1397-7-3     2018-9-25     بروز شده در: 1397/7/1 - 20:08:17      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

ماجرای کشوری که یک شبه گدا شد / سرگذشتی که باید از آن درس گرفت

یک افغانستانی در قزاقستان ۵۸ هزار دالر پیداشده را به صاحبش بازگرداند

تعداد حملـات تروریستی در افغانستان و دنیا چقدر است؟

گل حیدر، یا زینب...

گمانه‌زنی‌ها درباره خروج سفیر امریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

کف زدن حامد کرزی برای رئیس رژیمـ کودک کُش و اشغالگر قدس

تصمیمـ ترامپ یعنی پایان کار اسرائیل/ در صورت حمله اسرائیل در دفاع از سوریه تردید نمی‌کنیمـ

درباره صله رحمـ بیشتر بدانید

مردی که دنیا را نجات نداد

پشیمانمـ، زندگی امـ را تباه کردمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
حمله عقاب به خرس و اژدها

ذلیل شدن عاشورا ستیزان

شیعه هر چه دارد از عاشورا است

بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول

واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟

زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد

امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت

زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی

احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان

راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

تعصب ورزی کنش غیر عقلـائی جامعه دینی

جنگ افغانستان تمامـ نمی شود؟!

دنیای رقابتی رسانه‌هـا

خرید اس -400؛ دروازه‌ایی برای تقابل نزدیک ترکیه با غرب

انتخابات؛ از صندوق‌های خالی تا رأی‌های خیالی

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

بحران استعفاها در پرتو برنامه واشنگتن برای صلح کابل با طالبان

برخی خارجی‌هـا به دنبال تأمین منافع خود در افغانستان هستند

«ائتلـاف بزرگ ملی افغانستان» بدنبال چیست؟

تحلیلگران: تغییر حکومت در پاکستان تاثیری در بهبود اوضاع افغانستان ندارد/ عمران خان: می‌خواهمـ با افغانستان روابط خوب داشته باشیمـ

تاریخ نشر:
1395/4/1 - 10:11:38
تعداد بازدید: 449
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

فلوجه، نماد تضاد جنگ غرب با داعش
فلوجه، نماد تضاد جنگ غرب با داعش

طی حمله روز جمعه  28/03/1395،  سرانجامـ ارتش عراق (یگان‌هـای بازسازی شده ارتش عراق، متشکل از طوایف و گروه‌هـای مختلف عراقی) طی حمایت و مشاركت نیروهای الحشد الشعبی (بسیج شیعی) و بسیج عشایری (عمدتا اهل تسنن) باز پس گیری شهر فلوجه را اعلـامـ کردند. آنان مقر حكومت داعش، ساختمان‌هـای شهرداری-پلیس- سازمان‌هـای امنیتی را تحت كنترل خود درآوردند.  مبارزین فاتح عراقی،  بلـافلـاصله بر فراز مقر حكومت داعش، پرچمـ عراق را به اهتزاز درآوردند. اینك  بیش از 70 % شهر تحت کنترل نیروهای دولتی عراق است.

چراهای پیروزی در فلوجه

* رهنمود اصراری نظامیان امریكایی به حكومت حیدر العبادی و همه رهبران عراق این بود كه  نیروهای مسلح عراقی در اسرع وقت باید فلوجه را ترك و به سمت موصل حركت كنند. لذا نیروهای امریكایی در همکاری با ارتش عراق در عملیات فلوجه، تعلل و كوتاهی عمدی بعمل آوردند و نظامیان عراقی مجبور شدند مواضع داعشی‌هـا در فلوجه را با مسلسل‌هـای سنگین گلوله باران كنند. 

 * امریکایی‌هـا، همـ، بمب افکن و هلیکوپتر‌هـای خریداری شده توسط ارتش عراق را در موعد مقرر تحویل ندادند و همـ، اصرار داشتند که پوشش عملیات علیه داعش در فلوجه، باید توسط آنها انجامـ شود.

* حامیان (مقتدی الصدر) در بغداد دست به شورش زدند و به منطقه سبز، حریمـ حفاظت شده حکومت مرکزی، یورش بردند، وضعیتی كه  دولت را مجبور کرد لشکر‌هـای ویژه ارتش خود را در این منطقه مستقر  نماید و نتواند از آنها در عملیات فلوجه استفاده کند. لذا گروه‌هـای ویژه الحشد الشعبی عهده دار انجامـ وظایف گروه‌هـای ویژه ارتش عراق شدند.

* رسانه‌هـای گروهی تحت نفوذ کشورهای غربی، عربی، ترکیه، طی راه اندازی جنگ روانی رسانه‌ای، به ایجاد فضای مصنوعی و مسموم  ( درگیری‌هـای مذهبی ) پرداختند و در صدد بودند،  ضمن ایجاد تفرقه در صفوف مبارزین، نیروهای اهل تسنن را از مشارکت در عملیات باز دارند و یا حتی آنها را وادار به شورش کنند.  

* طی فشار امریكا، پیشمرگه‌هـای کرد به این  بهانه که در صورت خروج نیروهایشان از مناطق کرد نشین ممکن است امنیت این مناطق از سوی داعش مورد تهدید قرار گیرد، در عملیات فلوجه مشارکت  ننمودند و این چراغ سبزی برای داعش بود تا  بدون احتیاط و با تمامـ توان در فلوجه  بجنگد.

در حالی كه  شرایط برای دولت و مجلس عراق  آن چنان تنگ و حساس گردیده بود كه هر آن واهمه‌هـای نا نوشته (کودتا) در بغداد احساس میشد. با لحاظ شرایط مذكور، آقای حیدر العبادی،  نخست وزیر عراق،  طی قماری بزرگ، همه دارایی‌هـای  سیاسی خود را در سبد تداومـ عملیات آزاد سازی فلوجه گذارد و در  آزمون قهرمان شدن و یا سرنگونی و خائن شدن، شركت كرد. البته در تصمیمـ گیری خاتمه دهی به عملیات آزاد سازی فلوجه، مشورت دهی‌هـای همـ پیمانان (جبهه مقاومت) نقش قابل توجهی داشت. مستشارانی که به وی اطمینان داده بودند در صورت حمایت سیاسی و نظامی، آنها قادر به شكست دهی و حتی نابودی داعش هستند. آقای العبادی، علی رغمـ اصرار، توصیه‌هـا و مشورت‌هـای امریكایی‌هـا، با اعتماد به نظر مستشاران و مربیان ایرانی، كمك نیروهای مردمی نظیر الحشد الشعبی، توانست زمینه‌هـای موفقیت فتح فلوجه را فراهمـ سازد. نقشه عملیات طوری طراحی شده بود که علـاوه بر ورود سریع به شهر، کمترین آسیب به غیر نظامیان وارد شود و حساسیت‌هـای قومی و مذهبی که بیمـ آن میرفت، تحقق نیابد. اینك، نخست وزیر عراق، آقای العبادی، نیاز و حس وحدت ملی را در قلوب مردمـ عراق، زنده كرده است. اگرچه پاکسازی فلوجه از نیروهای شیطانی به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت ولی مسلما در مرحله بعدی، آقای العبادی و همـ پیمانانش،  به تصفیه حساب با خائنین، خالی كنندگان پشت نیروهای خط مقدمـ و بهمـ زنندگان تداومـ عملیات‌هـا، خواهند پرداخت تا با پاک سازی پشت جبهه، مرحله بعدی عملیات که همان آزادی موصل است را ادامه دهند. در حالی كه  پس از فتح فلوجه، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، اعلـامـ كرد: (هدف بعدی حمله به مقر نیروهای داعش در موصل و آزاد سازی این شهر است. )  شهر مهمـ موصل،  واقع در شمال عراق، بزرگ ترین پایگاه حكومت داعشی‌هـا محسوب  میگردد. پیش از حمله  نیروهای داعشی، بیش از یک میلیون تن  جمعیت داشت و اکنون همـ که تحت کنترل داعشی‌هـا  قرار دارد،  صدها هزار تن زندگی میکنند. البته پیش بینی میشود، حمله به موصل بسیار مشکل خواهد بود. اگر چه اکثر جمعیت شهر موصل را  اهل تسنن تشكیل میدهند،  ولی  مسلما در حمله به موصل نیز علـاوه بر ارتش عراق،  نیروهای مسلح دولت خودمختار کُرد، شبه نظامیان شیعه،  نیروهای مسلح عشایر سنی مذهب  نیز  مشارکت خواهند  كرد. 

تحلیل:  

 احتمال میرود پس از حذف داعش در عراق

 الف - نیروهای مختلف مبارز عراقی  

1- درگیر رقابت  های تعیین رهبری و حاكمیتی خواهند شد.

2- همکاری‌هـایی فراتر از مسائل فرقه‌ای و مذهبی، میان نیروهای مختلف، شکل خواهد گرفت.

 ب- نیروهای داعش

 تا یک سال قبل، نیروهای داعش، در سوریه و عراق بر سرزمینی به وسعت ٢٠٠ هزار کیلومتر مربع با جمعیتی حدود  8 میلیون تن، حكمرانی مینمودند،  اما امروز، حدود 50%  سرزمین‌هـای تصرف شده را از دست داده اند. علی رغمـ حكومت و اقتدار داعش در مناطقی نظیر: موصل، استان نینوا، بخشی از استان الـانبار و برخی از استان‌هـای شرقی سوریه،  بعد از حملـات به شمال حلب، كلیه گروههای تروریستی همـ سو، مجبور به عقب نشینی به  سمت مرز ترکیه کرده اند.

طبق محاسبات غربی‌هـا، داعش ظرفیت انتقال به نقاط مختلف جهان اسلـامـ را داراست. در راستای فشار به كشور‌هـای متخاصمـ، رقیب، گروه مذكور و نیز گروه‌هـای تروریستی مشابه را تحت عناوین متفاوت، میتوان به  مناطق حساس  همانند: لیبی - سودان - یمن و یا مناطق راهبردی نظیر:  افغانستان- آسیای میانه و قفقاز، گسیل كرد.

ج-  مواضع  منطقه‌ای و بین المللی

- رژیمـ  بشار اسد و متحدانش (ج.ا.ایران - روسیه - حزب الله لبنان) در سوریه به  مقابله جدی با داعش میپردازند، ضمن آن كه در شمال سوریه، اكراد مسلح مبارز، نقش مهمی در مقابله با داعش ایفاء میكنند.  در این جبهه، غرب، بر حسب  تمایلـات و مطالبات محافل صهیونیسمـ بین الملل، ضمن آن كه در صدد سرنگونی عوامل و سیستمـ پایداری جبهه مقاومت در منطقه است. در راستای تحقق طرح‌هـای ایجاد درگیری‌هـای مذهبی و قومی از طریق همـ سویی برخی كشورهای عربی به رهبری رژیمـ آل سعود و نیز دولت حزب عدالت و توسعه تركیه، خواهان تداومـ درگیری در منطقه،  تضعیف جهان اسلـامـ، ترسیمـ چهره نا مطلوب  و تروریستی از اسلـامـ ناب محمدی (ص) در منطقه و جهان است.

- غرب به رهبری امریكا، مدعی است در جبهۀ سوریه، مخالف و دشمن داعش است،  ولی همـ زمان با رژیمـ دمشق (بشار اسد) نیز دشمن و به خصومتش ادامه میدهد.  در حالی كه در عراق نیز ارتش و شبه نظامیان کُرد (پیشمرگه‌هـا)  جزء  متحدان امریکا  و اروپا، ارزیابی و تلقی میگردند.

- اگر داعش در سوریه  مغلوب و متواری گردد، از منظر غربی‌هـا این یک شکست کامل  تلقی نمی گردد، در حالی که چنانچه داعش در عراق بازنده وشكست بخورد، از منظر غربی‌هـا و متحدانش یک پیروزی محسوب خواهد گردید. بنا بر این میتوان ابراز داشت: جنگ علیه داعش، توصیف گر دو نبرد کاملـاً متفاوت است. نبرد با داعش در عراق و سوریه، دو جنگ خونین علیه یک هدف، اما با مقاصد سیاسی مخالف یکدیگر و شاید همـ غیرقابل سازش، همدیگر را قطع میکنند.

 

احمد مرجانی نژاد - مترجمـ رسمی، پژوهشگر مسائل بین الملل نظـرات كـاربران
1.
سپاس از قلمـ توانا‌ی نویسنده نبراستی كه: ان الله مع الصابرین
آری ظالمین طرد و مظلومین مطرح خواهند شد. باطل رفتنی است.
آمریكا و روسیه و اروپا همگی در پی اهدافش و منافع خود هستند.*
*

*نیز بخوانید

حمله عقاب به خرس و اژدها


ذلیل شدن عاشورا ستیزان


شیعه هر چه دارد از عاشورا است


بردگی مدرن در فضای مجازی/ قسمت اول


واکاوی حمله اخیر اسرائیل به سوریه؛ چرا دمشق پاسخ کوبنده نمی‌دهد؟


زهیر میرود، اما اما پارچه‌هـا و پرچمـ‌هـای عزاداری حسینی فراگیرتر خواهد شد


امامـ سجاد علیه السلـامـ از کربلـا تا شهادت


زمزمه‌های سیاسی حذف دالر از مبادلـات جهانی


احمد شاه مسعود، پاسدار زبان فارسی در آشفتگی‌هـای افغانستان


راهبردهای ناکامـ، جنرال‌های ناتوان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان