1397-7-1     2018-9-23     بروز شده در: 1397/6/30 - 17:44:08      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/7/25 - 11:29:26
تعداد بازدید: 313
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بررسی وضعیت جاری جمهوری اسلـامی افغانستان(قسمت اول)
بررسی وضعیت جاری جمهوری اسلـامی افغانستان(قسمت اول)

نوشتاری از: احمد مرجانی نژاد - مترجمـ و پژوهشگر مسائل افغانستان

مقدمه:

در اثر تمایل و حضور بیش از 70 کشور و 20 سازمان جهانی در افغانستان، جنگ افغانستان، فراتر از یك درگیری داخلی به كارزار جنگ منطقه‌ای و حتی بین المللی تبدیل شده است. مسلما تا زمانی که  غربی‌هـا در این منطقه به خواسته‌های خود دست نیابند، صلح و ثبات امنیت در افغانستان متزلزل و كشتار مردمـ مظلومـ افغانستان تداومـ خواهد یافت. همـ‌اکنون در 28 ولـایت افغانستان درگیری نظامی جریان دارد. فساد‌گرایی مسئولین عامل ناامنی و تشدید جنگ شده است. فساد و جنگ سبب شده تا تلفات نیرو‌های نظامی و امنیتی افزایش یابد و بسیاری از نیروهای دولتی از جنگ فرار کنند. امریکا، انگلیس، پاکستان، رژیمـ سعودی، در صف اول آتش این جنگ قرار دارند،  روسیه، چین، هندوستان، ج.ا.ایران  نیز از تداومـ جنگ و گسترش آن به آسیای مرکزی نگران هستند.

طرح صلح با حكمتیار

پس از اجرای سناریو امضاء موافقتنامه صلح بین دولت وحدت ملی با حزب اسلـامی گلبدین حكمتیار، درگیری‌های نظامی اخیر در کندز،  استراتژی جدید غرب برای انتقال جنگ به کشورهای آسیای مرکزی، به ویژه تاجیکستان و ازبکستان است. تداومـ و تشدید جنگ در شمال افغانستان با هدف ضربه زدن به منافع روسیه و متحدینش در منطقه طراحی شده است. در حالی كه جنگ در خاورمیانه طولـانی شده و غرب احساس می‌کند راهبرد منافعی خود در این منطقه را از دست می‌دهد، از این رو در تلـاش برای ناآرامـ کردن افغانستان و انتقال بی‌ثباتی به منطقه آسیای مرکزی است تا از این طریق دست روسیه را در جنگ خاورمیانه کوتاه و مسکو را به یک جنگ جدید، طولـانی و پر هزینه، در منطقه مشغول دارند.

در حالی كه اغلب کارشناسان افغانستانی و دست اندركاران مسائل منطقه، معتقدند: صلح دولت وحدت ملی افغانستان با حزب اسلـامی به رهبری گلبدین حكمتیار، تاثیر قاطعی در ثبات امنیت اافغانستان نخواهد داشت، اما  سرانجامـ پس از نزدیك به دو سال مذاکره، سرانجامـ در تاریخ  اول میزان 1395، پیش‌نویس توافقنامه صلح بین  حزب اسلـامی حکمتیار با دولت کابل به امضا رسید. پیش نویس توافقنامه‌ای که در سه فصل و ۲۶ ماده بین دولت و حزب اسلـامی حکمتیار تنظیمـ شده بود، در حضور مقامات عالی رتبه دولت افغانستان از جمله (محمد حنیف اتمر)، (سید احمد گیلـانی) رئیس شورای عالی صلح افغانستان و (محمد امین کریم) نمایند ارشد حزب اسلـامی به رهبری گلبدین حکمتیار به امضاء طرفین رسید و بدین گونه فصل تازه‌ای در برقراری صلح و ثبات در افغانستان باز شد.

توافقنامه صلح با حزب اسلـامی در طی دو مرحله صورت میگیرد؛ در مرحله نخست توافقنامه به امضاء  نمایندگان حزب اسلـامی، دولت وحدت ملی و شورای عالی صلح افغانستان رسید و در مرحله دومـ پس از آزادی اعضای این حزب از زندان‌هـای افغانستان، توافقنامه صورت گرفته به امضای نهایی گلبدین حمکتیار و اشرف غنی  در كابل خواهد رسید. آزادی زندانیان حزب اسلـامی از زندان‌هـای افغانستان ضامن حفظ و بقای توافق صورت گرفته و اجرای تمامـ مفاد موجود در آن است. از دیگر مفاد مهمـ این توافقنامه بازگشت مهاجران افغانستانی از پاکستان به افغانستان و انجامـ اقدامات مناسب برای اسکان آنها در داخل خاک افغانستان است.

حزب اسلـامی به رهبری گلبدین حکمتیار در شروع مذاکرات صلح شرایطی را مد نظر داشت که برآورده شدن آنها چندان سهل و آسان نبود و در مواردی عمل کردن به این خواسته‌هـا ناممکن به نظر میرسید. از جمله خواسته‌هـا و مطالبات حزب اسلـامی میتوان به خروج نیروهای نظامی ناتو از افغانستان، آزادی زندانیان حزب اسلـامی از زندان‌هـای افغانستان، خارج شدن نامـ گلبدین حکمتیار و حزب اسلـامی از لیست سیاه سازمان ملل، خروج مهاجران افغانستانی از پاکستان و بوجود آوردن شرایط مساعد برای اسکان آنها در داخل افغانستان اشاره کرد.

دولت وحدت ملی افغانستان و دولت امریکا طبق توافقنامه‌ای که به امضا رسانده اند نیروهای امریکایی تا سال ۲۰۱۷ میلـادی میتوانند در افغانستان حضور داشته باشند. از سوی دیگر باید این نکته را در نظر داشت که نیروهای امریکایی  و ناتو در حال حاضر در افغانستان حضور دارند و (باراک اوباما) رئیس جمهور امریکا در ماه‌هـای گذشته با توجه به افزایش قدرت طالبان و حملـات آنها به شهر‌هـای مختلف در افغانستان طی حکمی اختیارات جنگی نیروهای نظامی امریکا را افزایش داد تا آنها بتوانند در رویارویی با اعضای طالبان آزادی عمل بیشتری داشته باشند و از سویی دیگر اوباما بجای کاهش نیروهای امریکایی از ۹۸۰۰ تن به ۵۵۰۰ نفر تعداد آنها را به ۸۴۰۰ نفر تغییر داد و این خود بدان معناست که ایالـات متحده امریکا تمایل چندان به خروج از افغانستان ندارد.

حزب اسلـامی حکمتیار با چشمـ پوشی از خروج نیروهای ناتو تا پایان سال ۲۰۱۶ میلـادی خواستار تعیین یک برنامه زمانی مشخص برای خروج نیروهای ناتو از افغانستان توسط دولت شده است. پس از امضای پیش نویس توافقنامه صلح بین دولت وحدت ملی افغانستان و حزب اسلـامی نهادهای بین المللی و کشورهای منطقه از توافق صورت گرفته بین دو طرف حمایت کردند و آنرا قدمی مثبت در راه برقراری صلح و ثبات در افغانستان دانستند. در این میان (حامد کرزی) رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز حمایت خود را از توافقنامه صلح اعلـامـ کرد و آنرا زمینه‌ای برای پیشبرد صلح در کشور خواند. گلبدین حمکتیار از شرط خروج نیروهای خارجی از افغانستان چشمـ پوشی کرد تا بتواند بار دیگر خود را از انزوای سیاسی در افغانستان بیرون بیاورد و نقشی در برقراری صلح در کشور داشته باشد.

اگر چه شورای امنیت ملی افغانستان به نتیجه بخش بودن مذاکرات صلح امیدوار است و  (تواب غورزنگ) سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان اعلـامـ کرد: به احتمال زیاد روند مذاکرات صلح دولت کابل و حزب اسلـامی حکمتیار نتیجه بخش خواهد شد.

طبق این توافق، دولت کابل و حزب اسلـامی مکلف به رعایت قانون اساسی هستند. دولت كابل  برای رفع تحریمـ‌ها علیه حزب اسلـامی اقدامـ خواهد كرد و زمینه را برای مشارکت این حزب در نظامـ سیاسی افغانستان فراهمـ خواهد ساخت، از سوی دیگر نیز حزب اسلـامی حکمتیار متعهد به اعلـامـ آتش‌بس فوری و دائمی، جلوگیری از تحرکات نظامی، انحلـال تشکیلـات نظامی و عدمـ حمایت از گروه‌های تروریستی شده است. دولت وحدت ملی به حزب اسلـامی تعهد داده است که تا در راستای خارج کردن نیروهای خارجی تلـاش نماید.

در این میان فعالـان حقوق بشر و نمایندگان پارلمان افغانستان مخالفت خود را با اعطای مصونیت قضایی به گلبدین حمکتیار و اعضای این حزب اعلـامـ کرده اند و آنرا مخالف قوانین حقوق بشری در جهان میدانند. اعضای حزب اسلـامی در دوره مخالفت خود با دولت افغانستان در درگیری‌هـای مسلحانه تعدادی از نیروهای امنیتی و مردمـ افغانستان را کشته اند و این موضوع باعث شده است فعالـان حقوق بشر در این کشور با اعطای مصونیت قضایی به اعضای حزب اسلـامی مخالفت کنند و در یکمـ میزان مصادف با امضای توافقنامه صلح در شهر کابل تظاهرات اعتراض آمیزی را انجامـ دهند.

اهمیت چند جانبه كندز

1-  كلید ورود به شمال افغانستان

2- زمینه آسان نفوذ و عضو گیری طالبان در ولـایت کندز

 از جمعیت حدود یك میلیون نفری ولـایت کندز حدود 70 % جمعیت روستایی می‌باشند. میزان با سوادی در ولـایت مذكور حدود 20 %  با سواد هستند.

3- مرکز توسعه ‌طلبی داخلی و برون مرزی طالبان

از منظر ( میکایل کوگلمن)  کارشناس جنوب آسیا در مرکز(وودرو ویلسن): در حقیقت، کندز یک بخش بسیار کوچکی از یک سناریو بزرگتر است. طالبان تلـاش می‌کنند در منطقه‌ای ژئو استراتژیک  و مهم    حضور و نفوذ بیشتری داشته باشند.

(ایوب آروین)  نویسنده مسائل افغانستان در گزارشی به نقل از امین‌اله حبیبی کارشناس مسائل نظامی می‌گوید: "در کندز جنگجویان خارجی از جمله اعضای جنبش اسلـامی ازبکستان در کنار طالبان می‌جنگند. لذا دسترسی راحت طالبان از طریق کندز به مناطق هدف در داخل و خارج مرزهای افغانستان، ارزش استراتژیک کندز را نزد شورشیان طالبان دو چندان می‌سازد."

ادامه دارد*
*

*نیز بخوانید

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان