چهارجانبه، افغانستان- پاکستان- چین- امریکا

4- امضاء موافقتنامه صلح با گروه حزب اسلـامی شاخه گلبدین حکمتیار

5- دولت سازی

 ارتقاء سطح همبستگی ملی، تقویت بسترهای ملت سازی، ایجاد همكاری‌هـای اجتماعی، مردمـ سالـاری، آزادی‌هـای مدنی

6- تلـاش برای خودکفایی اقتصادی

عمران و توسعه، افتتاح خط راه آهن و انتقال كالـاهای تجاری بین چین- افغانستان- افتتاح خط راه آهن بین هرات و  مشهد - افتتاح بندر (چابهار) ایران که افغانستان را به خاورمیانه و جهان متصل میسازد. ایجاد خط هوایی بدون مالیات با هند، قرارداد برق گازی با یکی از شرکت‌های خصوصی، قرارداد‌هـای صنعتی و معدنی با چین و شركتهای اروپایی و....

بررسی و تحلیل: 

  1- اگر  واشنگتن و  اسلـامـ آباد در پی پایان دهی به جنگ و تحقق صلح در افغانستان بودند باید  طالبان را که طرف اصلی مذاکرات صلح در افغانستان هستند را به میز مذاکره با دولت كابل وادار میكردند، نه حزب اسلـامی را، از این رو عدمـ صداقت امریكا و پاكستان جهت برقراری صلح و  ثبات امنیت در افغانستان را به وضوح میتوان مشاهده كرد.

2- روابط متغیر حزب اسلـامی حکمتیار و طالبان نشان می‌دهد که حکمتیار درایامی، بویژه قبل از انتخابات گذشته، به طالبان نزدیک شد و موضعگیری مذكور باعث دوری حزب اسلـامی و دولت كابل گردید. مسلما  همکاری حزب اسلـامی با دولت در راستای توافقنامه مذكور، جهت مقابله با مخالفان مسلح، نوعی اشاره تلویحی و منفی به طالبان است و احتمال واکنش طالبان در این باره را به همراه خواهد داشت.

3- لحاظ منویات دولت اسلـامـ آباد، بویژه سازمان استخبارات ارتش پاكستان (آی.اس.ای)، در این توافقنامه، اجتناب ناپذیر است. زیرا حکمتیار روابط بسیار نزدیک و دیرینه با (آی.اس.ای) دارد و از سوی آنان حمایت   میگردید، مسلما عدمـ همكاری وی با اسلـامـ آباد، معضلـات  تازه‌ای برای او  و دولت وحدت ملی افغانستان   بوجود خواهد آورد. 

4- تا كنون همه تلـاش‌هـای  حکمتیار، در کنار سایر گروه‌های افراطی، در راستای طراحی و سازمان‌دهی عملیات‌های تروریستی‌ بوده است که بر اثر آن، صدها  بی‌گناه به قتل رسیده اند و به همین جهت، جامعۀ جهانی نامـ وی را در لیست سیاه قرار داده است. با توجه به این پیشینه، بعید به نظر می‌رسد که حکمتیار و سازمان استخبارات پاکستان به دنبال پیشبرد فرآیند صلح در افغانستان باشند.

4- به رغمـ لفاظی‌های سیاسی، نیروی اصلی طرف مذاکره با کابل، طالبان هستند. به همین جهت میتوان گفت که مشکل افغانستان، تنها مذاکره با حزب اسلـامی حکمتیار نیست، بلکه برون‌رفت از بحران کشور، مستلزمـ نگاهی جامع و عملی است. مذاکرات صلح با حزب اسلـامی حکمتیار بدون همکاری شرکای بین‌المللی افغانستان به نتیجه نمی‌رسید. برای خاتمه جنگ تحمیل شده به افغانستان، باید شرکای بین‌المللی برای تحقق صلح در افغانستان همکاری کنند. جامعه بین‌الملل به روند مذاکرات صلح متعهد شده‌اند.

5- حزب اسلـامی در مقابل پیوستن به صلح از دولت وحدت ملی، امتیازاتی طلبیده است. اگر دولت وحدت ملی نسنجیده و یا با خوش‌بینی به برخی خواسته‌های نامعقول حزب اسلـامی تن دهد، نتیجه به نفع پاکستان خواهد بود، زیرا حضور طرفداران  حکمتیار در دولت افغانستان، می‌تواند زمینه ساز نفوذ و حضور  عوامل طرفدار پاكستان را در  دولت وحدت ملی افزایش دهد.

6- گلبدین حكمتیار، رهبر حزب اسلـامی، اكنون به صورت ابزاری  نیمـ سوز در آمده است و حزب اسلـامی نیز از نظر سیاسی و نظامی فرو پاشیده است. نتیجه صلح با حكمتیار و حزبش تاثیر بسزایی در اوضاع امنیتی و سیاسی افغانستان ندارد و در کنار مطالبات گوناگون چندان پایدار نخواهد بود.

7- طالبان و شبکه حقانی، جناح‌های مخالف بومی افغانستان و به طور کلی آسیای میانه محسوب می‌شوند. طالبان در واكنش به مذاكرات صلح دولت كابل با حزب اسلـامی حكمتیار، حملـات‌اش در مناطق مهمـ و راهبردی را افزایش داده است. طالبان با تصرف شهرها و مناطق به دنبال این است كه نشان دهد نه تنها حکمتیار نفوذ قابل توجهی در مناطق شمالی ندارد، بلكه هیچ نقشی در کاهش جنگ جاری همـ نخواهد داشت و تمامـ امتیازاتی که از سوی دولت کابل به وی داده می‌شود، بیهوده است.  همـ چنین طالبان  این پیامـ را به جناح‌هـای متمایل به مذاکره و گفتگو با کابل  میدهند که فکر گفتگو با دولت وحدت ملی را از سر بیرون کنند.

8- قابل كتمان و انكار نیست كه طالبان در میان مردمـ کندز حضور دارند و کسانی آنجا هستند که سال‌هـاست در شهر کندز برای طالبان فرصت را مساعد  كرده اند، این بارهمـ طالبان از برخی آدرس‌های مشخص وارد شهر شده اند، حفظ طالبان در کندز به عنوان یک ابزار سیاسی برای گروه‌هـا، افراد مشخص به دلـایل سیاسی، رقابت‌های منفی، قومگرایی، به صورت یک نیاز پنداشته و برداشت میشود. چنین نگرشی به طالبان، در واقع به تشدید دشمنی قومی منجر خواهد شد، لذا ضرورت خاتمه دهی به استفاده ابزاری از طالبان در کندز، فرا رسیده است.

9- واقعیت این است که کمک کننده‌هـای بین المللی مجبور به تغذیه دولت افغانستان هستند؛ دولتی که آنها خود موجد و مولد آن بوده اند و اینک علی رغمـ درک معضلـات، نارسایی‌هـا و آگاهی از  فساد و ناکارآمدی آن، مجبورهستند  تا زمانی که منافع و اهداف شان اقتضا ء نماید،  آن را تغذیه و حمایت کنند. عمق و گستره  اپیدمی فساد در افغانستان به اندازه‌ای هست که دیگر در برابر تهدیدها و پیش شرط‌هـای کلیشه ای، کمک کننده‌هـای بین المللی همـ واکسینه شده اند و کسی نمی تواند به سادگی با آن مصاف نماید.  هیولـای فساد و كمـ ظرفیتی با دریافت مستقیمـ کمک‌هـای خارجی، افزایش یافته  و مهارناپذیرتر میگردد.

10-در حالی كه دولت افغانستان، بویژه در خصوص دریافت کمک‌هـای میلیاردی خارجی حساس است،  اما برای گزینه‌هـای جایگزین در آینده، هیچ حساسیتی مشاهده نمی گردد.! مسلما الطاف و یا اجبار‌هـای جامعه جهانی تا ابد تداومـ نخواهد یافت. البته علی رغمـ پیش شرط‌هـا و عدمـ تلقی كمك‌هـا به منزله چك سفید، اما در عمل، اطمینانی در زمینه راستی و درستی تعهدات جانب افغانستان، و نیز عملكردی صادقانه در خصوص مبارزه با فساد و ایجاد اصلـاحات بنیادین تا كنون مشاهده نگردیده است. 

نتیجه گیری:

غرب به رهبری امریكا خواهان (نه جنگ كامل) و ( نه صلح كامل) در افغانستان است، تا هر زمان اهرمـ فشاری برای حكومت كابل و نیز دول منطقه داشته باشد. تا زمانی که استراتژی یک بازیگر در افغانستان منجر به اتخاذ استراتژی رقابتی و تقابلی بازیگر دیگر در این کشور ‌شود،  نمی‌توان چشمـ‌انداز روشنی برای حل و فصل بحران جنگ در افغانستان ترسیمـ کرد. اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان به دلیل تضاد و تقابل بازیگران داخلی و خارجی، همچنان وخیمـ است و دولت وحدت ملی تحت تاثیر بازیگرانی است كه كنترلی بر روی رفتارهای آن ندارد و به همین جهت دورنمای افغانستان چندان روشن بنظر نمی رسد.

انتهای مطلب

 

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

ازبکستان و نقش‌آفرینی بیشتر در عرصه صلح افغانستان


دادگاه عالی، مفسر قانون یا مدافع حکومت؟


ظهور «پوپولیسمـ ملی گرایانه»


اسلـام‌هراسی اینبار به بهانه حملـات سریلـانکا


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت دومـ


رهبرانی بدون سابقه سیاسی


قربانیان تروریسمـ، از افغانستان تا فلسطین و سریلـانکا


آریانا سعید؛ الگوی انحرافی غرب برای زنان مسلمان


صلح افغانستان، عرصه رقابت قدرت‌ها/ قطر میزبان یا مداخله‌گر؟/ امکان مداخله عربستان و امارات


همه آنچه که باید درباره حجاب بدانید / قسمت اول

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان