1397-6-31     2018-9-22     بروز شده در: 1397/6/30 - 17:44:08      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

متهمـ شدن ائتلـاف سعودی به جنایت جنگی در یمن

مصالحه‌ای که صلح نیاورد

​نگرانی‌هـا از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان

زن مسلمان و آزادی به سبک غربی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/4/28 - 12:44:27
تعداد بازدید: 682
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

كودتای نظامی نا فرجامـ در تركیه
كودتای نظامی نا فرجامـ  در تركیه

احمد مرجانی نژاد - پژوهشگر مسائل تركیه

در ترکیه اردو ( ارتش ) دارای قدمت و  احترام  بیشتری از نظامـ جمهوریت دارد. قانون اساسی جمهوری ترکیه نیز حاوی  ویژگی‌هـایی است که به ارتش اجازه  میدهد که هر وقت احساس خطر نماید،  تحت عنوان ( حفظ منافع ملی و امنیت کشور)  وارد عمل شود. اما وقتی نسل جدید اسلـامـ‌گرایان تحت عنوان حزب عدالت و توسعه به قدرت رسید، اوضاع  تغییر یافت،  چون دولت اردوعان بازیرکی موقعیت اسلـامـ‌گراها را  در بخش‌های  امنیتی، سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای تقویت کرد. هر چند طرح مخفیانه مخالفین تحت عنوان( رویارویی با ارتجاع) و متعاقب آن پرونده( ارگنكون ) نیز چندسال پیش افشاء و منجر به دستگیری و محاکمه برخی از نظامیان ناراضی شد.

 علی رغمـ تدبیر‌هـای امنیتی دولت اردوعان، نارضایتی‌های ارتش كمالسیت و احزاب لـائیك از حكومت حزب عدالت و توسعه، بویژه در خصوص  انحصار طلبی‌هـای دولت اردوعان،  مداخله تركیه در ماجرای سوریه،  همكاری با گروههای تروریستی،  آغاز درگیری با پ.ك.ك و تبعات خشونت‌بار این دخالت‌هـا كه منجر به حملـات تروریستی در این کشور و‌تیرگی رابطه با برخی از كشور‌هـا از جمله روسیه شد، زمینه‌هـایی را فراهمـ ساخت تا برخی از نظامیان مخالف با احساس وظیفه ملی به كودتای مذكور مبادرت نمایند.

 آخرین كودتای نظامی تركیه، یك سال پس از پیروزی انقلـاب اسلـامی در ایران در 12 سپتامبر 1980.مـ به رهبری ژنرال كنعان اورن بوقوع پیوست. ( بدون محاسبه كودتای پست مدرن 1997.مـ علیه دولت قانونی مرحومـ پروفسور نجمـ الدین اربكان ). این بار، شب جمعه  15 ژولـای 2016.م  =  25/04/1395، بعد از 36 سال، كودتایی نافرجامـ به رهبری سرهنگ( محرمـ كوسه ) بوقوع پیوست. گروهی از نظامیان تركیه، متشكل از مخالفان حكومت حزب عدالت و توسعه در تركیه، طرفداران كمالسمـ وگولنیست‌هـا، تحت عنوان ( شورای صلح در كشور)  كودتایی  ترتیب دادند.

طبق  آخرین اخبار، كودتای مذكور با شكست مواجه شده است و ژنرال ( محرمـ کوسه  ) مشاور رییس ستاد ارتش ترکیه، طراح کودتای مذكور،  كشته شده است و برخی از نظامیان دخیل در كودتا به یونان گریخته و تقاضای پناهنگی كرده اند. شمار بازداشت شدگان در پی کودتای نافرجامـ با احتساب 5 ژنرال و 29 سرهنگ به  2839  نفر رسیده است. تعداد 161 تن نیز در درگیری‌هـای مذكور كشته و بیش از 1000 تن نیز زخمی گردیده اند. خبرگزاری رسمی ترکیه اعلـامـ کرد که رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور که به گروگان گرفته شده بود در عملیاتی در یک پایگاه هوایی آزاد شد و به محلی امن انتقال یافت. رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان و رئیس سازمان امنیت تركیه ( میت )  نیز در تركیه و در كمال  سلـامت بسر میبرند. همـ چنین در یك اقدامـ بیسابقه،  ارتش ترکیه، بامداد روز شنبه دستوراتی مبنی بر عقب‌نشینی فوری نیروهای ترکیه‌ای مستقر در عراق، صادر کرد.

 اری در اتفاقی که شایدکمتركارشناسی در ج.ا.ایران و تحلیلگری در سطح منطقه و بین الملل، انتظار آن را داشت یا پیش بینی آن را می‌کرد، ارتش ترکیه علیه دولت قانونی اردوعان اعلـامـ کودتا كرد.( پی نوشت 1 )

در این میان از ( محمد فتح الله گولن ) مردی که زمانی به عنوان پدر معنوی حزب عدالت و توسعه شناخته می‌شد، به عنوان پشت پرده این کودتا نامـ برده می‌شود. ( پی نوشت 2 )  

وزیر دادگستری ترکیه نیز در اظهارنظری مشابه، طرفداران فتح الله گولن را مسئول این کودتا دانست.این در حالی است که رسانه‌های آل سعود به نقل از فتح‌الله گولن نوشتند: او کودتا را محکومـ کرده و خواستار بازگشت آرامش به تركیه  شده است.!

اگر چه حكومت حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوعان،  نخست با حمایت طرفداران گولن بر سر کار آمد، اما به مرور روابط میان این دو تیره شد. طی یک سال اخیر، اردوعان همه نهادهای وابسته به گولن را سرکوب کرده و از تلـاش آن‌ها  تحت عنوان ( دولت موازی ) برای انجامـ کودتا در ترکیه سخن گفته بود.

 البته برخی تحلیلگران و خبرنگاران مخالف دولت اردوعان، آنچه تحت عنوان کودتا رقمـ خورده را یک نمایش سیاسی خواندند که با هدف افزایش محبوبیت و ایجاد توجیه کافی برای برخورد سخت با مخالفان دولت کنونی ترکیه انجامـ گرفته است. شکست سریع و ساده این کودتای نظامی و مقاومت اندک کودتاچیان بر شدت این تحلیل‌‎ها افزوده است.  در این خصوص، کریستین امان پور مجری و تحلیل‌گر( سی.ان. ان)  کودتا‌ی مذكور  درتركیه را با کودتای( السیسی ) علیه ( مورسی ) در مصر مقایسه نمود و نزاع سکولـار و مذهبی را برجسته کرد.

بررسی  :

اسلـامگرایان حزب عدالت و توسعه پس از پیروزی بیسابقه در انتخابات،  تا مدتها بر وسوسه‌های سلفی غلبه كردند و‌مدل  نسبتا موفقی از رابطه  دموكراسی - دین - مردمـ سالـاری - توسعه را نمایش دادند،  اما وسوسه‌هـا و توهمـ ( نئو عثمانی) همـ توانست جماعت عدالت و توسعه را درگیر نماید كه نتیجه اش ورود ترکیه به بحران سوریه و همـ داستانی با سلفی‌های تکفیری و قمار خطرناک بر سر امنیت و اقتصاد تركیه بود. و همـ به مثابه بدلی ناکارآمد، از سویی موجبات تنش با همسایگان و نیز مانع پیوستن تركیه مسلمان به باشگاه مسیحیان ( اتحادیه اروپا ) گردید.

 

 تضعیف و یا ساقط شدن احتمالی حكومت حزب عدالت و  توسعه در تركیه، در واقع تیرخلـاصی است، همـ بر اسلـامـ‌گرایی اخوانی، بویژه مدل تركی آن، و همـ ضربه‌ای به  توسعه تركیه و مدل -  الگو شدن آن  در منطقه  است.

 نا فرجامی كودتای مذكور، هرچند تا حدودی محبوبیت و موقعیت اردوعان و یارانش را تثبیت و ارتقاء خواهد بخشید، اما شهر وندان تركیه تا مدت نا مشخصی مجبور به تحمل فضای امنیتی، سیاسی خواهند گردید كه مسلما چالش‌هـایی در باب روابط بین المللی،  دموكراسی، حقوق بشر ومسائل اقتصادی و توسعه ای  این كشور بوجود خواهد آورد.

 انتظار میرورد پس از اتفاق مذكور و در راستای  سیاست‌هـای نوین رئیس جمهور  اردوعان،  نخست وزیر دكتر - مهنس بن علی ییلدیریمـ،  بتواند  نقش مجری قابلی برای ترمیمـ و بهبود روابط خارجی و مناسبات جمهوری تركیه در سطح همسایگان، كشور‌هـای منطقه و بین الملل،  را ایفاء نماید.  ضمن آن كه رفع و یا كاهش معضل درگیری نظامی در مناطق كرد نشین، آن هم  از طریق مذاكره مستقیمـ و آغاز گفتگوهای روند صلح  با (  پ. ك. ك )  در كوتاه مدت بعید بنظر میرسد، اما در راستای  لزومـ تقویت وحدت ملی و حفظ تمامیت ارضی تركیه، دولت اردوعان، طی مصالحه و مذاكره با همسایگان، بویژه عراق - ج.ا.ایران - سوریه،  به زودی به اتخاذ روش‌هـا و تصمیمات مهمی مبادرت خواهد ورزید.

پی نوشت‌هـا:

 ا- نویسنده، طی نوشتارهایی بشرح ذیل، احتمال كودتا علیه اردوعان را مطرح و متذكر گردیده بود.   

+ حكومت حزب عدالت و توسعه در مسیر‌هـای وصل و فصل، منتشره  پایگاه خبری، تحلیلی  الوقت  

مورخ 06/02/1395     

- منتشره پایگاه خبری، تحلیلی بنیاد مطالعات قفقاز  

و خبرگزاری جهان اسلـامـ مورخ   07/02/1395

+  فرجامـ داود اوعلو - منتشره پایگاه خبری، تحلیلی ایران، بالكان مورخ  21/02/1395

+  فرجامـ داود اوغلو و دكترین  تنش صفر با همسایگان - هفته نامه مثلث - منتشره مورخ  25/02/1395                       

2- ( محمد فتح الله گولن ) واعظ، نویسنده و مدرس علومـ اخلـاق و الهیات، تبعه ج. ترکیه است كه پس ازآخرین كودتای نظامی در تركیه، در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. گولن در عمر خود مشغول تدریس نسخه‌ای پیشرفته از اسلـامـ تحت عنوان ( اسلـامـ آناتولیایی) است که مبتنی بر آموزه‌های عالمـ اسلـامی،  (سعید نورسی) است. در تفکر گولن که عمیقاً معتقد به مدارا و تسامح است، هرگونه تروریسمـ شدیداً محکومـ است،  او معتقد به گفت‌وگوی بین ادیان الهی و پیروان کتاب‌های آسمانی است و خود او برای چنین گفتمان‌هایی با واتیکان و برخی مراکز مذهبی یهودی بار‌ها پیشقدمـ شده است.جنبش گولن شامل مدارس، دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های حرفه‌ای و کاری و حتی ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی است. در نگاه جهانی، جنبش گولن بیشتر در امر آموزش فعال است. در سال ۲۰۰۹.مـ مجله معروف نیوز ویک گزارش داد که افراد جنبش، مدارس بسیاری را در نقاط مختلف دنیا اداره می‌کنند که بیش از ۲میلیون دانش آموز را تربیت کرده که بسیاری از آن‌ها از بورس کامل تحصیلی از سوی بنیاد گولن برخوردار بودند. تعداد مدارس گولن در ترکیه ۳۰۰ و در کل دنیا بیش از ۱۰۰۰ كالج تخمین زده می‌شود.   مراكز آموزشی مذكور به صورت سازمان یافته با مؤسس مجموعه در ارتباط هستند. یکی از مشخصه‌های فارغ التحصیلـان این مدارس تسلط کامل به زبان انگلیسی است. به نظر می‌رسد،  فتح الله گولن که زمانی تلـاش کرد تا حزب عدالت و توسعه به قدرت برسد در ادامه از راه در پیش گرفته شده توسط دولت اردوعان در اصلـاحات سیاسی و اجتماعی که منجر به پررنگ‌تر شدن اسلـامـ در زندگی اجتماعی این کشور شده چندان رضایت نداشته و قصد به چالش کشیدن دولت برای عقب نشینی از مواضع اش را داشته است.  موضوعی که با نفوذ عمیق طرفداران گولن در سیستمـ قضایی و پلیس این کشور،  چالشی بزرگ را برای اردوعان و سیاست‌های وی به همراه داشته و خواهد داشت. البته  نباید فراموش کرد که گولن در راستای سیاستی کلـان‌تر از سطح ترکیه حرکت می‌کند که عبارت است از مقابله با اسلـامـ سیاسی شیعی که از جمهوری اسلـامی ایران  مطرح گردیده است و در مقابل  اسلـامـ تندرو سلفی است که از سوی عربستان سعودی در منطقه دنبال می‌شود. فتح الله گولن و جنبش گولنیزمـ كه از سوی مؤسسه آمریکایی (رند)،  به عنوان  اسلـامـ معتدل  معرفی میشوند، برای غرب امتیازات دیگری نیز دارد: براساس گزارش همین مؤسسه وی " مخالف اجرای قوانین اسلـامی "است واز منتقدان حكومت ج.ا.ایران و همـ سو با دولت آمریکا است.

 

 

 *
*

*نیز بخوانید

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان


تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی


جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!


دنیای رقابتی رسانه‌هـا


خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان