1397-8-27     2018-11-18     بروز شده در: 1397/8/27 - 18:38:42      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها

دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا

افغانستان و چالش‌های صلح

چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه

بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی

خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی

جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی

شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان

تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع

ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

ژنوساید ارزگان؛ نه (منازعه قومی) نه (حادثه)

مدینه در ماتمـ، رحلت پیامبر اکرمـ صلی ا... علیه و آله و سلمـ

کمیسیون حقوق بشر: ادامه درگیری‌ها در ارزگان پیامدهای ناگوار انسانی را در پی خواهد داشت

امامـ حسن مجتبی علیه‌السلـامـ و آن همه مصیبت و اندوه

شما آدمـ بافرهنگی هستید؟

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/7/13 - 16:37:50
تعداد بازدید: 330
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

چالش‌هـای داخلی فراروی حزب اسلـامی حکمتیار در توافق صلح با دولت افغانستان
چالش‌هـای داخلی فراروی حزب اسلـامی حکمتیار در توافق صلح با دولت افغانستان

فرزاد رمضانی بونش -پژوهشگر مسائل منطقه ای/ ارسالی  برای روزنامه انصار

توافق صلح با دولت افغانستان

توافقنامه صلح با حزب اسلـامی حکمتیار اخیرا به وسیله (حنیف اتمر) به نمایند‎گی از دولت کابل، (امین کریم) به نمایند‎گی از حزب اسلـامی حکمتیار و (عطا الرحمن سلیم) معاون شورای عالی صلح افغانستان، به امضا رسید و در نهایت نیز این سند به امضای پیر گیلـانی رسید. این توافقنامه صلح دارای سه فصل و بیست و پنج ماده میباشد. فصل اول شامل اصول اساسی مربوط به رعایت و پیروی از دین اسلـامـ، تحقق قانون اساسی و چگونگی خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان است و در فصل دومـ بخش اول وظایف دولت افغانستان را در قبال حزب اسلـامی و بخش دومـ وظایف‌هـای حزب اسلـامی را روشن میکند. دولت تعهدات فراوانی را در قبال حزب اسلـامی در این بخش بعهده گرفته است و امتیازاتی نیز به این حزب داده است.

در واقع تعهداتی چون رفع تحریمـ‌هـای وضع شده علیه رهبر و اعضای حزب اسلـامی با مراجعه به سازمان ملل متحد و مجامع بین المللی، فراهمـ کردن شرایط زندگی رهبر و اعضای حزب، حق فعالیت سیاسی حزب اسلـامی و احترامـ رهبر جهادی افغانستان گلبدین حکمتیار، مصونیت قضایی رهبر و اعضای حزب اسلـامی را در رابطه با اقدامات سیاسی و نظامی گذشته، رهایی زندانیان حزب اسلـامی، مشورت و حضور حضور رهبری حزب در تنظیمـ سیاست‌هـای مهمـ کشوری، جذب نیروهای مسلح حزب اسلـامی به ارگان‌هـای دفاعی و امنیتی و بازگرداندن حقوق مامورین و افسران نظامی حزب اسلـامی و.. مد نظر است. در این حال در بخش دیگری وظایف حزب اسلـامی چون اعلـامـ رسمی قطع جنگ و خشونت و تسلیمـ اسرا، فعال نمودن دفاتر حزب، قطع رابطه با سازمان‌هـای تروریستی وظیفه، یاری دولت در تامین صلح و ثبات مد نظر قرار گرفته است. در این  حال هر چند توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلـامی گلبدین حکمتیار نهایی شده است، ولی همچنان چالش‌هـای مهمـ داخلی فراروی آینده حزب اسلـامی حکمتیار و توافق صلح با دولت افغانستان موجود است.

چالش‌هـای داخلی فراروی حزب اسلـامی حکمتیار در توافق صلح با دولت افغانستان:

نوع تقسیمـ بندی جناح‌هـای داخلی حزب و انشعاب

در گذشته بعضی از اعضای حزب اسلـامی تلـاش کردند تا با حامد کرزی به تفاهمـ برسند، لذا در برنامه (ادغامـ مجدد) یعنی برگرداندن مخالفین مسلح به زندگی عادی و شرکت در رقابت سیاسی بجای جنگ چندین گروه از حزب اسلـامی اجازه فعالیت سیاسی یافتند. بنابراین حزب اسلـامی به شش جناح ارغندیوال، سباوون، خالد فاروقی، جریر، هلـال، شوراهای حزب اسلـامی همدرد و جناح حکمتیار در خارج از افغانستان تقسیمـ شد. در این بین در حالی که حکمتیار  دولت کابل را دست نشانده میدانست و بخش بزرگی از حزب نیز در کابل بودند و گاه حکمتیار آنان را خود فروخته میخواند. دامنه شکاف در وضعیت کنونی نیز در مورد مواردی چون موضوع عذرخواهی از مردمـ افغانستان به  خاطر رفتارهای گذشته بین (قریب الرحمان سعید) و (امین کریم) وجود دارد. لذا حکمتیار در تحولـات بعد از توافقنامه باید چند گونگی حزب اسلـامی را اصلـاح و اعتبار رهبر حزب اسلـامی را احیا کند. اما واقعیت این است که هر چند حزب گروه‌هـای انشعابی از حزب اسلـامی را غیرقانونی دانسته و خواهان لغو آنان است اما این امر مخالف با قانون اساسی کشور است و بسیاری از جناح‌هـای جداشده چون حکمتیار سالمند نمی اندیشند. بنابراین یا باید حزب تغییرات نوینی انجامـ دهد و یا شیوه رهبری خانوادگی را دگرگون کند. این امر در حالی است که همه این تغییرات به ضرر حزب میباشد. در این بین باید توجه داشت که حزب حکمتیار پراکنده وضعیف شده و برآوردهای بسیاری میزان حضور و نفوذ کنونی حزب حکمتیار در بین مردمـ افغانستان را در حد 5 درصد میدانند.

شخصیت و نوع رهبری حکمتیار:

هر چند حكمتیار در عید سعید قربان اعلـامـ کرد آماده امضای موافقتنامه صلح با حكومت است و ادامه جنگ به نفع دشمن‌های افغانستان است اما نوع تفکر انحصار طلبانه‌ای حکمتیار، مواضع متعدد در جریان سازش و جنگ مسلحانه، همراهی با داعش، آینده سهمـ خواهی از دولت در کابل و برگزاری انتخابات بر بنیاد سهمـ احزاب و.. میتواند بر آینده توافقنامه تاثیر گذارد. در این حال باید توجه داشت که هر چند در سالهای حکمتیار در فکر نوعی مصالحه با دولت مرکزی و مذاکره و صلح بوده، اما همزمان همـ شرط‌هـایی چون بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان، بنیان حکومت موقت، مصئونیت قضایی، بیرون رفتن نامـ اعضای حزب از لیست سیاه و رفع تحریمـ‌های بین المللی داشته است. در این بین امضای توافقنامه صلح بین حزب اسلـامی و دولت کابل نیز با توجه به شخصیت و نوع رهبری حکمتیار میتواند در هر حوزه از موارد توافق و امتیاز به چالش عمده‌ای روبرو گردد.

رویکرد حزب جمعیت اسلـامی و گسترده مخالفت‌هـای نهادهای مدنی و احزاب

در واقع نهادهای حقوق بشری و مدنی، مسوولـان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نهادهای جامعه مدنی، احزاب سیاسی، حزب همبستگی افغانستان، عبدرب‌الرسول سیاف، یونس قانونی، مجددی و.. با تکیه بر رویدادهایی چون جنایات جنگی حزب حکمتیار علیه توافق صلح با حکمتیار بوده اند. از این منظر در شرایط فعلی رهبران هزاره پیوستن حکمتیار با دولت را نمی پسندند نسل جدید در افغانستان حکمتیار را عامل اصلی تمامـ جنگ‌هـا و کشته شدن دهها هزار کابلی میداند. گذشته از این جناح‌هـای قدرتمند در داخل نظامـ در گذشته با حزب اسلـامی به رهبری حکمتیار درگیر جنگ بوده و برخی چون (احمد ولی مسعود) رئیس بنیاد (احمد شاه مسعود) توافقنامه صلح دولت كابل با حزب اسلـامی گلبدین حكمتیار بیشتر شبیه ائتلـاف میدانند. درهمین راستا برخی نیز بر این نظرند که هدف اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از امضا این توافقنامه تضعیف دکتر عبداله ریاست اجرایی است.

در این میان هر چند جمعیت اسلـامی و دکتر عبداله، و عطا محمد نور از مخالفت با امضای توافقنامه کنار رفته و سرانجامـ از پیوستن حکمتیار به روند صلح حمایت کرده اند، اما همچنان مخالفت‌هـای پیدا و پنهان موجود است و پتانسیل و بسترهای بسیار زیادی برای مخالفت با صلح با حکمتیاز و ایفای نقش  سیاسی در دولت در جامعه و شخصیت‌هـای افغانستانی وجود دارد. همین امر به نوبه خود چالش مهمی در ایفای نقش بیشتر حزب اسلـامی در آینده خواهد بود.

نوع جهت گیری طالبان:

در سالهای گذشته حکمتیار تلـاش نمود تا طالبان جناح وی به عنوان یک جناح مستقل بپذیرند اما طالبان پیوستن جناح‌هـای مختلف حزب به حکومت کابل را یک برنامه از جانب حکمتیار میدانست و حتی حکمتیار را ستون پنجمـ امریکا که از پشت خنجر میزند میدانست. در همین راستا درگیری‌هـایی همـ رخ داده بود. علـاوه براین موضع گیری‌هـای متناقض حکمتیار و رفتن به سوی  القاعده و اسامه بن لـادن و سپس داعش موجب نوعی بدبینی در بین طالبان شده است. در این بین اکنون نیز بین  طالبان و حزب اسلـامی مخالفت‌های فراوانی وجود دارد و طالبان (که  خود را نیروی اصلی جهاد میداند) حاضر به قدرت گرفتن حزب اسلـامی در برابرش در مناطق جنوبی نخواهد شد. در این بین حتی اگر طالبان نیز در روند مذاکره به صلح  میانجی گری حزب اسلـامی را پذیرا باشد در واقع سهمـ اصلی کیک جنوب را خود میخواهد و  حزب اسلـامی را چندان نیرویی  قابل توجه نمی داند. این نگاه از یک سو در حالت جنگ طالبان با کابل به تشدید تنش  حزب اسلـامی با طالبان میانجامد و از سویی در صورت توافق طالبان با دولت به حزب آسیب خواهد زد.

ناتوانی دولت و  زیاده خواهی آینده حزب

هر چند محمد اشرف غنی، امضای توافق نامه صلح میان دولت و حزب اسلـامی را به مردمـ افغانستان تبریک گفت و از سایر گروه‌های مخالف مسلح خواست که وارد مذاکرات صلح شوند و در کنار آن حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان از امضای توافقنامه استقبال کرد و شورای صلح و نجات افغانستان، دیده‌بان حقوق بشر، ابراهیمی) رئیس پارلمان افغانستان، بسیاری از نمایندگان مجلس سنای کشور حمایت از این توافقنامه صلح را اعلـامـ کرده اند اما باید گفت در این موافقت‌هـا سودهای بسیار امنیتی، اقتصادی  و سیاسی و درك واقع‎بینانه‎تر حزب از شرایط و وضعیت كشور مورد توجه بوده است اما اگر وضعیت بعد از  توافق ثابت نباشد بسیاری از موافقان میتوانند نظر خود را تغییر دهند. در این بین مشکلـات تکنیکی موافقت‌نامه صلح با حزب اسلـامی و وجود اختلـاف‌هایی چون بر سر سپردن برخی امتیازات به رهبر حزب اسلـامی چون مالی و سیاسی و نوع خواسته‌هـای پیشین و آتی حزب میتواند خود  چالشی مهمـ در روند پس از توافق باشد. در واقع جایگاه آقای حکمتیار در امور سیاسی و کشورداری و چگونگی تعهد دو طرف به رعایت و احترامـ به قانون اساسی افغانستان در حالی مد نظراست که حتی خروج نامـ حکمتیار  از فهرست سیاه سازمان ملل و مصونیت قضائی او از (عملکردهای سیاسی و نظامی) توسط کابل‌ همـ ممکن است با چالش روبرو باشد. در بعد دیگری اگر صلح با حزب اسلـامی حکمتیار، نتواند به دولت کابل و روند مذاکرات صلح افغانستان کمک کند، توجه به نقش طالبان از اهمیت فزاینده‌ای برخوردار خواهد شد و از دامنه توجه و امتیاز به حزب اسلـامی کاسته میشود.

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

سیا علیه بن سلمان فرضیات و پیامدها


دلـایل فرسایش قدرت نرمـ امریکا


افغانستان و چالش‌های صلح


چرایی جنگ جدید رژیمـ صهیونیستی در غزه


بایدها و نبایدهای امنیت مناطق مرکزی


خروج از یک توهمـ قدیمی با ارتش اروپایی


جنگ الحدیده؛ نبرد مرگ و زندگی برای ائتلـاف سعودی‌-اماراتی


شکاف‌ در دستگاه‌های امنیتی و انتقال قدرت در تاجیکستان


تغییر ساختار نظامـ، همـ ممکن است همـ مشروع


ساکنان بزرگترین زندان دنیا چگونه روزگار میگذرانند؟

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان