1398-4-27     2019-7-18     بروز شده در: 1398/3/7 - 17:53:29      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مجال عدالت

بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
نماد صف آرایی جبهه ایمان

روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان

یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول

چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین

حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط

«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول

شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری

اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!

چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟

علی، اسوه عدالت پیشگان

شب قدر برتر از هزار ماه

امپریالیسمـ فرهنگی با سلـاح فضای مجازی / قسمت چهارمـ و پایانی

«یومـ النکبه»؛ از آوارگی میلیون‌ها فلسطینی تا خیانت برخی شیخ‌نشینان عرب

چین با «راه جدید ابریشم» به جنگ امریکا می‌رود

بحران کوچی‌ها و خطر بروز یک جنگ قومی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
با وجود مادر ایرانی همیشه خودمـ را افغانستانی دانسته امـ / برای شاعر بیش از زنده ماندن خودش زنده ماندن شعرش مهمـ است

احمدولی مسعود: داکتر عبداله به حمایت از من تعهد، پیمان و مهر کرده بود/ فکر نمی‌کنمـ که به‌زودی به صلح برسیمـ

نیازمند توجه به دین در سیاست بین الملل هستیم/ ارتباط دین و مدرنیته

چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

تاریخ نشر:
1395/4/11 - 10:49:13
تعداد بازدید: 545
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آنكارا، نگران چیست ؟!
آنكارا، نگران چیست ؟!

  تهدید وضعیت داخلی و تحدید موقعیت منطقه‌ای و بین المللی جمهوری تركیه، موجباتی فراهمـ ساخت تا رجب طیب اردوعان، رئیس جمهور، در شرایط غیر متعارف، مسئولیت اشتباهات منجر به تنش در  مسائل داخلی و روابط خارجی را متوجه سایرین، از جمله، دکتر ( احمد داوود اوعلو) نماید. لذا پس از استعفای مصلحتی نخست وزیر سابق، دکتر، مهندس( بن علی ییلدریم) به عنوان نخست‌وزیر جدید ترکیه، جانشین و موظف گردید تا در راستای ترمیمـ اوضاع جاری، طی تغییر لحن و تحولی تاكتیكی،  ضمن تلـاش به تغییر اوضاع، موفقیت‌هـایی را نیز كسب نماید. البته،  نتایج منفی سیاست‌هـا و عملكرد‌هـای  داخلی و خارجی از سال 2012.مـ به بعد، شرایط رابرای حکومت حزب عدالت و توسعه تركیه و آقای اردوعان، به گونه‌ای رقمـ زده است که لزومـ تغییر در مواضع، بهبود مناسبات با دیگر كشور‌هـا، ارتقاء روابط ( آنکارا ـ تل آویو) و (تركیه - روسیه)، و حتی سكوت مصلحتی در قبال عملكرد‌هـای سران بغداد و دمشق را اجتناب ناپذیر كرده است.  

 چرایی  عادی سازی روابط  آنكارا- تل آویو

جمهوری ترکیه در سال ١٩٤٩.مـ، اولین کشور مسلمانی بود که کشور جدیدالتاسیس صهیونیستی را به رسمیت شناخت. رژیمـ جعلی اسرائیل و ترکیه از دیر باز، همکاری‌های نزدیک و فشرده‌ در حوزه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی دارند،  در سال 2010.مـ، روابط آنکارا - تل‌آویو، پس از حمله کماندوهای صهیونیستی به کشتی (مرمره آبی)، حامل فعالـان ترکیه و حامیان غزه، و کشته و زخمی شدن شهر وند ان تركیه، به وخامت گرایید. پس از حدود شش سال، با توجه به چراغ سبز‌هـای حكومت حزب عدالت و توسعه تركیه برای لزومـ عادی سازی روابط با دولت " كودك كش" صهیونیستی، (کسینیا سویتلووا) نماینده پارلمان رژیمـ صهیونیستی(کنست) و عضو حزب "اتحاد صهیونیستی" چندی قبل به ترکیه رفت تا در راستای حل اختلـاف، عادی سازی روابط فی مابین و امضای توافق میان آنکارا - تل‌آویو، زمینه‌هـای لـازمـ را فراهمـ سازد. این اولین سفر اعلـامـ شده یک مسئول دولت صهیونیستی به ترکیه طی شش سال اخیر بود. بالـاخره مقامات دو طرف روز یکشنبه  26 جون 2016.م  در رمـ  اعلـامـ كردند كه به توافق دست یافته اند و آن را روز سه شنبه 28 جون، رسما امضاء كردند.

حكومت حزب عدالت و توسعه تركیه برای عادی‌سازی روابط با رژیمـ صهیونیستی سه شرط را مطرح کرده بود: 1- عذرخواهی رسمی تل‌آویو از آنکارا، 2- پرداخت غرامت به خانواده کشته شدگان، 3-  پایان دهی  به محاصر غزه. 

 بنا بر ادعای برخی محافل دیپلماتیك، ترکیه در گفت‌وگوهای ذی ربط از جمله در "ژنو" در بعضی  شرط‌ها  و درخواست‌های خود، تسهیل بعمل آورده و به طرف مقابل نیز امتیازاتی قائل شده است. چنان چه آنکارا متعهد شده است تا به گروه‌هـای مقاومت، از‌جمله نماینده ارشد حماس در استانبول "صلـاح العروری" حق بازگشت به ترکیه و فعالیت علیه اسرائیل را ندهد. مقامات اسرائیلی نیز مدعی هستند که اردوغان اطمینان داده است از نفوذ خود بر حماس برای تأمین آزادی اسرائیلی‌ها و بازگشت جنازه دو سرباز اسرائیلی استفاده خواهد كرد.

  دولت جعلی اسراییل با وساطت امریکا، شرط اول را بطور غیر رسمی و شفاهی ( تماس تلفنی) انجامـ داد. با تعهد پرداخت مبلغ 20 میلیون دالرغرامت به خانواده‌هـای قربانیان، شرط دومـ را  نیز به جا خواهد آورد،  ولی درخصوص شرط سومـ هنوز اقدامی بعمل نیاورده است. گفته میشود بر اساس توافقنامه جدید، موضوع (لغو کامل محاصره غزه) به صورت تسهیل در امور ارسال کمک‌های انسانی برای مردمـ غزه، تغییر و درج شده است، یعنی به شرط موافقت اولیه رژیمـ غاصب، کمک‌های انسان‌دوستانه ابتدا به بندر اسرائیلی (آشدوت) خواهد رفت و پس از بازرسی و صلـاحدید به غزه انتقال داده خواهد شد.

در  بررسی و تحلیل مسائل جاری تركیه چنین مینماید كه: افزایش شدید نا امنی و مشكلـات داخلی، تداومـ درگیری‌هـای نظامی با( پ.ك.ك)، ادامه  اختلـاف نظر‌هـای آنكارا با همسایگان، ناامیدی از پیوستن به اتحادیه اروپا، سردی روابط آنكارا - واشنگتن،  معضل بوجود آمده در مناسبات با مسكو، تداومـ موفقیت‌هـای اكراد شمال سوریه، مواضع ج.ا.ایران و روسیه در قبال تحولـات سوریه و سرنوشت بشار اسد، حكومت حزب عدالت و توسعه تركیه را مجبور ساخت، به مثابه اولویت سیاست خارجی خود و جهت تقویت نقش و حضور در مسائل سوریه، به دنبال ایجاد موازنه قدرت باشد و به همین دلیل نیز رژیمـ صهیونیستی را به عنوان یک متحد استراتژیک برای فعالیت هرچه بیشتر علیه بشار اسد در سوریه، برگزیده است. آری شتاب گرفتن روند عادی‌سازی روابط آنكارا - تل آویو، كه حداقل از دو سال قبل آغاز شده است، مربوط و منوط به مسائل ذكر شده است كه دستاورد‌هـایی بشرح ذیل برای طرفین دارد.

1- ارتقاء سطح همكاریهای همه جانبه اقتصادی فی مابین

2- از میان برداشتن موانع همکاری‌های  امنیتی و نظامی آنكارا- تل آویو

3- از سرگیری رزمایش‌های مشترک

4- سرمایه‌گذاری مشترک در صنایع دفاعی ترکیه،

5- ایجاد تسهیلـات محدود و كنترل شده برای ارسال كمك‌هـای انسان دوستانه به غزه 

6-  الزامـ حمایت تركیه از عضویت اسرائیل در نهادهای بین المللی، از جمله ناتو.

7-  توافق تركیه جهت ایجاد تسهیلـات در باز پس گیری  اجساد سربازان اسرائیلی از غزه.

8- عقد قرداد‌هـای انتقال گاز طبیعی از اسرائیل به ترکیه

در خصوص توافق عادی سازی روابط دو كشور، رهبران احزاب مخالف در تركیه، ضمن اعلـامـ استقبال از  سیاست‌هـای ضد تنشی حكومت در منطقه، معامله اخیر، دریافت 20 میلیون دالر خون بهاء، در قبال آرمان دفاع از استقلـال و حمایت از مردمـ غزه، را شرمـ آور خواندند. همـ چنین، رسانه‌هـای رژیمـ صهیونیستی به نقل از یک منبع سیاسی اعلـامـ کردند که: (توافق این رژیمـ با ترکیه مانع از سیطره ایران بر سوریه از طریق حزب اله خواهد شد.)    

  غلبه پوتین،  عقب نشینی اردوعان

 "خنجر از پشت زنی اردوعان" پوتین را خشمگین ساخت، ولی طرح مسئله (سرنگونی هواپیمای روسی) توسط تركیه در ناتو، خشمش را دو چندان نمود، بطوری كه به قطع مناسبات سیاسی، اقتصادی فی مابین  مبادرت نمود. اینك، اردوعان با عذرخواهی رسمی، اعلـامـ پشیمانی و عقب نشینی، همان امری که پوتین انتظار داشت را اجابت كرد. رئیس جمهور تركیه، رجب طیب اردوعان، طی ارسال نامه‌ای تأکید کرد:          (مایلمـ مجددا همـ دردی و عمیق‌ترین تسلیت‌ خود به خانواده خلبان روسی  ابراز کرده و بگویمـ که متأسفمـ. از صمیمـ قلب، در غمـ و درد آن‌ها شریک هستمـ. در نزد ما، خانواده خلبان روسی، همانند خانواده‌‌ای ترکیه‌ای هستند. برای جبران درد و خساراتی که بار آمده است، آماده هر ابتکار عملی هستیمـ.)

 عقب گرد اجباری اردوعان در حالی  صورت گرفت كه رابطه با روسیه، همـ از منظر سیاسی و هم  اقتصادی برای تركیه بسیار مهمـ محسوب میگردد. علـاوه بر نقش و تاثیر تعیین كننده مسكو در مسائلی چون:  سرنوشت بشار اسد، مواضع استقلـال طلبانه اكراد سوریه و تركیه، ورود سالـانه میلیون‌هـا گردشگر روسی، درآمد زایی چند صد میلیون دالری برای تركیه داشت، ضمن آن كه در آمد‌هـای حاصله از صادرات، خدمات، و...، منبع جبران ناپذیری برای اقتصاد ترکیه محسوب میگردند. البته بخش اعظمـ انرژی فسیلی (نفت و گاز) مصرفی تركیه از سوی روسیه تامین میگردد. حادثه و تجربه مذكور نشان داد: اگر چه روس‌هـا در طول تاریخ به داشتن قدرت سخت و بیتوجهی به مولفه‌هـای قدرت نرمـ مشهورند، اما نتیجه دادن سیاست تنبیه 7 ماهه ترکیه، بیانگر آن است كه روس‌هـا  روش بهر ه گیری از قدرت نرمـ را نیز بخوبی میدانند.

 در حالی كه جمهوری تركیه لقب (ژاندارمـ ضد كرد منطقه) را بخود اختصاص داده است، اما در واقع  آنکارا، شدیدا  نگران قدرتمندی  نیروهای مسلح کرد سوریه است که مورد حمایت همـ زمان "واشنگتن - مسكو" قرار دارند. مسلما حاكمیت اكراد شمال سوریه باعث سرکشی (حزب کارگران کردستان = پ.ک.ک) خواهد گردیدکه برپایی دولت خود مختار در جنوب ترکیه را در سر دارد. در این خصوص وحشت  آنكارا به حدی است که اردوعان، علی رغم  غرور و موضع گیریهای قاطعانه، فاتحانه اولیه، به ارسال نامه عذرخواهی مجبور گردیده و برای ممانعت از تغییر موقعیت پ.ك.ك و اكراد تركیه، به درگاه مسکو متوسل  شده است.

 

 احمد مرجانی نژاد -  پژوهشگر امور بین الملل *
*

*نیز بخوانید

نماد صف آرایی جبهه ایمان


روز قدس اِکسیر آزادی اولین قبله مسلمانان جهان


یک بشقاب گوشت برادر مرده!/ قسمت اول


چشمـ کور غرب در برابر مظلومیت فلسطین


حکومت علوی، راه نجات ملل مسلمان از انحطاط


«غده سرطانی اسرائیل»؛ رژیمـ صهیونیستی از فلسطین به کدامـ نقطه دنیا فرار خواهد کرد؟ /قسمت اول


شهادت أمیرمؤمنان حضرت امامـ علی علیه السلـامـ به روایت استاد شهید مطهری


اینجا کسب قدرت هدف نهایی‌است!


چرا از فلسطین حمایت میکنیم؟


علی، اسوه عدالت پیشگان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان