1398-1-6     2019-3-26     بروز شده در: 1397/12/28 - 19:45:4      ENGLISH  
پربازدیدها
پربحث ها


به فیسبوک ما بپیوندید.


ما را در تویتر دنبال کنید.


مشترک کانال تلگرامـ ما شوید.


خواندنی ها
بزرگ‌ترین صادرکنندگان و خریداران اسلحه در سطح جهان/ امریکا و عربستان در ردیف اول

سی ویژه‌گی نلسون ماندلـا که چهره ماندگار تاریخ شد

علمای افغانستان نقش مهمی در شکل‌گیری انقلـاب اسلـامی ایران داشتند

رسوایی در ایالت ایلینوی امریکا/ ۷۰۰ کشیش طی سال‌ها کودک آزاری کرده‌اند

افغانستان مرگبارترین کشور جهان شد

روایت NBC از قتل عامـ خانواده افغانستانی در حملـات نیروهای خارجی

افزایش اسلـامـ ستیزی در آلمان

اقیانوس عشق

بازخوانی تاریخ/ خاشقجی در افغانستان چه می‌کرد؟

چرا قرارداد معادن طلـا و مس افغانستان در واشنگتن امضاء شد؟! + واکنش ارگ

مرگ و ماندن؛ روایت مسافری بازگشته از شهر آشوب

10 حقیقتی که اعتماد شما را به سازمان سیا از بین میبرد

از زندگی‌هـالیوودی تا معنویت اسلـامـ

هشدار قرآنی امامـ علی(علیه السلـام) درباره خلف وعده مسئولـان به مردمـ

در سایه سار قلمـ

آرشیو خواندنی ها


مقالـات
صدای پای بهار

در انتظار سال سرنوشت

مقام‌های امریکایی با حمداله محب مشاور امنیت ملی قطع رابطه کردند/ امریکا: فشارها بر پاکستان را افزایش می‌دهیمـ

نوروز از دیدگاه اسلـامـ

جریان‌هـای راست افراطی و تکفیری در خدمت اسلـامـ هراسی

نوروز چیست و چرا آن را جشن می‌گیرند؟

«متولد ماه رجب»/ بلبل قرآن که قرار بود مولوی شود، نخست‌وزیر شد

بهار آغاز زندگی دوباره طبیعت

«تسلیتی» که تروریسمـ را باز تولید میکند!

رؤیا‌های امریکایی خلیل‌زاد در مذاکره با طالبان

بررسی حمله تروریستی نیوزیلند

جشن‌هـای نوروزی در کشورهای مختلف دنیا و آیین‌‌هـای آنها

​ خوش‌بینی‌ها و چالش‌های مذاکرات صلح

صلحی که ثبات نمی‌آورد

نوروز در افغانستان

آرشیو مقالـات


مصاحبه ها
چرایی حضور «ملـا برادر» در دفتر قطر؛ درباره خروج سربازان امریکایی توافق شده است

امریکا و برخی گروه‌هـای تروریستی منافع مشترک در افغانستان دارند / گفتگوی ایران و طالبان دوراندیشانه بود/ قسمت اول

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است

از پیمان امنیتی واشنگتن- کابل، تنها اسمش باقی مانده است/ تمامی تروریست‌هـا‌ از مسیر پاکستان به افغانستان می‌آیند

کارشکنی‌های امریکا؛ زمینه‌ساز طرح بازبینی در پیمان‌نامه امنیتی کابل- واشنگتن

تاریخ نشر:
1395/3/30 - 09:46:47
تعداد بازدید: 444
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اصلـاح ساختار سازمان ملل فراتر از یک دغدغه
اصلـاح ساختار سازمان ملل فراتر از یک دغدغه

 

علیرضا صادقی

 فعل و انفعال صورت گرفته در خصوص گنجاندن و حذف نامـ عربستان سعودی در لیست سیاه سازمان ملل متحد، پرده از ماهیت نهادهای بین المللی و نفوذ جریان ثروت و قدرت در این سازمانها برداشته است. اصلـاح ساختار سازمان ملل متحد به دغدغه‌ای مهمـ در بین ملتهای دنیا تبدیل شده است. دغدغه‌ای که نسبت به آن هنوز پاسخی داده نشده است. در هر صورت صبر ملتهای دنیا در برابر ظلمـ بیحد و حصر شورای امنیت در حق بشریت نیز حد معینی دارد. اقدامـ اخیر سازمان ملل متحد در حذف نامـ عربستان از لیست سیاه  نشان داد که این سازمان دیگر نمی تواند مرجعی برای استیفای حقوق حقه ملتهای دنیا باشد. در حالی که آل سعود بیرحمانه به کشتار ملت یمن ادامه میدهند، شاهد تعظیمـ سازمان ملل در برابر این جنایات هستیمـ.

همـ اکنون، متعاقب اعتراف تلخ بان کی مون مبنی بر اینکه وی با فشار سعودیها مجبور به حذف نامـ آنها از لیست سیاه جنایت علیه ملت یمن شده است، بار دیگر دغدغه اصلـاح ساختار سازمان ملل ذهن ملتهای دنیار ا به خود مشغول کرده است. برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر هر سال مولد دغدغه‌هـای ثابتی در اذهان بشری است. یكی از این دغدغه‌هـا اصلـاح و بلكه ایجاد تغییر بنیادین در ساختار سازمان ملل متحد میباشد. در این خصوص معمولـا پیشنهادهای زیادی از سوی سران برخی كشورها صورت میگیرد اما قوه حاكمـ بر شورای امنیت سازمان ملل متحد ایجاد تغییر در این مجموعه را بر نمی تابد. واقعیت امر این است كه ایجاد تغییر در ساختار سازمان ملل متحد با دو مانع اساسی روبه روست:

نخستین مانع حضور جریانهای سلطه در شورای امنیت سازمان ملل است. در این میان قدرتهای سلطه گر در مقامـ تصمیمـ‌گیرنده و قاضی تحولـات جهانی برآمده و با حق وتویی كه در اختیار دارند همواره نظامـ بین الملل را به  وجه المصالحه خود تبدیل كرده اند. در چنین شرایطی همین قدرتهای بزرگ هرگز ایجاد تغییر در ساختار شورای امنیت و متعاقبا سازمان ملل متحد را بر نمی تابند. در این خصوص قدرتهای بزرگ هر آنچه حق وتوی آنها را وتو كند وتو می‌كنند! از این حیث اصلـاح ساختار سازمان ملل متحد نمی‌تواند مصدری درون سازمانی داشته باشد. به عبارت بهتر، اصلـاح ساختار سازمان ملل متحد با ساز و کارهای فعلی اساسا امکان پذیر نیست.

براین اساس مجمع عمومی با 192عضو، تقریبا عرصه‌ای جهانی است و نماد گوناگونی منافع و شرایط بین‌المللی محسوب می‌شود. این مجمع وظیفه دارد از حقوق همه زنان و مردان جهان پشتیبانی كند. اما مانور قدرتهای بزرگ عملـا مانع از چنین چیزی شده است. همین قدرتهای بزرگ نیز به شدت در برابر اصلـاح ساختار نادرست سازمان ملل مقاومت میورزند زیرا قدرت خود را در خطر میبینند. موضوع اصلی مجمع عمومی تاكید بر نقش محوری سازمان ملل در مدیریت جهان است و دایس رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به این موضوع هشدار داده است كه ممكن است سازمان ملل در سایه بازیگران بین المللی نوظهور به حاشیه رانده شود. در این میان بازیگران قدرت طلب همچنان سعی در قبضه نمودن قدرت در نظامـ بین‌الملل را دارند. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران مسائل بین الملل معتقدند: برای آنكه سازمان ملل بتواند نقش خود در مركز مدیریت جهان را ایفا كند، باید قوی تر، بازتر و فراگیرتر شود. اما این روند چگونه باید هدایت شود؟

به نظر میرسد در داخل سازمان ملل متحد تمایلی برای این تغییر وجود ندارد زیرا صاحبان قدرت از وضعیت موجود بسیار راضی هستند! بنابر این چنین اصلـاحی باید به صورت طبیعی مصدری خارج از سازمان ملل متحد داشته باشد. در این صورت میتوان نسبت به ایجاد اصلـاحات گسترده در سازمان ملل متحد امیدوار بود. در غیر این صورت طرحهای اصلـاحی ارائه شده توسط خود سازمان ملل ضمانت اجرایی نداشته و تنها نوعی رفع تکلیف در این خصوص محسوب میشود. رئیس مجمع عمومی سازمان ملل معتقد است که باید میان دولت‌ها و بخش خصوصی، جامعه مدنی و بازیگران منطقه‌ای ارتباطی نزدیك ایجاد شود. ما باید به بازیگران خارج از مجمع گوش كنیمـ و با آنها ارتباط داشته باشیمـ. واقعیت امر این است که غلبه رویکرد رئالیستی و نئو رئالیستی  بر سایر پارادایمـ‌هـا در عرصه بازی دولتمردان غربی عملـا مانع از تحقق چنین مسئله‌ای شده است. همـ اکنون مقامات سازمان ملل متحد باید نسبت به اینکه نقش ملتهای دنیا و سازمانهای غیر وابسته به دولتها در معادلـات و محاسبات آنها کجاست پاسخگو باشند اما چرا این پاسخگویی صورت نمی گیرد؟

مانع دیگر در اصلـاح ساختار سازمان ملل متحد عدمـ اتحاد بازیگران غیر دولتی نظامـ بین الملل و ملتهای جهان در راستای ایجاد چنین تغییر گسترده‌ای است. در حال حاضر با استفاده از ابزارها و امكانات ارتباط جمعی میتوان تغییر ساختارسازمان ملل متحد را به عنوان مطالبه‌ای فراگیر در نظامـ بین الملل مطرح نمود. همچنین میتوان با بررسی موردی عملكرد سازمان ملل متحد در مواردی مانند جنگ عراق، جنگ افغانستان، جنگ بالكان، جنگ 33 روزه، مقاومت 22 روزه، تحولـات سودان، بمباران یمن توسط آل سعود، تحولـات خونین سوریه و عراق.... ناكامی این سازمان در مواجهه با تحولـات بین‌المللی را به تصویر كشید.

 

 بنابر این در وهله اول باید ناكارآمدی سازمان ملل متحد برای افكار عمومی دنیا ترسیمـ شود. این مسئله با استناد به ضعف عملكرد سازمان ملل طی سالها و دهه‌هـای اخیر كاملـا قابل تصور میباشد. در مرحله بعدی تئوریسین‌ها و استراتژیستهای مستقل نظامـ بین الملل باید وضعیت مطلوب را ترسیمـ نموده و ساختار جایگزین را برای بشریت تشریح نمایند. تشریح این ساختار وضعیت مطلوب را برای ما مشخص میكند و گذار از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب را امكان پذیر میسازد.*
*

*نیز بخوانید

صدای پای بهار


در انتظار سال سرنوشت


مقام‌های امریکایی با حمداله محب مشاور امنیت ملی قطع رابطه کردند/ امریکا: فشارها بر پاکستان را افزایش می‌دهیمـ


نوروز از دیدگاه اسلـامـ


جریان‌هـای راست افراطی و تکفیری در خدمت اسلـامـ هراسی


نوروز چیست و چرا آن را جشن می‌گیرند؟


«متولد ماه رجب»/ بلبل قرآن که قرار بود مولوی شود، نخست‌وزیر شد


بهار آغاز زندگی دوباره طبیعت


«تسلیتی» که تروریسمـ را باز تولید میکند!


رؤیا‌های امریکایی خلیل‌زاد در مذاکره با طالبان

بالـا          نشریه انصار ©  |  درباره ما  |  ارتباط با ما  |  پیوندها  |  طراحى و پشتيبانى توسط: شركت شبكه نگاه
استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع (لينك سايت) مجاز است. فروشگاه اینترنتی نعلبندان